To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Premiera najnowszej płyty Karoliny Cichej - 'Tany'


'TANY' - nowa płyta Karoliny Cichej (premiera 11 września 2020)

Karolina Cicha & Company - 'TANY'
premiera 11 września 2020 r.

gościnnie: Kayah i Karolina Czarnecka
TANY

Karolina Cicha jest jedną z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka zasłynęła już z eksploracji muzyki tradycyjnej. W swojej najnowszej płycie TANY wraz ze Spółką wraca na swoje ukochane Podlasie z nową energią – odkrywa taniec, rytm i groove.

TANY to dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu w utworze, który powstał z udziałem Karoliny Czarneckiej. Może to nie będzie disco polo z Podlasia, ale muzyka tradycyjna podlaskiej wsi na miarę dzisiejszego odbiorcy.

W TANACH Cicha wypowiada się również jako autorka tekstów i wprowadza post scriptum do pieśni tradycyjnych. Ważne jest dla niej uniwersalne znaczenie starych pieśni oraz to, co przez zmiany cywilizacyjne uległo wyparciu przez kulturę współczesną. Cicha, sięgając do wartości poruszanych przez dawne pieśni, mówi w TANACH o kondycji człowieka XXI wieku.

- Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (...) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele – mówiła Cicha ("Tygodnik Powszechny" (M. Żyła, Świat bez środka, nr 17/2019).

Nie sposób sobie wyobrazić pejzażu współczesnego województwa podlaskiego bez kontekstu kultur pogranicza. Szczególnym walorem jest ta dwujęzyczność – paralelność występowania pieśni w języku polskim i innych wschodniosłowiańskich (m.in. białoruskiego i ukraińskiego), której nie zabraknie na płycie TANY.

Nowa płyta Karoliny Cichej & Spółki porywa i porusza. Wydawnictwo powstało mimo kwarantanny i utrudnień w branży muzycznej, ale może właśnie tym bardziej potrzebna jest radość i pozytywna energia, którą niesie. TANY wyjdą nam na zdrowie!
Płytę promuje singiel "Płacz nad młodością, co odchodzi" z gościnnym udziałem Kayah.

zobacz teledysk - 'Płacz nad młodością, co odchodzi' Karolina Cicha i Kayah

teledysk: 'Płacz nad młodością, co odchodzi' Karolina Cicha i Kayah

"Płacz nad młodością, co odchodzi" to tytuł singla zapowiadającego wrześniowe wydawnictwo Karoliny Cichej & Spółki. I, choć sama autorka określa go "lamentem autobiograficznym", utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty TANY. W premierowym singlu Cicha wystąpiła w duecie z Kayah.