To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum aktualności 2016 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Siostry - Stanisława, Michalina, Janina i Stefania - z domu KIDA

Siostry - Stanisława, Michalina, Janina i Stefania - Z DOMU KIDA

   Na płycie Z domu Kida możemy usłyszeć cztery siostry - Stanisławę Latawiec (ur. 1926 r.), Michalinę Mrozik (ur. 1932 r.), Janinę Bieńko (ur. 1939 r.) i Stefanię Gołąb (ur. 1942 r.). Stanowiły one przez wiele lat trzon uznanego, nieistniejącego już dziś zespołu Przejęsławianki, który powstał w małej wiosce Przejęsław, w okolicy Bolesławca na Dolnym Śląsku. Unikatowość i złożoność repertuaru sióstr jest odbiciem ich niezwykłych losów rodzinnych. Trzy pokolenia Kidów przewędrowały przez bardzo odległe od siebie tereny, z wielokulturowych muzycznych tradycji każdego z tych miejsc czerpiąc pieśni, styl śpiewania, a nawet język. Opuściwszy Wołyń, rodzina zamieszkała najpierw w północnej Bośni, potem w chorwackiej Slavonii, by wreszcie w 1946 roku wraz z resztą polskich reemigrantów z byłej Jugosławii znaleźć się na Dolnym Śląsku.

więcej

INFORMACJE PRZEDŚWIĄTECZNE:

   - W okresie przedświątecznym wszystkie zamówienia realizowane są na bieżąco (24 h), przesyłki wysyłamy priorytetem.

   - Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym. Przy składaniu zamówienia przez stronę, należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).


Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ

Płyta znów dostępna.

   Płyta zatytułowana "Umówmy się na dziś" to podróż do korzeni polskiej przedwojennej sceny muzycznej. Grupa wykonuje utwory z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i innych gwiazd teatralnych, kabaretowych czy filmowych. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, a jednocześnie dodaje im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

więcej

Laboratorium Pieśni (10 grudnia, Warszawa)

miejsce: ul. Piękna 24/26, Warszawa
czas: sobota, 10 grudnia, godz. 19:00
w ramach: Warsaw Folk Festival
wstęp: 30 zł

koncert promujący debiutancką płytę zespołu ROZNA.

Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół pieśniarek śpiewających tradycyjnie, w wielogłosie, pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych...

Laboratorium Pieśni (10 grudnia, Warszawa)

REQUIEM LUDOWE - Kwadrofonik i Adam Strug (19 listopada, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 19 listopada
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Kultowy już, nagrodzony prestiżowym "Radiowym Fonogramem Roku 2015", projekt "Requiem Ludowe" stworzyło czworo wybitnych instrumentalistów z zespołu Kwadrofonik oraz mistrz tradycyjnych pieśni - Adam Strug.
Misterium "Requiem Ludowe" - to na nowo stworzona muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku.

REQUIEM LUDOWE - Kwadrofonik i Adam Strug (19 listopada, Warszawa)

Werchowyna - 25

Werchowyna - 25
   Płyta "25" zawiera obrzędowe i liryczne pieśni a capella - ukraińskie, łemkowskie, białoruskie i rosyjskie.
   Wydana została z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia zespołu, nie jest to jednak płyta podsumowująca dotychczasową działalność WERCHOWYNY, ale całkiem nowy repertuar.
   W początkowym okresie swego istnienia WERCHOWYNA występowała w dużym, czasem nawet ponad dwudziestoosobowym składzie. Śpiewali i grali utwory z całego terenu Ukrainy, ale też białoruskie i polskie.
   Na przełomie wieków odstawili instrumenty definitywnie i skupili się na pięknych, wielogłosowych pieśniach.

więcej

Hańba! (29 października, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 29 października
   :: godz. 12:00 - warsztaty muzyczne z zespołem Hańba!
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Hańba!
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Wykorzystując instrumentarium kapel podwórkowych (bęben, banjo, tuba, akordeon) gają autorski, prosty punk inspirowany folklorem miejskim międzywojnia. Do tej epoki sięgają też teksty ich piosenek - to wiersze Tuwima, Broniewskiego, Brzechwy.

Hańba! (29 października, Warszawa)

The Cajun Spices - THE CAJUN SPICES

The Cajun Spices - THE CAJUN SPICES
   Nazwa zespołu The Cajun Spices odwołuje się do mieszaniny ziół cajun bardzo popularnych w południowych stanach USA, przy czym sama nazwa Cajun nawiązuje do potomków osadników francuskich, zamieszkujących głównie obszar Luizjany. Zespół został założony w lutym 2014 roku w Warszawie. The Cajun Spices to unikatowe połączenie pasji do muzyki i tańca inspirowanych na tradycyjnych brzmieniach z Luizjany. Inspiracji szuka w muzyce legendarnych jazzbandów lat 20 i 30-tych, gypsy jazzie, a także w twórczości współczesnych ulicznych muzyków Nowego Orleanu.

