To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

   Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziewięciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 190 artystów indywidualnych i grup z ponad 60 krajów.
   Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się.
   Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Archiwum:
8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 23-29 września 2012 r. (fotorelacja)
9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 25-29 września 2013 r.
10. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, 24-28 września 2014 r.



11. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
MUZYCZNE ŚWIĄTYNIE
21-27 września 2015 r.


11. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (21-27 września, Warszawa)

aktualności | PROGRAM | bilety




Tegoroczny Festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie opowieścią o artystach, dla których muzyka to więcej niż pasja – to treść życia. Do Warszawy przyjadą wielkie gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji. Festiwal potrwa tydzień, od 21 do 27 września.

Namiot przed Pałacem Kultury znów będzie rozbrzmiewał muzyką całego świata. – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, który od dekady organizuje Festiwal Skrzyżowanie Kultur. – W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileuszową dziesiątą edycję. Trafiliśmy do elitarnego grona najlepszych festiwali świata. Mamy coraz liczniejszą, wierną publiczność. Czujemy się zmobilizowani do jeszcze intensywniejszej pracy. W tym roku rozszerzyliśmy formułę festiwalową o nowe bloki i dodatkowe koncerty, a nasze wydarzenia towarzyszące głównemu programowi zagoszczą w jednym z najmodniejszych warszawskich klubów muzycznych.

Najważniejsi będą jak co roku artyści. Zabiorą publiczność w podróż do miejsc, gdzie muzykę traktuje się z niezwykłą nabożnością, gdzie zgodnie z tradycją przodków tworzy się misteria łączące rytm, słowo i taniec.

Muzyka stanowi dla nich pomost między światem materialnym a duchowym. – mówi dyrektor artystyczna FSK Maria Pomianowska. – Będziemy gościć wielkiej klasy instrumentalistów i wokalistów z Iranu, miejsca, które śmiało można nazwać kolebką muzycznej cywilizacji. Stamtąd pochodzą najstarsze, strunowe instrumenty świata. O ironio, muzyka od lat jest tam prześladowana. Przybędą artyści kurdyjscy opowiadający o swoim największym na świecie narodzie bez państwa, dla którego jedynym przyjacielem są góry. Na scenie pojawią się wykonawcy z Pakistanu, tworzący w kraju, od kilkudziesięciu lat gnębionym świętą wojną z muzyką, tańcem i poezją.

W energetyczny trans wprowadzą publiczność gwiazdy afrobeatu. Po raz pierwszy w historii FSK wystąpią artyści tadżyccy, prezentujący kultywowane od wieków w tradycji rodzinnej i plemiennej, prawie niezmienione przez wieki gatunki muzyki i tańca. W koncertowym menu nie zabraknie kreacji kobiecych, wyjątkowych artystek, często decydujących się na zawód muzyka wbrew woli rodziny czy społeczności. Gościem specjalnym festiwalu będzie Korea.

Tradycja muzyki tego kraju jest unikatowa na tle całego Dalekiego Wschodu. Ujmuje swą bezkompromisową surowością i autentyzmem. – dodaje Maria Pomianowska. – Chcemy by dzięki nam Polacy lepiej ją poznali. Podczas Skrzyżowania Kultur, będzie okazja wielokrotnego zetknięcia się z niezwykłym instrumentarium, strojami, a nawet potrawami z tego pięknego kraju. Współczesne zespoły koreańskie potrafią obok starożytnych pełnych magii i głębokiej ekspresji rytuałów zaprezentować kreatywną, eksperymentalną muzykę. Dzięki temu stanowią w ostatnich latach jeden z najciekawszych głosów world music. Warto wspomnieć iż tradycyjna muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej. W kompletnie innej egzotycznej przestrzeni i barwie dźwięku, odnajdujemy wspólny dla Korei i Polski rytm, czyli to co w człowieku najpierwotniejsze.

Częścią festiwalu, jak co roku, będą tygodniowe warsztaty prowadzone przez światowej klasy mistrzów.