informacje związane z muzyką tradycyjną, ludową, folkową, etniczną, world music i innymi nieoczywistymi dźwiękami;
ciekawe wydarzenia, festiwale, koncerty, inicjatywy; informacje o artystach; nowości i starocie płytowepolecamy płyty:

Lelek - BRZASK BOGÓW  Tęgie Chłopy - DANSING  Werchowyna - MĘSKIE GŁOSY. Pieśni kozackie

ciekawostki:  muzyka białoruska
Muzyczna Galeria Folkowa

!!! UWAGA - NOWY ADRES !!!

ul. Bracka 3 lokal 2 B
(domofon 19, w podwórku).

Kontakt telefoniczny:
(0-22) 621 63 67,
0 501-061-733
lub 0 501-061-713.

Muzyczna Galeria Folkowa, www.folk.pl
Serdecznie zapraszamy!!!


aktualności: nowości płytowe i ciekawe wydarzenia 2017 r.

polecamy festiwale:  
12. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (24.09-01.10, Warszawa) 9. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (19-23 listopada, Warszawa) Festiwal MIKOŁAJKI FOLKOWE 2014 (11-14 grudnia, Lublin) Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016 (18-23 kwietnia, Warszawa) 6. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18, 23-27 kwietnia, Warszawa) Festiwal muzyki tradycyjnej 'NA ROZSTAJNYCH DROGACH' (1-5 lipca, Roztocze Zachodnie/Lasy Janowskie) XX. Festiwal 'Z wiejskiego podwórza' (24-26 lipca, Czeremcha)

archiwum:
2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


Karolina Cicha & Bart Pałyga - PŁYTA TATARSKA

Karolina Cicha & Bart Pałyga - PŁYTA TATARSKA
   Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha i Pałyga postanowili wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Muzycy podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Zapuścili się też daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz czy dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli, czy rytmu końskich kopyt.

więcej

Sutari - OSTY

Sutari - OSTY
   OSTY - druga płyta zespołu Sutari - to muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki kolejny raz sięgają po pieśni ludowe, by z właściwą sobie wrażliwością i wyobraźnią opowiedzieć o otaczającym je świecie z perspektywy kobiety.
   Opowiadają o zdarzeniach, które są wielowymiarowe jak osty - bowiem osty to zarówno piękne i pożyteczne zioła o leczniczym działaniu, jak i kłujące chwasty. Usłyszymy o różnych odcieniach miłości, o tęsknocie, strachu, zagubieniu, walce o własną godność i poszukiwaniu niezależności. W świecie baśni bohater żeby dorosnąć musi wejść do ciemnego lasu. Musi być gotowym na spotkanie z nieznanym, z niebezpieczeństwem, z wilkiem. Pieśń, tak jak baśń, pomaga się z tym wilkiem oswoić. Prowadzi mądrością wielu pokoleń.

więcej

Laboratorium Pieśni - 'ROSNA'

Laboratorium Pieśni - ROSNA
Laboratorium Pieśni - PUSTE NOCE


   Laboratorium Pieśni śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów, m.in.: shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu, wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Laboratorium Pieśni - PUSTE NOCE
więcej

Maria Siwiec - ŚPIEWACZKA Z GAŁEK RUSINOWSKICH

Maria Siwiec - ŚPIEWACZKA Z GAŁEK RUSINOWSKICH
   Maria Siwiec należy do najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek ludowych. Zdobyła uznanie jako solistka, członkini i kierowniczka zespołu "Gołcunecki", doskonała tancerka ludowa oraz mistrzyni i popularyzatorka tradycji muzycznych południowego Mazowsza (obszaru przenikania się wpływów z regionu opoczyńskiego i radomskiego). Urodziła się we wsi Gałki Rusinowskie w 1959 r. Marię Siwiec cechuje prostolinijność, ujmująca życzliwość i szczególna umiejętność tradycyjnego przekazu pieśni, melodii, tańców.
   Podczas nagrywania płyty Marii Siwiec towarzyszyli: Piotr Gaca z Rdzuchowa, Agnieszka Niwińska, Mateusz Niwiński, Mariza Nawrocka, Zuzanna Zimończyk oraz Jakub Zimończyk.

więcej

Żywizna - ZAŚWIEĆ NIESIĄCKU AND OTHER KURPIAN SONGS

Żywizna - ZAŚWIEĆ NIESIĄCKU AND OTHER KURPIAN SONGS
   Żywizna (po kurpiowsku natura) to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik, śpiewaczki oraz córki wielkiego przedstawiciela folkloru Kurpiów Stanisława Brzozowego. Twórcy "Żywizny" korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzą wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur, współczesna gitara Raphaela Rogińskiego.

