To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

ZESPÓŁ POLSKI

  Muzyka ludowa, stanowiąca istotę polskości w muzyce, jest skarbnicą dawnych tradycji i źródłem inspiracji dla kolejnych polskich kompozytorów. "Zespół Polski" przedstawia wybór najpiękniejszych i najciekawszych pieśni i tańców ludowych do dziś mało znanych szerokiej publiczności. Pragnąc kontynuować i propagować najstarsze tradycje, muzycy "Zespołu Polskiego" poszukują repertuaru w źródłach historycznych i dokumentacji naukowej. Z tego samego względu grają wyłącznie na autentycznych instrumentach ludowych. Łącząc walory poznawcze z najwyższego lotu doznaniami estetycznymi, wzbogacają swe artystycznie doskonałe wykonawstwo o typowe maniery wykonawcze muzyki ludowej, łącznie z improwizacją.
  Podstawowym instrumentem polskiej muzyki ludowej są skrzypce. Ponieważ jednak stanowią one w naszym folklorze element stosunkowo nowy, "Zespół Polski" postanowił sięgnąć do dawnej tradycji instrumentów tzw. kolanowych, na których grano techniką paznokciową. I tak w składzie zespołu znalazł się XVI-wieczny instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych z Płocka oraz znana z przekazów z końca XIX w. tzw. suka biłgorajska.
  6-strunową fidel płocką odnaleziono w 1985 r. O wyjątkowości tego instrumentu decyduje rzadki typ podstawka o dwóch nóżkach nierównej długości oraz bardzo zachowawcze cechy konstrukcyjne (brak podstrunnicy i strunociągu), nawiązujące do okresu średniowiecza. 4-strunową sukę zrekonstruowano na podstawie źródeł ikonograficznych, jako że nie zachował się żaden egzemplarz instrumentu. Suka wchodząca w skład "Zespołu Polskiego" jest pierwszą poprawną rekonstrukcją tego niezwykle dekoracyjnego instrumentu, którego forma plasuje się gdzieś pomiędzy dawnymi chordofonami ludowymi a klasycznymi skrzypcami. Na obu instrumentach, fideli płockiej i suce, gra się w pozycji kolanowej, skracając struny przez boczny dotyk paznokciem. Taka technika wykonawcza zanikła u końca XIX w., a jej współczesne odtworzenie możliwe było dzięki wieloletniemu doświadczeniu w grze na instrumentach azjatyckich założycielki, autora aranżacji i kierownika zespołu Marii Pomianowskiej.
  Koncerty "Zespołu Polskiego" stanowią zatem jedyną i niepowtarzalną okazją usłyszenia brzmienia wymarłej tradycji. Inne instrumenty wchodzące w skład zespołu to skrzypce żłobione, piszczałki, dudy, lira korbowa, cymbały, basy i bębny. Skład taki pozwala wykonywać repertuar wielu różnych regionów, a zarazem gwarantuje autentyczne brzmienie zespołu.
  Głównym założeniem "Zespołu Polskiego" jest sięganie do korzeni muzyki polskiej i słowiańskiej, aby wydobyć i unaocznić słuchaczom specyfikę muzyki polskiej od XVI w. po dzieła F. Chopina, aż do twórców współczesnych.
  Zespół Polski nagrał trzy płyty kompaktowe "Muzyka Nizin" i "Oj chmielu... - stare pieśni i tańce polskie" "Kolędy znane i zapomniane" na zlecenie TVP powstały trzy filmy prezentujące dorobek zespołu

U ŹRÓDEŁ MUZYKI CHOPINA
  
MUSART 2010

CD czasowo niedostępne


CZTERY PORY ROKU
 sacrum & profanum 
MTJ 2008

CD - 35 zł Dodaj do koszyka


Lament (wielkopostna)
Dawny taniec (zapustna)
Gwiazdo morza (adwentowa)

KOLĘDY POLSKIE
  
MTJ 1997

CD czasowo niedostępne


Mizerna cicha
Radujcie się w Panu
Lulajże Jezuniu

OJ CHMIELU...
  

CD nakład wyczerpany

Służył Jasio u Pana...
"Wyrywany" i Chorea Polonica
Oberek kajocki

MUZYKA NIZIN
  

CD nakład wyczerpany

Chopin Mazurek op. 24 nr 1
Suwany (Biłgorajskie)
Na Podolu biały kamień


Zobacz też:

MARIA POMIANOWSKA