więcej

Fleciki - HEJ, ZAGRAJCIE MUZYKANTY

Fleciki - HEJ, ZAGRAJCIE MUZYKANTY
   Fleciki to dziecięcy zespół grający i śpiewający ludową, folkową muzykę z Polski, Albanii, Bułgarii, Bośni, Serbii, Chorwacji i Macedonii. Zespół prowadzi Marcin Zadronecki, znany z zespołu Balkan Sevdah. Dzieci śpiewają, grają na fletach i bębnach. Występowali na festiwalu w Bułgarii, a niedawno zdobyli pierwszą nagrodę na kulturomaniaku.

więcej

Krajka w Gościach - OD SANU DO DONU

Krajka w Gościach - OD SANU DO DONU
   KRAJKA to sześcioro młodych ludzi z ukraińskimi korzeniami, zafascynowanych białym śpiewem i bogatą polifoniczną harmonią ukraińskiej pieśni.
   Płyta "Od Sanu do Donu" zawiera tradycyjne pieśni i muzykę Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Podola, Polesia, Naddnieprza, Połtawszczyzny i Słobożanszczyzny. Tytuł symbolicznie łączy rubieże mozaiki ukraińskiego folkloru w całej jej różnorodności - od zachodnich po wschodnie krańce. Są tu wielogłosowe pieśni śpiewane a cappella i z akompaniamentem oraz utwory instrumentalne. Wszystko wykonane w manierze archaicznej, podporządkowane źródłowej tradycji każdego z regionów.

więcej

Pieśni weselne i muzyka instrumentalna ze wsi Lavonpal i okolic

Pieśni weselne i muzyka instrumentalna ze wsi Lavonpal i okolic
   Płyta prezentuje weselną tradycję muzyczną (śpiew solowy oraz muzykę instrumentalną) białoruskiego Pojezierza. Właściwe tej tradycji utwory zostały nagrane przez białoruskiego poetę i etnografa Siarhieja Paniznika w latach 1968-1969 we wsi Lavonpal (nad rzeką Dźwiną blisko granicy białorusko-łotewskiej) i okolicach.
   Pieśni zawarte na płycie odzwierciedlają treść i charakter obrzędu weselnego, określanego na tym obszarze mianem "swadźba". Obszernie przedstawione pieśni zaręczynowe, pieśni śpiewane podczas ubierania panny młodej, oczekiwania na przyjazd pana młodego, wyprawiania pary młodej, żartobliwe pieśni skierowane do swatki i swata.

więcej

Katarzyna Zedel na "Muzycznej Scenie Tradycji" (9 września, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 9 września, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

   Artystka jest pasjonatką muzyki tradycyjnej oraz uczennicą wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna. Na co dzień pracuje w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.
   Oprócz Katarzyny Zedel podczas koncertu wystąpi słynna harmonistka z Kamienia k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł oraz nauczycielka Katarzyny Zedel - Wiesława Gromadzka.

Katarzyna Zedel na Muzycznej Scenie Tradycji (9 września, Warszawa)


Maria Pomianowska - THE VOICE OF SUKA

Maria Pomianowska - THE VOICE OF SUKA
   Płyta, którą Państwu oddaję, to moje muzyczne kartki z podróży. Kompozycje własne, które od lat pisałam "do szuflady". Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My artyści tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Wydobywamy to z potencjalności i materializujemy. Klimaty tradycyjnej muzyki polskiej, echo melodii perskich, indyjskich czy skandynawskich, rytmy Radżastanu i Dalekiego Wschodu odcisnęły się w moim sercu jak pieczęć. Trzydzieści lat podróży po wszystkich kontynentach uświadomiło mi, że proste staropolskie instrumenty potrafią "rozmawiać" we wszystkich językach świata. Posłuchajcie ich odrodzonego dźwięku. Alfabetu XXI wieku.
(Dr hab. Maria Pomianowska)

więcej

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli - DUCH GÓR

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli - DUCH GÓR
   Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków "ślebodni" czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy; niepodlegli, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny wielogłosowy męski śpiew, te cechy podkreślają. "Duch Gór" to spotkanie prastarych tradycji muzycznych. Uczestniczą w nim dwa uznane w swoich regionach zespoły - Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię śpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

więcej

Vołosi (17 września, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 17 września
   :: godz. 12:00 - warsztaty muzyczne z zespołem Vołosi
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Vołosi
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Styl gry zespołu najprościej można opisać jako gejzer energii płynący z wnętrza ich muzycznych fascynacji, jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pcha człowieka ku tworzeniu albo jako niezwykłą dźwiękową zabawę – improwizację na pograniczu muzycznych światów: tradycji i klasyki. Istotą i źródłem ich twórczości jest spotkanie ludzi "świata nut" ze światem ludzi grających "ze słuchu".