więcej

zbiórka na nagranie i wydanie płyty dla 'Faso Amoubé' (do 16 kwietnia, odpalprojekt.pl i kickstarter.com)

zbiórka na nagranie i wydanie płyty dla 'Faso Amoubé' (do 16 kwietnia, odpalprojekt.pl i kickstarter.com)


ZAPROSZENIA NA KONCERT "SUTARI - przedpremiera płyty Osty" (25 marca, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo

Mamy dla Państwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert SUTARI - przedpremiera płyty "Osty". Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo. W temacie wiadomości proszę napisać "SUTARI 'Osty' - Folkowo Bemowo".

Sutari to unikalna na polskiej scenie folkowej, jedyna w swoim rodzaju formacja. Niezwykły mix trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów: Zosia Zembrzuska, Kasia Kapela i Basia Songin - są wokalistkami, instrumentalistkami, aktorkami i performenkami. Od kilku lat działają na różnych polach od muzyki i teatru aż po taniec i film. W ich repertuarze znajdują się niebanalne, intrygujące opracowania pieśni ludowych z wielu regionów Polski, a także własne kompozycje utrzymane w ludowej poetyce i twórczo z nią dialogujące.

weź udział w konkursie, wyślij e-mail 'SUTARI 'Osty' - Folkowo Bemowo'

Folkowo Bemowo, art.bem - SUTARI - przedpremiera płyty

Maniucha i Ksawery - OJ BOROM, BOROM - IMPROWIZACJE POLESKIE. DUET NA GŁOS I KONTRABAS

Maniucha i Ksawery - OJ BOROM, BOROM - IMPROWIZACJE POLESKIE. DUET NA GŁOS I KONTRABAS
   MANIUCHA I KSAWERY to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.

więcej

Tęgie Chłopy - DANSING

Tęgie Chłopy "DANSING" - na kasecie
   Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Płyta DANSING zdobyła WIRTU@LNE GĘŚLE, czyli nagrodę dla najlepszej folkowej płyty wydanej w 2015 r.

więcej

Ania Broda - THOUSAND LAKES

Ania Broda - THOUSAND LAKES
   [...] Wpadłam na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich. Zafascynowały mnie melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia... Są tu pieśni inspirowane zjawiskami natury. Są pieśni Morcinkowe, związane z głęboko zakorzenioną tradycją kończenia i odnawiania umów czeladniczych i gospodarskich. Są rytmy łamane, nietypowe frazy i ślady dawnej obrzędowości tych ziem. Trop dla odnalezienia funkcji muzyki w kulturze. Są dzikie i dynamiczne biwaty, szalone rytmy taneczne [...].
         Ania Broda

więcej

POLSKA - ŚCIEŻKI TAŃCA

POLSKA - ŚCIEŻKI TAŃCA
   Nazwa i forma szwedzkiego tańca "polska" mają źródła w renesansowej Polsce. Teraz, po kilkuset latach odkrywamy na nowo, że nasza (polska i szwedzka) muzyka ludowa ma wspólny korzeń, z którego wyrastają zróżnicowane, ale wciąż pokrewne melodie i tańce. Jak brzmią "tańce polskie" z zapisów historycznych a jak przeniesione do naszych czasów w pamięci wiejskich muzykantów chodzone, kujawiaki, mazurki oraz różne rodzaje polska? Na czym polegają podobieństwa i różnice w tańcu? Czy da się dotrzeć do wspólnych źródeł pieśni? [...].
         Janusz Prusinowski, Magnus Gustafsson, Jonas Hjalmarsson

więcej

ZAPROSZENIA NA KONCERT "LELEK - Brzask Bogów" (25 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo

Mamy dla Państwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert "LELEK - Brzask Bogów". Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo. W temacie wiadomości proszę napisać "LELEK 'Brzask Bogów' - Folkowo Bemowo".

