To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

   Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziewięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 190 artystów indywidualnych i grup z ponad 60 krajów.
   Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się.
   Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Archiwum:
8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 23-29 września 2012 r. (fotorelacja)
9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 25-29 września 2013 r.
10. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 24-28 września 2014 r.
11. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 21-27 września 2015 r.



12. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
GŁOSY
24 września-1 października 2016 r.


12. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (24 września-1 października 2016 r., Warszawa)

FESTIWAL 2016 | aktualności | program | bilety




Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, rytualna muzyka z Haiti, oraz melodie z Brazylii i Peru. 24 września rozpoczyna się 12 edycja najważniejszej imprezy world music w Polsce. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata.

Głos - wibracje wytwarzane przez struny głosowe - najdelikatniejszy i najbardziej sugestywny sposób wyrażania emocji i nastrojów. Najintymniejszy, najbardziej osobisty a zarazem najdoskonalszy naturalny instrument muzyczny. "Głos ma ogromną moc. Potrafi nas oczarować, ale i urazić. Zaintrygować i zmusić do działania. Głos ożywia muzykę, przenosi nas w odległe światy, opowiada niezwykłe historie" - tłumaczy tegoroczny temat festiwalu Maria Pomianowska - dyrektor artystyczna FSK.

"W tym roku, w szczególny sposób sięgamy do muzyki korzeni. Zaprosiliśmy do Warszawy pieśniarzy z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Moc ich muzyki płynie z połączenia pradawnych pieśni z brzmieniem współczesności. Ci niezwykli artyści poruszający się swobodnie w świecie muzyki tradycyjnej potrafią w subtelny sposób łączyć stare melodie z elektroniką, soulem, jazzem czy popem" – dodaje dyrektorka festiwalu.

Tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej. 72. letnia Susana Baca - dziś jedna z najważniejszych kobiet muzycznej sceny Peru, która oprócz niebywałych walorów wokalnych ma duże doświadczenie dyplomatyczne. Była minister kultury, laureatka dwóch nagród Latin Grammy z miłości do muzyki i kraju przodków wraca do niemal zapomnianych rytmów afro w muzyce peruwiańskiej.

Na festiwalowej scenie wystąpi również zjawiskowa i wymykająca się wszelkim schematom Ester Rada – energetyczna, charyzmatyczna, wschodząca gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul z elementami etiopskich wpływów. Alicja Keys określiła 31. letnią artystkę jednym słowem: "niesamowita". Krytycy porównują ją do Elli Fitzgerald i Niny Simone.

Obie piosenkarki obdarzone są magnetycznym poruszającym głosem. W swojej muzyce odważnie czerpią z brzmień wielu kultur.

Trzecim i jednym z najbardziej oczekiwanych koncertów tegorocznej edycji jest występ amerykańsko-kubańskiego duetu - Tima Eriksena i Omara Sosy. Niezwykłość ich współpracy wynika z syntezy pozornie niemożliwych do połączenia elementów – amerykańskiego folku z punk rockowym brzmieniem reprezentowanym przez Eriksena oraz odważnych transowych rytmów z echem arabskiej lutni i elementami soulu i jazzu w wykonaniu Sosy, dzięki którym muzyk uważany jest za jednego z najoryginalniejszych i najodważniejszych artystów muzyki world XXI wieku.

Festiwal potrwa osiem dni w specjalnie zbudowanej na tę okoliczność przestrzeni przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).

W namiocie koncertowym przeznaczonym dla ponad tysięcznej publiczności wystąpią ponadto muzycy z Brazylii, Libanu, USA, Gruzji, Hiszpanii, Haiti oraz Polski.

Koncerty, których nie można przegapić: Renata Rosa (Brazylia) - prawdziwy wulkan ekspresji, wokalistka, która podczas swoich występów przenosi publiczność w świat plemiennych społeczności, dzikich rytmów i robotniczego Sao Paolo oraz Chouk Bwa Libète (Haiti) - zespół etniczny, eksperymentujący z tradycją Voodoo - opartą o rytualne melodie, pieśni i tańce wzbogacone improwizacjami rytmicznymi rodem z pradawnej Afryki. Wielbiciele orientalnych pieśni docenią niezwykły talent Ghady Shbeir - libańskiej śpiewaczki mającej w swym repertuarze staro-arabskie melodie i pieśni sakralne. Ghada uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych wokalistek koncertujących na Bliskim Wschodzie. Poza karierą solistyczną artystka uczy śpiewu w Narodowym Konserwatorium w Libanie.