informacje związane z muzyką tradycyjną, ludową, folkową, etniczną, world music i innymi nieoczywistymi dźwiękami;
ciekawe wydarzenia, festiwale, koncerty, inicjatywy; informacje o artystach; nowości i starocie płytowepolecamy:

Nina-Nu 'GŁOS DAWNYCH MAZURÓW'  Percival - SLAVA! cz. III, PIEŚNI SŁOWIAN ZACHODNICH  Ania Broda - THOUSAND LAKES

Same Suki - ACH, MÓJ BORZE  Wielbłądy - CZAS NGONI  Werchowyna - PŁYWUT' ROKY
Muzyczna Galeria Folkowa

ul. Bracka 3 lokal 2 B
(domofon 19, klatka w podwórku!)


Kontakt telefoniczny:
+48 501-061-713
lub +48 501-061-733
(22) 621 63 67

Muzyczna Galeria Folkowa, www.folk.pl
Serdecznie zapraszamy!!!


aktualności: nowości płytowe i ciekawe wydarzenia 2020 r.

polecamy festiwale:  
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 (22-27 kwietnia, Warszawa) 6. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18, 23-27 kwietnia, Warszawa) Festiwal muzyki tradycyjnej 'NA ROZSTAJNYCH DROGACH' (1-5 lipca, Roztocze Zachodnie/Lasy Janowskie) XX. Festiwal 'Z wiejskiego podwórza' (24-26 lipca, Czeremcha)12. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (24.09-01.10, Warszawa) 9. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (19-23 listopada, Warszawa) 28. Festiwal Mikołajki Folkowe 2018 (30 listopada-2 grudnia, Lublin) 

archiwum:
2019; 2017/2018; 2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


WAŻNE INFORMACJE dotyczące ZAMÓWIEŃ W SKLEPIE internetowym:

:: WAŻNE: sklep jest 'archaiczny' i nie wysyła automatycznych powiadomień o przyjęciu zamówienia, korespondencja prowadzona jest po godz. 18:00.

:: Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym (501-061-713). Przy składaniu zamówienia przez stronę, należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).

:: Jeśli ktoś jest zainteresowany inną formą płatności niż przesyłka pocztowa za pobraniem przy składaniu zamówienia przez stronę, należy wpisać w komentarzu chęć innej formy płatności (np. przedpłata na konto, PayPal - w takiej sytuacji NIEZBĘDNE jest podanie adresu e-mail). Tak samo, jeśli ktoś jest zainteresowany przesyłką do paczkomatu.


WIRTU@LNE GĘŚLE - "Widziadło" Dziewanny folkową płytą 2019 roku

laureaci WIRTU@LNYCH GĘŚLI za 2019 r., 'Widziadło' Dziewanny i 'Sombra' Madrugady (najciekawsza okładka)


Tołhaje - MAMA WARHOLA

Tołhaje - MAMA WARHOLA
   Mama Warhola to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album zawiera pieśni ludowe wykonane pierwotnie przez Julię Warholę, matkę Andy’ego Warhola. [...] Płyta Mama Warhola jest wielokierunkowa, tak jak sztuka pop-artu, której twórcą był Andy Warhol. Zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i stylistycznej cechuje ją wielopłaszczyznowość. Trzon stanowią utwory, w których można usłyszeć wyjątkową konwersację dwóch artystek – Julii Warholi, matki Andy’ego Warhola i Marii Jurczyszyn-Kulik, wokalistki zespołu Tołhaje. W ten sposób powstało międzypokoleniowe i ponadczasowe porozumienie, które wywodzi się ze wspólnych, kulturowych korzeni. [...]

więcej

Skolias & Bester - REBETIKO POLONIKO

Skolias & Bester - REBETIKO POLONIKO
   Rebetiko Poloniko to eksperymentalny projekt muzyczny, w którym punktem wyjścia dla twórczych poszukiwań oraz interpretacji jest tradycyjna muzyka grecka - określana jako Rebetiko, a także jako grecki... blues. Są to wybrane utwory tego nurtu lat 20. i 30. ub. stulecia, które artyści przetwarzają we właściwy sobie sposób, tworząc mozaikę współczesnych brzmień, szeroko rozumianych improwizacji, a jednocześnie którymi przenoszą słuchacza w inny wymiar czasoprzestrzeni, dając poczuć klimat i charakter tamtych lat.

więcej

Znamy laureatów Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2019

Jurorzy zaproszeni przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przyznali nagrody płytowe za 2019 r. Z jedenastu płyt, które znalazły się w finale Folkowego Fonogramu Roku 2019 za najlepszy, jury uznało album "Lajkó Félix & VOŁOSI".

