To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum aktualności 2014 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Malerai - Goldstein - Masecki - TSUGREYTNDIK ZIKH TSU TANTSN - NAYE YIDISHE LIDER

Malerai - Goldstein - Masecki - TSUGREYTNDIK ZIKH TSU TANTSN - NAYE YIDISHE LIDER
   Zebrali się specjalnie dla festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, harmonijnie łącząc pozornie różne muzycznie światy. Lider i twórca projektu Michał Górczyński w wierszach współczesnego, piszącego w jidysz amerykańskiego poety Ahrona Tauba usłyszał muzykę i odnalazł w nich inspirację. W kompozytorskim zamyśle projekt jawi się jako zbudowany z utworów niemal tanecznych, ale odbiorcy poznając różne oblicza muzyczno-poetyckich obrazów nie będą tańczyć - mają się do tańca przygotować - preparing to dance.
   Ten projekt to muzyka w hołdzie językowi.

więcej

Ola Bilińska - BERJOZKELE

Ola Bilińska - BERJOZKELE
   Berjozkele to płyta prezentująca utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni "wieczorne", nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz.

więcej

informacje przedświąteczne

:: Zamówienia internetowe złożone przed godz. 15:00 realizowane są tego samego dnia.

:: Zamówienia można odbierać również osobiście w Warszawie:
Muzyczna Galeria Folkowa,
ul. Bracka 3, domofon 19
klatka w podwórku, II piętro
przy Placu Trzech Krzyży (odcinek pomiędzy Nowogrodzką a Żurawią, naprzeciwko PAPu).
[nie ma szyldu dobrze więc zapisać adres i nr telefonu]

Zapraszamy!!!

Muzyczna Galeria Folkowa

Warszawa Wschodnia - ŁAWECZKA

Warszawa Wschodnia - ŁAWECZKA
   Ławeczka jest opowieścią o wsi Podserednieje, do której podróżowaliśmy w latach 2002-2013, aby słuchać, dokumentować i uczyć się muzyki tradycyjnej od śpiewaków starego pokolenia. Jest to opowieść o niepowtarzalnej muzyce i ludziach, którzy naznaczyli ją swoimi osobowościami, dawnym sposobem słyszenia i doświadczania świata. Opowiadamy o dobiegającej końca epoce w muzyce, której odchodzenie w różnych kręgach kulturowych jest na innym etapie, ale przebiega podobnie. Dzielimy się naszymi pytaniami o sposoby czerpania z tradycji we współczesnym świecie i poszukiwaniem w niej wartości uniwersalnych.

więcej

ORKIESTRA KLEZMERSKA Teatru Sejneńskiego (20 grudnia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 20 grudnia
   :: godz. 12:00 - warsztaty muzyczne (dla dzieci 7-12 lat, zapisy)
   :: godz. 19:00 - koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
bilety: 20 zł / 15 zł

ORKIESTRA KLEZMERSKA Teatru Sejneńskiego (20 grudnia, Warszawa)

Chanuka – Święto Świateł - koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego rozpocznie się od krótkiej opowieści rabina Stasa Wojciechowicza z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o Święcie Chanuka, które w tym roku trwa od 17-tego do 24-tego grudnia. W trakcie opowieści nastąpi uroczyste zapalenie świec w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku chanukowym.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.


polecamy płyty z kolędami:

Mosaik '...A MY DO BETLEJEM' Zespół Polski 'KOLĘDY POLSKIE' Muzyka Źródeł 'KOLĘDY I PASTORAŁKI'  Jazgot 'ŚWIĘTA Z JAZGOTEM' Halina Frąckowiak 'KOLĘDY LITANIE' Babooshki 'KOLĘDY I SZCZEDRIWKI' Dziczka 'KOLĘDY Z PODLASIA' Werchowyna 'PIEŚNI ŚWIĘTE I GRZESZNE'

FOLKOWY SYLWESTER Z CZEREMSZYNĄ (31 grudnia, Czeremcha na Podlasiu)

Folkowy sylwester z Czeremszyną:

Data - 31.12.2014, godz. 20.00
Miejsce - Gminny Ośrodek Kultury, Czeremcha, ul. 1 Maja 77
Rezerwacja miejsc - e-mail: czeremszyna2@wp.pl; www.czeremszyna.pl
Koszt - 149 zł / osoba (zapewniamy dobre jedzonko na zimno i gorąco, na słono i słodko, napoje zimne i gorące, regionalny alkohol).
Muzyka - zespół Czeremszyna + dj Woj.

FOLKOWY SYLWESTER Z CZEREMSZYNĄ (31 grudnia 2014, Czeremcha na Podlasiu)

Pospolite Ruszenie - POSPOLITE RUSZENIE

Pospolite Ruszenie - POSPOLITE RUSZENIE
   Debiutancka płyta zespołu Pospolite Ruszenie to pozycja niezwykle świeża na naszym rynku fonograficznym. Wydawnictwo (zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej) prezentuje współczesne spojrzenie na mniej lub bardziej znane dzieła polskiego średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku.
   Oparte m.in. na twórczości Mikołaja Gomółki, Władysława z Gielniowa, Wacława z Szamotuł czy Mikołaja Sępa Szarzyńskiego rockowe hymny Pospolitego Ruszenia tworzą zupełnie nową jakość, malując w wyobraźni słuchacza sceny z zamierzchłych dziejów Państwa Polskiego. Pomagają w tym niezwykle bogate aranżacje. Typowo rockowemu instrumentarium towarzyszą różnorodne wokale, skrzypce, lira korbowa, dudy, flety, bombardy, fidel, lutnia i wiele innych instrumentów dawnych i etnicznych.

więcej

PRZEŚPIEWY (16 grudnia, Białystok)

miejsce: Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
czas: wtorek, 16 grudnia, godz. 19:00

co: koncert/performance PRZEŚPIEWY - wieczorne spotkanie z podlaską kulturą ludową i próba odpowiedzi na pytanie czy tradycyjna pieśń może zabrzmieć współcześnie.

śpiew tradycyjny: Marcin Lićwinko, Albina Bochonko, Julita Charytoniuk, Zuzanna Kozłowska
art-video: Krzysztof Kiziewicz

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

PRZEŚPIEWY (16 grudnia, Białystok)

Grażyna Auguścik Orchestar - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI

Grażyna Auguścik Orchestar - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI
Grażyna Auguścik Orchestar - "Inspired by Lutosławski" to płyta nagrana z gronem wybitnych polskich artystów. Pod tajemniczym słowem ORCHESTAR kryją się trzy zespoły - Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Na płytę składają się kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego w których wykorzystywał on elementy polskiej muzyki ludowej. [...] Grażyna Auguścik śpiewając z każdym z zespołów, wykorzystuje najróżnorodniejsze techniki wokalne, adekwatne do prezentowanego stylu. Najbardziej intrygującymi momentami są te, gdzie dokonana zostaje synteza i wszyscy muzycy grają wspólnie, tworząc nową, oryginalną muzykę, w której pobrzmiewają jednak echa oryginalnych kompozycji Witolda Lutosławskiego, oraz jego ludowych inspiracji.

więcej

Julia Doszna i Antoni Pilch (12 i 13 grudnia, Warszawa)

miejsce: Galeria "Pod Okiem", ul. Grójecka 79
koncert: Z lutnią we dworze i w zagrodzie
czas: piątek, 12 grudnia, godz. 17:00
wstęp: wolny

miejsce: kawiarnia "Obroty rzeczy", ul. Tarczyńska 3a (na tyłach hotelu "Sobieski")
koncert: Kolbergowskie pejzaże znad Sanu
czas: sobota, 13 grudnia, godz. 17:00
wstęp: wolny

wystąpią:
Julia Doszna - pieśniarka z krainy Łemków
Antoni Pilch - lutnista, gospodarz Dworu na Wysokiej

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Julia Doszna i Antoni Pilch (12 i 13 grudnia, Warszawa)

LAUTARI - Vol. 67 (9 grudnia, Łódź)

miejsce: Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22, Łódź
w ramach: Kolor non Stop - Muzyka Świata
czas: wtorek, 9 grudnia, godz. 19:00

   Vol. 67 to projekt zespołu Lautari, który powraca do wspólnej pracy po kilku latach przerwy. To pierwszy, w pełni poświęcony polskiej muzyce program grupy, po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę wcześniejszych Azaran i Muzica Lautareasca Nova. Podczas wtorkowego - premierowego - koncertu nagrana zostanie nowa płyta zespołu: vol.67.
   Projekt Vol.67 swoją ideą oraz nazwą nawiązuje do wielkiego dzieła zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga - Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Tom 67 dzieł zebranych Kolberga zawiera opracowania fortepianowe muzyki ludowej.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

LAUTARI (9 grudnia, Łódź)

Uroczyste zakończenie Roku Kolberga (11 grudnia, Warszawa)

miejsce: Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
termin: 11 grudnia
wstęp na wieczorny koncert: 20 zł

   11 grudnia 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędą się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce. O godz. 12.00 już po raz 39. wręczona zostanie Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Nagroda przyznawana jest przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską. Uroczystość połączona będzie z wręczeniem medali Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" przyznanych w Roku Oskara Kolberga. O godz. 19.00 zaprezentowany zostanie spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod". Spektakl będzie transmitowany "na żywo" na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Uroczyste zakończenie Roku Kolberga, wręczenie nagród im. Oskara Kolberga (11 grudnia, Warszawa)

DAWANGGANG - Chiny (8 grudnia, Warszawa)

miejsce: TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
termin: 8 grudnia, godz. 20:00
wstęp: 30 zł / 25 zł/ 15 zł

   Założycielem DaWangGang jest Yuzhe Song, wszechstronny muzyk pochodzący z północno-wschodniej części Chin. Początkowo grywał w zespołach punk-rockowych, studiował kompozycję i grę na gitarze w Pekinie. Potem zdecydował się porzucić tradycyjną edukację i rozszerzyć muzyczne doświadczenia o trwającą dziesięć lat podróż po ustronnych zakątkach Chin. Jego nauczycielami byli muzycy wywodzący się z różnych grup etnicznych i społecznych. Zdobyta wiedza przełożyła się na stworzenie projektu DaWangGang, którego otwarta formuła zakłada udział artystów, poruszających się w różnorodnej stylistyce muzycznej.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

DAWANGGANG - Chiny (8 grudnia, Warszawa)

ČAČI VORBA (14 grudnia, Warszawa)

miejsce: BCK - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
w ramach: Świątecznego Jarmarku Różności
czas: niedziela, 14 grudnia, godz. 18:00

Čači Vorba to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony m.in. "Folkowym Fonogramem Roku" oraz brytyjskim tytułem "'Songlines' To of the World Album". Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla". Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

ČAČI VORBA (14 grudnia, Warszawa)

STOŁECZNY DANCING OBERKOWY (6 grudnia, Warszawa)
zagra kapela CZARNE MOTYLE


miejsce: Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
termin: sobota, 6 grudnia, godz. 18:00 (warsztaty) i godz. 20:00 (zabawa)
wstęp: wolny

Kapela zrodziła się z fascynacji energią i melancholią zaklętą w przedwojennej muzyce tanecznej, zarówno miejskiej, jak i wiejskiej. Repertuar to tradycyjne tańce wiejskie - oberki i polki, nauczone podczas wypraw terenowych od dawnych muzykantów, miejskie tanga, walczyki, fokstroty, a także własne kompozycje.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

STOŁECZNY DANCING OBERKOWY, Czarne Motyle (6 grudnia, Warszawa)

Janusz Prusinowski Kompania i Mariusz Benoit (3 grudnia, Warszawa)
DZIKA MUZYKA Z SERCA POLSKI


miejsce: Uniwersytet Warszawski, Auditorium Maximum. ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
termin: środa, 3 grudnia, godz. 19:00
wstęp: wolny

Rozkołysane pieśni, melodie i rytmy - trójdzielne, ale wyrafinowane w swojej polirytmii - stają się widzialne dzięki krokom i ruchom tancerzy. Tematy mazurków są punktem wyjścia do improwizacji - zwanej dawniej ogrywaniem - która z kolei staje się źródłem wciąż nowych melodii. "Dzika muzyka" niesie w sobie zarówno doświadczenie "odwieczności", jak i zakorzenionej w "tu i teraz" autentyczności. Może tak właśnie przez stulecia wyglądało muzykowanie?

Fragmenty fundamentalnego dzieła Oskara Kolberga o polskim ludzie i jego zwyczajach przeczyta Mariusz Benoit.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

DZIKA MUZYKA Z SERCA POLSKI, Janusz Prusinowski Kompania i Mariusz Benoit (3 grudnia, Warszawa)

Jadą cyganie wielu wozami... (5-6 grudnia, Lublin)

miejsce: Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
termin: piątek-sobota, 5-6 grudnia
z cyklu: Pardes Festival - spotkania z Kulturą Żydowską

W ramach lubelskiej odsłony Festiwalu, organizatorzy zapraszają m.in. na: koncert AGATY SIEMASZKO i KUBY 'Bobasa' WILKA, prezentacje multimedialne poświęcone współczesnym problemom kultury romskiej, wieczór z prozą Jerzego Ficowskiego, wystawę fotografii oraz pokaz filmu "Papusza" i spotkanie z Barbarą Sikorską-Bouffał, która przygotowała kostiumy do filmu.

Jadą cyganie wielu wozami... (5-6 grudnia, Lublin)

WYWIAD z Tomaszem Stańką

Z okazji zbliżającego się koncertu pn. DECEMBER AVENUE, Rafał Bryndal, dyrektor artystyczny BMW Jazz Club, przeprowadził rozmowę z Tomaszem Stańką. Mistrz opowiada o początkach swej kariery, ostatnio otrzymanych nagrodach i muzykach, których zaprosił do udziału w koncercie w Teatrze Wielkim.

miejsce: Teatr Wielki, Warszawa
termin: piątek, 5 grudnia, godz. 20:00
z cyklu: BMW Jazz Club, koncert DECEMBER AVENUE

WYWIAD z Tomaszem Stańką (rozmawia Rafał Bryndal)

PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI (29 listopada, Żory)

miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1
termin: sobota, 29 listopada w godz. 15:00-21:00
wstęp: wolny

   PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI, odbędą się w ramach 3. Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE. Indonezja to kraj składający się z kilkunastu tysięcy wysp o niezwykłej różnorodności kulturowej. Najpopularniejsze z nich to Jawa, Bali, Sumatra i Wyspy Flores. Podczas Andrzejek będzie można wybrać się w niesamowitą podróż w miejsca, gdzie do dnia dzisiejszego przetrwała wielowiekowa tradycja.
   Podczas Andrzejek będzie szereg atrakcji i warsztatów dla dzieci, prezentacje multimedialne o Indonezji i finał konkursu fotograficznego, a także muzyczna, taneczna i artystyczna uczta.

PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI (29 listopada, Żory)

ANA MOURA (25 listopada, Warszawa)

miejsce: Palladium, ul. Złota 9, Warszawa
termin: wtorek, 25 listopada, godz. 20:00
bilety: 90-120 zł

Ana Moura to portugalska wokalistka, która uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych przedstawicielek młodego pokolenia fado. Artystka dysponuje mocnym i przejmującym głosem, ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność. Jej aranżacje nie przytłaczają nadmiarem instrumentów (najczęściej śpiewa z towarzyszeniem gitary klasycznej), a interpretacje dalekie są od melodramatycznych wykonań Marizy.
   Zadebiutowała w 2003 r. albumem "Guarda-me a Vida na Maoî". Płyta zebrała znakomite recenzje, została świetnie przyjęta przez publiczność zarówno portugalską, jak i międzynarodową. W 2005 r. Tim Ries, saksofonista The Rolling Stones, zachwycony głosem Any, zaprosił ją do współtworzenia płyty w ramach The Rolling Stones Project...

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

ANA MOURA (25 listopada, Warszawa)

Warsztaty pieśni tradycyjnych: KOLĘDY Z UKRAINY (13-14 grudnia, Supraśl)

miejsce: Akademia Supraska, ul. Klasztorna 1
termin: sobota-niedziela, 13-14 grudnia
prowadzenie: Tatiana Sopiłka
koszt: 120 zł (osoba)

Tematem warsztatów będą ukraińskie pieśni adwentowe, kolędy oraz archaiczne życzące pieśni noworoczne z różnych regionów Ukrainy. W ramach zajęć prócz uczenia się utworów (melodii, tekstu, znaczenia słów, okoliczności wykonania itp.), odbywać się będzie praca nad prawidłową emisją, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla wybranych, niekiedy bardzo zróżnicowanych w tradycyjnej kulturze muzycznej, regionów Ukrainy.

Warsztaty pieśni tradycyjnych: KOLĘDY Z UKRAINY (13-14 grudnia, Supraśl)

OSKAR KOLBERG - POLAK Z WYBORU (22 listopada, Warszawa)

miejsce: kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1
wstęp: wolny

   Rok Kolberga to okazja do przypomnienia osoby i dorobku naukowego Oskara Kolberga, a przy okazji całej rodziny Kolbergów, rodziny "Polaków z wyboru", czyli ludzi pochodzenia niemieckiego, którzy Polskę wybrali za swoją nową ojczyznę, zapisując piękną kartę w jej historii.

   Projekt, na który składają się sesja popularnonaukowa oraz koncert, adresowany jest do osób zainteresowanych historią Polski i relacjami polsko-niemieckimi oraz kulturą ludową.

   Podczas koncertu usłyszymy: muzykę wiejską in crudo, muzykę ludową opracowaną przez Oskara Kolberga, utwory skomponowane przez Oskara Kolberga i Michała Lorentza.

OSKAR KOLBERG - POLAK Z WYBORU (22 listopada, Warszawa)

Poświęcenie kapliczki z figurą św. Cecylii (23 listopada, Kocudza)

   Postać św. Cecylii (patronka muzyki i muzyków) trzymająca staropolski instrument ludowy ma przywołać zapomnianą miejscową legendę, o dawnym instrumencie zwanym "suką". Instrument, ten używany był w Kocudzy jeszcze w XIX w. o czym świadczą odnalezione w ostatnim czasie dokumenty i materiały wskazujące na kocudzkie pochodzenie instrumentu.

   Aby usłyszeć zapomniane dźwięki oraz przywrócić pamięć o muzykantach i śpiewakach z Kocudzy o godz. 15:00 w budynku starego GOK-u odbędzie się spotkanie sąsiedzkie podczas którego mieszkańcy Kocudzy oraz ci którzy pamiętają "stare czasy" wspominać będą dawne wesela, a przede wszystkim muzykantów, śpiewaków, tancerzy, związane z nimi historie, anegdoty, etc. Będzie można również obejrzeć archiwalia i dokumenty mówiące o pochodzeniu suki kocudzkiej. Nie zabraknie również śpiewów i muzyki na żywo.

Poświęcenie kapliczki z figurą św. Cecylii (23 listopada, Kocudza)

9. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (19-23 listopada, Warszawa)

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1
termin: środa-niedziela, 19-23 listopada
wstęp: 10 zł / 20 zł / 30 zł / 200 zł (karnet)

w programie: m.in. goście z Kirgizji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Iranu; opowieści z towarzyszeniem muzyki; spotkania z baśniami różnych kultur i oczywiście Noc Opowieści.

9. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (19-23 listopada, Warszawa)

TAŃCE, HULANKI, SWAWOLE - antydepresyjna terapia grupowa (19 listopada, Poznań)

klinika: Barak Teatru 'Teatr Strefa Ciszy', ul. Grunwaldzka 55/1
godziny przyjęć: 19 listopada, środa, godz. 19:00-23:00
koszt wizyty: 15 zł; dzieci i grupy terapeutyczne: zniżki do 75%

zastosowanie: "Tańce, Hulanki, Swawole" - antydepresanty nowej generacji (tzw. atypowe leki przeciwdepresyjne) stosuje się w leczeniu: jesiennej depresji jednobiegunowej z lękiem lub bez, stanów lękowych, zaburzeń snu, a także singlizmu.

Do antydepresantów nowej generacji zaliczamy: mirtazapina, dudy wielkopolskie, oberek, trazodon, przodki, nefazodon, drumul dracului, hałasy.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

JESIENNA POTAŃCÓWKA DOMU TAŃCA W POZNANIU (19 listopada, Poznań)

MIKOŁAJKI FOLKOWE (11-14 grudnia, Lublin)

SCENA OTWARTA - konkurs dla młodych zespołów folkowych

W piątek, 21 listopada upływa termin zgłoszeń do konkursu dla młodych zespołów folkowych "Scena Otwarta", który odbywa się w Lublinie w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe".

Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie Festiwalu.
Szczegółowe informacje: bracha.stefan[@]gmail.com oraz mikolaje[@]poczta.umcs.lublin.pl

   W tym roku odbędzie się 22. edycja konkursu. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu jeden lat na "Scenie Otwartej" nagrody i wyróżnienia zdobywały takie zespoły jak: Żywiołak, Kapela ze Wsi Warszawa, Czeremszyna, Matragona, Lautari, Gadająca Tykwa, Balkan Sevdah, Percival Schuttenbach, OVO, Się Gra, Psio Crew, Burdon, Chłopcy kontra Basia, Folknery czy Stara Lipa. W ubiegłym roku Pierwsza Nagroda trafiła do zespołu Dzikie Jabłka, a Druga Nagroda i Nagroda Publiczności powędrowały do zespołu Same Suki.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (11-14 grudnia, Lublin)

SÖNDÖRGŐ (18 listopada, Warszawa)

miejsce: Sala Widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty, ul. Radomska 13/21
w ramach: Festiwalu Etniczne Inspiracje 2014
termin: wtorek, 18 listopada, godz. 19:00
wstęp: 20 zł

kto: Söndörgő to węgierski zespół sięgający do tradycji południowo-słowiańskich Serbów i Chorwatów. Instrumentem wiodącym w zespole jest tambura (mały instrument podobny do mandoliny), a jego brzmienie uzupełniane jest dźwiękami akordeonu, gitary i instrumentów dętych.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Festiwal Etniczne Inspiracje 2014, SÖNDÖRGŐ (18 listopada, Warszawa)

JESIENNE MAZURKI (28-30 listopada, Warszawa)

RZECZPOSPOLITA KOLBERGA c.d.


   Najważniejszym wydarzeniem jesiennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata będzie koncert Rzeczpospolita Kolberga - Kraina Południowo-Zachodnia (Re-emigranci). Koncert ten będzie wyjątkową okazją do zaprezentowania współczesnego zróżnicowania kulturowego tej części Polski, która po II wojnie światowej niemal w całości została zasiedlona na nowo, przez Polaków z różnych stron.
   Poza tym, w programie Festiwalu znajdziemy też: warsztaty, dzień otwarty Szkół Tradycji, klub festiwalowy i oczywiście Noc Tańca.

JESIENNE MAZURKI 2014 (28-30 listopada, Warszawa)

W RYTMIE ŚWIATA. Warszawa na skrzyżowaniu kultur

W RYTMIE ŚWIATA. Warszawa na skrzyżowaniu kultur
   To albumowe wydawnictwo to przede wszystkim przewodnik po world music prezentujący najważniejsze gwiazdy i zjawiska tej sceny. Ale znajdziemy tu także opowieść o Warszawie, która w ciągu ostatnich 25 lat stała się metropolią otwartą na różne kultury, ciekawą odmiennych tradycji i nowych brzmień.
   Atutem wydawnictwa jest dobór autorów - muzyków, specjalistów, znawców gatunku od lat śledzących zmiany zachodzące na scenie world music. Dodatkowy walor, to zestaw świetnych zdjęć. Zobaczymy wśród nich afrykański fotoreportaż Marcina Kydryńskiego oraz mnóstwo portretów artystów i migawek z Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Uśmiechnięte twarze z odległych zakątków globu, często w tradycyjnych strojach, nakryciach głowy, egzotycznej biżuterii emanują pozytywną energią. Zapraszają do odkrycia ich świata.

więcej

BABOOSHKI (15 listopada, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 15 listopada
   :: godz. 12:00 - warsztaty robienia tradycyjnych ukraińskich lalek-motanek (dla dzieci 7-12 lat, zapisy)
   :: godz. 17:00 - wykład "Zrozumieć Krym" (Oleksy Doroszenko)
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Babooshki
bilety: 15 zł / 10 zł

BABOOSHKI (15 listopada, Warszawa)

   Polsko-ukraińsko-izraelska od kilku lat działająca już formacja. Ich repertuar stanowią nowatorskie interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych z różnych regionów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy. Bogactwo słowiańskich melodii Kresów Wschodnich uzyskuje tu ciekawą etno-jazową oprawę łączącą cechy folkloru z nietypową, alternatywna harmonią dźwiękową i akustycznym brzmieniem kontrabasu i gitary.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.


10 lat zespołu Balkan Sevdah

miejsce: Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8
termin: 5 listopada, godz. 19:30
wstęp: 10 zł

   Z okazji dziesiątych urodzin Balkan Sevdah będą wyjątkowi goście, specjalne atrakcje, urodzinowe toasty, no i oczywiście program muzyczny przygotowany z myślą o tej szczególnej okazji. Zespół sięgnie do przeszłości, zagra piosenki z pierwszej płyty "Ramizem" a także do kolejnych nagrań. Na scenie pojawią się muzycy, którzy uczestniczyli w tamtych sesjach nagraniowych i współtworzyli ówczesne składy zespołu. Będzie to jedyna okazja, żeby usłyszeć, jak Balkan Sevdah brzmiał 10, 8, czy 5 lat temu. Koncert jubileuszowy to nie tylko spojrzenie wstecz, ale również w przyszłość. W programie występu znajdą się również premierowe utwory, które właśnie są przygotowywane z myślą o przyszłorocznej płycie.

   Będzie orientalnie, surowo, rozrywkowo, zabawnie, tanecznie i szampańsko.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

10 lat zespołu Balkan Sevdah

Festiwal ETNICZNE INSPIRACJE 2014 (18-23 listopada, Warszawa)

   W tym roku tematem Festiwalu Etniczne Inspiracje jest prezentacja artystów czerpiących inspiracje z muzyki korzeni, muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, a równocześnie tworzących muzyczne fuzje z wpływami współczesnej kultury i sztuki, z wrażliwością współczesnego człowieka.

   W Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury Ochoty (ul. Radomska 13/21) zagrają:
:: Söndörgő (Węgry) - wtorek, 18 XI
:: Joanna Słowińska z programem "Archipelag" (koncert z gościnnym udziałem Tomka Kukurby [Kroke]) - piątek, 21 XI
:: Michał Rudaś z programem India Fussion - sobota, 22 XI
:: Kapela Maliszów - niedziela, 23 XI

Festiwal ETNICZNE INSPIRACJE 2014 (18-23 listopada, Warszawa)
więcej

[su:m] 'RYTHMIC SPACE : A PAUSE FOR BREATH'

숨[su:m] - RYTHMIC SPACE : A PAUSE FOR BREATH (1st album)
숨[su:m] - 2nd


   Grupa 숨[su:m] została utworzona w 2007 roku przez dwie artystki grające koreańską muzykę tradycyjną. [...] Ich twórczości nie ograniczają konkretne nuty, a muzyczne frazy dostosowują do swoich możliwości oddechowych. Oddech, tłumaczenie słowa [su:m], to dla grupy słowo-klucz, środek do tworzenia muzyki. Czasem delikatne westchnienie, innym razem sapnięcie, jeszcze innym ciche wstrzymanie oddechu. Cnotą muzyki jest w ich rozumieniu jej umiar. Nie próbują nadmiernie wypełnić swojego grania, ograniczają ilość instrumentów i osób w zespole, same w całości komponują i wykonują swoje utwory. Podkreśla to kunszt ich muzycznego warsztatu i sprawia, że ich muzyka jest czysta i wyrafinowana.

[su:m] '2nd'
więcej

Jazgodki zbierają na wydanie płyty

Kapela Jazgodki planuje nagrać i wydać płytę a fanów i słuchaczy prosi pomoc w tym przedsięwzięciu. Zbiera fundusze za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl - polakpotrafi.pl/projekt/w-miedzyczasie (do 8 listopada 2014 r.).

Kapela Jazgodki powstała zimą 2005 roku. Podstawa składu to akordeon, skrzypce i śpiew, czyli duet Iwona Sojka (skrzypce) i Katarzyna Jackowska (akordeon, śpiew).

Jesteśmy muzykantkami, mamami, wędrowniczkami,
zajmujemy się wyplataniem melodii
i opowiadaniem historii, gramy, prowadzimy warsztaty.


   Nasza muzyka nie zna ograniczeń wiekowych (równie chętnie słuchają jej nasi dorośli znajomi, jak nasze małe i duże dzieci), wędruje po pograniczach stylów. Znajdziecie w niej brzmienia polskie i żydowskie, bałkańskie i szwedzkie. Jest w niej i codzienny pośpiech, i te niezwykłe momenty, kiedy wszystko ustaje, kiedy można patrzeć i czuć, jak się świat porusza, jak milczy wieczność i szemrze czas. Znajdziecie w niej swoje własne poranki, popołudnia i wieczory.

Jazgodki zbierają na wydanie płyty

zapowiedź wydawnicza

Kapela ze Wsi Warszawa - HOPSASA

"Hop SaSa" to pierwsza, legendarna płyta Kapeli ze Wsi Warszawa. Premierowe wydanie tego albumu miało miejsce w 1998 roku i od razu wywołało sensację, zdobywając tytuł najlepszego wydawnictwa folkowego według słuchaczy radiowej Trójki.

