To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga


2014 - Rok Kolberga


Uchwałą Sejmu RP rok 2014 uznano Rokiem Oskara Kolberga. Decyzję uzasadniono następująco: "Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi fundament, do którego odwołują się pokolenia twórców i badaczy kultury".
   W ramach obchodów Roku Kolberga zrealizowany zostanie bogaty program koncertowy, działania edukacyjne, promocyjne i wydawnicze, do których należy m.in. uroczysta inauguracja Roku Kolberga w Przysusze i w Warszawie, stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł, renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.
   Organizatorom zależy także na tym, aby Rok Kolberga nie skupiał się wyłącznie na kulturze ludowej, ale aby był to okres poznawania szeroko rozumianej, obecnej na co dzień tradycji, także w środowiskach miejskich. Bez poznania źródeł naszych obrzędów, zachowań i gestów nie zrozumiemy w pełni współczesnego świata.
Wydarzenia:


Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu

05.03.2014 r. (środa)

Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu (5 marca, Rzeszów)

miejsce:
Rzeszów, Kościół pw. Św. Jacka - Klasztor Ojców Dominikanów, godz. 20:00
co:
koncert: Kolbergowo - stacja Rzeszów - Wielkopostne Rozmyślania o Bożym Umęczeniu
kto:
Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli z Rzeszowa
w programie:
Pieśni pasyjne z Podkarpacia z zapisów Bartosza Gałązki oraz z innych regionów Polski z zapisów Oskara Kolberga.
ŻYWA MUZYKA - TAŃCE, GRY I ZABAWY

23.02.2014 r. (niedziela)

ŻYWA MUZYKA - TAŃCE, GRY I ZABAWY (23 lutego, wieś Branew na Roztoczu)

miejsce:
wieś Branew na Roztoczu :: Kościół p.w. św. Anny, :: Remiza OSP

program:

:: Kościół p.w. św. Anny w Branwi
11:00 - Msza święta. Oprawa muzyczna - zespoły ludowe "Branwiacy" oraz "Jarzębina" z Kocudzy

:: Remiza OSP w Branwi
14:00 - warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, dawne gry i zabawy - prowadzenie: Kapela "Bosa Nóżka" oraz Zespół "Jarzębina" z Kocudzy

15:00 - projekcja filmów o Stanisławie Fijałkowskim - śpiewaku z Chrzanowa oraz Leonie Krzosie - skrzypku ze Zdziłowic. Wspomnienia o kapelach i muzykantach z okolic Branwi

15:30 - występy zespołów ludowych z terenu gminy Dzwola

16:00 - potańcówka przy muzyce na żywo; do tańca i posłuchu zagrają: Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli, Kapela ze Zdziłowic, Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, Orkiestra Dęta z Dzwoli, Kapela Bornego z Podzamcza oraz goście i przyjaciele.
200. rocznica urodzin Oskara Kolberga pod patronatem UNESCO

Konferencja Generalna UNESCO objęła swoim patronatem m.in. obchody 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga obchodzona w 2014 r.
RUSZAJĄ OBCHODY ROKU KOLBERGA

21.02.2014 r. (piątek)
24.02.2014 r. (poniedziałek)


Inauguracja obchodów Roku Oskara Kolberga

miejsce:
Przysucha, Dom Kultury, ul. Radomska 9
Warszawa, Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5

:: Gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Ruszają obchody Roku Kolberga.

   Dwieście lat temu w Przysusze przyszedł na świat Oskar Kolberg. To postać z grona najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury, a zarazem jedna z najbardziej zapomnianych. Dzięki temu wybitnemu folkloryście i etnografowi znamy melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje i wierzenia naszych przodków.
   W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin wielkiego badacza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Kolberga. Jest to czas przypominania jego postaci w różnorodnych formach. W lutym oficjalnie rozpoczynają się obchody Roku Kolberga w Polsce.


:: 21 lutego, w przeddzień urodzin folklorysty, w jego rodzinnym mieście, odbędzie się uroczysty koncert. W Domu Kultury w Przysusze usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). Ponadto w programie przewidziany jest występ Zespołu Regionalnego "Mogilanie" oraz muzyka ludowa z okolic Przysuchy i Krakowskiego.

