To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum aktualności 2020 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 | 2020 r. | 2019 | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Carla Pires - ROTA DAS PAIXŐES

Carla Pires - ROTA DAS PAIXŐES
Carla Pires to jedna z najbardziej znanych artystek portugalskich, pieśniarka fado i aktorka. Jej kariera rozpoczęła się w roku 1993 od występów w telewizji. W roku 2002 wspólnie z kwintetem smyczkowym (Quintet Amália) nagrała swój pierwszy album "O Fado em Concerto", na którym znalazły się najsłynniejsze pieśni Amálii Rodrigues. W tym samym roku wystąpiła także w lizbońskim musicalu "Amália", w którym zagrała legendarną śpiewaczkę w czasach jej młodości.

"Droga namiętności" to pierwszy album Carli Pires, który trafił na międzynarodowy rynek. Dzięki nastrojowym pieśniom i znakomitemu akompaniamentowi, album "Rota das Paixoes" ma szansę podbić serca tych słuchaczy, dla których tradycyjne fado jest zbyt egzaltowane.


Z Lasu - GŁOSY KOBIET

Z Lasu - GŁOSY KOBIETPremiera płyty 18 grudnia

Głosy kobiet - to pierwsza płyta zespołu Z Lasu. Wszystkie utwory, podobnie jak cały repertuar zespołu, pochodzą z własnych, wieloletnich poszukiwań w poleskich wsiach w Ukrainie (woj. rówieńskie i żytomierskie) i w Białorusi (woj. brzeskie i homelskie).

Dziewczyny z zespołu podkreślają, że za każdą pieśnią, którą śpiewają stoi kobieta, która im ją przekazała. Że bardzo ważny jest dla nich osobisty, bezpośredni przekaz. W książeczce umieszczono zdjęcia przedstawiające kilka z tych osób oraz tłumaczenia (swobodne) słów pieśni.


FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ NA ROZSTAJNYCH DROGACH

FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ NA ROZSTAJNYCH DROGACH
Na krążku usłyszymy utwory instrumentalne w wykonaniu muzykantów najstarszego pokolenia - Stanisława Głaza i Bronisława Rawskiego, Jana Leszczyńskiego, Bronisława Bidy, Kapeli ze Zdziłowic z prymistą Leonem Krzosem. Solowe śpiewy Janiny Chmiel, Jana Wnuka i Stanisława Fijałkowskiego oraz zespołów "Kocudzanki", "Jarzębina" i męskiego zespołu śpiewaczego z Godziszowa.

Wybór repertuaru na płytę dokonany został intuicyjnie, emocjonalnie i swobodnie. Odnajdziemy tu nie tylko najstarsze pieśni obrzędowe, ale również melodie nowszego pochodzenia. Także z towarzyszeniem "kieszonkowych" instrumentów - harmonijki, jak w przypadku pani Stefanii Suchory, czy okaryny w pieśni o... okarynie z autorskim tekstem Stefana Maziarczyka. [...]


Saagara - SAAGARA

Saagara - SAAGARA
Muzyka grana przez Saagarę jest tradycyjna i organiczna - tutaj brzmienia zachodnie do tego stopnia wplecione są w tradycję muzyczną Indii, że nie sposób ich od siebie rozdzielić. Bo w przypadku Wacława Zimpla nie mówimy o płytkiej fascynacji, ale o rzetelnych - kulturoznawczych i muzykologicznych - studiach tamtej tradycji. Samo studiowanie byłoby jednak niczym bez praktykowania tej muzyki - a owa praktyka od lat jest częścią doświadczenia muzycznego Wacława Zimpla. I tu zupełnie nowego znaczenia nabierają słowa Wacława - a przymiotniki "tradycyjna" oraz "etniczna" stają się największym komplementem przy opisie muzyki Saagary.


30. Mikołajki Folkowe - online (10-13 grudnia)

Mikołajki Folkowe - online (10-13 grudnia)
Jubileuszowe Mikołajki Folkowe odbędą się w niezwykły sposób - online.

Festiwal otworzy konferencja naukowa "Folk, folklor, folkloryzm" (10-11 grudnia).