Vołosi (17 września, Warszawa)

Bum Bum Orkestar - NIESIĄDZ

Bum Bum Orkestar - NIESIĄDZ
   Debiutancka płyta "Niesiądz" zespołu BUM BUM ORKeSTAR prezentuje przekrój przez całą ich dotychczasową twórczość.
   BUM BUM nazywa swój styl "eklektycznym". Oznacza to, że w swojej muzyce odważnie miesza wpływy bałkańskie, klezmerskie i polskie, co wraz ze współczesnym spojrzeniem na tradycyjne instrumentarium, daje pełną energii, żywą muzykę.
   Album zawiera utwory zarówno autorskie, jak i tradycyjne we własnych aranżacjach.
   Tytułowy "Niesiądz" oznacza księżyc w gwarze kurpiowskiej.

więcej

JARMARK JAGIELLOŃSKI 2016 (12-14 sierpnia, Lublin)

W Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego (12-14 sierpnia) będziemy mogli zobaczyć wyjątkowe koncerty zarówno muzyki tradycyjnej, jak i muzyki tworzonej przez artystów poszukujących inspiracji w tradycji, świadomie łączących ją z innymi gatunkami muzycznymi i korzystających z niej w warstwie wokalnej, muzycznej i instrumentalnej.

JARMARK JAGIELLOŃSKI 2016 (12-14 sierpnia, Lublin)

Mosaik - WOLNO!

Mosaik - WOLNO!
   Mosaik znów wyrusza na wyprawę w świat muzyki etnicznej i wyobraźni. Wolno, bez pośpiechu, z dala od zgiełku miasta. Czwarty już album Mosaik powstał w starej chacie na Suwalszczyźnie, podczas długich, spokojnych wieczorów przy kominku i leniwych, chłodnych poranków. Dzięki pomocy przyjaciół trafia w Wasze ręce niezwykła mozaika brzmień polskich, śródziemnomorskich i afrykańskich. No przecież - wolno!

więcej

12. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24 września-1 października, Warszawa)

12. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24 września-1 października, Warszawa)

Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, rytualna muzyka z Haiti, oraz melodie z Brazylii i Peru. 24 września rozpoczyna się 12 edycja najważniejszej imprezy world music w Polsce. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata.

więcej

Mamadou & Sama Yoon - UMBADA

Mamadou & Sama Yoon - UMBADA
   Sama Yoon (czytaj "sama jon") znaczy w języku wolof "moja droga", "mój wybór". Droga muzyczna, którą obrali członkowie zespołu, prowadzi przez afrobeat, ethno folk i reggae. Stylistyka dosyć rozległa, jednak nie powinno to dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę doświadczenie i różnorodne osobowości muzyków.
   Teksty piosenek są głównie w języku wolof (ojczystym języku wokalisty Mamadou Dioufa). Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.

więcej

Maria Pomianowska Ensemble - STWÓRCO ŁASKAWY

Maria Pomianowska Ensemble - STWÓRCO ŁASKAWY
   [...] Wielki Post - czas głębokiej refleksji nad sensem istnienia i dotknięciem tajemnicy życia. W ciemnościach pojawia się światło, które docierając do najdalszych zakamarków serca, napełnia je radością. Oto czas odzyskiwania nadziei, że nasze życie ma sens. Wiele pieśni wielkopostnych nie wnika w materię czy strukturę zdarzeń ewangelicznych ani w ich sens dogmatyczno-intelektualny. Wyrażają głównie emocje i uczucia. Pomimo dramaturgii zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, Wielki Post to okres głębokiej radości. [...]

więcej

Kwartet Pałucki - NA SKRZYŻOWANIU RZEK

Kwartet Pałucki - NA SKRZYŻOWANIU RZEK
   Prezentowana płyta to obszerne fragmenty koncertu Kwartetu Pałuckiego z kwietnia 2014 r., który odbył się w ramach obchodów Roku Kolbergowskiego w Wągrowcu. Gościnnie z Kwartetem Pałuckim, obok - znanej wszystkim fanom nurtu world music mistrzyni fideli kolanowych - Marii Pomianowskiej, tego dnia wystąpili: wokalista trash metalowy Zbigniew Zaranek oraz akordeonista duetu Bayan Brothers - Łukasz Mirek.
   Oś przewodnią koncertu stanowią tematy tradycyjne pochodzące z Pałuk.

więcej

Maria Pomianowska & Groupe Gainde - WARSZAWA-DAKAR

Maria Pomianowska & Groupe Gainde - WARSZAWA-DAKAR
   Ta płyta to podróż w przestrzeni i czasie. Dźwięk egzotycznych instrumentów i skal wprowadza w nastrój oderwania od wszelkich schematów myślenia na temat muzyki, do których przywykliśmy. To oderwanie pozwala na podróż w czasie i spotkanie z zapomnianym a na nowo zrekonstruowanym dźwiękiem instrumentów staropolskich. W spotkaniu czarnego lądu z mazowieckimi nizinami ma miejsce prezentacja wspólnych polsko-senegalskich improwizacji, kompozycji, eksperymentów estetycznych opartych zarówno na tradycyjnej muzyce polskiej, jak i na afrykańskich śpiewanych od wieków pieśniach i rytmach.

więcej

SĄSIEDZI w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (11 czerwca, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21 wejście C, Warszawa
czas: sobota, 11 czerwca, godz. 19:00
wstęp: 20 zł / 15 zł (przedsprzedaż)

Sąsiedzi grają folk (celtycki) i śpiewają a cappella szanty (morskie pieśni pracy). Inspiruje ich też muzyka dawna i folklor śląski. Atuty zespołu to barwne głosy, bogate, akustyczne instrumentarium i różnorodny, folkowy repertuar.

