To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum aktualności 2021 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Tęgie Chłopy - RAKIETA!

Tęgie Chłopy - RAKIETA!
Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iphone'a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. Potrafi czule towarzyszyć człowiekowi współczesnemu na co dzień i od święta. Doświadczamy tego wielokrotnie.

Ty też chcesz się przekonać? Oto kluczyki do naszej rakiety. Czeka na kosmodromie między Kielcami a Sandomierzem. [...] Leć w nieznane, ku nowym światom.


Dziczka - PĄĆ

Dziczka - PĄĆ
Pierwotne znaczenie słowa pąć w języku polskim to droga i podróż, w przenośni odnoszące się do życia, podróży człowieka od narodzin do śmierci. Każda pieśń na płycie jest związana z etapami pąci - ziemskiego żywota Jezusa - w kolejności od zwiastowania, poprzez narodziny, na Golgocie kończąc. Jest to też droga pielgrzymów, putników, podążających do Boga, niosących swój krzyż, swój los przez życie.

Album "Pąć" zawiera pieśni o religijnym charakterze (tzw. psalmy), zaczerpnięte z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Połtawy, Zachodniego Polesia, a także Północnego Podlasia (częściowo w granicach współczesnej Polski), ponadto utwory znalezione w źródłach drukowanych, a także nabożne kantyki św. Dymitra z Rostowa - największego klasyka ukraińskiej literatury religijnej końca XVII i początku XVIII wieku, urodzonego na Ziemi Kijowskiej.


Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic - BISKUPIZNA

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic - BISKUPIZNA
Biskupizna, to mikroregion etnograficzny położony w południowo-zachodniej Wielkopolsce. (...)

W ciągu kilku wieków Biskupianie dorobili się własnej gwary i kuchni, bawili się i świętowali przy swojej dudziarskiej muzyce tańcząc wiwaty, równe i przodki. (...)

Na repertuar zespołu składają się piosenki i tańce ludowe charakterystyczne dla folkloru biskupiańskiego. Zespół oprócz zwykłych wiązanek tanecznych prezentuje również inscenizacje poszczególnych obrzędów ludowych, a także ciągle te obrzędy kultywuje czyniąc folklor biskupiański ciągle żywym.


WAŻNA INFORMACJA:


W związku z przerwą wakacyjną, aktualne zamówienia będą realizowane od dn. 1 września.


Festiwal Kultury Międzyrzecza 2021

Festiwal Kultury Międzyrzecza 2021
Pierwsza edycja festiwalu odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug.

Jeszcze do okresu międzywojennego na Bugu rozwijało się flisactwo. Oryle (flisacy) byli prawdziwą grupą zawodową, która miała swój folklor - gwarę, pieśni (inaczej trele), zawołania, opowieści orylskie i swoje obyczaje. Flisacy byli przekaźnikami informacji i żywymi nośnikami kultury.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2021 (15-19 czerwca, Warszawa)

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2021 (15-19 czerwca, Warszawa)
Festiwal "Patrząc na Wschód" będzie wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Będzie też dużo muzyki tanecznej. Obecny zawsze na Festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz. Pierwszego dnia Festiwalu będzie można natomiast posłuchać laureatów konkursu Stara Tradycja. Nie zabraknie również warsztatów (śpiewu, tańca, gry na instrumentach) oraz Pracowni Targowiska Instrumentów. Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Podczas Targowiska nie zabraknie oczywiście Małych Mazurków czyli muzycznych atrakcji dla dzieci.


Targowisko Instrumentów - 19 czerwca 2021 r.

Targowisko Instrumentów - 19 czerwca 2021 r.
Przez 11 lat istnienia, Targowisko Instrumentów przekształciło się z prostej "wystawy" do szalonej, bogatej formuły karnawału pełnego improwizacji, tańca i bogatego programu w którym symultanicznie odbywające się zdarzenia nie pozwalają na objęcie ich z perspektywy jednego uczestnika.
W ten sposób Targowisko wraz z całym mazurkowym kosmosem stało się symbolem bogactwa i potencjału kultury tradycyjnej której nie sposób "poznać" i zamknąć w ograniczonym zbiorze - tutaj można tylko wskoczyć do rwącej rzeki i obcować z wiecznie żywym źródłem.

XI Targowisko Instrumentów zgromadzi ponad 70 wystawców prezentujących instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane a także autorskie. Będą cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby, viole da gamba i... wiele, wiele innych.

XI Targowisko Instrumentów - Wszystkie Mazurki Świata odbędzie się 19 czerwca 2021 roku w Warszawie ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2021 w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKIDW), Krakowskie Przedmieście 66


seria Muzyka Źródeł - JÓZEF ZARAŚ Z NIEZNAMIEROWIC

seria Muzyka Źródeł - JÓZEF ZARAŚ Z NIEZNAMIEROWIC
Skrzypek Józef Zaraś pochodzi z Radomskiego - regionu, którego muzyczne dziedzictwo w ostatnich latach znalazło się w centrum zainteresowania młodego pokolenia muzyków, którzy sięgają po muzykę dawnej wsi, aby rekonstruować styl dawnych wiejskich muzykantów lub traktują jako źródło własnej twórczości.