Na festiwalowych koncertach prezentowane będą najciekawsze zjawiska nurtu folkowego w kraju, między innymi artyści dla których Mikołajki były początkiem muzycznej kariery. W tym roku zatem usłyszymy: Sutari, Kosy, Cichą i Spółkę, Orkiestrę Świętego Mikołaja, Bum Bum Orkestar, Hańbę! Podczas sobotniego koncertu zostaną przedstawieni laureaci konkursu muzycznego "Scena Otwarta".


Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński - CUT THE AIR

Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński - CUT THE AIR
Duet Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński skupia się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy. Ich utwory, to najczęściej jazzowe improwizacje, bazujące na muzyce tradycyjnej, tworzące naturalną i pełną maestrii syntezę dźwięków - ludowych i klasycznych, tradycyjnych i nowoczesnych.


Karolina Beimcik - ZORYA

Karolina Beimcik - ZORYA
Zorya to projekt muzyczny stworzony przez polską wokalistkę i skrzypaczkę, Karolinę Beimcik. Projekt ma swoje korzenie w mitologii słowiańskiej i jest świeżym odczytaniem tradycyjnej muzyki pochodzącej z Europy Wschodniej, głównie z regionów zamieszkałych przez mniejszości narodowe takie jak ludność łemkowska i kurpiowska. Album zawiera zarówno urokliwe kołysanki, weśnianki (słowiańska odmiana kolęd śpiewanych w okresie wiosennym), leśne pieśni miłosne, jak i oryginalne kompozycje artystki zainspirowane historią i kulturą tego rejonu świata.


Rasm Almashan - YEMENIA

Rasm Almashan - YEMENIA
"Yemenia" to debiutancka płyta wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki pochodzenia polsko-jemeńskiego, Rasm Almashan. To rodzaj muzycznego pamiętnika artystki, sięgającej w piosenkach do wspomnień z dzieciństwa, co ilustrują zamieszczone w książeczce fotografie sprzed lat i komentarze dotyczące każdej piosenki. To także utwory komentujące sytuację w Jemenie, dotykającej wielu mieszkańców biedy i wojen trawiących ojczyznę Rasm. Wyraźnym przesłaniem jest budowanie pomostu pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim i apel o pokój dla Jemenu.

Producentem płyty jest grający też w dwóch utworach na saksofonie Grzech Piotrowski. Nagrania zrealizowane zostały na najwyższym z możliwych poziomie. Wpadające w ucho etniczne melodie i motywy oprawione są znakomicie brzmiącymi instrumentami, w tym egzotycznym brzmieniem: riq, daf, darabuki i bendir (Adeb Chamoun) oraz oud (Mateusz Szemraj).


Naxos Orchestra - LIVE AT POLIN - COEXIST

Naxos Orchestra - LIVE AT POLIN - COEXIST
Orkiestra Naxos to projekt niezwykły - autorstwa Milo Kurtisa, który wspólnie z Konstantym Joriadisem stworzył zespół skupiający wybitnych artystów z Syrii, Jemenu, Grecji, Izraela i Polski, gdzie muzycy osiedli na stałe. To polska odpowiedź na popularny w świecie nurt łączący kultury i gatunki muzyczne zwany muzyką świata. Łączy kulturę Bałkanów i Bliskiego Wschodu, czyli śródziemnomorskie korzenie większości artystów.

Orkiestra Naxos koncertowała w 9-osobowym składzie. Artyści byli ubrani na czarno, Milo w białej, arabskiej galabii. 10 maja 2015 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbył się rejestrowany na żywo koncert Orkiestry. Dzięki entuzjastycznej reakcji publiczności atmosfera koncertu była wyjątkowa. Tak powstała druga płyta "NAXOS ORCHESRTA LIVE AT POLIN - COEXIST". Jest to pierwsza płyta nagrana w Muzeum POLIN.


Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku (9 października-10 listopada, Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku)

miejsce: Ratusz Staromiejski, Gdańsk oraz raznaludowo.com.pl
Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku (9 października-10 listopada, Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku)czas: 9 października-10 listopada

Tej jesieni galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury rozbrzmiewa dźwiękami oberka, rheinländera i polki - miłośników tańca i folkloru zaprasza na wystawę "Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku".

Organizatorzy ostrzegają: na tej imprezie nie ma podpierania ścian! Wierzymy, że wystawa pozwoli wskazać kierunki, w jakich podążało na przestrzeni lat zjawisko tańca wykonywanego przez mieszkańców polskich wsi, ale przede wszystkim, że skłoni do refleksji nad rolą tańca tradycyjnego we współczesnym świecie.


