To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

FOLKOWO BEMOWO 2014

   Folkowo Bemowo to cykliczny projekt prezentujący interesujące, różnokulturowe zdarzenia muzyczne, których podstawowym wyznacznikiem jest twórczy dialog między etniczną tradycją, a szeroko rozumianą współczesnością z wielością jej form, gatunków i pomysłów stylistycznych. Poszczególnym zdarzeniom-koncertom towarzyszą tematycznie połączone z nimi działania edukacyjno-poznawcze (warsztaty, debaty, projekcje filmowe, spotkania, degustacje itp.). Prezentowane zdarzenia muzyczne wraz z całym segmentem działań interdyscyplinarnych w sposób szczególny odnoszą się do szeroko pojętej wielokulturowości Warszawy, zarówno tej rozumianej tradycyjnie, jak i tej postrzeganej poprzez pryzmat emigranckiej współczesności.

archiwum koncertów: FOLKOWO BEMOWO 2016 | FOLKOWO BEMOWO 2015


FOLKOWO BEMOWO 2014

20 grudnia - Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
15 listopada - Babooshki
18 października - Kapela ze Wsi Warszawa


koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00
art.bem, ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego), Warszawa





ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO

20.12.2014 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - malgorzata.sachryn@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty muzyczne dla dzieci z Pawłem Szamburskim (20 grudnia, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (20 grudnia, Warszawa)



godz. 13:00 - warsztaty muzyczne dla dzieci
wiek uczestników - 7-12 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Paweł Szamburski

   Podczas warsztatów Paweł Szamburski wprowadzi uczestników w magiczny świat muzyki żydowskiej. Krótka słowno-muzyczna opowieść przeniesie dzieci do przedwojennego Krakowa na spotkanie z wielkim twórcą piosenki żydowskiej Mordechajem Gebirtigiem. Chór młodych artystów będzie naśladował brzmienie instrumentów klezmerskich, wielkim finałem warsztatów będzie zaproszenie dzieci do udziału w koncercie Orkiestry Klezmerskiej. Na scenie, z towarzyszeniem Orkiestry uczestnicy warsztatów wykonają jedną z piosenek Mordechaja Gebirtiga.

   Prowadzący - Paweł Szamburski - wybitny klarnecista i improwizator, muzyk od lat związany z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów. Jest liderem formacji SzaZa i Horny Trees. Stale współpracuje z kultowym, grającym muzykę inspirowaną żydowską tradycją zespołem Cukunft oraz kwartetem klarnetowym Ircha. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży.



godz. 19:00 - koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Chanuka – Święto Świateł
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego rozpocznie się od krótkiej opowieści rabina Stasa Wojciechowicza z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o Święcie Chanuka, które w tym roku trwa od 17-tego do 24-tego grudnia. W trakcie opowieści nastąpi uroczyste zapalenie świec w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku chanukowym.

   Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją "Dybuka" Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską.





BABOOSHKI

15.11.2014 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 15 zł / 10 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - malgorzata.sachryn@artbem.pl)
wykład: wstęp wolny
Folkowo Bemowo, art.bem - koncert zespołu Babooshki (15 listopada, Warszawa)

Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty lalek-motanek (15 listopada, Warszawa)

art.bem - 'Zrozumieć Krym


płyta zespołu Babooshki 'Vesna'



godz. 12:00 - warsztaty robienia tradycyjnych ukraińskich lalek-motanek
wiek uczestników - 7-12 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Tetyana Rodnyenkova