Po koncercie, spotkanie z zespołem poprowadzi dziennikarz muzyczny, Adam Dobrzyński.

SĄSIEDZI w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (11 czerwca, Warszawa)

Pablopavo i Ludziki (11 czerwca, Warszawa)
oraz Pierwszy Warszawski Przegląd Muzyków i Kapel Ulicznych

miejsce: Amfiteatr Bemowo w Parku Górczewska, (ul. Raginisa, róg Krzyształowa), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 11 czerwca
   :: godz. 11:00 - Pierwszy Warszawski Przegląd Muzyków i Kapel Ulicznych
   :: godz. 19:30 - koncert Pablopavo i Ludziki
wstęp: wolny

Pablopavo i Ludziki
To jedyne i niepowtarzalne spotkanie. Świetne teksty, które śmiało mogą stanowić literacki emblemat współczesnej kultury miejskiej i ciekawa, nieoczywista i trudna do zaszufladkowania muzyka. Ten koncert doskonale wpisuje się w pojęcie szeroko rozumianego, współczesnego, miejskiego folku. Jest niezwykłym opowiadaniem warszawskich historii z życia wziętych...

Pablopavo i Ludziki oraz Pierwszy Warszawski Przegląd Muzyków i Kapel Ulicznych (11 czerwca, Warszawa)

Żywiołak - MUZYKA PSYCHOAKTYWNEGO STOLEMA

Żywiołak - MUZYKA PSYCHOAKTYWNEGO STOLEMA
   Tytuł nawiązuje do najbardziej charakterystycznych postaci kaszubskich legend, czyli przedwiecznych olbrzymów zwanych Stolemami.
   Przekazy dotyczące tych stworzeń to tylko część bogatego panteonu demonologii ludowej charakterystycznej dla tych północnych, niegdyś niezależnych od Polski terenów.
   Nieznane obrzędy, kolejne odkryte duszne metafizyczne postaci oraz niezwykle oryginalna muzyka odnaleziona i odtworzona dzięki zapiskom etnograficznych Oskara Kolberga przedstawiona w charakterystycznym dla Żywiołaka psychodelicznym, mrocznym i archaicznym sosie.

więcej

Chłopcy Kontra Basia - O

Chłopcy Kontra Basia - O
   To płyta-opowieść. "O" przywołuje dawne byty, zapomniane istoty, historie z morałem, dawną wizję świata. Motywy czerpane garściami z ludowych baśni i gawęd układane są w nowej kolejności, parafrazowane, przetwarzane lub stanowią bazę do zupełnie odrębnego snucia opowieści.
   Rozsmakowani w minionej kulturze, Chłopcy kontra Basia ubierają słowa we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu. Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, brzmieniem...

więcej

Laboratorium Pieśni (28 maja, Warszawa)

miejsce: Studium Teatralne S/T, ul. Lubelska 30/32, Warszawa
czas: sobota, 28 maja, godz. 19:30
wstęp: 35 zł

Laboratorium Pieśni zaprasza na kameralny, wyjątkowy koncert w magicznej przestrzeni Studium Teatralnego S/T, wśród kadzideł i świec. Tym razem zaśpiewają trochę bardziej refleksyjnie, pojawią się też nowe pieśni. Gorąco zachęcają do zabierania koców, karimat lub poduszek do siedzenia na podłodze teatru.

Laboratorium Pieśni (28 maja, Warszawa)

Karolina Cicha & Shafqat Ali Khan 'POLAND - PAKISTAN. MUSIC WITHOUT BORDERS'

Karolina Cicha & Shafqat Ali Khan - POLAND - PAKISTAN. MUSIC WITHOUT BORDERS
   Album został stworzony i nagrany w Pakistanie. Karolina Cicha wraz z Bartem Pałygą i Mateuszem Szemrajem pojechali tam na zaproszenie Ambasady Polskiej, która projekt zorganizowała. Album jest efektem spotkania dwóch muzycznych kultur tradycyjnych: Europy Wschodniej i Południowej Azji.

Premiera płyty - 10 czerwca

więcej

Lelek - BRZASK BOGÓW

Lelek - BRZASK BOGÓW
   Lelek to łącząca odległe muzyczne światy supergrupa, reinterpretująca najciekawsze poematy i pieśni odwołujące się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. W jej skład wchodzą: Michał Rudaś, Maciej Szajkowski (KzWW, R.U.T.A.), Kamil Rogiński (ŜANĜO, R.U.T.A.), Jakub Koźba (Power Of Trinity), Piotr Stefański (Studium Instrumentów Etnicznych), Patryk Kraśniewski (Vavamuffin, Patryk Kraśniewski Trio).

więcej

Chłopcy Kontra Basia i InFidelis (21 maja, Warszawa)
Koncert Laureatów Radiowego Festiwalu "Nowa Tradycja".