Muzyka Tradycyjna na łączach - podcasty w sieci

Muzyka Tradycyjna na łączach


Kapela z Leśmierza - BEZ NUT. MUZYKA ŁĘCZYCKA

Kapela z Leśmierza - BEZ NUT. MUZYKA ŁĘCZYCKA
Bez nut to dwupłytowy album z muzyką taneczną z ziemi łęczyckiej, w wykonaniu Kapeli Tadeusza Kubiaka w dawnym i obecnym składzie.

Pierwszy album prezentuje nagrania Kapeli jak i nagrania solowe wybitnego skrzypka tegoż regionu Tadeusza Kubiaka (1923-2018). Repertuar łęczyckiego mistrza to głównie trójmiarowe melodie taneczne: kujony, zawijosy, zabłocioki, mazury i oberki - grane płynnie, wdzięcznie i lekko, w tempie rubato, z dużym talentem improwizatorskim, bogactwem wariantów i ozdobników. [...]

Drugi album to swoista kontynuacja działań muzycznych Kapeli, która działa nieprzerwanie od 1994 r. Rolę prowadzącego po śmierci mistrza przejął Paweł Ladorucki (harmonia trzyrzędowa), który jest w zespole od początku jej istnienia. Na skrzypcach gra Natalia Kamecka - uczennica Tadeusza Kubiaka.


Karolina Cicha & Company - TANY

Karolina Cicha & Company - TANY
Na swojej najnowszej płycie TANY Karolina Cicha wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie z nową energią - odkrywa taniec, rytm i groove. Na płycie gościnnie zaśpiewały Kayah i Karolina Czarnecka.

TANY to dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu. W TANACH Cicha wypowiada się również jako autorka tekstów i wprowadza post scriptum do pieśni tradycyjnych. Ważne jest dla niej uniwersalne znaczenie starych pieśni oraz to, co przez zmiany cywilizacyjne uległo wyparciu przez kulturę współczesną. Cicha, sięgając do wartości poruszanych przez dawne pieśni, mówi w TANACH o kondycji człowieka XXI wieku.


KOSY zbierają na debiutancki album (do 30 października, zrzutka.pl)

KOSY zbierają na debiutancki album (do 30 października, zrzutka.pl)
Kosy to siostry w pieśni i intrygujące kobiece głosy połączone w pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium: harmonium, liry korbowej, bębnów obręczowych, skrzypiec, altówki i instrumentów perkusyjnych śpiewają pieśni, w których zapisane są tęsknoty znane także współczesnej kobiecie. Za pomocą twórczych i współczesnych aranżacji opowiadają na nowo wciąż aktualne historie, które poruszają, bawią i zbliżają do miejsca, z którego wyrastają nasze korzenie.

Interpretujemy materiał źródłowy nadając im współczesne brzmienie, w którym da się usłyszeć echo jazzowych improwizacji czy dalekiego ducha Dead Can Dance.

Zespół powstał we Wrocławiu w czerwcu 2019 r. Na koncie ma Nagrodę Publiczności wraz z wyróżnieniem jury za "znakomite wykorzystanie możliwości wokalnych w aranżacjach pieśni" podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. Zespół zdobyły też II nagrodę na Festiwalu Folkloru Lokalnego Strażnicy Tradycji w Siedlęcinie.


Lumpeks - LUMPEKS

Lumpeks - LUMPEKS
Muzyka grana przez Lumpeks to mazurki, oberki, polki oraz ballady w nowej odsłonie, to znaczy - z jazzowym twistem.