   W ramach reedycji, płyta "Hopsasa" wydana została w wyjątkowej, zawierającej dwa krążki, wersji. Na jednym z nich słuchacze znajdą historyczny zapis sesji live w studiu S4, z brawurowymi interpretacjami polskiej muzyki korzennej według koncepcji Włodka Kleszcza, zrealizowany pod okiem Wojciecha Przybylskiego. Druga płyta to DVD, na którą składają się fragmenty koncertów, jakie w roku wydania pierwszej edycji "Hopsasa" (1998), zagrała Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zrealizowany przez TVP Polonia program "Hulaj dusza". Album zawiera również 60 stronicową książeczkę o burzliwych początkach Kapeli i demo "Pierwsze żniwa".

Kapela ze Wsi Warszawa - HOPSASA
więcej

Andrzej Bieńkowski - BIAŁORUŚ. ŚPIEWY OBRZĘDOWE / ŚPIEWY KOŁCHOZÓW

Andrzej Bieńkowski - BIAŁORUŚ. ŚPIEWY OBRZĘDOWE / ŚPIEWY KOŁCHOZÓW
Andrzej Bieńkowski:
   Pojechaliśmy na Białoruś po dziesięcioletnich badaniach terenowych, filmowaniu śpiewów i muzyki na wsiach ukraińskich, wzdłuż granicy z Białorusią.
   W moich badaniach przyjąłem zasadę, że każdy przekaz jest ważny. Nagrywałem stare pieśni obrzędowe i repertuar nauczony przez instruktorów, pieśni kołchozowe biesiadne, partyzanckie...
   Jakby na poboczu życia wsi działają szeptunki, zamawiaczki chorób, nieszczęść.
   Ważne dla mnie jest to, jak tradycyjna kultura przenika się ze współczesnością, co zyskujemy, a co tracimy odwołując się do przeszłości.

więcej

Ana Moura - GUARDA-ME A VIDA NA MĂO

Ana Moura - GUARDA-ME A VIDA NA MĂO
   Ana Moura zdobyła serca Portugalczyków już pierwszym albumem "Guarda-me a vida na mão", dlatego nie dziwi fakt, że od tamtej chwili trafiają w jej ręce same platynowe i podwójnie platynowe płyty. Jak to się stało, że dziewczyna, pojawiając się na rynku wśród tylu wspaniałych przecież artystów tego gatunku, wybiła się tak wysoko,że jako pierwsza portugalska pieśniarka fado zaśpiewała na scenie Carnegie Hall? Być może dzięki niskiemu, zmysłowemu głosowi, być może dzięki oryginalnym interpretacjom tradycyjnego fado, a może dzięki odwadze pokazania własnego pojmowania muzyki jej kraju, poza jego granicami.

więcej

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (11-14 grudnia, Lublin)

SCENA OTWARTA - konkurs dla młodych zespołów folkowych

   12 grudnia 2014 roku w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" po raz dwudziesty drugi odbędzie się konkurs dla młodych zespołów folkowych "Scena Otwarta". Udział w konkursie mogą wziąć zespoły inspirujące się tradycyjną muzyką Polski i świata.

Zgłoszenia należy wysłać do 21 listopada.
Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie Festiwalu.
Szczegółowe informacje: bracha.stefan[@]gmail.com oraz mikolaje[@]poczta.umcs.lublin.pl

   Celem tego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali. Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. W jury konkursu zasiadają muzycy, dziennikarze oraz naukowcy, na co dzień zajmujący się kulturą tradycyjną.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (11-14 grudnia, Lublin)

DECEMBER AVENUE - Stańko i Kroke (5 grudnia, Warszawa)

   Gwiazdą - dziewiątego już - wieczoru z cyklu BMW JAZZ CLUB będzie mistrz Tomasz Stańko. Wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie z programem "December Avenue", przygotowanym specjalnie na ten wyjątkowy jazzowy wieczór.

   Podczas BMW JAZZ CLUB będzie okazja odkryć nowe wcielenie Tomasza Stańki. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Motywem przewodnim koncertu będzie premierowy utwór "December Avenue" skomponowany przez Stańkę specjalnie z myślą o BMW JAZZ CLUB. Tego wieczoru muzykę znakomitego jazzmana interpretować będzie Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke, który zaprezentuje też utwory z premierowej płyty "Ten". Nie zabraknie niespodzianek i muzycznych improwizacji, z których znani są wszyscy bohaterowie wieczoru.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

DECEMBER AVENUE - Stańko i Kroke (5 grudnia, Warszawa)

BE-BEING - Korea Południowa (20 października, Warszawa)

LI & SA - Projekt muzyki buddyjskiej


miejsce: TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
termin: 20 października, godz. 20:00
wstęp: 40 zł / 30 zł/ 20 zł

LI & SA to inspirowane buddyjską filozofią widowisko, będące połączeniem koreańskiej muzyki tradycyjnej, buddyjskiego tańca i mantr z kanonami sztuki współczesnej. Muzyka grana na żywo przeplata się z elektroniką, a dźwiękom towarzyszą wszechobecne, absorbujące wizualizacje.
   Projekt został stworzony przez kolektyw Be-being, w skład którego wchodzą najznamienitsi koreańscy muzycy, wykonujący muzykę tradycyjną i współczesną: Jang Young-gyu - kompozytor (znany już polskiej publiczności jako basista UhUhBoo Project) oraz wirtuozi tradycyjnych instrumentów koreańskich: Park Soon-a, Na Won-il, Chun Ji-yoon, Shin Won-young, a także Lee Seung-hee - mistrzyni koreańskiej opery pansori.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

BE-BEING - Korea Południowa (20 października, Warszawa)

POTAŃCÓWKA DOMU TAŃCA W POZNANIU (22 października, Poznań)

miejsce: Barak Teatru 'Teatr Strefa Ciszy', ul. Grunwaldzka 55
termin: 22 października, środa, godz. 19:00-23:00
wstęp: 15 zł
w programie:
     :: Kapela Hałasów
     :: Romuald Jędraszak - Kapela Dudziarzy CK Zamek
     :: Tańce Wielkopolskie poprowadzi Katarzyna Hełpa-Liszkowska
     :: Witold Roy Zalewski
     :: Olek Qietniak (Francja)
     :: Przodki (Poznań)

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

POTAŃCÓWKA DOMU TAŃCA W POZNANIU (22 października, Poznań)

POLECAMY KONCERTY (Łódź, Warszawa)


kto: SUTARI

miejsce: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90, Łódź
czas: sobota, 18 października, godz. 19:00
bilety: 10 zł
z cyklu: w ramach projektu Szwalnia Kulturykto: Kapela ze Wsi Warszawa

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - Artbem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
czas: sobota, 18 października, godz. 19:00
bilety: 30 zł / 25 zł


Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Sutari

Kapela ze Wsi Warszawa

IV Międzynarodowy Festiwal ZBLIŻENIA KULTUR 2014 (17-19 października, Warszawa)

miejsce: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul. Belwederska 25, Warszawa
termin: 17-19 października (start: piątek, godz. 17:00)
wstęp: wolny

w programie Festiwalu: zaprezentowane będą koncerty: Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej, bardów ze Świata, Jazzowego zespołu z Finlandii, zespołu rockowego z Polski, zespołu folklorystycznego z Białorusi.

   Jak co roku będą pokazy i wystawy malarstwa, rękodzieł, suwenirów, gadżetów i elementów strojów ludowych z wielu krajów. Po raz pierwszy od narodzin Festiwalu odbędzie się koncert specjalny pt. "Dzieci dla zbliżenia kultur", w którym wezmą udział mieszkające w Polsce dzieci różnych narodowości. W tegorocznym Festiwalu przedstawimy dzieła i artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Finlandii, Francji, Azerbejdżanu, Rosji i Polski.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

IV Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur 2014 (17-19 października, Warszawa)

Zé Luis - SERENATA

Zé Luis - SERENATA
   Zé Luís to niedawno odkryty skarb Wysp Zielonego Przylądka. Choć niezwykle popularny w ojczyźnie, serca zagranicznej publiczności podbija dopiero od paru lat. Ten sześćdziesięcioletni artysta swoim ciepłym, melancholijnym głosem kreuje na scenie prawdziwą magię. [...] Podobnie jak jego rodaczka Cesária Évora, najbardziej komfortowo czuje się w mornie, jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków muzycznych Republiki Zielonego Przylądka. Dla tego artysty jest to najdoskonalszy sposób romantycznej ekspresji Wysp; łączy w sobie smutek, melancholię i zmysłowość, jest zakorzeniona w duszy i tożsamości jego krajan.

więcej

Trzy Dni Później - POKÓJ JEJ CIENIOM

Trzy Dni Później - POKÓJ JEJ CIENIOM
   Zespół Trzy Dni Później został laureatem Grand Prix na tegorocznym, XVII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Otrzymał również Nagrodę Specjalną za najbardziej twórcze wykorzystanie muzyki z zapisów Oskara Kolberga.
   POKÓJ JEJ CIENIOM to zbiór naszych autorskich, oraz zebranych impresji muzycznych, które dedykujemy naszym Babciom. Ich niełatwe losy nauczyły nas, jak ze spokojem wypatrywać światła (najlepiej przy tym nucąc). Wszystkie słowa i melodie ukazują wielokulturowość, która definiuje Dolny Śląsk, z którego pochodzimy. Interesuje nas ten tygiel wydarzeń historycznych, widziany oczami kobiet na przestrzeni kilku wieków... [Joanna Piwowar]

więcej

Sutari - WIANO

Sutari - WIANO
   SUTARI tworzą trzy wybitne artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności - BURZĘ BRAW. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world "Najciekawszym nowym zespołem roku 2012".
   WIANO to muzyczny kolaż, w którym Sutari przeprowadza słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie.
   Artystki opowiadają historie o tematyce uniwersalnej: miłości, tęsknotach, zawiści, często doprawione dowcipem. Śpiewają w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto.

więcej

Transkapela - NEON FIELDS

Transkapela - NEON FIELDS
   Nowy album Transkapeli: NEON FIELDS, to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych:
   Pierwszy - to świat Karpat, trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Pełen symboli i znaczeń, starych legend i tradycji wsi. Świat wielu, zaskakujących swym kolorytem kultur, bogaty w wyjątkową muzykę, czerpiącą z majestatu górskich żywiołów, religii, codziennego trudu i nadzmysłowej rzeczywistości wierzeń. Odchodzący w niepamięć.
   Drugi - to współczesna wyobraźnia i kompozycja muzyków, która w połączeniu z ich osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i stylistykach - od muzyki źródeł po nowoczesne interpretacje i miejskie brzmienia - tworzy ostateczny kształt utworów.
   Neon Fields to także efekt współpracy dotychczasowych członków zespołu z muzykami młodej generacji - w tym z gościnnie występującym na płycie, wybitnym puzonistą jazzowym - Michałem Tomaszczykiem.

więcej

TYGIEL KOLBERGA - BIAŁORUSINI, POLACY I ŻYDZI (13 i 14 października, Warszawa)

miejsce: Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
termin: 13 października, godz. 19:30

miejsce: Akademia Sztuk Pięknych - Wybrzeże Kościuszkowskie, nowy budynek
termin: 14 października, godz. 18:00

w programie:
:: Zespół rekonstrukcyjny Z lasu - tradycyjny repertuar białoruski
:: Zespół Czabatuchy z Białorusi - tradycyjny białoruski repertuar, śpiewaczki ze wsi Stoszany, rej. piński
:: Kapela Brodów - repertuar żydowski z zapisków Oskara Kolberga oraz z badań terenowych Witka Brody
:: O badaniach terenowych (i nie tylko) opowiedzą: Jagna Knittel, Andrzej Bieńkowski i Witek Broda.

Koncert "Tygiel Kolberga - Białorusini, Polacy i Żydzi" to próba zobaczenia tradycyjnej kultury tych narodów przez współczesnych wykonawców, którzy szukają starych dźwięków i tradycyjnego repertuaru. Muzyka i śpiewy, które usłyszymy na koncercie pochodzą z obszarów, które znalazły się w "Dziełach wszystkich" Oskara Kolberga. Będą obrzędowe pieśni ze wsi Stoszany z białoruskiego Polesia i zespół "Z lasu", który uczy się pieśni od śpiewaczek, jeżdżąc po ukraińskim i białoruskim Polesiu. Wystąpi Kapela Brodów w nowym składzie i nowym repertuarze - będzie to muzyka żydowska, grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie. Repertuar żydowski został zebrany przez Witka Brodę u wiejskich muzykantów i z zapisów Kolberga. [Andrzej Bieńkowski, Muzyka Odnaleziona]

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

TYGIEL KOLBERGA - BIAŁORUSINI, POLACY I ŻYDZI (13-14 października, Warszawa)

Sarakina - SARAKINA LIVE IN STUDIO

Sarakina - SARAKINA LIVE IN STUDIO
   Zawarte na płycie kompozycje i aranżacje prezentują szeroką paletę bałkańskich rytmicznych melodii ukraszonych barwami oryginalnych etnicznych instrumentów jak kawał, gajda, tambura czy tupan. Wciągają one słuchacza w intrygującą podróż muzyczną po Bałkanach prowadzącą przez urokliwe standardy bałkańskich pieśni jak "Jovano, Jovanke", "Ne si go prodovaj Kolio", "Ja izlezi Giurgio" czy też "Ederlezi". Nowością (w stosunku do ostatnich płyt zespołu) jest udział wokalistki - Elizy Sacharczuk.

więcej

WARSZTATY PIEŚNI LIRNICZYCH ORAZ GRY NA LIRZE KORBOWEJ (17-19 października, Koźliki n/Narwią)

miejsce: skansen, Koźliki n/ Narwią
termin: 17-19 października (start: piątek, godz. 20:00)
prowadzenie: Serhij Petryczenko
koszt: 170 zł/os. (warsztaty), 12 zł/os. (nocleg w skansenie)

w programie: pieśni z repertuaru Iwana Własiuka - jednego z ostatnich lirników Polesia (zm. 1991 r.) oraz polskie pieśni lirnicze. Osobny czas zostanie poświęcony na praktyczną naukę gry na lirze korbowej. Materiał warsztatów będzie dostosowany do zapotrzebowania i zainteresowań uczestników. Mile widziane własne instrumenty!

informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

WARSZTATY PIEŚNI LIRNICZYCH ORAZ GRY NA LIRZE KORBOWEJ (17-19 października, Koźliki n/Narwią) - film z pierwszych warsztatów

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

KLUB FESTIWALOWY

Namiot Klubu Festiwalowego będzie czynny codziennie w godz. 16:00-24:00. Będą się w nim odbywały koncerty i spotkania. Będzie działała restauracja Abyssinia serwująca potrawy rodem z Etiopii oraz stoiska z muzyką etniczną prowadzone przez www.folk.pl i www.magiamusica.pl.

W Klubie Festiwalowym zagrają: Miąższ (środa, godz. 22:30), Poszukiwacze Zaginionego Rulonu (czwartek, godz. 22:30), SKADYKTATOR z zespołem Kosmiczne Kombo (piątek, godz. 22:30), Grupa Ritmo Bloco Vanguardia feat. Eric Folly (sobota, godz. 22:30), Zespół SOM B (niedziela, godz. 22:30).