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 21 maja
   :: godz. 12:00-14:00 - warsztaty wokalne z Basią Derlak
   :: godz. 19:00 - koncert zespołów Chłopcy Kontra Basia i InFidelis
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Chłopcy Kontra Basia - laureaci głównej nagrody na Festiwalu Nowa Tradycja w 2010 roku. Podczas sobotniego koncertu zaprezentują utwory z najnowszej płyty zespołu pt. "O". Gościnnie - na lirze korbowej, duduku i kavalu - zagra Sebastian Wielądek.

InFidelis - laureatki konkursu Nowa Tradycja 2016 - II nagroda oraz nagroda publiczności "Burza Braw". InFidelis (czyli NieWierne), to instrumentalny duet założony przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, czerpiący z tradycji, ale nie pozostający wierny rutynie. Główne role grają w nim dwa niezwykłe instrumenty ludowe - suka biłgorajska i fidel płocka, spotykając się na scenie z looperem...

Chłopcy Kontra Basia i InFidelis (21 maja, Warszawa)

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ
   Płyta zatytułowana "Umówmy się na dziś" to podróż do korzeni polskiej przedwojennej sceny muzycznej. Grupa wykonuje utwory z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga i innych gwiazd teatralnych, kabaretowych czy filmowych. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, a jednocześnie dodaje im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

więcej

Ola Bilińska - LIBELID

Ola Bilińska - LIBELID
   ..."Libelid": osiem przedwojennych kompozycji o różnych odcieniach i obliczach miłości. W ich tekstach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności...
   Brzmieniowo muzyka znów balansuje pomiędzy instrumentami akustycznymi, tradycyjnymi, a nowoczesnymi elektronicznymi. Naszym celem było stworzenie nastroju, oprawy do wybrzmienia bogactwa emocji zawartych w tekstach - czułości, namiętności, odrzucenia, zadumy nad uczuciem dawno minionym lub utraconym...

Ola Bilińska

więcej

Balkan Sevdah - SEVDALINKI - PIEŚNI Z BOŚNI

Balkan Sevdah - SEVDALINKI - PIEŚNI Z BOŚNI
   "Sevdalinki - pieśni z Bośni" - tytuł płyty wyjaśnia wszystko. Znajduje się na niej bardzo różnorodny repertuar. Obok skocznych, wesołych, przewrotnych, miłosnych tematów pojawiają się też inne pełne tęsknoty i żalu za tym, co nieuchronnie odchodzi w przeszłość. Utwór za utworem przemijają pory roku, zmieniają się bohaterowie opowieści. Jedyne co trwa, to muzyka i zawarte w niej uczucia. A woda w Drinie i Neretwie płynie nieustannie nowa, a przecież ta sama.

więcej

Orkiestra św. Mikołaja - MODY I KODY

Orkiestra św. Mikołaja - MODY I KODY
   Mody i Kody to tytuł 13. płyty lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja. Składa się na nią 11 rozbudowanych aranżacyjnie utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną. Są one skonstruowane z pozornie odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej i zdawałoby się przebrzmiałej formuły zespołów pieśni i tańca, które ciągle są obecne i wychowały znawców folkloru stylizowanego - po najnowsze poszukiwania artystyczne zwolenników world music. Dodatkowo znajdują się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych takich jak hip-hop, blues czy rock. Celem tych nagrań jest pokazanie równouprawnienia do czerpania wszystkich artystów z bogactwa muzyki tradycyjnej i udowodnienie, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój specyficzny i odmienny ślad (kod) w zbiorowej świadomości obecnych.

więcej

T/ABORET w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (9 kwietnia, Warszawa)

miejsce: Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, Warszawa
czas: sobota, 9 kwietnia, godz. 19:00
wstęp: 15 zł / 10 zł (z kartą warszawiaka)

T/ABORET to wysmakowane połączenie jazzu i folku, polskich melodii ludowych i fortepianowych improwizacji. To jedna historia opowiadana czterema różnymi głosami członków zespołu mających odmienne, indywidualne spojrzenie na muzykę korzeni.

T/ABORET w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (9 kwietnia, Warszawa)

7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska (14-17 kwietnia, Warszawa)

   Festiwal ten jest wyzwaniem dla wszystkich szukających w muzyce żydowskiej czegoś więcej niż "historycznych" stylizacji, do odkrywania nowej, nierzadko radykalnej estetyki.
   To spotkanie z autentycznością i wrażliwością artystów, dla których tradycja jest jedynie i aż punktem wyjścia, zaś inspiracją i kontekstem jest muzyczna współczesność.
   Unikalny, kulturotwórczy charakter wydarzenia podkreślają specjalnie na Festiwal powstające projekty muzyczne, będące próbą podjęcia przerwanej nici żydowskiej tradycji, a także debiuty artystyczne otwierające drogę do dalszej kariery.