:: 22 lutego – w dniu urodzin Kolberga, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, zostanie otwarta wystawa czasowa "Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog". Będzie to wystawa, złożona z dwóch modułów: syntetycznej wystawy planszowej wprowadzającej w tematykę kolbergowską oraz z dodatkowej narracji wplecionej w stałą ekspozycję muzeum.

:: Również 22 lutego zostanie zaprezentowana aplikacja GPS na smartfony. Spacerownik będzie multimedialnym przewodnikiem po miejscach związanych z życiem i działalnością etnografa. Bezpłatna aplikacja udostępniona zostanie w języku polskim i angielskim na smartfony w systemie Android, a w ciągu kolejnych miesięcy przygotowana będzie także wersja na platformę IOS (iPhone).

:: OFICJALNE ROZPOCZĘCIE Roku Kolberga nastąpi 24 lutego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, z udziałem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpią m.in. Wielka Orkiestra Gaców, Trebunie Tutki, Kapela ze Wsi Warszawa, Zbigniew Namysłowski Quintet, a także Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Tego dnia zaplanowane jest także wręczenie odznaczeń państwowych oraz medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla twórców ludowych i etnografów.


   Oskar Kolberg stworzył ogromne archiwum folkloru ziem polskich XIX wieku, pozostawiając 33 tomy wydanej za jego życia dokumentacji zatytułowanej "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Drugie tyle zostawił w tzw. tekach kolbergowskich. Dzieło jego życia powstało z pasji, zaangażowania i poczucia misji, często wbrew wielu trudnościom. Dzisiaj z jego pracy czerpią obficie nie tylko badacze – etnografowie i muzykolodzy, ale także wielu ludzi, dla których postać Kolberga jest żywą inspiracją.
   Rok Kolberga to czas różnorodnych wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców, także poza kręgi badaczy i artystów związanych z kulturą tradycyjną. W ramach obchodów powstaje szereg projektów adresowanych do młodych ludzi, aktywizujących ich poprzez działania w Internecie i na portalach społecznościowych.
3-6.02.2014 r. (poniedziałek-czwartek)

Kolbergiada – miesiąc Oskara Kolberga w Opolu

miejsce:
Opole, PSM I i II st., ul. Strzelców Bytomskich 18

co:
:: Warsztaty śpiewu tradycyjnego. Prowadzenie: Adam Strug (pon. godz. 16:00; wt. godz. 10:00);

:: Prezentacja instrumentów i warsztaty gry na instrumentach ludowych. Prowadzenie: Jacek Mielcarek, Mateusz Szemraj, Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska (wt. godz. 16:00, śr. godz. 10:00);

:: Panel dyskusyjny: Oskar Kolberg i jego dzieła. Oskar Kolberg w tradycji i w muzyce współczesnej. Miejsce i rola muzyki tradycyjnej we współczesnej edukacji muzycznej. Prowadzący: dr Weronika Grozdew, mgr Zofia Komuszyna, mgr Jacek Mielcarek (śr. godz. 18:00)

:: koncerty (pon. i czw. godz. 18:00): Tradycje ludowe w twórczości XIX- wiecznych kompozytorów polskich (uczniowie PSM I i II st. w Opolu); Pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga (Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska oraz Adam Strug solo); Oskar Kolberg słucha free jazzu (Grupa "Śliczne Goździki")

wstęp wolny
14-16.02.2014 r. oraz 28.02.-02.03.2014 r.

SZKOŁA MISTRZÓW TRADYCJI, Warsztaty Muzyki Polesia Lubelskiego

miejsce:
Hołowno (gmina Podedwórze)

co:
warsztaty: Warsztaty Muzyki Polesia Lubelskiego; Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego zaprasza do nauki gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu oraz autentycznego repertuaru z regionu Polesia Lubelskiego (od strony kulturowej określanego również jako Południowe Podlasie). Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach 14-16 lutego oraz 28 lutego - 2 marca 2014 roku w Hołownie (gmina Podedwórze).

kto:
Kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek oraz Katarzyna Halina Weremczuk i zespół Jutrzenka z Dołhobród

w programie:
Warsztaty instrumentalne z Kapelą Zdzisława Marczuka z Zakalinek: skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bębenek obręczowy, baraban.
Warsztaty śpiewacze z Katarzyną Haliną Weremczuk i zespołem Jutrzenka z Dołhobród: pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego po polsku i w gwarze "chachłackiej".