W sobotę, 27 września - dzień po koncercie Mahmouda Ahmeda z Etiopii - o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie "Kierunek Etiopia", które poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Kuba Borysiak. Gośćmi spotkania będą Michał Lipszyc, Francis Falceto, dr Hanna Rubinkowska-Anioł oraz Maciej Bochniak.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Ritmo Bloco Vanguardia, Skrzyżowanie Kultur 2014 (27 września, Warszawa)

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

ANA MOURA (25 listopada, Warszawa)

miejsce: Palladium, ul. Złota 9, Warszawa
termin: wtorek, 25 listopada, godz. 20:00
bilety: 90-120 zł

Ana Moura to portugalska wokalistka, która uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych przedstawicielek młodego pokolenia fado. Artystka dysponuje mocnym i przejmującym głosem, ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność. Jej aranżacje nie przytłaczają nadmiarem instrumentów (najczęściej śpiewa z towarzyszeniem gitary klasycznej), a interpretacje dalekie są od melodramatycznych wykonań Marizy.
   Zadebiutowała w 2003 r. albumem "Guarda-me a Vida na Maoî". Płyta zebrała znakomite recenzje, została świetnie przyjęta przez publiczność zarówno portugalską, jak i międzynarodową. W 2005 r. Tim Ries, saksofonista The Rolling Stones, zachwycony głosem Any, zaprosił ją do współtworzenia płyty w ramach The Rolling Stones Project. Przyjaźń z gigantami rocka zaowocowała udziałem Tima Riesa w pracy nad kolejnym albumem Any. Płyta ukazał się w pierwszej połowie 2007 r. - pokryła się podwójną platyną i stała się jednym z najpopularniejszych wydawnictw z muzyką fado w historii.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

ANA MOURA (25 listopada, Warszawa)

Oskar Kolberg's FOLK LORE FESTIVAL (26-28 września, Warszawa)

   Zadaniem Festiwalu jest ukazanie, jak Kolberg i XIX-wieczna etnografia zainspirowali różne nurty w kulturze współczesnej. Te kolbergowskie inspiracje dotyczą bardzo wielu dziedzin sztuki: literackiej, wizualnej i muzycznej. Stąd, Oskar Kolberg's Folk Lore Festival to połączenie przeplatających się ze sobą różnych form: festiwalu muzycznego, warsztatów tanecznych, wokalnych i artystycznych, fabularnych gier terenowych i teatru.

   W ramach Festivalu w warszawskiej Stodole zagrają: Żywiołak i OMNIA. W Muzeum Etnograficznym i w Centrum Na Pięknej odbędą się warsztaty (tańców, gry, śpiewu) i potańcówki. W Teatrze "Scena Prezentacje" w Dawnej Fabryce Norblina będzie koncert Duo Absynthe a w Warowni "Jomsborg" - gra terenowa Wiedźmin.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Oskar Kolberg's FOLK LORE FESTIVAL (26-28 września, Warszawa)

zapowiedź wydawnicza

Sutari - WIANO

19 września 2014 r. - premiera radiowa płyty, magazyn "Źródła", Program 2 PR, godz. 12:00
20 września 2014 r. - koncert promujący płytę, Szczecin, klub Hormon, godz. 19:00
25 września 2014 r. - występ podczas koncertu "Sounds Like Poland", Festiwal Skrzyżowanie Kultur, godz. 19:00

   "Wiano" to muzyczny kolaż, w którym Sutari przeprowadza słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie.
   Artystki opowiadają historie o tematyce uniwersalnej: miłości, tęsknotach, zawiści, często doprawione dowcipem. Śpiewają w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto. Całość materiału jest żywym dialogiem z polską muzyką tradycyjną.

Sutari - WIANO
więcej

statuetka Wirtualnych Gęśli 2013

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

   Już w środę, 24 września rozpoczyna się dziesiąta - jubileuszowa - edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są "LEGENDY I ODKRYCIA", a gwiazdami Festiwalu będą: Teta (Madagaskar), Hugh Masekela, z gościnnym udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki), SU:M (Korea Południowa), Mahmoud Ahmed (Etiopia), Zé Luis (Republika Zielonego Przylądka), Barbatuques (Brazylia), Rastak (Iran), Mascarimiri (Włochy)

Wręczenie WIRTU@LNYCH GĘŚLI zespołowi CHŁOPCY KONTRA BASIA

   Drugi dzień Festiwalu (czwartek, 25 września), zatytułowany "SOUNDS LIKE POLAND", poświęcony będzie prezentacji najciekawszych polskich zespołów grających muzykę etniczną (wstęp tego dnia na koncerty jest bezpłatny). Usłyszymy zatem zespoły: Dagadana, Mosaic, Kapela Maliszów, Chłopcy Kontra Basia, Sutari, Hańba, Studium Instrumentów Etnicznych.

Podczas tego koncertu nastąpi również uroczyste wręczenie WIRTU@LNYCH GĘŚLI - nagrody, którą zdobył zespół Chłopcy kontra Basia za swą debiutancką płytę "OJ TAK!".

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

DORZECZE NIEMNA - ŚLADAMI OSKARA KOLBERGA

   "Dorzecze Niemna - śladami Oskara Kolberga" to interdyscyplinarna ekspedycja w poszukiwaniu melodii, tańców, obyczajów okruchów dawnego świata, rozsypanych gdzieś na wschodnich rubieżach, na trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi.
   Stowarzyszenie Krusznia w ramach tego projektu realizuje szereg wypraw na Białoruś i Litwę oraz badań terenowych u siebie - czyli na Suwalszczyźnie. W burzliwej historii tych ziem wiele obyczajów zatarło się i odeszło w niepamięć, ale nadal żyją Ci, którzy mogą użyczyć swej pamięci i pomóc zdokumentować to, co zostało. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół i partnerów z Białorusi, pierwsze poszukiwania okazały się bardzo owocne. Udało się dotrzeć do wiekowych artystów ludowych, którzy pamiętają melodie i pieśni śpiewane od Oszmian po Wołożyn.

   Rezultatem cyklu ekspedycji będzie wydawnictwo płytowe. Podwójny album z muzyką oraz filmami wizerunkowymi ma na celu przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców tę część Europy z punktu widzenia muzyki tradycyjnej, ale także szeroko rozumianej obyczajowości. To opowieść o ludziach - jak żyli kiedyś i jak żyją dziś. Na razie można obejrzeć ZWIASTUN owych filmów.

DORZECZE NIEMNA - ŚLADAMI OSKARA KOLBERGA

BAJKI ZNAD ODRY, SZLAKIEM ZAPOMNIANYCH PROMÓW

"Bajki znad Odry, szlakiem zapomnianych promów" to zbiór bajek zasłyszanych w trakcie wędrówek nad rzeką Odrą, a zrealizowanych w formie krótkich powiastek do słuchania, mruczenia i zasypiania.

   Bajki są dla dzieci i dorosłych, tych którzy chcą spędzić kilka chwil z historiami znad rzeki - tajemniczymi siostrami śpiącymi na jej brzegach, kobietą o skrzydłach łabędzia zamiast rąk, władcą rzeki Wiadrusem, potężną wodną Marą lub pradawnym ptakiem Lele. Nie zabraknie tu rzecznej muzyki uszytej z nagrań terenowych i sampli, które Michał Zygmunt zebrał wiosną i latem tego roku na terenach nadodrza. Zabrzmiała też Kania, najmniejsza z serii Odra Guitars.

"Bajki znad Odry" zrealizowali:
Michał Zygmunt - pomysłodawca, gitara, sample odrzańskie
Nina Nu - głosy
Kuba Ryszkiewicz - scenarzysta
Ewa Dobrołowicz - ilustracje

Bajek można posłuchać na stronie: bajkiznadodry.pl.

BAJKI ZNAD ODRY, SZLAKIEM ZAPOMNIANYCH PROMÓW

zapowiedź wydawnicza

Andrzej Bieńkowski - BIAŁORUŚ. ŚPIEWY OBRZĘDOWE / ŚPIEWY KOŁCHOZÓW

Premiera najnowszej książki z płytą CD z serii Muzyka odnaleziona zapowiedziana została na 13 października 2014 r.

Andrzej Bieńkowski:
   Pojechaliśmy na Białoruś po dziesięcioletnich badaniach terenowych, filmowaniu śpiewów i muzyki na wsiach ukraińskich, wzdłuż granicy z Białorusią.
   W moich badaniach przyjąłem zasadę, że każdy przekaz jest ważny. Nagrywałem stare pieśni obrzędowe i repertuar nauczony przez instruktorów, pieśni kołchozowe biesiadne, partyzanckie...
   Jakby na poboczu życia wsi działają szeptunki, zamawiaczki chorób, nieszczęść.
   Ważne dla mnie jest to, jak tradycyjna kultura przenika się ze współczesnością, co zyskujemy, a co tracimy odwołując się do przeszłości.

Andrzej Bieńkowski - BIAŁORUŚ. ŚPIEWY OBRZĘDOWE / ŚPIEWY KOŁCHOZÓW
więcej

VOŁOSI (4 września, Kraków)

miejsce: Szara Kamienica (dziedziniec wewnętrzny), Rynek Główny 6, Kraków
termin: czwartek, 4 września, godz. 20:00
bilety: 20 zł

Zespół Vołosi jest objawieniem sceny world music ostatnich dwóch lat. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe oraz pozaregulaminowe (Grand Prix, Nagroda im. Czesława Niemena, Nagroda Publiczności i Nagroda dla najlepszego instrumentalisty). Po kolejnych sukcesach na konkursie Europejskiej Unii Radiowej EBU 2011 (Grand Prix), zespół ruszył w trasę koncertową promującą debiutancką płytę.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

VOŁOSI (4 września, Kraków)

WARSZTATY PIEŚNI PODLASKICH - cz. III (9 i 12-14 września, Malinniki)
Pieśni z Malinnik

Terminy i tematyka warsztatów:

9 września, wtorek, od godz. 16:30
- pieśni weselne

12-14 września, (piątek-niedziela), od godz. 17:00 w pt.
- pieśni weselne, chrzcinne, żniwne, liryczne

Warsztaty poprowadzi Wiera Niczyporuk, założycielka zespołu "Malinki" z Malinnik.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

WARSZTATY PIEŚNI PODLASKICH - cz. III, Pieśni z Malinnik (9 i 12-14 września, Malinniki)

WARSZAWA SINGERA (23-31 sierpnia, Warszawa)
XI Festiwal Kultury Żydowskiej


miejsce: m.in. ul. Próżna, plac Grzybowski, Skład Butelek, Pardon,To Tu, Warszawa
termin: 23-31 sierpnia

w programie: wystawy, wykłady, spektakle teatralne, spotkania literackie, warsztaty, pokazy slajdów, projekcje filmowe, spacery z przewodnikami, Jarmark Singera, atrakcje dla dzieci, koncerty z cyklu Singer Jazz Festival oraz m.in.: Frank London, Kapela ze Wsi Warszawa & Jorgos Skolias, Maria Pomianowska & Dima Gorelik, Noc Klezmerów.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

XI Festiwal Kultury Żydowskiej WARSZAWA SINGERA (23-31 sierpnia, Warszawa)

PARDES FESTIVAL (19-23 sierpnia, Kazimierz Dolny)
Spotkania z Kulturą Żydowską


miejsce: Kazimierz Dolny nad Wisłą
termin: 19-23 sierpnia

w programie: wystawy fotografii, pokazy multimedialne, wystawy, filmy, spotkania, koncerty: Čači Vorba, Kapela Brodów.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

PARDES FESTIVAL, Spotkania z Kulturą Żydowską (19-23 sierpnia, Kazimierz Dolny)

XXII Festiwal Muzyki Dawnej, PIEŚŃ NASZYCH KORZENI (17-24 sierpnia, Jarosław)

   Istniejący od 1993 roku Festiwal odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień (od niedzieli do niedzieli) sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach historycznego miasta Jarosławia na południowo-wschodnich rubieżach Polski. Jarosławskie świątynie i klasztory są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności; różnorodności wyznań i obrządków.
   Specyficzna formuła festiwalu-święta zakłada równowagę pierwiastka sakralnego i świeckiego, duchowego i intelektualnego, elementu praktyki i teorii, skupienia i zabawy, elementu profesjonalnego i amatorskiego, sztuki akademickiej i ludowej.

   Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest msza. Zastanawiamy się nad aktualnością historycznych (tradycyjnych) form mszy; naszym dzisiejszym stosunkiem do tych form i ich potencjałem związanym z możliwością ich praktycznego zastosowania w bieżącej liturgii...

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

XXII Festiwal Muzyki Dawnej, PIEŚŃ NASZYCH KORZENI (17-24 sierpnia, Jarosław)

JARMARK JAGIELLOŃSKI 2014 (15-17 sierpnia, Lublin)

w programie:
:: Jarmark Rękodzielniczy
:: Jarmark Kulturalny:

   - koncerty: "Terra Kozakorum - Tradycyjne Pieśni i Melodie Ukrainy", Lautari, Burdon, Karolina Cicha Trio, Mashala Doza, Romengo, Hulajhorod
   - występy kapel: Holloenek Hungarica, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Tęgie Chłopy, Kapela Maliszów, Romuald Jędraszak i dudziarze wielkopolscy, Hałas Trio, Kapela Ciekoty, Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
   - wieczorne potańcówki jarmarkowe
   - warsztaty muzyczne i taneczne
   - Kino Jarmarkowe z Muzyką na Żywo
   - wystawy
   - spektakle
   - Jarmarkowe Podwórko - gry i zabawy tradycyjne.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

JARMARK JAGIELLOŃSKI 2014 (15-17 sierpnia, Lublin)

Folknery, JARMARK JAGIELLOŃSKI 2013, fot. Paulina Łaskarzewska

16. TABOR DOMU TAŃCA (3-10 sierpnia, Sędek)
MUZYKA I TANIEC KIELECCZYZNY


miejsce: Sędek koło Łagowa (woj. świętokrzyskie)
termin: 3-10 sierpnia

w programie: warsztaty śpiewu, tańca, instrumentalne, zajęcia dla dzieci; cowieczorne potańcówki; spotkania; wykłady; wystawa.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

16. TABOR DOMU TAŃCA (3-10 sierpnia, Sędek)

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24-28 września, Warszawa)

   Znamy już program 10. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur i jego najważniejsze gwiazdy: Teta (Madagaskar), Hugh Masekela z gościnnym udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki), SU:M (Korea Południowa), Mahmoud Ahmed (Etiopia), Zé Luis (Republika Zielonego Przylądka), Barbatuques (Brazylia), Rastak (Iran), Mascarimiri (Włochy).
   Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie koncert Sounds Like Poland, czyli dzień w którym publiczności i zagranicznym dziennikarzom zaprezentują się polskie zespoły.
   Warsztaty poprowadzą członkowie grupy Barbatuques z Brazylii.

więcej

Antek Kania - Jesionka blues, trailer filmu 'Antoni Muzykant'
B. Pacuda, trailer filmu 'Antoni Muzykant'

zmarł ANTEK KANIA

   W połowie lipca (16.07.2014 r.) pożegnaliśmy Antoniego Kanię - człowieka orkiestrę, prekursora folkowego grania w Polsce, założyciela zespołu Syrbacy. Człowieka z pasją, niesamowitą wyobraźnią i milionem pomysłów. Gawędziarza, zbieracza instrumentów (i nie tylko), twórcę nowych, eksperymentalnych instrumentów folkowych, założyciela i wieloletniego kustosza Galerii Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim.