Utwory, które wypełniły album "Józef Zaraś z Nieznamierowic" pochodzą ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, a znalezione zostały na przestrzeni kilkunastu lat.

Józef Zaraś prezentował wyjątkowy styl i wielki kunszt artysty ze wsi z regionu radomskiego. Ponadto jego utwory cechuje wyjątkowy, intrygujący klimat oraz niesamowita energia. [...]


znamy już wyniki konkursu 'Płyty Felczaka'

Wyniki konkursu 'Płyty Felczaka'
Konkurs "Płyty Felczaka" cieszył się w tym roku wyjątkowym zainteresowaniem, a organizatorzy - Fundacja im. Wacława Felczaka, postanowiła dofinansować dwukrotnie więcej projektów, niż pierwotnie planowała.

Wśród artystów, których polsko-węgierskie albumy muzyczne zostaną zrealizowane w ramach serii Płyty Felczaka w 2021 r., znajdują się uznani polscy i węgierscy artyści, jak również młode talenty będące u progu swojej kariery. Objęte dofinansowaniem albumy są różnorodne także pod względem gatunków, wśród nich można znaleźć interesujące produkcje z gatunku muzyki poważnej, rozrywkowej, jazzu, muzyki świata.

Czekamy więc na nowe płyty z udziałem takich zespołów, jak: DagaDana, Czeremszyna czy Megitza Trio.


jeszcze do 31 marca trwają zgłoszenia do konkursu 'Płyty Felczaka'

Zgłoszenia do konkursu 'Płyty Felczaka' - do 31 marca
W ramach konkursu "Płyty Felczaka" realizowane są polsko-węgierskie projekty muzyczne. Dotacje przyznawane są w dwóch kategoriach: premium - dla artystów z bogatym dorobkiem artystycznym oraz junior - dla "młodych" wykonawców.

Fundacja im. Wacława Felczaka wspierała m.in. projekt Félixa Lajkó i Vołosów.


Maya Youssef - SYRIAN DREAMS

Maya Youssef - SYRIAN DREAMS
Maya Youssef syryjska opowiadaczka, kompozytorka, wirtuozka cytry qanun. Podchodzi do gry na tym instrumencie w sposób niepowtarzalny i innowacyjny, co pozwoliło jej zyskać fanów na całym świecie. Łączy w sobie niezwykłe muzyczne talenty z wielkodusznością, ciepłem, humorem i optymizmem.

Intensywna i przemyślana muzyka Mayi jest zakorzeniona w arabskiej tradycji klasycznej, ale wytycza ścieżki do jazzu, zachodniego stylu klasycznego i latynoskiego. Artystka bada emocjonalne i lecznicze właściwości muzyki. Dla niej akt grania muzyki jest "przeciwieństwem śmierci i zniszczenia; jest to akt potwierdzający życie i nadzieję oraz antidotum na to, co się dzieje, nie tylko w jej rodzinnej Syrii, ale na całym świecie".


Maria Pomianowska project - SUKOTHERAPY

Maria Pomianowska project - SUKOTHERAPY
Od początku świata tradycyjne społeczeństwa postrzegały muzykę jako rezonans dźwięków Kosmosu. Była traktowana jako odbicie boskich praw, więc miała moc uzdrawiania, łagodzenia bólu czy cierpienia ciała i ducha. Egipcjanie oznaczali tym samym hieroglifem szczęście i muzykę, Grecy zalecali grę na instrumencie dla oczyszczenia ciała i ducha. W Afryce do dziś mędrcy głoszą, że muzyka jest zjawiskiem, które uzdatnia istotę ludzką do słuchania drugiego człowieka. Dźwięk jest najbardziej uniwersalnym komunikatem. Badając od 30 lat różne instrumenty smyczkowe świata, zetknęłam się z takimi (m.in. kobyz, sarangi czy morin-khur), które w nieprzerwanej linii tradycyjnego przekazu służą celom terapeutycznym. Dobierając repertuar dla odtworzonych fideli szukałam "perełek" w różnych zakątkach świata i pisałam na ich temat kompozycje. Te ładne tradycyjne melodie, które przyciągnęły moją uwagę w Azji, Afryce czy w Polsce miały ciekawe kulturowe konotacje. Wiele z nich należało właśnie do repertuaru tzw. "uzdrawiającego".
Maria Pomianowska


do 15 lutego trwają zgłoszenia do Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł

zgłoszenia do Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł trwają do 15 lutego 2021
Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2020 roku.