Artyści tegorocznej edycji Festiwalu: Marcin Olak Quartet, Michał Jacaszek i Vocal Varshe, Bum Bum Orkestar, Klezmafour, RotFront, dj Lenar - Czerniewicz - Pałosz.

7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska (14-17 kwietnia, Warszawa)

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016 (18-23 kwietnia, Warszawa)

Siódma edycja festiwalu poświęcona będzie społecznym i muzycznym pograniczom. Historyczna, wielowarstwowa relacja między dworem a wsią, naznaczona m.in. pańszczyzną, ma współczesną kontynuację w postaci różnorakich, często negatywnych postaw wobec wiejskiej tradycji. Temat ten otworzy konferencja, rozwinie zaś koncert chodzonych i polonezów, w którym usłyszymy polską muzykę tradycyjną w zestawieniu z muzyką szwedzką, gdzie nieprzypadkowo taniec "polska" jest szczególnie popularny. Temat podsumowany zostanie spotkaniem tzw. Wiejskich Klubów Tańca. Wołyń, przestrzeń kilkusetletniego graniczenia Ukraińców i Polaków przeszedł do bolesnej historii. Pieśni i muzykę z Wołynia przywoła specjalny koncert, rekonstruujący polsko-ukraińskie wesele.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016 (18-23 kwietnia, Warszawa)

WIRTU@LNE GĘŚLE - trwa głosowanie na folkową płytę 2015 roku

Trwa XIII edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę roku!!!
WIRTU@LNE GĘŚLE to internetowy plebiscyt, w którym słuchacze wybierają najlepszą folkową płytę minionego roku. W głosowaniu uczestniczą płyty z szeroko rozumianą muzyką etniczną i folkową: od źródeł po bardzo współczesne czy wręcz nowoczesne aranżacje muzyki tradycyjnej; albumy artystów znanych, doświadczonych i cenionych a także debiutantów i wykonawców znanych tylko lokalnie.
Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2016 r.

WIRTU@LNE GĘŚLE - trwa głosowanie na folkową płytę 2015 roku


Orkiestra św. Mikołaja (16 marca, Lublin)
premiera płyty MODY I KODY


miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
czas: środa, 16 marca, godz. 19:00
bezpłatne wejściówki: www.facebok.com/mikolaje

Mody i Kody to tytuł najnowszego materiału muzycznego lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja. Składa się na niego 11 rozbudowanych aranżacyjnie utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną. Są one skonstruowane z pozornie odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej i zdawałoby się przebrzmiałej formuły zespołów pieśni i tańca, które ciągle są obecne i wychowały znawców folkloru stylizowanego - po najnowsze poszukiwania artystyczne zwolenników world music.

Orkiestra św. Mikołaja, premiera płyty MODY I KODY (16 marca, Lublin)

Żywiołak (12 marca, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 12 marca
   :: godz. 12:30-14:00 - muzyczne warsztaty wokalne
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Żywiołak
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Aktualnie muzycy pracują nad nową płytą "Obyczaje śmiertelne", która poprzedzona będzie Epką "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza.

Żywiołak (12 marca, Warszawa)

Todar Vajciuškiewič (27 lutego, Warszawa)

miejsce: Dzika Strona Wisły, pl. Hallera 5, Warszawa
czas: sobota, 27 lutego, godz. 19:00
wstęp: 20 zł

Koncert białoruskiego pieśniarza i multiinstrimentalisty.
W programie koncertu znajdzie się polska premiera płyty Kometa z pieśniami Jaromira Nohavicy a także muzyka do poezji Wojaczka, Majakowskiego oraz poetów białoruskich.

Todar Vajciuškiewič (27 lutego, Warszawa)

Nina Nu i Paweł Gawlik - CHILLI FOLK GAMES

Nina Nu i Paweł Gawlik - CHILLI FOLK GAMES
   Nina Nu - śpiewaczka, intuicjonistka. Paweł Gawlik - kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Współpracują od 2002 roku, kiedy to powołali do życia zespół Analog. CHILLI FOLK GAMES to eklektyczna płyta gdzie folk przeplata się z chiloutem, piosenki z wersjami instrumentalnymi, żart z zadumą.
   Do udziału w nagraniach artyści zaprosili znamienitych gości: zespół Laboratorium Pieśni (Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska), Marię Pomianowską, Wiesława Wysockiego, Macieja Szajkowskiego, Pawła Grupkajtysa.

więcej

Festiwal MIĘTY POLE (27 lutego, Grodzisk Mazowiecki)

miejsce: Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9
czas: sobota, 27 lutego, godz. 19:00
zagrają: Kapela ze Wsi Warszawa, Alameda 5, The Kurws

"MIĘTY POLE" to festiwal prezentujący różne, niekiedy odległe od siebie sposoby zarówno trzymania, jak i używania instrumentów. Głównym łącznikiem stanowiącym o spójności wydarzenia będą wymykające się klasycznym podziałom środki wyrazu stosowane przez wykonawców, a nie konkretne nurty muzyczne. Punktem ciężkości będzie jednak szczególne zjawisko - duch ze swoją atmosferą i tradycją, stanowiący wyjątkowe połączenie intensywności brzmienia ze świeżością przekazu...