Inspiracją muzyczną zespołu są mistrzowie ludowi z: Radomszczyzny, Opoczyńskiego, Rawskiego - skrzypkowie, harmoniści, śpiewacy (m.in. Jan Kmita, Jan Gaca, Jan i Józef Kędzierski, Kazimierz Meto, Władysław Koperkiewicz). W dźwiękach: trąbki, saksofonu, kontrabasu oraz tradycyjnych instrumentów perkusyjnych - bębenka obręczowego oraz barabanu - słychać muzykę wsi, dawnych zabaw w małych domkach, tańcach na deskach, szaleństwach. Muzycy wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie, przeplatając ze sobą style jazzu i muzyki tradycyjnej. (info: RCKL)


Folkowe OKO - Orkiestra św. Mikołaja (niedziela, 18 października, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa Ośrodka Kultury Ochoty, ul. Radomska 13/21, Warszawa
Folkowe OKO - Orkiestra św. Mikołaja (niedziela, 18 października, Warszawa)czas: godz. 18:00

W ostatnich latach Orkiestra św. Mikołaja przeszła wewnętrzną metamorfozę. Do mocno związanych z muzyką tradycyjną Anny Kołodziej, Bogdana Brachy i Marcina Skrzypka dołączyli basista Zbyszek Kowalczyk i perkusista Jacek Warszawa. Każdy z nich wniósł swój oryginalny styl wywiedziony z muzyki popularnej. Dzięki temu nowa sekcja rytmiczna nadała charakterystyczną pulsację nowym piosenkom, w których oprócz folkowego brzmienia znajdzie się miejsce i na reggae, i na progresywno-rockowe eksperymenty. Tak ujęta muzyka pozwala odbiorcy odczytywać przekaz Orkiestry św. Mikołaja jako zjawisko osadzone w głębokiej tradycji muzycznej, które jednocześnie daje powiew aktualności i żywotności zjawiska, jakim jest folk.


MILO Ensemble - LIVE

MILO Ensemble - LIVE
Koncert w radiowej Trójce 22.08.2019. Milo Kurtis, niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień, oraz towarzyszący muzycy zapraszają w podróż, do której niepotrzebne są paszporty, a wymagane są otwarte głowy i serca.

"Muzykę, którą komponuję i gram traktuję jako podróż, a takie płyty należy nagrywać na żywo. Publiczność ma duży wpływ na to, co robimy. [...] Będziemy mieli nowy kierunek podróży, z zachodniej Afryki przeniesiemy się do Dalekiego Wschodu. Poszedłem w kierunku klimatów słowiańsko-japońsko-tybetańsko-mongolskich. Pojawi się na płycie także polska muzyka ludowa i free jazz. Kocham mieszać tradycje".


Wędrowiec - WĘDRUJĄ NUK NIEUZYWAJĄ

Wędrowiec - WĘDRUJĄ NUK NIEUZYWAJĄ
Muzyka autorska Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w tradycyjnej muzyce obrzędowej Polski centralnej (głównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych. Jako, że jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę współczesną (zwłaszcza "minimal music"), doświadczenia teatralne oraz spotkania z muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia.

Zespół tworzą: Agata Harz, Emili Herda, Piotr Herda, Remek Hanaj.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2020

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2020


WoWaKin - WIĄZANKA

WoWaKin - WIĄZANKA
Muzyka na tej płycie pochodzi od tradycyjnych muzykantów, którzy przekazali nam ja drogą bezpośrednią, przez spotkanie i wspólne muzykowanie lub przez nagrania archiwalne z bliższej bądź dalszej przeszłości. To m.in.: Piotr Gaca, Czesław Kocemba, Tadeusz Jedynak, Tadeusz Moczarski, Władysław Kosylak, Franciszek Racis, Staniszława Czuper.


koncert Dziewanny - wręczenie Wirtu@lnych Gęśli (26 września, Warszawa)

miejsce: Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, Warszawa
koncert Dziewanny - wręczenie Wirtu@lnych Gęśli (26 września, Warszawa)koncert: godz. 19:00

Wyjątkowy koncert folkowy, połączony z wręczeniem Wirtu@lnych Gęśli - nagrody za Folkową Płytę Roku 2019.

W ramach koncertu wybrzmią wybrane utwory z płyty "Widziadło", tradycyjne słowiańskie pieśni, a także nowości, których wcześniej nie słyszeliście w gitarowej oprawie, okraszonej szamańskim fletem i przejmującymi dźwiękami wiolonczeli. W programie sporo muzyki morza i gór, szczypta "Wiedźmina" i konkretna dawka emocji - będzie się działo!


