To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

KUJAWSKA ATLANTYDA

„Kujawska Atlantyda" to eksperyment muzyczny, społeczny i rodzinny. Subiektywna wizja dawnej tradycyjnej muzyki kujawskiej, pochodzącej przede wszystkim z bliskich okolic urodzenia mojego ojca, Zdzisława Piernika. To podsumowanie pracy nad odczytaniem na nowo nagrań archiwalnych i dzieł Oskara Kolberga przez nas, muzyków nie pochodzących z Kujaw, i wciąż otwarte pytanie: czy możemy odzyskać i zinterpretować w nowych warunkach muzykę przez lata zapomnianą, a przecież wciąż pamiętaną, również na Kujawach?

Na płycie znalazły się pieśni liryczne, weselne, taneczne, religijne, przyśpiewki, oberki i kujawiaki, zestawione ze sobą w taki sposób, aby pokazać wzajemne oddziaływanie na siebie śpiewu i muzyki instrumentalnej.

Śpiewając opowiadamy odwieczne historie o miłości, śmierci, radości, smutku i nadziei. Kapelę zachęcamy do grania, a tancerzy do ruchu.

Ważną inspiracją stał się dla nas repertuar wybitnej, nieżyjącej już śpiewaczki Zofii Wojnickiej, pochodzącej z okolic Osięcin, zachowany przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Mamy przyjemność przedstawić także nagrania wybitnej, współczesnej śpiewaczki ludowej ze Śmiłowic, Danuty Kaczmarek, która śpiewu uczyła się od matki.

Najważniejszą inspiracją dla mnie są jednak wspomnienia i osobowość mojego ojca, który z Kujaw wyjechał w latach 50. ubiegłego wieku w poszukiwaniu innej muzyki i innego życia. Do swoich korzeni powraca, grając na tubie kujawiaka znanego mu z dzieciństwa. Historia kołem się toczy.


Justyna PiernikKujawiaki, które gramy na niniejszej płycie mają źródło w śpiewie. Jako skrzypek i harmonista bawię się muzycznymi słowami, sylabami, akcentami - tak jak śpiewaczki i śpiewacy. Chciałbym, żeby mój instrument śpiewał.

Frazy melodii podlegają prawom języka, ale skrzypce i inne instrumenty wnoszą w muzykowanie rytmiczność uderzeń smyczka, właściwości ozdobników układających się pod palcami, akcenty wynikające z oddechu harmonii. Bywa, że odkrycia poczynione na skrzypcach trafiają na powrót do śpiewu, w postaci rytmicznych "da dana" i wszelkich innych sposobów, żeby zaśpiewać melodię tak, jakby ją "pozawijał" dobry skrzypek.

Mamy także, wraz z kapelą, zamysł prowadzenia tancerzy. Uwagę kierujemy na stopy, kolana, biodra, brzuch i kręgosłup, na ramiona, ręce, szyję i głowę. Chcemy ogarnąć całego tańczącego człowieka. Basy, baraban, sekund i skrzypce wymieniają się kierunkami, w zależności od tego, kto którą część ciała prowadzi - czy gra bardziej w ziemię, czy bardziej w niebo. Powstaje z tego muzyka cielesna, nieśpieszna, z miejscem na oddech i dialog, krystalizująca się na chwilę ze strumienia drobnych zmian, przesunięć, potwierdzeń i zaprzeczeń.


Janusz Prusinowski

KUJAWSKA ATLANTYDA
  

CD - 35 zł Dodaj do koszyka
KUJAWSKA ATLANTYDA

 


wykonawcy:
Justyna Piernik | Danuta Kaczmarek | Zdzisław Piernik | Warszawa Wschodnia | Janusz Prusinowski Kompania


:: KUJAWSKA ATLANTYDA: www.facebook.com/Kujawska-Atlantyda
:: kontakt: Justyna Piernik | justyna.piernik@wp.pl
:: patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio Pomorza i Kujaw
:: mecenas: Fundacja NiepodległościMateriały multimedialne:


Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, festiwal "Wszystkie Mazurki Świata"

Kujawska Atlantyda, koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, festiwal Wszystkie Mazurki Świata


Koncert w Płowcach, projekt "Puste Noce - rekonstrukcje tradycyjnych pieśni, tańca i muzyki ludowej"

Kujawska Atlantyda, koncert w Płowcach, projekt 'Puste Noce - rekonstrukcje tradycyjnych pieśni, tańca i muzyki ludowej'>


Koncert w Domu Kultury w Choceniu

Kujawska Atlantyda, koncert w Domu Kultury w ChoceniuPłyty z udziałem muzyków zespołu:

Kaja i Janusz Prusinowscy - KOŁYSAŁA MAMA SMOKA Kaja i Janusz Prusinowscy - GDZIE SIĘ PODZIAŁ KUSY JANEK? Andrzej Bieńkowski - 3 x GACE seria In Crudo - TABOR W SZCZEBRZESZYNIE 2008 seria In Crudo - TYNDYRYNDY
Janusz Prusinowski Trio - PO KOLANA W NIEBIE Janusz Prusinowski Trio - SERCE Janusz Prusinowski Trio - MAZURKI Grażyna Auguścik Orchestar - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI Warszawa Wschodnia - ŁAWECZKA


Polecamy:

POLSKA MUZYKA TRADYCYJNA:

seria MUZYKA ŹRÓDEŁ

seria MUZYKA ŹRÓDEŁ - Kujawy


seria IN CRUDO

'JEST DRABINA DO NIEBA. Cz. 2'


seria FOLK MUSIC COLLECTION

HEN, GDZIE PIASKI I MOCZARY, GDZIE ZIELONE ZAWSZE BORY. PIEŚNI PUSZCZY KURPIOWSKIEJ


seria MUZYKA ODNALEZIONA

seria Muzyka Odnaleziona 'KAJOCY. WOKÓŁ KĘDZIERSKICH'


JARZĘBINA

Jarzębina NA WYGUNIE


KAPELA BRODÓW

Kapela Brodów 'MUZIKAIM'


TĘGIE CHŁOPY

Tęgie Chłopy 'WESELE'


ŻYWIZNA

Żywizna 'ZAŚWIEĆ NIESIĄCKU AND OTHER KURPIAN SONGS'