Formację "LELEK" tworzy grono, jak sami o sobie mówią, niezwykłych gości. To autentyczna supergrupa, reinterpretująca najbardziej niezwykłe poematy i pieśni, które odwołują się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej słowiańszczyzny.

weź udział w konkursie, wyślij e-mail 'LELEK 'Brzask Bogów' - Folkowo Bemowo'

Folkowo Bemowo, art.bem - LELEK 'Brzask Bogów' (25 lutego, Warszawa)

Teresa Mirga - MIRE GILA

Teresa Mirga - MIRE GILA
   Płyta ta jest zbiorem pieśni zasłyszanych przez Teresę Mirgę w dzieciństwie. Obok pieśni dzieciństwa - opracowanych przez Mirgę muzycznie i tekstowo, płyta zawiera również jej kompozycje autorskie. Nagrań dokonano podczas kilku spotkań z muzykami w zacisznym domu autorki w Czarnej Górze, w maju i w lipcu 2015 r.

więcej

ZAPROSZENIA NA KONCERT Mamadou & Sama Yoon (21 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo

Mamy dla Państwa dwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert Mamadou & Sama Yoon. Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo. W temacie wiadomości proszę napisać "Mamadou & Sama Yoon - Folkowo Bemowo".

weź udział w konkursie, wyślij e-mail 'Mamadou & Sama Yoon - Folkowo Bemowo'

Siostry - Stanisława, Michalina, Janina i Stefania - z domu KIDA

Siostry - Stanisława, Michalina, Janina i Stefania - Z DOMU KIDA
   Na płycie Z domu Kida możemy usłyszeć cztery siostry - Stanisławę Latawiec (ur. 1926 r.), Michalinę Mrozik (ur. 1932 r.), Janinę Bieńko (ur. 1939 r.) i Stefanię Gołąb (ur. 1942 r.). Stanowiły one przez wiele lat trzon uznanego, nieistniejącego już dziś zespołu Przejęsławianki, który powstał w małej wiosce Przejęsław, w okolicy Bolesławca na Dolnym Śląsku. Unikatowość i złożoność repertuaru sióstr jest odbiciem ich niezwykłych losów rodzinnych. Trzy pokolenia Kidów przewędrowały przez bardzo odległe od siebie tereny, z wielokulturowych muzycznych tradycji każdego z tych miejsc czerpiąc pieśni, styl śpiewania, a nawet język. Opuściwszy Wołyń, rodzina zamieszkała najpierw w północnej Bośni, potem w chorwackiej Slavonii, by wreszcie w 1946 roku wraz z resztą polskich reemigrantów z byłej Jugosławii znaleźć się na Dolnym Śląsku.

więcej

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ

Płyta znów dostępna.

   Płyta zatytułowana "Umówmy się na dziś" to podróż do korzeni polskiej przedwojennej sceny muzycznej. Grupa wykonuje utwory z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i innych gwiazd teatralnych, kabaretowych czy filmowych. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, a jednocześnie dodaje im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

więcej

Werchowyna - 25

Werchowyna - 25
   Płyta "25" zawiera obrzędowe i liryczne pieśni a capella - ukraińskie, łemkowskie, białoruskie i rosyjskie.
   Wydana została z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia zespołu, nie jest to jednak płyta podsumowująca dotychczasową działalność WERCHOWYNY, ale całkiem nowy repertuar.
   W początkowym okresie swego istnienia WERCHOWYNA występowała w dużym, czasem nawet ponad dwudziestoosobowym składzie. Śpiewali i grali utwory z całego terenu Ukrainy, ale też białoruskie i polskie.
   Na przełomie wieków odstawili instrumenty definitywnie i skupili się na pięknych, wielogłosowych pieśniach.

więcej

The Cajun Spices - THE CAJUN SPICES

The Cajun Spices - THE CAJUN SPICES
   Nazwa zespołu The Cajun Spices odwołuje się do mieszaniny ziół cajun bardzo popularnych w południowych stanach USA, przy czym sama nazwa Cajun nawiązuje do potomków osadników francuskich, zamieszkujących głównie obszar Luizjany. Zespół został założony w lutym 2014 roku w Warszawie. The Cajun Spices to unikatowe połączenie pasji do muzyki i tańca inspirowanych na tradycyjnych brzmieniach z Luizjany. Inspiracji szuka w muzyce legendarnych jazzbandów lat 20 i 30-tych, gypsy jazzie, a także w twórczości współczesnych ulicznych muzyków Nowego Orleanu.

więcej

Fleciki - HEJ, ZAGRAJCIE MUZYKANTY

Fleciki - HEJ, ZAGRAJCIE MUZYKANTY
   Fleciki to dziecięcy zespół grający i śpiewający ludową, folkową muzykę z Polski, Albanii, Bułgarii, Bośni, Serbii, Chorwacji i Macedonii. Zespół prowadzi Marcin Zadronecki, znany z zespołu Balkan Sevdah. Dzieci śpiewają, grają na fletach i bębnach. Występowali na festiwalu w Bułgarii, a niedawno zdobyli pierwszą nagrodę na kulturomaniaku.