Opowieści z walizki i Przyjaciele - WYLICZANKI - WYDZIERANKI

Opowieści z walizki i Przyjaciele - WYLICZANKI - WYDZIERANKI
Wyliczanki - Wydzieranki to odważna propozycja ożywienia i opowiedzenia na nowo podwórkowych, niegrzecznych historii. Rzecz dla odważnych rodziców i dzieci, którzy zgłębiają tematy zasadnicze, lubią odczuwać dreszcze grozy, nie boją się bać, czują magiczną moc połamanych chodnikowych płyt i miłosny czar w rytmie walczyka. Dla tych, co lubią słuchać, odważą się zatańczyć, czasem chcieliby zanucić. W skład zespołu "Opowieści z Walizki i Przyjaciele" wchodzą: Maria Bikont, Katarzyna Brzozowska, Maciej Kierzkowski, Jacek Mielcarek, Joanna Sarnecka, Katarzyna Szurman, Anna Woźniak.


W 'Tany' z Karoliną Cichą

Premiera najnowszej płyty Karoliny Cichej - 'Tany' (11 września)
Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka zasłynęła już z eksploracji muzyki tradycyjnej.

W swojej najnowszej płycie TANY wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie z nową energią - odkrywa taniec, rytm i groove. Na płycie gościnnie zaśpiewały Kayah i Karolina Czarnecka.

Premiera 11 września.


WAŻNA INFORMACJA:


W związku z przerwą wakacyjną, aktualne zamówienia będą realizowane od dn. 1 września.


Etnoscena! w ramach Globaltiki (lipiec-sierpień, Gdynia)

Etnoscena! w ramach Globaltiki (lipiec-sierpień, Gdynia)
Cztery kolejne soboty w Amfiteatrze na Kamiennej Górze - od 25 lipca do 15 sierpnia - upłyną pod znakiem Etnosceny! - nowego, kameralnego cyklu koncertowego w ramach Festiwalu Globaltica. Zagrają same duety, twórczo wykorzystujące i reinterpretujące tradycje muzyczne z całego świata. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.


XXV Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremcze (24-26 lipca)

XXV Festiwal
Już po raz dwudziesty piąty Czeremcha będzie gościła fanów folku z całej Polski. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 24-26 lipca, w specyficznych warunkach związanych z obostrzeniami sanitarnymi. Na scenie wystąpią m.in.: Tęgie Chłopy, Masala Soundsystem, Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Fedaków, Czeremszyna, Hiłoczka i VOO VOO. Ale Festiwal to nie tylko koncerty, to także spektakle, warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja (zapisy) na wszystkie wydarzenia.


cykl spotkań w klubie Bardzo Bardzo

cykl spotkań w klubie Bardzo Bardzo (15.07-26.08, Warszawa)
W ramach cyklu cośrodowych spotkań w warszawskim klubie Bardzo Bardzo, o swoich pasjach i działalności opowiedzą ludzie od lat związani z kulturą tradycyjną i różnymi jej przejawami. Będzie można posłuchać o: fenomenie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, historii ruchu Domu Tańca, o wiejskich klubach tańca, Fundacji Muzyka Odnaleziona, festiwalach "Folkowisko" i "Z Wiejskiego Podwórza" oraz o historii Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Z współtwórcami tych inicjatyw porozmawia Maciej Szajkowski a spotkaniom towarzyszyć będą koncerty.


WIRTU@LNE GĘŚLE - "Widziadło" Dziewanny folkową płytą 2019 roku

laureaci WIRTU@LNYCH GĘŚLI za 2019 r., 'Widziadło' Dziewanny i 'Sombra' Madrugady (najciekawsza okładka)


Tołhaje - MAMA WARHOLA

Tołhaje - MAMA WARHOLA
Mama Warhola to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album zawiera pieśni ludowe wykonane pierwotnie przez Julię Warholę, matkę Andy'ego Warhola. [...] Płyta Mama Warhola jest wielokierunkowa, tak jak sztuka pop-artu, której twórcą był Andy Warhol. Zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i stylistycznej cechuje ją wielopłaszczyznowość. Trzon stanowią utwory, w których można usłyszeć wyjątkową konwersację dwóch artystek - Julii Warholi, matki Andy'ego Warhola i Marii Jurczyszyn-Kulik, wokalistki zespołu Tołhaje. W ten sposób powstało międzypokoleniowe i ponadczasowe porozumienie, które wywodzi się ze wspólnych, kulturowych korzeni. [...]


