To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Premiera najnowszej płyty Orkiestry św. Mikołaja - MODY I KODY


Premiera najnowszej płyty Orkiestry św. Mikołaja - MODY I KODY (16 marca, Lublin)

premiera 13. płyty
Orkiestry św. Mikołaja

MODY I KODY


środa
16 marca
godz. 19:00


Lublin
ACK UMCS "Chatka Żaka"
ul. Radziszewskiego 16


bezpłatne wejściówki:
www.facebok.com/mikolaje





"Życie to twórcza kontynuacja. Mody i Kody - to kontynuacja tradycji w życiu dzięki tworzeniu inspirowanej nią muzyki. Tyle w temacie, jak grać muzykę ludową, a jak nie grać i dlaczego. Słuchacze zadają inne pytanie: jak nasza muzyka powstaje? Może zbyt się skupiamy na ludowej autentyczności, a za mało na tym w jaki sposób może być inspirująca? Dlatego teraz pokażemy muzykę Orkiestry od kuchni, do czego też nawiązuje tytuł.

Mody można rozumieć dwojako - jako modne style albo skrót od słowa "modyfikacja", znany komputerowym graczom. Jedna gra ma wiele modów. Pojęcie modu to znak czasu. Od zawsze dla każdej ludowej piosenki szukaliśmy, na jakim modzie najfajniej się ją gra, ale dopiero teraz umiemy to nazwać.

Tytułowe kody to przede wszystkim źródłowy kod polskiej wsi oraz dwa inne osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i melodeklamacja, dziś najbardziej znana w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu.

Dzięki temu połączeniu udało nam się stworzyć piosenki dość proste i melodyjne, a także opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Większość z nich da się zagrać i zaśpiewać ze znajomymi na imprezie, do czego gorąco zachęcamy".


Od hitów ludowej estrady zawsze się odżegnywaliśmy. Cały folk powstał właściwie w opozycji do tzw. zespołów pieśni i tańca. Ale ich kody są solidne. Wystarczy zmienić mod, żeby odkryć je na nowo. Historie się nie zmieniają. Ostatecznie chodzi o to, aby cały czas je opowiadać, w nowych kontekstach, jak kto umie i lubi. I w ten sposób – niczym Szeherezada – utrzymywać się przy życiu.
- Tak o najnowszej płycie Orkiestry św. Mikołaja pisze Marcin Skrzypek, muzyk zespołu.

Mody i Kody to tytuł najnowszego materiału muzycznego lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja. Składa się na niego 11 rozbudowanych aranżacyjnie utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną. Są one skonstruowane z pozornie odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej i zdawałoby się przebrzmiałej formuły zespołów pieśni i tańca, które ciągle są obecne i wychowały znawców folkloru stylizowanego - po najnowsze poszukiwania artystyczne zwolenników world music. Dodatkowo znajdują się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych takich jak hip-hop, blues czy rock. Celem tych nagrań jest pokazanie równouprawnienia do czerpania wszystkich artystów z bogactwa muzyki tradycyjnej i udowodnienie, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój specyficzny i odmienny ślad (kod) w zbiorowej świadomości obecnych. W piosenkach widoczne są także związki współczesnych popularnych form i gatunków muzycznych z tymi, które wywodzą się z tradycji. Pomysł stanowi kwintesencję i podsumowanie misji Orkiestry św. Mikołaja, która zawsze poszukiwała nowych aktualnych kontekstów fascynacji kulturą ludową.

Płyta została nagrana w składzie:
Anna Kołodziej
- skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew
Weronika Kijewska - wiolonczela, śpiew
Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne, śpiew
Bogdan Bracha - skrzypce, flety pasterskie i instrumenty stroikowe, śpiew
Marcin Skrzypek - cymbały, gitara, mandolina, koboz, śpiew


MODY I KODY, 13. płyta Orkiestry św. Mikołaja

MODY I KODY, 13. płyta Orkiestry św. Mikołaja





Orkiestra św. Mikołaja gra już ponad 25 lat (od 1988 roku). Ma już w dorobku kilkanaście albumów i 2000 zagranych koncertów, ale wciąż ma w głowach mnóstwo pomysłów, jak pokazać dawne piosenki w nowym świetle, udowodnić, że treści w nich zawarte są wciąż aktualne. Gra muzykę akustyczną używając ludowych instrumentów z całego świata, ale wspomaga się też gitarami, niezbyt klasycznym zestawem perkusyjnym czy całkiem sporą ilością zabawek muzycznych. Od początku istnienia fascynowała się słowiańską i polską muzyką ludową. Jej członkowie urodzili się jednak u schyłku XX wieku i nasiąkli muzyką naszych czasów, więc zaczęli grać ją po swojemu.

Dorobek muzyczny zespołu to 13. albumów. CD "Kraina Bojnów" otrzymała tytuł Folkowego Fonogramu Roku, CD "Huculskie Muzyki" - Wirt@lne Geśle. Orkiestra św. Mikołaja ma na swoim koncie ponad 2000 koncertów w 17 krajach Europy i świata. Grupa występowała na największych festiwalach folkowych w Europie: w Rudolstadt w Niemczech, na Sfinks Festival w Belgii, na festiwalu "Artopole" i "Kraina Mrij" na Ukrainie, na festiwalu "Colours of Ostrava" w Czechach, Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi, oraz na „Rain Forest Festival” w Malezji. Inne prestiżowe koncerty to: "Voo Voo i przyjaciele" - legendarny koncert w kazimierskich kamieniołomach, koncert transmitowany w Studiu im. A. Osieckiej - Pr III PR; koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Edynburgu; Deventer, Moskwie i na Festiwalu "Pustyje Hołmy", w Helsinkach na "Midsommar", Festiwalu "Kamiannica" na Białorusi i wiele innych. W 2005 r. Orkiestra św. Mikołaja, jako pierwszy zespół folkowy, otrzymała Honorową Nagrodę im. Oskara Kolberga za popularyzację kultury ludowej. Trafiła nawet do podręcznika muzyki wydanego przez przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 2014 r.