Najlepszym wydawnictwem z muzyką źródłową została książka z płytą "Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" przygotowana przez Mateusza Raszewskiego oraz Fundację Dorzecze Prosny i Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.

Znamy laureatów Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2019

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - w innym terminie

Organizatorzy Festiwalu podjęli decyzję o przeniesieniu kwietniowego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata na inny czas.
   Decyzję tę podejmujemy z ciężkim sercem, bo wiosenny festiwal jest dla nas, tak jak i dla wielu z Was, wyjątkowym, długo wyczekiwanym świętem. [...]
   Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach sytuacja się uspokoi i będziemy mogli zorganizować festiwal jeszcze przed wakacjami, albo tuż po nich. Rozważamy różne warianty, zarówno terminu, jak i formy festiwalu. Będziemy Was oczywiście informować o decyzjach [...]

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata PRZENIESIONY

Festiwal Folkowy Polskiego Radia 'NOWA TRADYCJA 2020' - odwołany

Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem.

1 kwietnia zostaną ogłoszone wyniki w konkursach na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku.

Festiwal Nowa Tradycja 2020 ODWOŁANY

WIRTU@LNE GĘŚLE, głosowanie na folkową płytę roku trwa do 30 kwietnia

W połowie marca na stronie www.gesle.folk.pl rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie WIRTU@LNE GĘŚLE. W tym roku w WIRTU@LNYCH GĘŚLACH znajdziemy 72 płyty z szeroko rozumianą muzyką folkową - od tradycji i źródeł, po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Głosowanie potrwa do końca kwietnia.

WIRTU@LNE GĘŚLE, głosowanie na folkową płytę roku do 30 kwietnia


Shannon na Dzień św. Patryka (14 marca, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Po mistrzowsku łączą muzykę irlandzką, szkocką czy też bretońską z rockiem i jazzem tworząc absolutnie nową wartość muzyczną, która od dawna stanowi autorską, wszędzie rozpoznawalną wizytówkę zespołu.
Obok muzyków formacji SHANNON na scenie pojawi się DAMIEN DOHERTY jeden z solistów legendarnej irlandzkiej grupy tanecznej "Lord of the Dance".

Shannon na Dzień św. Patryka (14 marca, Warszawa)

Trifon Zarezan - święto wina i Sarakina (15 lutego, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa
koncert: godz. 19:00

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.
Znawca wina bułgarskiego Stojan Uzunov zaprezentuje obyczaj podcinania winorośli.
Wieczór kontynuowany będzie przy bułgarskich tańcach z muzyką zespołu SARAKINA BALKAN BAND. Można będzie zatańczyć takie bułgarskie tańce jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica itp.

Trifon Zarezan - święto wina i Sarakina (15 lutego, Warszawa)

Radical Polish Ansambl - awangarda z tradycji (22 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Projekt Radical Polish Ansambl to, bardzo udana, próba połączenia tego co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce. Sześcioro "ludowych" skrzypków oraz grający "na dżazie" perkusista - artyści znani z takich grup, jak L.Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno - podjęło wyzwanie rekonstrukcji muzyki polsko-indyjskiego eksperymentatora. Namówili też kilku współczesnych kompozytorów do podążania tym samym tropem...

Radical Polish Ansambl - awangarda z tradycji (22 lutego, Warszawa)

trwają zgłoszenia do radiowych konkursów na
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł (do 17 lutego)


Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2019 roku. Laureatów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2019 roku poznamy podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Odbędzie się on w dniach 14-17 maja 2020 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Nowa Tradycja 2020, trwają zgłoszenia do fonogramów

Ola Bilińska - BERJOZKELE - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz (28 stycznia, Warszawa)

miejsce: PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
koncert: godz. 19:00
z cyklu: Muzyczna Scena OFF

Z okruchów nie istniejącego już świata stworzyła Bilińska nowatorskie i pełne dźwięków przenikających czas dzieło. Po mistrzowsku przeniosła do naszej rzeczywistości, niemal mistyczne, emocje ukryte w tych pozornie prostych piosenkach. Otuliła je subtelną, wyrafinowaną, bogatą w piękne melodie muzyką i hipnotyzującym śpiewem w dawno zapomnianym już języku.

