To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Etnoscena! w ramach Globaltiki
Etnoscena! w ramach Globaltiki (lipiec-sierpień 2020)

soboty: 25 lipca | 1 sierpnia | 8 sierpnia | 15 sierpnia
Etnoscena!

Amfiteatr na Kamiennej Górze, godz. 19:00, wstęp wolnyInfo


Cztery kolejne soboty – od 25 lipca do 15 sierpnia – upłyną pod znakiem Etnosceny! - nowego, kameralnego cyklu koncertowego w ramach Festiwalu Globaltica. To tak naprawdę reaktywacja serii, która odbywała się w Gdyni w latach 2004-2005, będącej swego rodzaju zalążkiem i bezpośrednim impulsem do stworzenia festiwalu Globaltica.

Zagrają same duety, twórczo wykorzystujące i reinterpretujące tradycje muzyczne z całego świata.

Globaltica to nie tylko muzyka, więc godzinę przed koncertami (godz. 18:00) będą rozpoczynały się spotkania z cyklu "Strefa zasilania umysłu".

Wstęp na wszystkie koncerty wolny.PROGRAM


25 lipca | Skolias & BesterDuet Rebetiko Poloniko to eksperymentalny projekt muzyczny, w którym fundamentem i punktem wyjścia do twórczych poszukiwań oraz interpretacji, staje się tradycyjna muzyka grecka określana jako "rebetiko", a także jako grecki blues. Są to wybrane utwory z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia, które artyści przetwarzają we właściwy sobie sposób tworząc mozaikę współczesnych brzmień, szeroko rozumianych improwizacji, a jednocześnie przenoszą słuchacza w inny wymiar czasoprzestrzeni dający poczuć klimat tamtych lat.


1 sierpnia | Maniucha i KsaweryDuet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.


8 sierpnia | Rasouli & EmamgholiDuet związanych z Polską wirtuozów klasycznej muzyki perskiej. Obaj muzycy grają na wielu tradycyjnych instrumentach, w pełni pokazując bogactwo liczącej tysiące lat perskiej tradycji, W swoich poszukiwaniach kierują się w stronę sufizmu, mistycznej szkoły islamu, która wydała wielu najwybitniejszych perskich muzyków i poetów.


15 sierpnia | Badji & FolaNa koniec letniej odsłony Etnosceny! wystąpi duet z Zachodniej Afryki. Obaj muzycy pochodzą z Senegalu, ale postanowili z Polską związać swoje losy. Nie tylko to ich łączy – obaj należą do griotów, kasty profesjonalnych muzyków, swoistych zachodnioafrykańskich bardów, strażników tradycji i historii.