więcej

Krajka w Gościach - OD SANU DO DONU

Krajka w Gościach - OD SANU DO DONU
   KRAJKA to sześcioro młodych ludzi z ukraińskimi korzeniami, zafascynowanych białym śpiewem i bogatą polifoniczną harmonią ukraińskiej pieśni.
   Płyta "Od Sanu do Donu" zawiera tradycyjne pieśni i muzykę Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Podola, Polesia, Naddnieprza, Połtawszczyzny i Słobożanszczyzny. Tytuł symbolicznie łączy rubieże mozaiki ukraińskiego folkloru w całej jej różnorodności - od zachodnich po wschodnie krańce. Są tu wielogłosowe pieśni śpiewane a cappella i z akompaniamentem oraz utwory instrumentalne. Wszystko wykonane w manierze archaicznej, podporządkowane źródłowej tradycji każdego z regionów.

więcej

Pieśni weselne i muzyka instrumentalna ze wsi Lavonpal i okolic

Pieśni weselne i muzyka instrumentalna ze wsi Lavonpal i okolic
   Płyta prezentuje weselną tradycję muzyczną (śpiew solowy oraz muzykę instrumentalną) białoruskiego Pojezierza. Właściwe tej tradycji utwory zostały nagrane przez białoruskiego poetę i etnografa Siarhieja Paniznika w latach 1968-1969 we wsi Lavonpal (nad rzeką Dźwiną blisko granicy białorusko-łotewskiej) i okolicach.
   Pieśni zawarte na płycie odzwierciedlają treść i charakter obrzędu weselnego, określanego na tym obszarze mianem "swadźba". Obszernie przedstawione pieśni zaręczynowe, pieśni śpiewane podczas ubierania panny młodej, oczekiwania na przyjazd pana młodego, wyprawiania pary młodej, żartobliwe pieśni skierowane do swatki i swata.

więcej

Maria Pomianowska - THE VOICE OF SUKA

Maria Pomianowska - THE VOICE OF SUKA
   Płyta, którą Państwu oddaję, to moje muzyczne kartki z podróży. Kompozycje własne, które od lat pisałam "do szuflady". Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My artyści tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Wydobywamy to z potencjalności i materializujemy. Klimaty tradycyjnej muzyki polskiej, echo melodii perskich, indyjskich czy skandynawskich, rytmy Radżastanu i Dalekiego Wschodu odcisnęły się w moim sercu jak pieczęć. Trzydzieści lat podróży po wszystkich kontynentach uświadomiło mi, że proste staropolskie instrumenty potrafią "rozmawiać" we wszystkich językach świata. Posłuchajcie ich odrodzonego dźwięku. Alfabetu XXI wieku.
(Dr hab. Maria Pomianowska)

więcej

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli - DUCH GÓR

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli - DUCH GÓR
   Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków "ślebodni" czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy; niepodlegli, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny wielogłosowy męski śpiew, te cechy podkreślają. "Duch Gór" to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Uczestniczą w nim dwa uznane w swoich regionach zespoły - Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

więcej

Bum Bum Orkestar - NIESIĄDZ

Bum Bum Orkestar - NIESIĄDZ
   Debiutancka płyta "Niesiądz" zespołu BUM BUM ORKeSTAR prezentuje przekrój przez całą ich dotychczasową twórczość.
   BUM BUM nazywa swój styl "eklektycznym". Oznacza to, że w swojej muzyce odważnie miesza wpływy bałkańskie, klezmerskie i polskie, co wraz ze współczesnym spojrzeniem na tradycyjne instrumentarium, daje pełną energii, żywą muzykę.
   Album zawiera utwory zarówno autorskie, jak i tradycyjne we własnych aranżacjach.
   Tytułowy "Niesiądz" oznacza księżyc w gwarze kurpiowskiej.

więcej

Mosaik - WOLNO!

Mosaik - WOLNO!
   Mosaik znów wyrusza na wyprawę w świat muzyki etnicznej i wyobraźni. Wolno, bez pośpiechu, z dala od zgiełku miasta. Czwarty już album Mosaik powstał w starej chacie na Suwalszczyźnie, podczas długich, spokojnych wieczorów przy kominku i leniwych, chłodnych poranków. Dzięki pomocy przyjaciół trafia w Wasze ręce niezwykła mozaika brzmień polskich, śródziemnomorskich i afrykańskich. No przecież - wolno!

więcej

Archiwalne informacje: 2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


Jeśli wiesz o czymś czego my nie wiemy, a warto się tym podzielić, napisz: jani@folk.pl