Antoni Kania, fot. z archiwum folk.pl

Joszko Broda - DEBORA

Joszko Broda - DEBORA
   Do projektu "Debora", który jest kontynuacją płyty "Posłóchejcie Kamaradzi",zostali przez Joszka zaproszeni goście: Dima Gorelik - muzyk wychowany w kręgu kultury żydowskiej i ukraińskiej oraz znakomici polscy jazzmani - Marcin Pospieszalski, Michał Barański oraz wszechstronny Wojciech Waglewski jak również perkusista z Chicago Frank Parker. W projekcie wzięli również udział Michał Lorenc, Adam Bałdach i Grażyna Auguścik - muzycy światowej sławy. Projekt łączy tradycję z nowoczesnością, ponieważ do archaicznych instrumentów pasterskich, węgierskiej altówki czy kobzy i góralskiego śpiewu dołączy jazzowe brzmienie basu, gitar i perkusji. Wykonane zostały przede wszystkim pieśni z Istebnej (Beskid Śląski) ale również pojawiły się utwory inspirowane muzyką innych rejonów Karpat.

więcej

TYNDYRYNDY - DO TAŃCA

TYNDYRYNDY - DO TAŃCA
   Płyta zawiera wybrane nagrania z dokumentacji dźwiękowej Klubu Tyndyryndy, realizowanej w latach 2012-2013. Klub działa przy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym od 2008 roku, a powstał z myślą o wykorzystaniu potencjału edukacyjnego jaki stwarza Festiwal poprzez zgromadzenie w jednym miejscu i czasie najwybitniejszych artystów muzyki wiejskiej oraz jej miłośników z różnych regionów Polski. W rozemocjonowanej atmosferze święta, czerwcowej aurze i magicznej przestrzeni miasteczka, dzieci, młodzież i dorośli mogą poznawać wiejskie tradycje muzyczne w duchu szacunku dla oryginału zarówno na warsztatach jak i, co szczególnie ważne, w sytuacjach spontanicznych – na zabawach, pograjkach, targowisku instrumentów.

więcej

nowe płyty w sklepiku internetowym FOLK.PL

Klezmafour 'W GÓRĘ!'
Klezmafour
W GÓRĘ!
Daktari 'LOST TOWNS'
Daktari
LOST TOWNS
Meadow Quartet 'THE ERSTWHILE HEROES'
Meadow Quartet - THE ERSTWHILE HEROES
Cukunft 'WILDE BLUMEN'
Cukunft
WILDE BLUMEN
Cukunft 'ITSTIKEYT / FARGANGENHEIT'
Cukunft
ITSTIKEYT / FARGANGENHEIT

Jaworyna (Anna Kurak) 'DWA KOTKI'

Jaworyna (Anna Kurak) - DWA KOTKI
   Płyta "Dwa Kotki" to 12 kołysanek dla dzieci i dla dorosłych zaśpiewanych w języku ukraińskim. Ciepłe, melancholijne, jazzowo-folkowe utwory stworzone przez matkę dla córki, a zaśpiewane już i przez matkę i jej 6-letnią córkę (która stworzyła też kołysankę dla mamy).
   Cała płyta, choć - jak przystało na kołysanki - jest bardzo spokojna, nie nudzi jednak słuchacza. Znakomite aranżacje muzyczne są pięknie i profesjonalnie zagrane i nagrane. Nad całością panuje wokalistka, która z dużym wyczuciem bawi się swoim pięknym głosem, używając jego różnych barw, od spokojnego, poprzez pełny aż do białego, wiejskiego śpiewu.

więcej

Kaja i Janusz Prusinowscy - 'GDZIE SIĘ PODZIAŁ KUSY JANEK?'

Kaja i Janusz Prusinowscy - GDZIE SIĘ PODZIAŁ KUSY JANEK?
   Płyta zawiera zabawy ze śpiewem, zabawy taneczne w rytmach podstawowych tańców polskich, zabawy z głosem i przestrzenią, kołysanki oraz różne rodzaje dziecięcego folkloru słownego. Zapisy, opisy i nowe warianty zabaw powstawały na przestrzeni blisko dwustu lat, pochodzą bowiem z zapisów Łukasza Gołębiewskiego (pierwsza połowa XIX w.), Oskara Kolberga, nagrań archiwalnych z lat 40., zbioru zabaw Edmunda Piaseckiego (lata 20. XX w.), kilku książek z piosenkami i zabawami dla dzieci autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny (zabawy przedwojenne i powojenne), zbiorów wyliczanek Doroty Simonides i Krystyny Pisarkowej (wydania z lat 70. i 80. XX w ).

więcej

Kraina 'WATRA'

Kraina - WATRA
   W 2014 roku Kraina wydała swój drugi album zatytułowany Watra, który jest sumą muzycznych doświadczeń członków zespołu ostatnich kilku lat. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje takie jak Watra, Dawaj, Diwczyna, Hitaryst czy Ja choczu spaty oraz kilka utworów ludowych we własnych aranżacjach: Oj czyj to kin' stojit', Czom ty ne pryjszow czy Horiła sosna.
   Nowy krążek promuje utwór Watra, w którym muzycy starali się oddać atmosferę panującą na letnich spotkaniach przy ognisku oraz śpiewach przy akompaniamencie gitary czy akordeonu. Niektóre z takich właśnie Watr, od kameralnych spotkań w gronie znajomych, przerodziły się w duże imprezy masowe organizowane cyklicznie i na stałe wpisane w kalendarz.

więcej

MUZYCZNA GALERIA FOLKOWA - nowy adres

W czerwcu Muzyczna Galeria Folkowa przeprowadziła się w nowe miejsce, na ul. Bracką przy Placu Trzech Krzyży (odcinek pomiędzy Nowogrodzką a Żurawią, naprzeciwko PAPu).

Nowy adres:

Warszawa, ul. Bracka 3, domofon 19
klatka w podwórku, II piętro

Zapraszamy!!!

Muzyczna Galeria Folkowa

SARAKINA (23 maja, Warszawa)

KONCERT Z OKAZJI DNIA ŚW. CYRYLA I METODEGO

miejsce: DK RAKOWIEC, ul. Wiślicka 8
godzina: 19:00 (piątek, 23 maja)
bilety: 25 zł
zagra: SARAKINA
druga część koncertu poświęcona będzie tańcom bułgarskim

SARAKINA to polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

SARAKINA (23 maja, Warszawa)

XVII. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "NOWA TRADYCJA" (15-18 maja, Warszawa).

Czwartek, 15.05.2014, godz. 19:30:
KONCERT INAUGURACYJNY
:: Muzyka Źródeł "Mazowsze": Kapela Antoniego Cicheckiego z Grądek, Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina, Maria Bienias z Woli Koryckiej, Jerzy Dierżek ze wsi Sierzchowy
:: Çiğdem Aslan (Turcja)

Piątek, 16.05.2014:
godz. 16:00 - KONKURS
godz. 20:00 - Uroczystość wręczenia Nagrody Muzyka Źródeł
:: Uroczystość wręczenia Nagrody Fonogram Źródeł 2013
:: Koncert laureatów Grand Prix NT 2013 Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga (Polska)

Sobota, 17.05.2014:
godz. 16:00 - KONKURS
godz. 20:00 - Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan (Iran, Turcja)

Niedziela, 18.05.2014, godz. 19:00:
:: Koncert Laureatów konkursu Nowa Tradycja 2014
:: Uroczystość wręczenia Nagród w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2013
:: Koncert laureata Folkowego Fonogramu Roku 2013

XVII. Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2014

Zespoły zakwalifikowane do konkursu:
:: Alter Etno :: Anashim :: Backspace :: Beryozkele (Ola Bilińska) :: Dzikie Jabłka :: Hańba :: Kapela Maliszów :: Krzikopa :: Neoklez :: Olga Stopińska i Bartłomiej Zajkowski :: Słowianoczki :: Tryptyk :: Trzy Dni Później :: Wałach, Golec, Żupański :: Witold Janiak Trio

11. WIRTU@LNE GĘŚLEChłopcy Kontra Basia 'OJ TAK!' Angela Gaber Trio 'OPOWIEŚCI Z ZIEMI'

11. WIRTU@LNE GĘŚLE

Laureatem 11. WIRTU@ALNYCH GĘŚLI została płyta:
OJ TAK! zespołu Chłopcy Kontra Basia.

W tym roku w głosowaniu uczestniczyły 103 płyty z szeroko rozumianą muzyką etniczną - od źródeł po bardzo współczesne, czy wręcz nowoczesne aranżacje, albumy artystów znanych, doświadczonych i cenionych a także debiutantów i wykonawców znanych tylko lokalnie.

Głosowanie trwało od 7 kwietnia do 3 maja na stronie www.gesle.folk.pl.

Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki.

W tym roku internauci wyróżnili okładkę płyty:
OPOWIEŚCI Z ZIEMI zespołu Angela Gaber Trio autorstwa Kamila R. Filipowskiego.

statuetka Wirtualnych Gęśli 2013

OPOWIEŚCI Z TYKWY WZIĘTE (14 maja, Warszawa)

BAJKI, MUZYKA I WARSZTATY AFRYKAŃSKIE

miejsce: Szkoła Ruchu i Tańca UANGA, ul. Dzika 4 (1 piętro)
godzina: 17:00
wstęp: wolny
informacje i zapisy: 506 738 207, opowiadacz@wp.pl
w programie: bajki afrykańskie w wykonaniu opowiadaczy z "Grupy Studnia O." i muzyka Gasparda Conde. Dla dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy z rytmem afrykańskich pieśni i opowieści!

W kolejne środy (21 i 28 maja oraz 4 i 11 czerwca w godz. 17:00-19:00) w ramach projektu "Mali ambasadorowie" będą się odbywały warsztaty opowiadania, tańca i muzyki afrykańskiej, skierowane głównie do dzieci pochodzenia afrykańskiego, które zakończą się wspólnym pokazem.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 lat.
Prowadzenie Jarek Kaczmarek - opowiadanie i Gaspard Conde – muzyka i taniec.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

OPOWIEŚCI Z TYKWY WZIĘTE (14 maja, Warszawa)

JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO (11 maja, Warszawa)

W niedzielę, 11 maja w ramach cyklu "Muzyka: sztuka polska" odbędzie się koncert i spotkanie z zespołem Janusz Prusinowski Trio.

Cykl Muzyka: sztuka polska, to cykl koncertów-spotkań prezentujących muzyków młodego i średniego pokolenia, którzy kultywują tradycje ludowe i odwołują się do nich.
   Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność - z nowoczesnością.

Janusz Prusinowski Trio :: 11 maja :: godz. 18:00 :: ul. Lubelska 30/32, Warszawa ::

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO (11 maja, Warszawa)

ORSZAK WESELNY / ŻAŁOBNY RAPSOD, koncert dedykowany pamięci Oskara Kolberga (11 maja, Warszawa)

miejsce: Studio koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
czas: niedziela, 11 maja, godz. 20:00
wystąpią: zespół Jarzębina z Kocudzy, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, zespół Tęgie chłopy ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Brodacze ze Sławatycz, Jacek Hałas
scenariusz: Jacek Hałas & Darek Błaszczyk
reżyseria: Darek Błaszczyk
opracowanie muzyczne: Jacek Hałas

Pomysł koncertu "Orszak weselny/Żałobny Rapsod" wziął się z konceptu zderzenia ze sobą obrzędów związanych z dwoma najważniejszymi momentami w życiu człowieka - ślubem i pogrzebem. Orszak weselny i kondukt pogrzebowy wszak nie powinny się spotkać ze sobą, bowiem jest to zły omen, który przynosi nieszczęście - to zła wróżba dla nowożeńców...

Dwójka, Polskie Radio

Orszak weselny :: Żałobny rapsod (11 maja, Warszawa, fale radiowej Dwójki)


Za rieczkaju - drugi singiel z płyty WIELOMA JĘZYKAMI

24 kwietnia odbyła się premiera kolejnego singla promującego płytę Karoliny Cichej i Bart Pałygi "Wieloma językami".

   Po sukcesie nostalgicznego "Bialystok majn hejm" śpiewanego w języku jidysz przyszła kolej na "Za rieczkaju", utwór w języku białoruskim o niezwykle bogatej warstwie instrumentalnej.
   "Piosenka to lament dziewczyny – chcą ją bowiem wydać za jakiegoś starego obrzydliwca. W warstwie muzycznej w rolę tego potwornego jegomościa wczuł się Bart Pałyga wycinając solo na drumli, dobierając śpiew gardłowy niski i odpowiednio chropowato grając na wiolonczeli elektrycznej. Ja wcielam się w rolę dziewczyny przygrywającej sobie na akordeonie, rigu i zapętlającej swój lament na looperze. Na końcu dodaję perkusję, którą obsługuję nogami" - opisuje Karolina Cicha.

drugi singiel z płyty WIELOMA JĘZYKAMI 'Za rieczkaju'

SHANNON (9 maja, Warszawa)

miejsce: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8
godzina: 19:00
bilety: 25 zł
z cyklu: SCENA ETNOINSPIRACJE
w programie: w repertuarze zespołu znajdują się obecnie głównie utwory z najnowszego albumu "8th", na którym znajdziemy m.in. pozycje sprzed ponad dekady oraz nawiązania do 20. lat działalności Shannon. Po koncercie, jak zawsze na wydarzeniach z cyklu Scena Etnoinspiracje, spotkanie i możliwość porozmawiania z zespołem (prowadzi dziennikarz RDC, Adam Dobrzyński).

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

SHANNON (9 maja, Warszawa)

11. WIRTU@LNE GĘŚLE - głosowanie zakończone

   W sobotę 3 maja zakończyło się głosowanie na WIRTUALNE GĘŚLE - najlepszą płytę z muzyką folkową i etniczną minionego roku. Wstępne wyniki (pierwsza dziesiątka) zostanie zaprezentowana na stronie plebiscytu w poniedziałek 12 maja zaś laureat zostanie oficjalnie ogłoszony 13 maja (wtorek) podczas konferencji prasowej Festiwalu NOWA TRADYCJA.

Głosowanie odbywało się na stronie www.gesle.folk.pl od 7 kwietnia do 3 maja.