Ola Bilińska - BERJOZKELE - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz (28 stycznia, Warszawa)

'Sulinys' czyli Babadag i litewskie sutartines (25 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji ludową muzyką litewską, szczególnie zaś formą wielogłosowych pieśni sutartines - starych litewskich kanonów o wyjątkowej strukturze wokalnej. Ten tradycyjny, śpiewany segment został zjawiskowo wpleciony w nowatorskie utwory o bogatych rytmicznie, rozbudowanych formach gdzie akustyczne brzmienia korzennych instrumentów doskonale łączą się z subtelną, wysmakowaną elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje przez cały czas, we wszystkich kompozycjach, ludzki głos / wielogłos.

'Sulinys' czyli Babadag i litewskie <i>sutartines</i> (25 stycznia, Warszawa)

Radical Polish Ansambl - RADICAL POLISH ANSAMBL

Radical Polish Ansambl - RADICAL POLISH ANSAMBL
   Sześciu "ludowych" skrzypków oraz grający "na dżazie" perkusista - artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno - podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora. I namówili współczesnych kompozytorów do podążenia tym samym tropem.
   Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.

więcej

Olga Kozieł - WOŁYŃ W PIEŚNIACH

Olga Kozieł - WOŁYŃ W PIEŚNIACH
   "Wołyń w Pieśniach", to pieśni z północno-wschodniej Lubelszczyzny. Płyta jest podsumowaniem dwuletniego projektu - nagrywania pieśni, spotykania wspaniałych ludzi, słuchania niesamowitych historii... Na płycie znajdują się pieśni dawnych mieszkańców wielokulturowego, wielobarwnego Wołynia.
   Zarejestrowane zostały między innymi pieśni weselne, żniwne, o miłości, doli, tęsknocie. Razem z Olgą śpiewają Anna Jurkiewicz i Julia Biczysko, a także koleżanki z zespołu "Z Lasu".

więcej

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA cz. II

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA cz. II
   Niniejsza płyta jest efektem poszukiwań i badań nad ludowym repertuarem religijnym - katolickim oraz prawosławnym - na Podlasiu. To również kontynuacja pracy przedstawionej na płycie "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. I". Wszystkie pieśni i oracje zostały zarejestrowane w domach wykonawców i wiejskich świetlicach. W miarę możliwości prezentowane są wykonania wielogłosowe, w celu ukazania wariantów i zachowania pełni brzmienia pieśni. Niektóre z nich, mimo iż śpiewane z drukowanych śpiewników, kantyczek, bohohłasników zachowują specyfikę lokalnych gwar, zarówno w wariantywności tekstu, jak i wymowie.

więcej

Grochocki_Odorowicz & Olga Kozieł 'PIEŚNI PRZEJŚCIA'

Grochocki_Odorowicz & Olga Kozieł - PIEŚNI PRZEJŚCIA
   Pieśni przejścia to przejmujące utwory o odchodzeniu z tego świata, dotykające każdego - czy to w kontekście egzystencjalnym, kulturowym czy religijnym. Utwory w bardzo wiarygodnej interpretacji na dwa, naturalnie brzmiące, ciekawe głosy i altówkę, która czasami akompaniuje wokalistom, a czasami przejmuje wiodącą rolę. [...] Tomasz Janas
   Grochocki - śpiewak pogrzebowy - pełen emocji przeprowadza słuchacza poza miejsce zwane samym końcem. Odorowicz - dźwiękami altówki dopełnia obraz spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem. Kozieł delikatnym, a zarazem przenikającym głosem, wydobywa wszystkie głęboko ukryte wspomnienia radosne, smutne, najbliższe...

więcej

Werchowyna - PŁYWUT' ROKY (LP, vinyl)

