To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

BABOOSHKI

   Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka - Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia - Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności.
   Repertuar zespołu stanowią jazzowe interpretacje melodii z różnych regionów Polski, między innymi pieśni biłgorajskich (związanych z polskim pograniczem południowo-wschodnim), melodii mazurskich czy podlaskich, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Źródłem inspiracji są dla członków grupy opracowania Oskara Kolberga.

VESNA
  

CD - 43 zł Dodaj do koszyka

KOLĘDY I SZCZEDRIWKI
  

CD czasowo niedostępne
BABOOSHKI

 
fot. Paulina Kania
źródło: facebook zespołuNews:

koncert w art.bemie:

czas: sobota, 15 listopada 2014, godz. 19:00
miejsce: Art.Bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
bilety: 15 zł / 10 zł

 

   Polsko-ukraińsko-izraelska od kilku lat działająca już formacja. Ich repertuar stanowią nowatorskie interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych z różnych regionów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy. Bogactwo słowiańskich melodii Kresów Wschodnich uzyskuje tu ciekawą etno-jazową oprawę łączącą cechy folkloru z nietypową, alternatywna harmonią dźwiękową i akustycznym brzmieniem kontrabasu i gitary. Zespół występował na wielu liczących polskich i europejskich festiwalach muzyki etnicznej. Są laureatami radiowego festiwalu "Nowa Tradycja". W swoim dorobku mają już dwie wydane płyty.

Koncertowi będą towarzyszyć: warsztaty robienia tradycyjnych lalek-motanek (godz. 12:00) oraz wykład "Zrozumieć Krym", który poprowadzi Oleksy Doroszenko.

dźwięki:

Vesna:

Pochalo na vesnu voskresaty
Babooshki 'Pochalo na vesnu voskresaty', płyta 'Vesna'

Dajcieże mi skrzypce moje
Babooshki 'Dajcieże mi skrzypce moje', płyta 'Vesna'Kolędy i szczedriwki:

Hej hej Lelija
Babooshki 'Hej hej Lelija', płyta 'Kolędy i szczedriwki'

Lipeńka
Babooshki 'Lipeńka', płyta 'Kolędy i szczedriwki'


Polecamy również:

WARSZAWA KYIV EXPRESS

Warszawa Kyiv Express - 'HUCULSKI BLUES'


DREWO

Drewo 'PIEŚNI Z UKRAINY No2'


DZICZKA

Dziczka 'KOLĘDY Z PODLASIA'


R.U.T.A.

R.U.T.A. 'NA USCHOD. WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ.'


THE UKRAINIANS

The Ukrainians 'DIASPORA'