Wirtualne Gęśle

Festiwal WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA (21-26 kwietnia, Warszawa)

RZECZPOSPOLITA KOLBERGA


co: PONIEDZIAŁEK MAZURKOWY NA BIELANACH (poniedziałek, 21 IV)
miejsce: Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3

co: KONCERT FINAŁOWY KONKURSU "STARA TRADYCJA" (wtorek, 22 IV)
miejsce: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12, godz. 19:00

co: Koncert KRAINA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (środa, 23 IV)
   (Wielkopolska, Kujawy)
miejsce: Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka, Plac Zamkowy 4, godz. 19:00

co: Koncert KRAINA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA (czwartek, 24 IV)
   (Podlasie, Suwalszczyzna, Ukraina, Warmia i Mazury, Litwa, Białoruś)
miejsce: Centrum Artystyczne "Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31, godz. 19:00

co: Koncert KRAINA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA (piątek, 25 IV)
   (Huculszczyzna, Podole / Pokucie, Lubelskie, Wołyń, Rzeszowskie, Muzyka Łemków i Bojków, Słowacja, Podhale)
miejsce: Centrum Artystyczne "Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31, godz. 19:00

co: TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / NOC TAŃCA (sobota, 26 IV)
miejsce: Centrum Artystyczne "Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31, od godz. 11:00

Festiwal WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA (21-26 kwietnia, Warszawa)

Festiwal WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA (21-26 kwietnia, Warszawa)

NOC TAŃCA - Festiwal WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA (21-26 kwietnia, Warszawa)

Chudoba 'LIVE!'

Chudoba - LIVE!
   LIVE! to płyta wydana z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Nagrana w studiu Polskiego Radia Gdańsk, stanowi podsumowanie ostatnich 20 lat działalności wrocławskiej Chudoby - jednego z pierwszych polskich zespołów folkowych, m.in. laureata pierwszej edycji Festiwalu Nowa Tradycja.

więcej

Hoyraky 'FOLK'N'ROLL'

Hoyraky - FOLK'N'ROLL
   Na początku 2013 roku ukazała się nasza pierwsza płyta. Znajdziemy na niej zarówno znane ludowe piosenki, które śpiewały nasze babcie, jak też własne interpretacje muzyczne do wierszy ukraińskiego poety. Krążek zawiera 11 utworów i powstał w lubelskim studiu Fanfara.
   Ideą grupy jest wykorzystanie wielokulturowości własnego regionu jakim jest Podlasie poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu (wzbogacając je szczyptą rocka i reggae).
   Tworząc zespół złożony z osób o różnym pochodzeniu narodowościowym i wyznaniowym, staramy się dać dobry przykład dla różnych społeczności naszego regionu, aby powiedzenie "Muzyka łączy ludzi" nie było pustym sloganem.

więcej

POLECAMY KONCERTY (Warszawa)

kto: CHUDOBA
miejsce: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8
czas: piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00
bilety: 25 zł
z cyklu: SCENA ETNOINSPIRACJE

kto: Janusz Prusinowski Trio
miejsce: Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22
czas: piątek, 11 kwietnia, godz. 20:00
z cyklu: MOC GŁOSU

co: Klęcząc w ogrójcu - koncert pieśni pasyjnych
miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
czas: poniedziałek, 14 kwietnia, godz. 19:30
z cyklu: MUZYCZNA SCENA TRADYCJI

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

CHUDOBA (11 kwietnia, Warszawa)

Klęcząc w ogrójcu - koncert pieśni pasyjnych - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (14 kwietania, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

11. WIRTU@LNE GĘŚLE (kwiecień 2014)

7 kwietnia rozpoczęło się głosowanie w internetowym plebiscycie na najlepszą płytę z muzyką folkową i etniczną minionego roku - WIRTUALNE GĘŚLE.

   W tegorocznym głosowaniu uczestniczy ponad 100 albumów z szeroko rozumianą muzyką folkową, etniczną i źródłową. Dodatkową atrakcją jest możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki.

   Specyfiką muzyki folkowej jest jej ogromna różnorodność. Od źródeł (wiejskich muzykantów) po muzykę współczesną, klubową, czy metal. Wśród płyt z WIRTU@LNYCH GĘŚLI znajdziemy całą ową różnorodność i bogactwo muzycznych pomysłów.

   Głosowanie odbywa się na stronie www.gesle.folk.pl, rozpoczęło się 7 kwietnia i potrwa do 3 maja.

11. WIRTU@LNE GĘŚLE (kwiecień-maj)

Wirtualne Gęśle

Finaliści konkursów na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł

3 kwietnia 2014 r. w studio im. W. Szpilamana odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Nowa Tradycja.

   Podczas konferencji ogłoszono finalistów organizowanych przez Polskie Radio konkursów na Folkowy Fonogram Roku oraz na Fonogram Źródeł.

Finaliści w FOLKOWYM FONOGRAMIE ROKU (alfabetycznie):
:: "Fall in Mountains" JAREK ADAMÓW :: "Krakoff" BESTER QUARTET :: "Ogień i woda" AGATA SIEMASZKO, KUBA BOBAS WILK :: "Oj tak!" CHŁOPCY KONTRA BASIA :: "Po kolana w niebie" JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO :: "Sefardix" OLEŚ BROTHERS&JORGOS SKOLIAS :: "The Erstwhile Heroes" MEADOW QUARTET :: "Trubalkan" BUBLICZKI :: "Wieloma językami" KAROLINA CICHA & SPÓŁKA FEAT BART PAŁYGA :: "Vesna" BABOOSHKI ::

Finaliści w FONOGRAMIE ŹRÓDEŁ (alfabetycznie):
:: "Festiwal żywej muzyki na strun dwanaście i trzy smyki 2013" Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej :: "Ludowe pieśni religijne z Podlasia" Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia :: "Mazurek vulgaris" Maciej Filipczuk Samograj :: "Pamiątki z przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny" Instytut Sztuki PAN :: "Pierwszy Podhalański Popis Konkursowy Ludowych Muzyk Góralskich. Zakopane 18-20 kwietnia 1952" Instytut Sztuki PAN :: "Rwie się życia przędza. Pieśni pogrzebowe północno-wschodniej Polski" Stowarzyszenie Krusznia

XVII. Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2014

Konferencja prasowa NOWEJ TRADYCJI (3 kwietnia, Warszawa)

Stanisława Górkiewicz - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (30 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

W niedzielę 30 marca w studio im. W. Szpilamana wystąpi Stanisława Galica Górkiewicz, znakomita skrzypaczka, uczennica Bronisławy Koniecznej "Dziadońki".

   Stanisława Galica Górkiewicz zagra ze swoją podhalańską muzyką w składzie: Stanisława Górkiewicz - skrzypce prym, Zbigniew Harnik i Łukasz Górnik - skrzypce sekund, Andrzej Pietras - basy góralskie; śpiewać będą: Anna Lassak i Kazimierz Lassak.

   Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny Galiców. Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Dwójka, Polskie Radio

Stanisława Górkiewicz - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (30 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

TRANSKAPELA (22 marca, Grodzisk Mazowiecki)

miejsce: Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9

godzina: 18:00

bilety: 35 zł

z cyklu: SPLOTY 2014, Grodziskie Spotkania Wielokulturowe

w programie: między innymi utwory z przygotowywanej obecnie przez zespół płyty Neon Fields.


Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

TRANSKAPELA (22 marca, Grodzisk Mazowiecki)

CHUDOBA (11 kwietnia, Warszawa)

miejsce: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8
godzina: 19:00
bilety: 25 zł
z cyklu: SCENA ETNOINSPIRACJE
w programie: koncert będzie promował najnowszą płytę, wydaną z okazji 20-lecia istnienia zespołu: Chudoba Live! Po koncercie, jak zawsze na wydarzeniach z cyklu Scena Etnoinspiracje, spotkanie i możliwość porozmawiania z zespołem (prowadzi dziennikarz RDC, Adam Dobrzyński).

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

CHUDOBA (11 kwietnia, Warszawa)

Wpół głosu - śpiew solowy, domowy (23 marca, Warszawa)

miejsce: Scena Przodownik Teatru Dramatycznego, ul. Olesińska 21
godzina: 19:00
bilety: 25 zł
z cyklu: MOC GŁOSU
zaśpiewają: Kaja i Janusz Prusinowscy, Tetiana Sopiłka
w programie: Śpiew tradycyjny to nie tylko ten zaklinający, wołający, ale też ten "dla siebie", w przestrzeni zamkniętej. Rządzi się swoimi prawami, zyskuje ornamentykę, swobodę rytmiczną i intonacyjną. Wśród badaczy muzycznego folkloru nie poświęca się temu gatunkowi uwagi, niekiedy pomija się go w rejestracjach, uważając jako przygotowanie do śpiewu, jako formę niepełną. Koncert ukaże ten rodzaj śpiewu jako odrębny, pełnoprawny gatunek muzyczny.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Wpół głosu - śpiew solowy, domowy (23 marca, Warszawa)

R.U.T.A. i PAPRIKA KORPS (27 marca, Warszawa)

miejsce: Klub Dzik ul. Belwederska 44a
godzina: 19:30 (czwartek, 27 marca)
bilety: 20 zł, przedsprzedaż: 15 zł
zagra: R.U.T.A. i PAPRIKA KORPS

Zespoły zaprezentują materiał ze swojej wspólnej płyty 400 lat. To punky reggae party w czystej postaci, ale wybiegające też poza te dwa style. [...] W poszukiwaniu własnych "korzeni" idą nie tylko tropami pozostawionymi przez wielkich poprzedników ze sceny muzycznej, buntowników w rodzaju Boba Marleya czy Victora Jary, ale też powtarzają i przetwarzają słowa filozofów, malarzy, śpiewaków, poetów, etnografów i pionierów ruchu ludowego, począwszy od Seneki, a skończywszy na lubelskiej kapeli Amen.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

R.U.T.A. i PAPRIKA KORPS (27 marca, Warszawa)

WARSZTATY TAŃCÓW BAŁKAŃSKICH (14 marca, Warszawa - wstęp wolny)

W przeddzień koncertu Balkan Sevdah (15 marca o godz. 19.00) w DK Rakowiec odbędą się Warsztaty Tańców Bałkańskich, które poprowadzi sam Marcin Zadronecki, lider zespołu, akompaniując na darabukce, tamburze lub flecie.

Muzyka i taniec na Bałkanach tworzą nierozerwalny związek. Gdy rozbrzmiewa tradycyjna melodia spontanicznie ludzie zaczynają tworzyć korowód taneczny. Na warsztatach będziemy ćwiczyć najprostsze znane nam rytmy na 2/4, 3/4 i 4/4 a następnie spróbujemy je połączyć, aby uzyskać właściwe metrum naszych tańców - nieregularne rytmy na 7/8 (makedonsko oro), 7/16 (raczenica), 9/16 (daczowo horo) i na 11/8 (uczime oro). Podane w nawiasach terminy oznaczają nazwy tańców korowodowych (oro - po macedońsku, horo - po bułgarsku).

WARSZTATY TAŃCÓW BAŁKAŃSKICH (14 marca, Warszawa)

GADKI Z CHATKI nr 109

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Jacek Kleyff "Znalezienie", Chłopcy kontra Basia "Oj, tak!", Same Suki "Niewierne"
- Sonda: Czy lubisz taniec? (Joanna Zarzecka, dr Tomasz Nowak, Jacek Hałas)
- Z teorii: Jak dawniej na Podhalu tańczono, Tańce góralskie w opisach z przełomu XIX i XX wieku (Katarzyna Dzierzbicka)
- Festiwale (Wojciech Bernatowicz): Etniczne Inspiracje
- Z tradycji: Taniec irlandzki Ze skarbca kultur celtyckich - rzecz o tańcu irlandzkim (Marianna Dąbek); Zabawy dziecięce Magia w zabawach dziecięcych (Magdalena Jakubowska)
- Wykonawcy (Rafał Chojnacki): W kierunku Höga Kusten - Tomas Ledin
- Felieton: Tomasz Janas - Muzyka wyszukana
- Folk i okolice: Kultura opowiadania Kultura opowiadania - tęsknota za żywą narracją (Marcin Skrzypek); Gra w palanta Palantem nie jestem, w palanta gram... (rozmowa Agaty Witkowskiej z Rafałem Sadownikiem)
- Podróże: Grecja Na granicy kultur. Lesvos. Muzyka i spotkania (Tomasz Kozłowski)
- EtnoLektura: Epepe (Ewelina Grygier)
- oraz relacje z koncertów, recenzje, prezentacje płyt i książek oraz prezent dla prenumeratorów.

Najnowszy numer Gadek z Chatki, a także numery archiwalne dostępne są w Muzycznej Galerii Folkowej oraz wysyłkowo, na specjalne zamówienie (zamowienia@folk.pl)

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 109

SCENA ETNOINSPIRACJE
Balkan Sevdah (15 marca, g. 19:00, Warszawa)

   Na najbliższym spotkaniu SCENY ETNOINSPIRACJE zaprezentuje się BALKAN SEVDAH. Po koncercie, spotkanie i możliwość porozmawiania z zespołem (prowadzi dziennikarz RDC, Adam Dobrzyński).

   Balkan Sevdah - Zderzenie czterech osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów.
   Spotkaliśmy się, żeby podzielić się naszymi pasjami związanymi z tradycyjną muzyką Półwyspu Bałkańskiego, by wspólnie czerpać radość z odkrywania brzmień sączących się ze źródeł Driny i Wardaru, z gwaru i zadumy miasteczek ukrytych nad brzegami Naretwy i w dolinach Rodopów, Pirinu i gór Dynarskich. Do tych miejsc, pełnych egzotycznych dźwięków, intensywnych woni kwiatów, ziół i pieczonych jagniąt, wspaniałych budowli i bujnej przyrody wracamy często ciałem, a dzięki muzykowaniu, także duchem.
   Aranżując i improwizując bawimy się dźwiękami. Staramy się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu.

SCENA ETNOINSPIRACJE, Balkan Sevdah (14 marca, g. 19:00, Warszawa)
SCENA ETNOINSPIRACJE, DK Rakowiec:: BALKAN SEVDAH :: 15 marca, g. 19:00 :: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8 :: wstęp 20 zł ::
Scena Etnoinspiracje więcej Scena Etnoinspiracje

wydawnictwo Muzyka Odnaleziona - promocyjne ceny na książki z płytami

   Z okazji trwającego Roku Kolberga wydawnictwo Muzyka Odnaleziona obniżyło ceny na wszystkie pozycje Andrzeja Bieńkowskiego. Do końca roku książka z płytą DVD "OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI" będzie w cenie 30 zł, zaś pozostałe książki z płytami CD w cenie 20 zł.

OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI
OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI
3 x GACE
3 x GACE
ŚPIEWY, GWIZDY, KRZYKI
ŚPIEWY, GWIZDY, KRZYKI
CZTERY STRONY RAWY
CZTERY STRONY RAWY
ŚPIEWY POLESIA. UKRAINA
ŚPIEWY POLESIA. UKRAINA
więcej

Koncert dla Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (2 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

W niedzielę 2 marca w studio im. W Szpilamana pamięć Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów uczczą Agata Harz, Maniucha Bikont, Kaja Prusinowska, Sławomir Niemiec i Remigiusz Mazur-Hanaj.