Skolias & Bester - REBETIKO POLONIKO

Skolias & Bester - REBETIKO POLONIKO
Rebetiko Poloniko to eksperymentalny projekt muzyczny, w którym punktem wyjścia dla twórczych poszukiwań oraz interpretacji jest tradycyjna muzyka grecka - określana jako Rebetiko, a także jako grecki... blues. Są to wybrane utwory tego nurtu lat 20. i 30. ub. stulecia, które artyści przetwarzają we właściwy sobie sposób, tworząc mozaikę współczesnych brzmień, szeroko rozumianych improwizacji, a jednocześnie którymi przenoszą słuchacza w inny wymiar czasoprzestrzeni, dając poczuć klimat i charakter tamtych lat.


Znamy laureatów Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2019

Znamy laureatów Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2019
Jurorzy zaproszeni przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przyznali nagrody płytowe za 2019 r. Z jedenastu płyt, które znalazły się w finale Folkowego Fonogramu Roku 2019 za najlepszy, jury uznało album "Lajkó Félix & VOŁOSI".

Najlepszym wydawnictwem z muzyką źródłową została książka z płytą "Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" przygotowana przez Mateusza Raszewskiego oraz Fundację Dorzecze Prosny i Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - w innym terminie

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata PRZENIESIONY
Organizatorzy Festiwalu podjęli decyzję o przeniesieniu kwietniowego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata na inny czas.

Decyzję tę podejmujemy z ciężkim sercem, bo wiosenny festiwal jest dla nas, tak jak i dla wielu z Was, wyjątkowym, długo wyczekiwanym świętem. [...]

Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach sytuacja się uspokoi i będziemy mogli zorganizować festiwal jeszcze przed wakacjami, albo tuż po nich. Rozważamy różne warianty, zarówno terminu, jak i formy festiwalu. Będziemy Was oczywiście informować o decyzjach [...]


Festiwal Folkowy Polskiego Radia 'NOWA TRADYCJA 2020' - odwołany

Festiwal Nowa Tradycja 2020 ODWOŁANY
Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem.

1 kwietnia zostaną ogłoszone wyniki w konkursach na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku.


WIRTU@LNE GĘŚLE, głosowanie na folkową płytę roku trwa do 30 kwietnia

W połowie marca na stronie www.gesle.folk.pl rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie WIRTU@LNE GĘŚLE. W tym roku w WIRTU@LNYCH GĘŚLACH znajdziemy 72 płyty z szeroko rozumianą muzyką folkową - od tradycji i źródeł, po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Głosowanie potrwa do końca kwietnia.

WIRTU@LNE GĘŚLE, głosowanie na folkową płytę roku do 30 kwietnia


Shannon na Dzień św. Patryka (14 marca, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
Shannon na Dzień św. Patryka (14 marca, Warszawa)koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Po mistrzowsku łączą muzykę irlandzką, szkocką czy też bretońską z rockiem i jazzem tworząc absolutnie nową wartość muzyczną, która od dawna stanowi autorską, wszędzie rozpoznawalną wizytówkę zespołu.
Obok muzyków formacji SHANNON na scenie pojawi się DAMIEN DOHERTY jeden z solistów legendarnej irlandzkiej grupy tanecznej "Lord of the Dance".


Trifon Zarezan - święto wina i Sarakina (15 lutego, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa
Trifon Zarezan - święto wina i Sarakina (15 lutego, Warszawa)koncert: godz. 19:00

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.
Znawca wina bułgarskiego Stojan Uzunov zaprezentuje obyczaj podcinania winorośli.
Wieczór kontynuowany będzie przy bułgarskich tańcach z muzyką zespołu SARAKINA BALKAN BAND. Można będzie zatańczyć takie bułgarskie tańce jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica itp.


Radical Polish Ansambl - awangarda z tradycji (22 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
Radical Polish Ansambl - awangarda z tradycji (22 lutego, Warszawa)koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Projekt Radical Polish Ansambl to, bardzo udana, próba połączenia tego co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce. Sześcioro "ludowych" skrzypków oraz grający "na dżazie" perkusista - artyści znani z takich grup, jak L.Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno - podjęło wyzwanie rekonstrukcji muzyki polsko-indyjskiego eksperymentatora. Namówili też kilku współczesnych kompozytorów do podążania tym samym tropem...


trwają zgłoszenia do radiowych konkursów na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł (do 17 lutego)

Nowa Tradycja 2020, trwają zgłoszenia do fonogramów
Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2019 roku. Laureatów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2019 roku poznamy podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Odbędzie się on w dniach 14-17 maja 2020 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.


