To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Radical Polish Ansambl - awangarda z tradycji


Radical Polish Ansambl, Folkowo Bemowo (22 lutego, Warszawa)

RADICAL POLISH ANSAMBL
sobota | 22 lutego |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
RADICAL POLISH ANSAMBL

Projekt Radical Polish Ansambl to, bardzo udana, próba połączenia tego co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce.

Inspiracja dla tej idei przyszła z Indii, w których regularnie gości wybitny polski klarnecista Wacław Zimpel. W 2016 roku odkrył on w Bibliotece Publicznej w Delhi zapiski opatrzone nietypowym dla tej części świata nazwiskiem Sri Tadeusz Sielanka. Jeszcze bardziej zaskoczyły go powiązane z tą postacią notacje muzyczne z utrwalonymi tematami o mazurkowej proweniencji. Były one podstawą do rozbudowanych utworów zbliżonych do ragi. Okazało się więc, że międzykulturowe eksperymenty i zaawansowane transowe formy leżą w naturze polskiej muzyki tradycyjnej.

Sześcioro "ludowych" skrzypków oraz grający "na dżazie" perkusista - artyści znani z takich grup, jak L.Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno - podjęło wyzwanie rekonstrukcji muzyki polsko-indyjskiego eksperymentatora. Namówili też kilku współczesnych kompozytorów do podążania tym samym tropem. Dziś mają w repertuarze nie tylko dzieła Sielanki, lecz także min. Zygmunta Krauzego, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.

Działający dopiero od ponad roku Radical Polish Ansambl występował już na tak prestiżowych festiwalach, jak lubelskie Kody czy krakowskie Sacrum Profanum, a w listopadzie 2019 ukazała się ich debiutancka płyta.Radical Polish Ansambl, fot. D. Kulesza
Radical Polish Ansambl, fot. D. Kulesza
RADICAL POLISH ANSAMBL - warsztaty muzyczne
sobota, 22 lutego, godz. 12:00

prowadzenie: Radical Polish Ansambl
zapisy: formularz zapisu


Ideą przyświecającą Radical Polish Ansambl jest próba znalezienia wspólnego mianownika dla współczesnej kompozycji oraz pierwotnych, wiejskich technik wykonawczych. Wyjątkowe tworzenie syntezy pozornie nie przystających muzycznych elementów. W przypadku Radical Polish Ansambl jest to oparte na twórczym potencjale i wieloletnich, profesjonalnych doświadczeniach członków formacji.

Istnieją jednak techniki i sposoby, aby ten sam potencjał wyzwolić z głosów i ciał amatorów. Wspólne działanie złożone z prostych gestów dźwiękowych doprowadzić może, przy odpowiednim poprowadzeniu, do powstania złożonego, muzycznego, dzieła.

Radical Polish Ansambl zaprasza wszystkich, niezależnie od wieku, których ciekawi tworzenie nowatorskiej muzyki do wspólnej, intrygującej, dźwiękowej zabawy i kompozytorskiej kreacji.

A wspólnie stworzony utwór zostanie wykonany na wieczornym koncercie!