   Tradycje robienia lalek-motanek sięgają wgłąb ukraińskich korzeni ludowych. Lalki robi się z tkaniny lub siana i ziół bez użycia igły, z resztek tkanin, tasiemek i koralików. Lalka-motanka nie jest zwykłą eko-zabawką. Robimy lalkę tylko z dobrą intencją i wtedy przynosi ona pomyślność pod warunkiem, że tworzymy je zgodnie z zasadami opisanymi przez tradycję.
   Dzieci uczestniczące w warsztatach zaprezentują na scenie wykonane przez siebie lalki-montanki podczas parady rozpoczynającej koncert zespołu Babooshki.
   Dla opiekuna każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, przekażemy zaproszenie na bezpłatny udział w koncercie zespołu Babooshki



godz. 17:00 - wykład "Zrozumieć Krym"
prowadzi: Oleksy Doroszenko

   Wykład będzie wyprawą do wieloetnicznego i wielokulturowego Krymu XIX i XX wieku. Opowieści ilustrowane będą archiwalną ikonografią i nagraniami muzycznymi.
   Oleksy Doroszenko pochodzi z Kijowa, z wykształcenia historyk i menadżer kultury, z zamiłowania - etnograf. Od 10 lat działa w Polsce pod szyldem oficyny Wschodni Folk, prowadzi impresariat artystyczny i reprezentuje niebanalną muzykę ze Wschodu - "dla ucha, ciała i ducha". Z Krymem łączą go więzi osobiste i sentymenty człowieka kultury.



godz. 19:00 - koncert zespołu Babooshki

   Polsko-ukraińsko-izraelska od kilku lat działająca już formacja. Ich repertuar stanowią nowatorskie interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych z różnych regionów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy. Bogactwo słowiańskich melodii Kresów Wschodnich uzyskuje tu ciekawą etno-jazową oprawę łączącą cechy folkloru z nietypową, alternatywna harmonią dźwiękową i akustycznym brzmieniem kontrabasu i gitary. Zespół występował na wielu liczących polskich i europejskich festiwalach muzyki etnicznej. Są laureatami radiowego festiwalu "Nowa Tradycja". W swoim dorobku mają już dwie wydane płyty.





KAPELA ZE WSI WARSZAWA

18.10.2014 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 30 zł / 25 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - malgorzata.sachryn@artbem.pl)
spotkanie z zespołem: wstęp wolny
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty śpiewu dla dzieci (18 października, Warszawa)


Kapela ze Wsi Warszawa, płyta HOPSASA, reedycja


Folkowo Bemowo, art.bem - Kapela ze Wsi Warszawa (18 października, Warszawa)



godz. 12:00 - O LABOGA DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI! - warsztaty śpiewu dla dzieci
wiek uczestników - 6-10 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Małgorzata Krej

   Piosenki ludowe są nie tylko dla Jasia, Kasi i Marysi ze Strykowic Górnych, ale także dla Zuzi, Kuby, Maksia i innych dzieciaków z Bemowa. Jeśli chcecie zrobić psikusa i w Warszawie zaśpiewać ludowiznę na prawdziwej scenie dla mieszczuchów, to te warsztaty są do tego idealne. Będziemy uczyć się piosenek, grać na instrumentach i bawić się na ludowo. Na koniec zabawy poważna sprawa - mini występ na koncercie Kapeli ze Wsi Warszawa.

   Prowadząca - Małgorzata Krej - pedagożka, a zarazem skrzypaczka z pierwszego składu Kapeli ze wsi Warszawa.



godz. 18:00 - spotkanie z zespołem Kapela ze Wsi Warszawa

   Przed koncertem odbędzie się spotkanie z zespołem, do którego szczególnym pretekstem jest - ukazujące się właśnie - wznowienie pierwszej płyty Kapeli pt. HOPSASA. Nagrania zostały zremasterowane, a dodatkową atrakcją wydawnictwa jest płyta DVD z materiałami video z wczesnych lat istnienia zespołu. Gośćmi wieczoru będą muzycy z pierwszego składu Kapeli ze Wsi Warszawa.



godz. 19:00 - koncert Kapeli ze Wsi Warszawa

   Grupa istnieje od 1996 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki ludowej z szeroko pojętego terenu Mazowsza i choć w Kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty, to muzycy grając na nich z prawdziwie korzenną, niespotykaną energią osiągają nowatorskie brzmienia. Koncert 18 października będzie wydarzeniem szczególnym, zespół po raz pierwszy publicznie zagra materiał z najnowszej, siódmej już studyjnej płyty, która na rynku pojawi się jeszcze w tym roku.