   Gośćmi audycji będą też Maria Baliszewska oraz prof. Piotr Dahlig.

   Koncert będzie też okazją do prezentacji drugiej z nowych płyt, które na przełomie roku ukazały się w serii Muzyka Źródeł - ANNA MALEC i KAPELA BRACI BŹDZOUCHÓW.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Dwójka, Polskie Radio

Koncert twórczości Stanisława Klejnasa - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (26 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

NAWAL w ramach cyklu ETHNO PORT POWROTY (22 lutego, Poznań)

miejsce: CK Zamek, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82
godzina: 20:00
bilety: 50/35 zł


MONODIA czyli jednym głosem (23 lutego, Warszawa)

miejsce: Scena Przodownik Teatru Dramatycznego, ul. Olesińska 21
godzina: 19:00
bilety: 25 zł
z cyklu: MOC GŁOSU
zaśpiewają: Ewa Grochowska, Adam Strug, Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Tymoteusz Woźniak, Maniucha Bikont
w programie: pieśni z Kurpiów i centralnej oraz południowo-wschodniej Lubelszczyzny

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

NAWAL w ramach cyklu ETHNO PORT POWROTY (22 lutego, Poznań)

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU KOLBERGA 2014
m.in.:
:: piątek, 21 lutego, Przysucha - koncert w przeddzień urodzin
:: piątek-sobota, 21-22 lutego, Warszawa - Konferencja "Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki"
:: poniedziałek, 24 lutego, Warszawa - Od Kujawiaka do Krzesanego - koncert oficjalnie inaugurujący Rok Kolberga

"Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki" to dwudniowa konferencja naukowa z udziałem polskich i zagranicznych etnomuzykologów. Odbywać się będzie w Pałacu Tyszkiewiczów, a zakończy ją koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

Podczas koncertu w Przysusze zaprezentowane zostaną kompozycje Oskara Kolberga (na sopran, tenor i fortepian). Wystąpią też mistrzowie muzyki tradycyjnej: Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak i Maria Siwiec, a także kapela Niwińskich i Zespół Regionalny "Mogilanie".

Od Kujawiaka do Krzesanego - tak zatytułowano koncert, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Wystąpią: Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhala, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy "Kujaviak goes funky" Zbigniewa Namysłowskiego, fragment "Harnasiów" Karola Szymanowskiego oraz "Fantazję A-dur na tematy polskie" Fryderyka Chopina.
:: Po koncercie, w Państwowym Muzeum Etnograficznym, odbędzie się NOC TAŃCA (wstęp wolny).

logo Roku Kolberga 'Kolberg 2014', aut. Wojciech Janicki
więcej

ŻYWA MUZYKA - TAŃCE, GRY I ZABAWY (23 lutego, wieś Branew na Roztoczu)

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Kolberga 2014.

w programie:
Kościół p.w. św. Anny w Branwi
11:00 - Msza święta. Oprawa muzyczna - zespoły ludowe "Branwiacy" oraz "Jarzębina" z Kocudzy

Remiza OSP w Branwi
14:00 - warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, dawne gry i zabawy - prowadzenie: Kapela "Bosa Nóżka" oraz Zespół "Jarzębina" z Kocudzy
15:00 - projekcja filmów o Stanisławie Fijałkowskim - śpiewaku z Chrzanowa oraz Leonie Krzosie - skrzypku ze Zdziłowic. Wspomnienia o kapelach i muzykantach z okolic Branwi
15:30 - występy zespołów ludowych z terenu gminy Dzwola
16:00 - potańcówka przy muzyce na żywo; do tańca i posłuchu zagrają: Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli, Kapela ze Zdziłowic, Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, Orkiestra Dęta z Dzwoli, Kapela Bornego z Podzamcza oraz goście i przyjaciele.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

ŻYWA MUZYKA - TAŃCE, GRY I ZABAWY (23 lutego, wieś Branew na Roztoczu)

WIECZÓR TANECZNY DOMU TAŃCA (19 lutego, Poznań)

miejsce: Scena Robocza Teatru Strefa Ciszy, ul. Grunwadzka 55, barak nr. 1

godzina: 19:00 (środa, 19 lutego)

bilety: 15 zł (dzieci: 5 zł)

do tańca zagrają: Kapela Hałasów, Duo Daorientacja, Kapela Dudziarzy CK Zamek z Kasią Hełpą

tańce poprowadzą również: Kapela Hałasów, Duo Daorientacja, Kapela Dudziarzy CK Zamek z Kasią Hełpą


Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Duo Daorientacja, WIECZÓR TANECZNY DOMU TAŃCA (19 lutego, Poznań)

IV EDYCJA KONKURSU "STARA TRADYCJA"

   Konkurs adresowany jest do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel i jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków - kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze.
   10 finalistów konkursu weźmie udział w koncercie finałowym Starej Tradycji podczas festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Warszawie, 22 kwietnia 2014. Laureatów wyłoni jury złożone z ekspertów, muzyków oraz badaczy żywego dziedzictwa muzycznego.

konkurs STARA TRADYCJA, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2014 (21-27 kwietnia)
RZECZPOSPOLITA KOLBERGA, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2014 (21-27 kwietnia):: Konkurs "Stara Tradycja" organizowany jest przez Fundację "Wszystkie Mazurki Świata" w ramach Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" ::
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata więcej Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Dikanda 'RASSI'

Dikanda - RASSI
   Kolejne dziecko, choćby najpodobniejsze do rodzeństwa, to zupełnie nowa historia, zupełnie nowe doświadczenie. Śpiewamy więc niezmiennie o drodze, jej pięknie i trudach, miłości, tęsknocie, radościach, ale sięgnęliśmy też po dźwiękowe i brzmieniowe eksperymenty, zupełnie nowe instrumenty, nowe podejście w nagrywaniu [...]

więcej

Święto TRIFON ZAREZAN i koncert SARAKINY (14 lutego, Warszawa)

miejsce: DK RAKOWIEC, ul. Wiślicka 8
godzina: 19:00 (piątek, 14 lutego)
bilety: 20 zł
zagra: SARAKINA
a tańce bałkańskie poprowadzi: Stojan Uzunow

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Święto TRIFON ZAREZAN i koncert SARAKINY (14 lutego, Warszawa)

42. GÓRALSKI KARNAWAŁ (5-9 lutego, Bukowina Tatrzańska)

Jeszcze do niedzieli 9 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej trwa 42. Góralski Karnawał.

W programie m.in.:
:: Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych
:: Konkurs Tańca Zbójnickiego
:: Popis Par Tanecznych
:: Koncerty

Karnawałowi towarzyszą: wystawa twórczości ludowej oraz prezentacja prac uczestników Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów, a w niedzielę (9 lutego) odbędą się zawody strzeleckie na Wierchu Rusińskim.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

42. GÓRALSKI KARNAWAŁ (5-9 lutego, Bukowina Tatrzańska)

SCENA ETNOINSPIRACJE
Dikanda (7 lutego, g. 19:00, Warszawa)

   Na najbliższym spotkaniu SCENY ETNOINSPIRACJE zaprezentuje się DIKANDA. Po koncercie, spotkanie i możliwość porozmawiania z zespołem (prowadzi dziennikarz RDC, Adam Dobrzyński).

Czerpiąc z tradycji muzycznych Polski, Orientu, Bałkanów i Bliskiego Wschodu, tworzą muzykę, która nie mieści się w jednym nurcie, mającą rozpoznawalne i charakterystyczne dla Dikandy brzmienie. Unikalny styl, język i charyzma sprawiają, że koncerty, określane jako muzyczna, emocjonalna, pełna pasji podróż przez cztery strony wschodu, zachwycają widzów na całym świecie, zarówno na wielkich festiwalach, jak i w kameralnych klubach.

SCENA ETNOINSPIRACJE, Dikanda (7 lutego, g. 19:00, Warszawa)
SCENA ETNOINSPIRACJE, DK Rakowiec:: DIKANDA :: 7 lutego, g. 19:00 :: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8 :: wstęp 35 zł ::
Scena Etnoinspiracje więcej Scena Etnoinspiracje

PAMIĄTKI PRZESZŁOŚCI Z ARCHIWUM WYDOBYTE. PIEŚNI I MUZYKA KIELECCZYZNY

Folk Music Collection vol. 9 - PAMIĄTKI PRZESZŁOŚCI Z ARCHIWUM WYDOBYTE. PIEŚNI I MUZYKA KIELECCZYZNY
   "Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny" - taki tytuł nosi wydawnictwo płytowe, które ukazało się dzięki współpracy Instytutu Sztuki PAN z Wojewódzkim Domem Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. Na płycie, trwającej niemal 80 min., zaprezentowano 96 najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych dla regionu kieleckiego pieśni oraz melodii ludowych nagranych podczas Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w latach 1951-1952, zorganizowanej przez Instytut Sztuki we współpracy z Polskim Radiem.

więcej

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA

W grudniu 2013 r. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia wydało płytę "Ludowe pieśni religijne z Podlasia".

   Płyta jest wynikiem badań nad ludowym repertuarem religijnym Podlasia - pieśniami wykonywanymi w tradycji katolickiej i prawosławnej. Zbiór stanowią utwory pogrzebowe, a także śpiewane w okresie Bożego Narodzenia i Wielkiego Postu. Wielogłosowe pieśni wyznawców prawosławia, zaczerpnięte z drukowanych śpiewników lub rękopisów, są wykonywane po rosyjsku, jak również w lokalnych dialektach. Ważnym faktem jest to, że o ile pastorałki i kolędy życzące zanikają (a zastępują je popularne kolędy), pieśni wielkopostne oraz pogrzebowe wykonywane są do dziś, mają żywe znaczenie i funkcje w tradycji Podlasia...

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA
więcej

Muzyka Źródeł vol. 29 - 'STANISŁAW KLEJNAS'

Muzyka Źródeł vol. 29 - STANISŁAW KLEJNAS
   Stanisław Klejnas (1905-1988) pochodził z rodziny muzykantów i owczarzy, sam grał na skrzypcach od dziecka, a muzyka stała się jego jedynym źródłem utrzymania. Był artystą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem, i swobodą techniczną. Jego charakterystyczny styl gry, zacięcie wręcz wirtuozowskie potwierdzają zamieszczone na płycie nagrania, rejestrowane na przestrzeni kilkunastu lat (1969-1986) podczas festiwali folklorystycznych, w studiu Polskiego Radia i w domu artysty. Są to zarówno nagrania solowe, jak i z wtórem bębenka, basów, bądź obu tych instrumentów, na których grali najczęściej jego młodzi uczniowie. Dopełnieniem części muzycznej są krótkie wypowiedzi Stanisława Klejnasa o początkach gry, rodzinie, owczarstwie, ograniu na chrzcinach, zabawach i weselach. Te słowne komentarze dobrze oddają niepowtarzalną osobowość artysty, pozwalają ukazać bogaty, wszechstronny portret ludowego skrzypka.

więcej

Muzyka Źródeł vol. 28 - 'ANNA MALEC i KAPELA BRACI BŹDZOUCHÓW'

Muzyka Źródeł vol. 28 - ANNA MALEC i KAPELA BRACI BŹDZOUCHÓW
   Anna Malec (1910-1991) - miała niezwykłą pamięć, stąd jej ogromny repertuar, na który składały się wszystkie możliwe gatunki ludowych pieśni, od kołysanek,po pieśni przy zmarłych, od kolęd po pieśni andrzejkowe, ballady, pieśni dziadowskie, rekruckie, miłosne,przede wszystkim weselne poznane podczas dawnych wesel w rodzinnej wsi. Większość tych gatunków znalazła się na płytach tego albumu. W Archiwum Polskiego Radia znajduję się przeszło 200 pieśni nagranych przez Annę Malec w różnych latach i okolicznościach. Najstarsze pochodzą z roku 1971. Przez wiele lat śpiewaczka występowała z jedną najbardziej autentycznych kapel, którą tworzyli Franciszek Bździuch "Twardowski" (1906-1979) i Jan Bździuch "Zarosiak" (1891-1981). Na płytach zamieszczone została taneczna muzyka w wykonaniu kapeli (polki, oberki, podróżniaki) jak i wykonywane wspólnie z Anną Malec przyśpiewki, pieśni żniwne i weselne.

więcej

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2013
i FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2013
(zgłoszenia do 17 lutego)


Do 17 lutego można zgłaszać płyty do konkursów Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2013 i Fonogram Źródeł 2013.

   Laureaci konkursów zostaną przedstawieni podczas XVII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 15-18 maja 2014 roku.
   Na stronie Festiwalu znajdują się regulaminy i formularze zgłoszeniowe do obu konkursów.

Zeszłoroczni laureaci:
:: Folkowy Fonogram Roku: "Nord" Kapeli ze Wsi Warszawa; "Adieu" Adama Struga
:: Fonogram Źródeł: "Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk"; "Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia"

Dwójka, Polskie Radio

Folkowy Fonogram Roku 2013 i Fonogram Źródeł 2013

Jazgot - 'MUZYKO, SIŁĘ DAJ'

Jazgot - MUZYKO, SIŁĘ DAJ
   Nowa płyta Jazgotu jest albumem, na którym brzmi nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje. Brzmienie zespołu ubarwiają inspiracje muzyką węgierską, rumuńską, cygańską. Są takie utwory, jak "Przestroga", czy "Śleboda" - muzyczne i filozoficzne DNA Podhalan, wzniosłe, góralskie dumanie obecne w tekstach zespołu i w przywołanym wierszu bohatera podhalańskiego, założyciela Konfederacji Tatrzańskiej, Augustyna Suskiego. Jest też na płycie piosenka - credo - "Muzyko, siłę daj", która w bałkańskim rytmie poruszy do tańca każdą duszę; jest również "Makedonsko Devojče", standard ludowy, wykonywany już przez wielu mistrzów, ale tutaj niezwykły, bo ta macedońska tęskna nuta jest pomnożona przez góralską tęsknicę. Motywem przewodnim płyty jest zamiłowanie do grania i radość obcowania z muzyką, która, niewątpliwie, ma szansę, poprzez nową płytę Jazgotu, stać się również udziałem słuchaczy.

więcej

SCENA ETNOINSPIRACJE
Jazgot (29 stycznia, g. 19:00, Warszawa)

   Najbliższe spotkanie SCENY ETNOINSPIRACJE uświetnią brzmienia góralsko-bałkańsko-cygańskie, zaprezentuje je zespół JAZGOT, który wystąpi w ramach trasy promującej najnowszy krążek "Muzyko, siłę daj".