Festiwal MIĘTY POLE (27 lutego, Grodzisk Mazowiecki)

Laboratorium Pieśni (28 lutego, Warszawa)

miejsce: klub Fugazi, ul. Mińska 65, Warszawa
czas: niedziela, 28 lutego, godz. 20:00
z cyklu: Ta ostatnia niedziela
wstęp: 20 zł / 25 zł

Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół pieśniarek śpiewających tradycyjnie, w wielogłosie, pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych...

Laboratorium Pieśni (28 lutego, Warszawa)

Hańba! - HAŃBA!

Hańba! - HAŃBA!
   Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba!" jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej [...]. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej "literackim" okresie w historii Polski.

więcej

Pieśni miłości w Tarabuku (14 lutego, Warszawa)

miejsce: księgarnia-kawiarnia TARABUK, ul. Marszałkowska 7
czas: niedziela, 14 lutego, godz. 18:00
bilety: 15 zł

W programie pieśni zalotne, dramatyczne ballady, niewybredne przyśpiewki oraz opowieści.

Pieśni miłości w Tarabuku (14 lutego, Warszawa)


ZAPROSZENIE OSTATNIEJ SZANSY na koncert "Erotyki Ludowe" (14 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo

Mamy dla Państwa dwuosobowe ZAPROSZENIE na koncert "Makaruk - Erotyki Ludowe". Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo. W temacie wiadomości proszę napisać "Erotyki Ludowe - Folkowo Bemowo".

weź udział w konkursie, wyślij e-mail 'Erotyki Ludowe - Folkowo Bemowo'
ZAKOŃCZONE

Duet NIKIFOLK (12 lutego, Grodzisk Mazowiecki)

miejsce: Willa Radogoszcz, ul. Sienkiewicza 31, Grodzisk Mazowiecki
czas: piątek, 12 lutego, godz. 18:00
w ramach: 3. Grodziskie Spotkania Wielokulturowe SPLOTY 2016

W programie:
:: spektakl "Za płotem nie kończy się świat"
:: projekcja fotografii reporterskich Roberta Wasilewskiego
:: muzyka na żywo w wykonaniu duetu NIKIFOLK (Ewa Wasilewska i Robert Wasilewski).

czytaj więcej...

Duet NIKIFOLK (12 lutego, Grodzisk Mazowiecki)

Bułgarskie Święto Wina z Sarakiną (13 lutego, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21 wejście C, Warszawa
czas: sobota, 13 lutego, godz. 19:00
wstęp: 20 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu imprezy)

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.

W programie wieczoru m.in.: nauka tańców bułgarskich tj: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica, prezentacja obyczaju podcinania winorośli oraz wspólna zabawa przy rytmach Sarakiny Balkan Band. Nie zabraknie też okazji do degustacji bułgarskich win, a o "Trifon Zarezan" opowie znawca wina i bułgarskich obyczajów Stojan Uzunov.

Bułgarskie Święto Wina z Sarakiną (13 lutego, Warszawa)

"Makaruk - Erotyki Ludowe" (14 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: niedziela, 14 lutego
   :: godz. 12:30-14:00 - muzyczne warsztaty wokalno-instrumentalne
   :: godz. 19:00 - koncert "Makaruk - Erotyki Ludowe"
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Brzmienie zespołu to połączenie ciekawych opracowań jazzowych i elektronicznych, zawierających barwne ludowe teksty i melodie oraz nowoczesne i szerokie brzmienie cyfrowe. Całość dopełnia udział jednego z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewających tradycyjnym głosem białym (Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej), jak również gościa specjalnego - Tymona Tymańskiego, twórcy polskiej sceny yassowej.

Makaruk - Erotyki Ludowe (14 lutego, Warszawa)

trwają zgłoszenia do konkursów: Folkowy Fonogram Roku 2015
i Fonogram Źródeł 2015 (do 22 lutego)


Do 22 lutego można zgłaszać płyty do konkursów Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2015 i Fonogram Źródeł 2015.

   Nagrody zostaną wręczone podczas XIX Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 12-15 maja 2015 roku.
   Na stronie Festiwalu znajdują się regulaminy i formularze zgłoszeń do obu konkursów.

Zeszłoroczni laureaci:
:: Folkowy Fonogram Roku: "Berjozkele" Oli Bilińskiej
:: Fonogram Źródeł: "Gajdosze" Macieja i Katarzyny Szymonowiczów (nagroda specjalna) oraz dwie równorzędne pierwsze nagrody: monografia "Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka" (Wydawnictwo In Crudo), oraz "Polskie Zwyczaje Rodzinne" Aldony Jadwigi Plucińskiej (Wydawnictwo Księży Młyn).