Ola Bilińska - BERJOZKELE - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz (28 stycznia, Warszawa)

miejsce: PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
Ola Bilińska - BERJOZKELE - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz (28 stycznia, Warszawa)koncert: godz. 19:00
z cyklu: Muzyczna Scena OFF

Z okruchów nie istniejącego już świata stworzyła Bilińska nowatorskie i pełne dźwięków przenikających czas dzieło. Po mistrzowsku przeniosła do naszej rzeczywistości, niemal mistyczne, emocje ukryte w tych pozornie prostych piosenkach. Otuliła je subtelną, wyrafinowaną, bogatą w piękne melodie muzyką i hipnotyzującym śpiewem w dawno zapomnianym już języku.


'Sulinys' czyli Babadag i litewskie sutartines (25 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
'Sulinys' czyli Babadag i litewskie <i>sutartines</i> (25 stycznia, Warszawa)koncert: godz. 19:00
warsztaty: godz. 12:00
z cyklu: Folkowo Bemowo

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji ludową muzyką litewską, szczególnie zaś formą wielogłosowych pieśni sutartines - starych litewskich kanonów o wyjątkowej strukturze wokalnej. Ten tradycyjny, śpiewany segment został zjawiskowo wpleciony w nowatorskie utwory o bogatych rytmicznie, rozbudowanych formach gdzie akustyczne brzmienia korzennych instrumentów doskonale łączą się z subtelną, wysmakowaną elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje przez cały czas, we wszystkich kompozycjach, ludzki głos / wielogłos.


Radical Polish Ansambl - RADICAL POLISH ANSAMBL

Radical Polish Ansambl - RADICAL POLISH ANSAMBL
Sześciu "ludowych" skrzypków oraz grający "na dżazie" perkusista - artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno - podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora. I namówili współczesnych kompozytorów do podążenia tym samym tropem.
   Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.


Olga Kozieł - WOŁYŃ W PIEŚNIACH

Olga Kozieł - WOŁYŃ W PIEŚNIACH
"Wołyń w Pieśniach", to pieśni z północno-wschodniej Lubelszczyzny. Płyta jest podsumowaniem dwuletniego projektu - nagrywania pieśni, spotykania wspaniałych ludzi, słuchania niesamowitych historii... Na płycie znajdują się pieśni dawnych mieszkańców wielokulturowego, wielobarwnego Wołynia.

Zarejestrowane zostały między innymi pieśni weselne, żniwne, o miłości, doli, tęsknocie. Razem z Olgą śpiewają Anna Jurkiewicz i Julia Biczysko, a także koleżanki z zespołu "Z Lasu".


LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA cz. II

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA cz. II
Niniejsza płyta jest efektem poszukiwań i badań nad ludowym repertuarem religijnym - katolickim oraz prawosławnym - na Podlasiu. To również kontynuacja pracy przedstawionej na płycie "Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. I". Wszystkie pieśni i oracje zostały zarejestrowane w domach wykonawców i wiejskich świetlicach. W miarę możliwości prezentowane są wykonania wielogłosowe, w celu ukazania wariantów i zachowania pełni brzmienia pieśni. Niektóre z nich, mimo iż śpiewane z drukowanych śpiewników, kantyczek, bohohłasników zachowują specyfikę lokalnych gwar, zarówno w wariantywności tekstu, jak i wymowie.


Grochocki_Odorowicz & Olga Kozieł - PIEŚNI PRZEJŚCIA

Grochocki_Odorowicz & Olga Kozieł 'PIEŚNI PRZEJŚCIA'
Pieśni przejścia to przejmujące utwory o odchodzeniu z tego świata, dotykające każdego - czy to w kontekście egzystencjalnym, kulturowym czy religijnym. Utwory w bardzo wiarygodnej interpretacji na dwa, naturalnie brzmiące, ciekawe głosy i altówkę, która czasami akompaniuje wokalistom, a czasami przejmuje wiodącą rolę. [...] Tomasz Janas

Grochocki - śpiewak pogrzebowy - pełen emocji przeprowadza słuchacza poza miejsce zwane samym końcem. Odorowicz - dźwiękami altówki dopełnia obraz spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem. Kozieł delikatnym, a zarazem przenikającym głosem, wydobywa wszystkie głęboko ukryte wspomnienia radosne, smutne, najbliższe...