JAZGOT to zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Z koncertów Jazgotu wychodzą zachwyceni zarówno ci, którym trzeba zabawy, jak i słuchacze oczekujący wzruszeń.
   W skład Jazgotu wchodzą: Jan Trebunia Tutka ze słynnych Trebuniów Tutków, Andrzej Jarząbek "Fiś" z dawnego zespołu "Siwy Dym", Grzegorz Kolbrecki z Dikandy, Robert Czech z Hajlanderów, Andrzej Polak - obecnie Trebunie Tutki, Józef Dorula - Hajlandery, Szymon Bobrowski - grał w Daddy's Cash. Nie musimy wszystkich wymieniać, mieszanka jest naprawdę wybuchowa.
   Po koncercie będzie okazja do spotkania i rozmowy z artystami (prowadzi Adam Dobrzyński).

SCENA ETNOINSPIRACJE, Jazgot (29 stycznia, g. 19:00, Warszawa)
Jazgot 'Muzyko siłę daj':: JAZGOT :: 29 stycznia, g. 19:00 :: DK Rakowiec, ul. Wiślicka 8 :: wstęp 30 zł ::
<--- teledysk
Scena Etnoinspiracje więcej Scena Etnoinspiracje

SZKOŁA MISTRZÓW TRADYCJI
Warsztaty Muzyki Polesia Lubelskiego (14-16 lutego oraz 28 lutego-2 marca)

   Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego zaprasza do nauki gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu oraz autentycznego repertuaru z regionu Polesia Lubelskiego (od strony kulturowej określanego również jako Południowe Podlasie). Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach 14-16 lutego oraz 28 lutego - 2 marca 2014 roku w Hołownie (gmina Podedwórze).

Warsztaty instrumentalne z Kapelą Zdzisława Marczuka z Zakalinek: skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bębenek obręczowy, baraban.

Warsztaty śpiewacze z Katarzyną Haliną Weremczuk i zespołem Jutrzenka z Dołhobród: pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego po polsku i w gwarze "chachłackiej".

:: Warsztaty przeznaczone są dla kapel i śpiewaków. W przypadku warsztatów instrumentalnych warunkiem udziału jest posiadanie podstawowych umiejętności gry i własnego instrumentu.
:: Zapisy do końca stycznia pod adresem: smt.polesielubelskie@gmail.com

Warsztaty Muzyki Polesia Lubelskiego (14-16 lutego oraz 28 lutego-2 marca)
więcej

DZICZKA, koncert KOLĘDY Z PODLASIA (26 stycznia, Warszawa)

Koncert Dziczki inauguruje nowy cykl koncertów na Scenie Przewodnik Teatru Dramatycznego pod nazwą MOC GŁOSU.

Cykl poświęcony będzie tradycyjnemu śpiewowi, głównie wschodniej Słowiańszczyzny. W koncertach wezmą udział znakomite zespoły śpiewacze reprezentujące kierunek in crudo z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także z Serbii i Litwy, którzy dogłębnie studiowali konkretne tradycje muzyczne, a także ich mistrzom - śpiewakom ze wsi.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

DZICZKA, koncert KOLĘDY Z PODLASIA (26 stycznia, Warszawa)

ROK 2014 ROKIEM OSKARA KOLBERGA

Uchwałą Sejmu RP rok 2014 uznano Rokiem Oskara Kolberga. [...] W ramach obchodów Roku Kolberga zrealizowany zostanie bogaty program koncertowy, działania edukacyjne, promocyjne i wydawnicze, do których należy m.in. uroczysta inauguracja Roku Kolberga w Przysusze i w Warszawie, stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł, renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku. [...]


rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga   Koncerty inauguracyjne Roku odbędą się 21 lutego 2014 roku w Przysusze oraz 24 lutego w Warszawie.
Oskar Kolberg 1814-1890 w Przemyskiem, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT
Oskar Kolberg 1814-1890 w Przemyskiem, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT
więcej

Koncert twórczości Stanisława Klejnasa - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (26 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

W niedzielę 26 stycznia w studio im. W Szpilamana odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z Raducza, wybitnego skrzypka ludowego i gawędziarza.

   W koncercie wezmą udział muzycy rekonstruujący repertuar Klejnasa (1905-1988), m.in. laureaci konkursu Nowa Tradycja 2013 - grupa Raducz pod kierownictwem Piotra Kaznowskiego oraz zespół Gęsty Kożuch Kurzu, czyli zdobywcy Baszty w kategorii "folklor rekonstruowany" podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku 2012. Koncert połączony będzie z promocją płyty serii Muzyka Źródeł: "Stanisław Klejnas z Raducza".
   Gośćmi audycji będą m.in.: Anna Borucka-Szotkowska oraz prof. Piotr Dahlig.

Dwójka, Polskie Radio

Koncert twórczości Stanisława Klejnasa - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (26 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

WERCHOWYNA (28 stycznia, Warszawa)

Tradycyjny Werchowynowy koncert w Auli Politechniki Warszawskiej (godz. 20:00).
W programie tradycyjne ukraińskie kolędy i pieśni wielogłosowe.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

Werchowyna, koncert na Polibudzie 28 stycznia 2014

JAZGOT w nowym cyklu Scena Etnoinspiracje (29 stycznia, Warszawa)

Dom Kultury "Rakowiec" rozpoczyna nowy cykl koncertów pod nazwą SCENA ETNOINSPIRACJE. Zaprezentują się na niej wybitni wykonawcy polskiej muzycznej sceny folkowej, którzy mają w danym momencie coś ciekawego do powiedzenia (właśnie wydali nową płytę lub długo ich w Warszawie nie było, albo grają w nowym, jeszcze mało rozpoznanym składzie itp.).

29 stycznia cykl zainauguruje koncert zespołu JAZGOT.
   Jazgot to zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Z koncertów Jazgotu wychodzą zachwyceni zarówno ci, którym trzeba zabawy, jak i słuchacze oczekujący wzruszeń.

JAZGOT w nowym cyklu Scena Etnoinspiracje (29 stycznia, Warszawa)

następnie zagrają:
7 lutego - DIKANDA
15 marca - BALKAN SEVDAH


Szczegółowe informacje w dziale Imprezy


zapowiedź wydawnicza

Dwie nowe płyty z serii Muzyka Źródeł

   Na 28 stycznia przewidziana jest premiera dwóch nowych płyt z serii MUZYKA ŹRÓDEŁ - monograficznych opracowań poświęconych Stanisławowi Klejnasowi i Annie Malec z towarzyszeniem Kapeli Bździuchów.

   Stanisław Klejnas (1905-1988) był artystą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem i swobodą techniczną. Jego charakterystyczny styl gry, zacięcie wręcz wirtuozowskie potwierdzają zamieszczone na płycie nagrania, rejestrowane na przestrzeni kilkunastu lat (1969-1986) podczas festiwali folklorystycznych, w studiu Polskiego Radia i w domu artysty.
   Autorami koncepcji płyty oraz wyboru nagrań są Anna Borucka-Szotkowska i Kuba Borysiak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

   Anna Malec (1910-1991) posiadała niezwykłą pamięć, stąd jej ogromny repertuar, na który składały się wszystkie możliwe gatunki ludowych pieśni, od kołysanek, po pieśni przy zmarłych, od kolęd po pieśni andrzejkowe, ballady, pieśni dziadowskie, rekruckie, miłosne, przede wszystkim weselne poznane podczas dawnych wesel w rodzinnej wsi. Większość tych gatunków znalazła się na płytach tego albumu.
   Wydawnictwo przygotowane przez Marię Baliszewską i Annę Szewczuk-Czech, to dwupłytowy album, na który złożyły się nagrania jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych z Jędrzejówki i Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa Biłgorajskiego. Jest to świadectwo spuścizny muzyki tradycyjnej o korzeniach sięgających wieku XIX.

Muzyka Źródeł - Stanisław Klejnas i Anna Malec
więcej

zapowiedź wydawnicza

Klezmafour - W GÓRĘ!

Już 25 stycznia - nakładem Karrot Kommando - ukaże się kolejny album studyjny grupy Klezmafour - płyta "W górę!".

:: singiel promocyjny 'W górę' ::

   Muzyka zespołu Klezmafour to "folkowy wehikuł na turbodoładowaniu", którym - pochodzący z Lublina, Białegostoku i Warszawy członkowie zespołu, bardzo odważnie przemierzają muzyczny świat. Ich założeniem jest czerpanie z niego tego co dobre, ciekawe i zaskakujące. Ci starannie wykształceni muzycy nie boją się eksperymentów - brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową.

Klezmafour - 'W GÓRĘ!'
więcej

ETHNO PORT - POWROTY 2014 (styczeń-maj, Poznań)

   Cykl ETHNO PORT - POWROTY przypomina najciekawszych artystów, którzy gościli na festiwalu Ethno Port w jego sześcioletniej historii.
   Tworząc programy kolejnych festiwali przyjęliśmy zasadę niepowtarzania zaproszeń dla tych samych artystów, wychodząc z założenia, że świat pełen jest fascynujących osobowości scenicznych. Po sześciu latach możemy jednak wyodrębnić szczególnie wartościowe zjawiska, które zapisały się nie tylko w naszej pamięci, lecz również w pamięci publiczności często upominającej się o ich powtórzenie. Wybraliśmy projekty stanowiące o tożsamości Ethno Portu, takie, które podczas kolejnych Festiwali stanowiły o jego wyjątkowości na tle innych wydarzeń. Druga odsłona cyklu składać się będzie z sześciu koncertów. W okresie od stycznia do maja pragniemy przypomnieć największe odkrycia poprzednich edycji i tym samym zapowiedzieć nadchodzącą siódmą edycję festiwalu, który odbędzie się w dniach 12-15 czerwca 2014.

:: 25.01.2014 r. - MOSAIK (Polska)
:: 22.02.2014 r. - NAWAL (Komory)
:: 13.03.2014 r. - SAAGARA (Indie/Polska)
:: 15.03.2014 r. - CHEMIRANI'S (Iran/Francja)
:: 11.04.2014 r. - CHRISTINE SALEM (Reunion)
:: 06.05.2014 r. - IVA BITTOVA & EVIYAN (Czechy/USA)

Szczegółowe informacje w dziale Imprezy

ETHNO PORT - POWROTY 2014 (styczeń-maj, Poznań)

III Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego
TROPAMI WYSOCKIEGO - PIEŚNI NAROWISTE (24-26 stycznia, Warszawa)


Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25
wstęp wolny

w programie:
- koncerty: Antoni Muracki (Polska), Mirek Czyżykiewicz (Polska), Żora Korolov z choreografią (Ukraina), Jewgienij Czułkov (Rosja), Evgen Malinovskiy (Rosja), Paweł Orkisz (Polska), Viktoras Pustowojus (Litwa), Artur Vanyan (Armenia), Roman Kołakowski z Agatą Klimczak (Polska)
- otwarty konkurs pieśni i poezji Włodzimierza Wysockiego
- prezentacja międzynarodowego projektu łotewskich artystów plastyków z Rygi "Wysocki i współcześni"
- projekcja filmu "Niebezpieczne tournée"
- wystawa o Włodzimierzu Wysockim (Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie).

III Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Poezji Włodzimierza Wysockiego TROPAMI WYSOCKIEGO - PIEŚNI NAROWISTE (24-26 stycznia, Warszawa)

Trzecia edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 24-26 stycznia 2014 r. W programie są między innymi koncerty polskich i zagranicznych artystów m.in. z Łotwy, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji; odbędzie się projekcja filmu fabularnego z W. Wysockim w roli głównej i tradycyjny już dla Festiwalu Otwarty Konkurs Pieśni i Poezji W. Wysockiego. Dzięki restauracji SAMOVAR będzie można skosztować prawdziwej kuchni rosyjskiej i ukraińskiej.

Patronatem Honorowym tegoroczną edycję Festiwalu objęli Ambasadorzy Rosji i Białorusi.


Shannon - '8 TH'

Shannon - 8 TH
   Najnowsza płyta zespołu Shannon, zarejestrowana na przełomie 2012 i 2013 r. Premiera miała miejsce w marcu 2013 r.
   To już dziesiąta płyta w dorobku zespołu, który w tym roku świętuje swoje dwudziestolecie...

więcej

TRANSKAPELA, koncert na 10-lecie (18 stycznia, Szczytno)

KONCERT JUBILEUSZOWY
10-lecie zespołu TRANSKAPELA

sobota, 18 stycznia 2014 r., godz. 19:00
Miejski Dom Kultury w Szczytnie
bilety: 15 zł (przedsprzedaż); 25 zł (w dniu koncertu)

gościnnie zagrają:
Maciej Filipczuk - skrzypce, vioara cu goarna
Piotr Pniewski - wiolonczela, utogardon
Jacek Hałas - bęben, akordeon
Michał Tomaszczyk - puzon
i inni

TRANSKAPELA, koncert na 10-lecie (18 stycznia, Szczytno)

TRANSKAPELA wystąpi w składzie: Iga Walisewska - skrzypce, Ewa Wasilewska - skrzypce, vioara cu goarna, Franciszek Pospieszalski - kontrabas, Robert Wasilewski - cymbały, altówka, kaval, Mateusz Sieraszan - instrumenty perkusyjne.

Muzyka Transkapeli to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych: pierwszy, to świat Karpat – trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Świat pełen symboli i znaczeń, starych wierzeń i tradycji, świat wielu wspaniałych kultur, w końcu, świat bogaty w wyjątkową muzykę, czerpiącą z "magicznej", żywiołowej energii Karpat. Drugi świat, to współczesność i nasza wyobraźnia, która w połączeniu z osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i tradycjach muzycznych kształtuje kompozycję utworów.

Wydana w 2005 r. płyta Sounds & Shadows została wyróżniona nagrodą Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku. Obecnie w przygotowaniu jest nowa, trzecia płyta zespołu - "Neon Fields. Neonowe pola" (Neonova do posłuchania).


Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę - kolędy i pastorałki z Lubelszczyzny (5 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

W pierwszą noworoczną niedzielę w studio im. W. Lutosławskiego odbędzie się niezwykły koncert pod tytułem "Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę". Usłyszymy kolędy i pastorałki z Lubelszczyzny, zarówno z żywej tradycji, jak i zapisów Oskara Kolberga.

   Lubelskie jest regionem, gdzie istniało szczególnie dużo form kolędowania, zachowało się wiele śpiewów kolędniczych i pieśni domowych na Gody o oryginalnej, niespotykanej gdzie indziej melodyce i tekstach. Był to przez wieki region pograniczny, jego bogactwo muzyczne kształtowały również tradycje sąsiadujących od południa i wschodu Ukraińców.
   Najciekawsze utwory z tego regionu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentują: zespół śpiewaczy "Jarzębina" z Kocudzy, Agata Harz (śpiew), Katarzyna de Latour (cymbały, skrzypce, ksylofon), Katarzyna Szurman (harmonia trzyrzędowa, skrzypce, okaryna), Zuzanna Pastuszenko (śpiew), Jurij Pastuszenko (śpiew, buzuki), Remek Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce, bębenek).

Dwójka, Polskie Radio

Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę - kolędy i pastorałki z Lubelszczyzny (5 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.