Lista finalistów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2020 zostanie ogłoszona 8 marca, a występ laureatów planowany jest podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w dniach 13-16 maja 2021 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.


Wykrot - debiutancka płyta zespołu Daj Ognia

Wykrot - debiutancka płyta zespołu Daj Ognia
Wykrot to debiutancki album krakowskiego zespołu Daj Ognia. Zawiera utwory nawiązujące do muzycznych tradycji Polski i Skandynawii. Zespół przywołuje nastroje z urojonej wioski, gdzie wśród karczemnego rejwachu pobrzmiewa łkanie nieszczęśliwie wydanej panny, za węgłem rozgrywa się kłótnia kochanków, a w tle na dudach przygrywa śmierć.

Zespół zadebiutował w konkursie Scena Otwarta podczas festiwalu Mikołajki Folkowe 2018, na którym otrzymał wyróżnienie; działa we współpracy z Muzeum Krakowa, regularnie grywa również na festiwalach historycznych w Polsce - np. podczas Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.

Tkając muzyczną opowieść wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów i kości, splatających się w niezwykłe brzmienie - pełne melancholii, jednak porywające do tańca.


RETROPRYWATKA

RETROPRYWATKA BABCI I DZIADKA (2CD) cz. 2 RETROPRYWATKA BABCI I DZIADKA (2CD) cz. 1 PRYWATKA BABUNI (utwory taneczne z lat 30-tych i 40-tych)
Płyty z archiwalnymi nagraniami takich wykonawców, jak: Mieczysław Fogg, Janusz Popławski, Stefan Witas, Hanka Ordonówna, Lucyna Szczepańska, Chór Dana, Orkiestra Taneczna "Odeon", Orkiestra Syrena Rekord, Orkiestra "Columbia" i wielu innych.


Carla Pires - ROTA DAS PAIXŐES

Carla Pires - ROTA DAS PAIXŐES
Carla Pires to jedna z najbardziej znanych artystek portugalskich, pieśniarka fado i aktorka. Jej kariera rozpoczęła się w roku 1993 od występów w telewizji. W roku 2002 wspólnie z kwintetem smyczkowym (Quintet Amália) nagrała swój pierwszy album "O Fado em Concerto", na którym znalazły się najsłynniejsze pieśni Amálii Rodrigues. W tym samym roku wystąpiła także w lizbońskim musicalu "Amália", w którym zagrała legendarną śpiewaczkę w czasach jej młodości.

"Droga namiętności" to pierwszy album Carli Pires, który trafił na międzynarodowy rynek. Dzięki nastrojowym pieśniom i znakomitemu akompaniamentowi, album "Rota das Paixoes" ma szansę podbić serca tych słuchaczy, dla których tradycyjne fado jest zbyt egzaltowane.


Z Lasu - GŁOSY KOBIET

Z Lasu - GŁOSY KOBIETPremiera płyty 18 grudnia

Głosy kobiet - to pierwsza płyta zespołu Z Lasu. Wszystkie utwory, podobnie jak cały repertuar zespołu, pochodzą z własnych, wieloletnich poszukiwań w poleskich wsiach w Ukrainie (woj. rówieńskie i żytomierskie) i w Białorusi (woj. brzeskie i homelskie).

Dziewczyny z zespołu podkreślają, że za każdą pieśnią, którą śpiewają stoi kobieta, która im ją przekazała. Że bardzo ważny jest dla nich osobisty, bezpośredni przekaz. W książeczce umieszczono zdjęcia przedstawiające kilka z tych osób oraz tłumaczenia (swobodne) słów pieśni.


Kapela z Leśmierza - BEZ NUT. MUZYKA ŁĘCZYCKA

Kapela z Leśmierza - BEZ NUT. MUZYKA ŁĘCZYCKA
Bez nut to dwupłytowy album z muzyką taneczną z ziemi łęczyckiej, w wykonaniu Kapeli Tadeusza Kubiaka w dawnym i obecnym składzie.

Pierwszy album prezentuje nagrania Kapeli jak i nagrania solowe wybitnego skrzypka tegoż regionu Tadeusza Kubiaka (1923-2018). Repertuar łęczyckiego mistrza to głównie trójmiarowe melodie taneczne: kujony, zawijosy, zabłocioki, mazury i oberki - grane płynnie, wdzięcznie i lekko, w tempie rubato, z dużym talentem improwizatorskim, bogactwem wariantów i ozdobników. [...]

Drugi album to swoista kontynuacja działań muzycznych Kapeli, która działa nieprzerwanie od 1994 r. Rolę prowadzącego po śmierci mistrza przejął Paweł Ladorucki (harmonia trzyrzędowa), który jest w zespole od początku jej istnienia. Na skrzypcach gra Natalia Kamecka - uczennica Tadeusza Kubiaka.


Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.