To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

'Sulinys' czyli Babadag i litewskie sutartines


Babadag, Folkowo Bemowo (25 stycznia, Warszawa)

BABADAG
sobota | 25 stycznia |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
BABADAG

"Sulinys / Źródło" to najnowszy projekt liderki formacji Babadag, kompozytorki, autorki tekstów, multiinstrumentalistki i charyzmatycznej wokalistki Oli Bilńskiej. Sama nazywa go nowatorską, magiczną podróżą do świata mistycznego folku. Zgłębia w nim istotę miejsca, w którym coraz bardziej zapuszcza korzenie - Suwalszczyzny, niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskich pogranicza.

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji ludową muzyką litewską, szczególnie zaś formą wielogłosowych pieśni sutartines - starych litewskich kanonów o wyjątkowej strukturze wokalnej. Ten tradycyjny, śpiewany segment został zjawiskowo wpleciony w nowatorskie utwory o bogatych rytmicznie, rozbudowanych formach gdzie akustyczne brzmienia korzennych instrumentów doskonale łączą się z subtelną, wysmakowaną elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje przez cały czas, we wszystkich kompozycjach, ludzki głos / wielogłos.

Do udziału w projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy znakomicie śpiewające sutartines Litwinki - siostry Lauksminę, Dominykę i Ramintę Krisciunaite, które tworzą zjawiskowy i barwny litewski (trój)głos doskonale wpisujący całe wydarzenie w niezwykłą przestrzeń pomiędzy tradycją a odkrywaniem nowego. Towarzyszą im: Paweł Szpura grający na instrumentach perkusyjnych, Sebastian Witkowski na basie oraz Igor Nikiforow na gitarze i instrumentach perkusyjnych. Teksty piosenek, po polsku i litewsku, niektóre po angielsku, to napisane przez Bilińską wiersze - baśnie, które oddają całą magię i niezwykłość suwalskiego pogranicza.Babadag, fot. Ewa Łuczak
Babadag, fot. Ewa Łuczak
BABADAG - warsztaty wokalne
sobota, 25 stycznia, godz. 12:00

prowadzenie: Lauksmina, Raminta i Dominyka Krisciunaite
zapisy: formularz zapisu - brak miejsc


Organizatorzy zapraszają na niezwykłą muzyczno-lingwistyczną przygodę - warsztaty wokalne, które poprowadzą siostry Lauksmina, Raminta i Dominyka Krisciunaite, a więc "litewska" sekcja formacji Babadag. Artystki zapoznają uczestników warsztatów z pieśniami sutartines - archaicznymi, wielogłosowymi pieśniami z północno-wschodniej Litwy. Wartość i znaczenie sutartines dla światowej kultury zostało, w 2010 roku, docenione przez UNESCO, która wpisała je na listę niematerialnego dziedzictwa.

W trakcie warsztatów będzie można poznać historię i tematykę tych pieśni oraz okoliczności ich wykonywania, a przede wszystkim nauczyć się je śpiewać w intrygująco brzmiącym języku litewskim.

Jedna z przygotowanych na warsztatach pieśni sutartines zostanie, wspólnie z formacją Babadag, wykonana na wieczornym koncercie.


Babadag, fot. Ewa Łuczak
Babadag, fot. Ewa Łuczak