Warsztaty przeznaczone są dla kapel i śpiewaków. W przypadku warsztatów instrumentalnych warunkiem udziału jest posiadanie podstawowych umiejętności gry i własny instrument.

Koszty:
Warsztaty: bezpłatne
Nocleg: 20 zł
Wyżywienie: śniadanie 10 zł, kolacja 10 zł, obiad 17 zł
Koszt całego zakwaterowania za pierwsze 3 dni: 131 zł (liczone od obiadu w piątek do obiadu w niedzielę)
Za drugie 3 dni (przy wyjeździe w poniedziałek): 141 zł.

Zapisy trwają do końca stycznia pod adresem e-mail: smt.polesielubelskie@gmail.com
Pierwszeństwo przy zapisach na warsztaty instrumentalne mają kapele.
Wymagana przedpłata za zakwaterowanie 50 zł.26.01.2014 r. - niedziela

miejsce:
Łańcut, Kościół pw. Św. Michała Archanioła, ul. Górne 1, godz. 10:30
co:
koncert: Kolbergowo - stacja Łańcut - Kolędowanie z Kolbergiem
kto:
Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli z Rzeszowa
w programie:
Kolędy z rejonu Pogórza - Podkarpacie, zawarte w antologii Bartosza Gałązki, oraz kolędy ze zbiorów Oskara Kolberga z różnych regionów Polski.miejsce:
Warszawa, Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, Al. Niepodległości 77/85, godz. 16:00
co:
koncert: Muzyczna Scena Tradycji - Koncert twórczości Stanisława Klejnasa
kto:
Zespół Raducz (Warszawa) oraz Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź)
w programie:
koncert a zarazem audycja radiowa poświęcona twórczości skrzypka Stanisława Klejnasa; odbędzie się również promocja nowych płyt Polskiego Radia z serii Muzyka Źródeł: "Stanisław Klejnas z Raducza" oraz "Anna Malec i Kapela Bździuchów".miejsce:
Warszawa, Klubokawiarnia Solec 44, ul. Solec 44, godz. 19:30
co:
potańcówka: Experience Klejnas
kto:
Zespół Raducz (Warszawa) oraz Gęsty Kożuch Kurzu (Łódź)
Biogram:

Henryk Oskar Kolberg

Drzeworyt, A. Regulski, wg rys. F. Tegazzo, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT
Drzeworyt, A. Regulski, wg rys. F. Tegazzo, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

[...] Już pod koniec lat trzydziestych zaczął zapisywać pieśni i melodie ludowe. Pierwsze wyprawy w okolice Warszawy odbywał w gronie literatów, malarzy, muzyków, m. in. J. Konopki, E. Jenikego, T. Lenartowicza, L. Norwida, W. Gersona, A. Kolberga. Do roku 1840 zgromadził kilkaset zapisów pieśni. W latach 40-tych wydał też pierwsze zbiory pieśni ludowych przeznaczonych do śpiewu.
  Od roku 1845 przez dwanaście lat pracował jako urzędnik w zarządzie kolei żelaznej warszawsko-wiedeńskiej. Jednocześnie podjął systematyczne badania terenowe, początkowo na Mazowszu, z czasem objął nimi cały obszar dawnej Rzeczypospolitej. [...]


więcej
LOGO Roku Kolberga:

Kolberg 2014

logo Roku Kolberga 'Kolberg 2014', aut. Wojciech Janicki
logo Roku Kolberga 'Kolberg 2014', aut. Wojciech Janicki


Logo przyznawane jest przez Biuro Obchodów Roku Kolberga prestiżowym wydarzeniom artystycznym, naukowym, edukacyjnym i popularyzatorskim [...]

więcej
Organizator:

Instytut Muzyki i Tańca

Współpraca:
Instytut im. Oskara Kolberga
Forum Muzyki Tradycyjnej
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Muzeum Wsi Radomskiej
Polskie Radio
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Instytut Sztuki PAN
Związek Kompozytorów Polskich
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Biblioteka Narodowa
Narodowy Instytut Audiowizualny