Dwójka, Polskie Radio

Konkursy Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł

Folkowy Tłusty Czwartek w Starym Klasztorze! (4 lutego, Wrocław)
SAME SUKI kontra TĘGIE CHŁOPY


miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: czwartek, 4 lutego, godz. 20:00
bilety: 40 zł - 25 zł

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

SAME SUKI kontra TĘGIE CHŁOPY, Folkowy Tłusty Czwartek w Starym Klasztorze! (4 lutego, Wrocław)


Premiera debiutanckiej płyty zespołu Hańba! (7 lutego, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 7 lutego, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba!" jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów sanacji i jej imperialistycznych zapędów...

Hańba! na Muzycznej Scenie Tradycji, premiera debiutanckiej płyty zespołu (7 lutego, Warszawa)


Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne.
Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie (Etap I)


   W roku 2015 w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN - najstarszej i największej w Polsce placówce gromadzącej nagrania polskiej muzyki tradycyjnej - zrealizowano pierwszy etap projektu "Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne. Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie". [...]
   Na podstawie kwerend sformułowano wniosek, iż największa ilość zasobów dokumentów fonograficznych, utrwalających dziedzictwo polskiej pieśni i muzyki ludowej, znajduje się w zbiorach instytucji naukowych, muzeów, lokalnych instytucji kultury, stowarzyszeń, a także w zasobach prywatnych. Ten niezwykle cenny zasób stanowiący istotne źródło do poznania polskich tradycji muzycznych pozostaje w znacznej mierze nierozpoznany, zagrożony, nieopracowany a niekiedy nieznany nawet zainteresowanym tematyką ludowych tradycji muzycznych - dlatego ideą projektu była digitalizacja części zbiorów poszczególnych, rozproszonych jak dotąd kolekcji. [...]

'Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne.' - zbiory fonograficzne IS PAN

Tęgie Chłopy. Potańcówka karnawałowa (30 stycznia, Warszawa)

miejsce: PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
czas: sobota, 30 stycznia
bilety na koncert: 20 zł

Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie "chłopy" - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" - jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej - trąbki, klarnetu i tuby.

Tęgie Chłopy. Potańcówka w PROMie Kultury (30 stycznia, Warszawa)

ZAPROSZENIA NA KONCERT Happy Play Dixieland Jazz (23 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo

Mamy dla Państwa dwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert zespołu Happy Play Dixieland Jazz. Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo. W temacie wiadomości proszę napisać "Happy Play Dixieland Jazz - Folkowo Bemowo".

weź udział w konkursie, wyślij e-mail 'Happy Play Dixieland Jazz - Folkowo Bemowo'
ZAKOŃCZONE

Foliba - TAN

Foliba - TAN
   Album "Tan" to spora dawka tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej, z niezwykle rozgadanymi bębnami djembe, dundun i tama. Nie zabraknie na nim też melodyjnych utworów z dialogiem delikatnych strun kory i dźwięków afrykańskiej marimby - Balafonu. Na płycie zostało zarejestrowane spotkanie z senegalskim muzykiem Ablaye'm Badji, który obecnie występuje w Folibie. Ablaye obok instrumentalnej wymiany słów, snuje wokalne opowieści w języku mandinka.
   

więcej

Ŝanĝo - ZMIANA WIBRACJI ZIEMI

Ŝanĝo - ZMIANA WIBRACJI ZIEMI
   Idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy.
   Przesłanie przedsięwzięcia "ŜANĜO – Zmiana Wibracji Ziemi" - jest podobne do tego, które skłoniło Ludwika Zamenhofa do stworzenia międzynarodowego języka esperanto - język, który jest sposobem na komunikowanie się, ale nie wypiera mowy regionalnej. Język, który nie jest obcy dla nikogo na świecie, jest tym, czym muzyka ŜANĜO, gdzie śpiewane teksty tłumaczone są na esperanto...

więcej

Happy Play Dixieland Jazz (23 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 23 stycznia
   :: godz. 12:00-14:00 - międzypokoleniowe warsztaty wokalne
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Happy Play Dixieland Jazz
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Muzycy Happy Play to legendy polskiego jazzu. Wystarczy wspomnieć, że Mieczysław Mazur i Andrzej Snajper Jastrzębski współtworzyli Ragtime Jazz Band, którego płyta jako jedyna polska płyta znalazła się w nowoorleańskim Muzeum Jazzu, a na festiwalu muzycznym w Szwecji, w Malmӧ, Ragtime Jazz Band wszedł na scenę po zespole Luisa Armstronga...

Happy Play Dixieland Jazz (23 stycznia, Warszawa)

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki (5 stycznia, Warszawa)

miejsce: Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
termin: 5 stycznia, godz. 19:30
wstęp: 35 zł

   Będzie to spotkanie z tradycjami świątecznymi i noworocznymi Podhala i innych regionów Podtatrza, które przybliży nam znakomity góralski muzyk, uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę współczesnego Podhala - Jan Karpiel-Bułecka.
   Zabrzmią kolędy, pastorałki i oracje kolędnicze, usłyszymy także opowieści o tym, jak dawniej i dziś kolęduje się na Podhalu - od podłazów po Święto Trzech Króli - i jak górale bawią się w mięsopuście.

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki (5 stycznia, Warszawa)

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.