Werchowyna - PŁYWUT' ROKY (LP)

wydanie vinylowe

   Pieśni, które śpiewamy powstały dziesiątki lat temu. Niektóre pochodzą z zeszłego stulecia, inne są jeszcze starsze. Ile dokładnie mają lat - nikt już dziś nie wie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, z babki na wnuczkę - przetrwały do dziś. [...]
   Repertuar jest różnorodny. Składają się na niego zasłyszane przez nas w różnych okolicznościach utwory liryczne i obrzędowe, które uznaliśmy za piękne i postanowiliśmy się ich nauczyć.

więcej

Muzyka Źródeł vol. 32 'RÓD KARPIELI'

Muzyka Źródeł vol. 32 - RÓD KARPIELI
   Album poświęcony jest rodzinie Karpieli-Bułecków, w której muzykują dwa pokolenia: ojciec Bolesław i jego synowie: Jan i Sebastian. Jest to jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom. [...]
   Muzyka wybrana na dwie płyty albumu Ród Karpieli obejmuje bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, stare teksty śpiewek góralskich, prezentację instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach. [...]
   Zderzenie nagrań dwóch pokoleń muzyków (prymistów i członków kapel) pokazuje zmiany stylu gry, indywidualność każdego z prymistów, ale i kontynuację rodzinnych tradycji muzykowania. [...]

więcej

Maciej Rychły, Elizabeth Seitz, Mateusz Rychły 'UWOLNIONE DŹWIĘKI'

Maciej Rychły, Elizabeth Seitz, Mateusz Rychły - UWOLNIONE DŹWIĘKI
   Lider zespołu, Maciej Rychły, zaprosił do współpracy grającą na psałterium Elisabeth Seitz (znaną między innymi z zespołu L'Arpeggiata) i gitarzystę Mateusza Rychłego. Podstawą do spotkania trójki artystów jest poszukiwanie wspólnego języka muzycznego, który przekracza granice państw i przełamuje nakazy artystycznego kanonu. Korzystając z historycznych zapisów nutowych oraz inspirując się zarówno muzyką dawną jak i tradycyjną, Maciej Rychły, Elisabeth Seitz i Mateusz Rychły tworzą szczególną akcję artystyczną - podróż do źródeł europejskiej muzyki.

więcej

Provinz Posen 'PROVINZ POSEN'

Provinz Posen - PROVINZ POSEN
   Spotkanie nowoczesnej elektroniki z wielkopolską tradycją. Provinz Posen to tańce wielkopolskie sto lat później. Większość dźwięków na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły - charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud - tworzą tu przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą.

więcej

LEON LEWANDOWSKI. SKRZYPEK ZNAD PROSNY

LEON LEWANDOWSKI. SKRZYPEK ZNAD PROSNY

Premiera płyty 20 listopada

   Stworzenie rzetelnej, bogatej i barwnej monografii tego ostatniego weselnego skrzypka w Kaliskiem było dla nas, badających mikroregion Dorzecza Prosny celem, do którego dążyliśmy od lat. Wymagało to czasu oraz dogłębnego zbadania będącej w dyspozycji tego muzykanta spuścizny pokoleń. Wiemy, że jest on spadkobiercą nuty skrzypków urodzonych nad Prosną w połowie XIX wieku. Operuje archaiczną manierą i zaniechanymi dawno skalami modalnymi. [...] Nagrania są fascynujące. To efekt wieloletniej pracy, której celem było odtworzenie weselnego sposobu gry Leona Lewandowskiego. Prezentują cały wachlarz umiejętności skrzypka...

więcej

Nina-Nu 'GŁOS DAWNYCH MAZURÓW'

Nina-Nu - GŁOS DAWNYCH MAZURÓW
   Głos Dawnych Mazurów to płyta z wierszami poetów mazurskich żyjących w XIX i początkach XX-go wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Jewana, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, do których muzykę napisała i śpiewa giżycczanka - Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.
   Ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni, ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć. [...]

więcej

Archiwalne informacje: 2019; 2017/2018; 2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


Jeśli wiesz o czymś czego my nie wiemy, a warto się tym podzielić, napisz: jani@folk.pl