Werchowyna - PŁYWUT' ROKY (LP)

Werchowyna - PŁYWUT' ROKY (LP, vinyl)
wydanie vinylowe

Pieśni, które śpiewamy powstały dziesiątki lat temu. Niektóre pochodzą z zeszłego stulecia, inne są jeszcze starsze. Ile dokładnie mają lat - nikt już dziś nie wie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, z babki na wnuczkę - przetrwały do dziś. [...]

Repertuar jest różnorodny. Składają się na niego zasłyszane przez nas w różnych okolicznościach utwory liryczne i obrzędowe, które uznaliśmy za piękne i postanowiliśmy się ich nauczyć.


Muzyka Źródeł vol. 32 - RÓD KARPIELI

Muzyka Źródeł vol. 32 'RÓD KARPIELI'
Album poświęcony jest rodzinie Karpieli-Bułecków, w której muzykują dwa pokolenia: ojciec Bolesław i jego synowie: Jan i Sebastian. Jest to jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom. [...]

Muzyka wybrana na dwie płyty albumu Ród Karpieli obejmuje bogaty obraz repertuaru nut podhalańskich, stare teksty śpiewek góralskich, prezentację instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach. [...]

Zderzenie nagrań dwóch pokoleń muzyków (prymistów i członków kapel) pokazuje zmiany stylu gry, indywidualność każdego z prymistów, ale i kontynuację rodzinnych tradycji muzykowania. [...]


Maciej Rychły, Elizabeth Seitz, Mateusz Rychły - UWOLNIONE DŹWIĘKI

Maciej Rychły, Elizabeth Seitz, Mateusz Rychły 'UWOLNIONE DŹWIĘKI'
Lider zespołu, Maciej Rychły, zaprosił do współpracy grającą na psałterium Elisabeth Seitz (znaną między innymi z zespołu L'Arpeggiata) i gitarzystę Mateusza Rychłego. Podstawą do spotkania trójki artystów jest poszukiwanie wspólnego języka muzycznego, który przekracza granice państw i przełamuje nakazy artystycznego kanonu. Korzystając z historycznych zapisów nutowych oraz inspirując się zarówno muzyką dawną jak i tradycyjną, Maciej Rychły, Elisabeth Seitz i Mateusz Rychły tworzą szczególną akcję artystyczną - podróż do źródeł europejskiej muzyki.


Provinz Posen - PROVINZ POSEN

Provinz Posen 'PROVINZ POSEN'
Spotkanie nowoczesnej elektroniki z wielkopolską tradycją. Provinz Posen to tańce wielkopolskie sto lat później. Większość dźwięków na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły - charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud - tworzą tu przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą.


LEON LEWANDOWSKI. SKRZYPEK ZNAD PROSNY

LEON LEWANDOWSKI. SKRZYPEK ZNAD PROSNYPremiera płyty 20 listopada

Stworzenie rzetelnej, bogatej i barwnej monografii tego ostatniego weselnego skrzypka w Kaliskiem było dla nas, badających mikroregion Dorzecza Prosny celem, do którego dążyliśmy od lat. Wymagało to czasu oraz dogłębnego zbadania będącej w dyspozycji tego muzykanta spuścizny pokoleń. Wiemy, że jest on spadkobiercą nuty skrzypków urodzonych nad Prosną w połowie XIX wieku. Operuje archaiczną manierą i zaniechanymi dawno skalami modalnymi. [...] Nagrania są fascynujące. To efekt wieloletniej pracy, której celem było odtworzenie weselnego sposobu gry Leona Lewandowskiego. Prezentują cały wachlarz umiejętności skrzypka...


Nina-Nu - GŁOS DAWNYCH MAZURÓW

Nina-Nu 'GŁOS DAWNYCH MAZURÓW'Głos Dawnych Mazurów to płyta z wierszami poetów mazurskich żyjących w XIX i początkach XX-go wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Jewana, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, do których muzykę napisała i śpiewa giżycczanka - Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.

Ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni, ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć. [...]


Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 | 2020 r. | 2019 | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.