To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Folkowy Tłusty Czwartek w Starym Klasztorze!


Same Suki kontra Tęgie Chłopy (4 lutego, Wrocław)

Same Suki
kontra
Tęgie Chłopy

w ramach:
Ethno Jazz Festival

czwartek
4 lutego 2016 r.
godz. 20:00


Wrocław
Sala Gotycka w Starym Klasztorze
ul. Purkyniego 1

SAME SUKI - nazwa związana jest z występującą w niej suką biłgorajską - staropolskim instrumentem smyczkowym.

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru, Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób...

Same Suki, fot. Bartek Muracki
Same Suki, fot. Bartek Muracki


Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką jaką się jest, bez cenzury. Z inspiracji muzyką źródeł i cudownym instrumentem jakim jest suka biłgorajska.

Same Suki biorą się także z pięciu mocnych charakterów kobiet z różnych bajek muzycznych - ethno, klasyki, rozrywki, piosenki aktorskiej, muzyki ludowej.

Mają w swoim dorobku kilka nagród na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce W październiku 2013 ukazał się debiutancki krążek zespołu "Niewierne".


Skład zespołu:
Magdalena Wieczorek-Duchewicz - wokal, osioł
Marta Sołek - suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka, krowa
Helena Matuszewska - suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce, kaczka
Justyna Meliszek - wiolonczela, wokal, pies
Patrycja Napierała - bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna, kura

TĘGIE CHŁOPY... grają do tańca tak, że sufit się podnosi!

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie "chłopy" - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" - jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich.

Kapela braci Witkowskich ogrywała wesela i zabawy taneczne na wschód od Kielc, w okolicach Łagowa i Opatowa.

W repertuarze mieli zarówno melodie tradycyjne, nazywane tam "chłopami" bądź "śpiwami", jak też polki i modne wówczas przeboje - wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty.

Do tego pięknego okresu nawiązuje płyta Tęgich Chłopów pt. "Dansing".

kapela Tęgie Chłopy
kapela Tęgie Chłopy


Tęgie Chłopy od kilku lat praktykują ten repertuar na potańcówkach i zabawach, na wsi i w miastach, w rozbudowanym składzie instrumentalnym (mocna sekcja dęta!).

To muzyka odnaleziona w tradycji, lecz na wskroś aktualna - żywiołowa i nasycona emocjami taneczna nuta grana przez współczesną młodzież.

Skład kapeli:
Maniucha Bikont - tuba, śpiew
Maciej Filipczuk - skrzypce
Ewa Grochowska - skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski - akordeon
Michał Maziarz - skrzypce
Dorota Murzynowska - baraban
Szczepan Pospieszalski - trąbka
Stanisław Witkowski - saksofon altowy, klarnet
Michał Żak - klarnet
Marcin Żytomirski - skrzypce
bilety: 25 zł - 100 szt. wyłącznie rezerwacje: bilety@o2.pl, 30 zł - przedsprzedaż, 35 zł - w dniu koncertu miejsca siedzące (balkon) - 40 zł

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, rezerwacje: bilety@o2.pl