To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

11. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

MUZYCZNE ŚWIĄTYNIE
21-27 września 2015 r.



11. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (21-27 września, Warszawa)

festiwal 2015 | PROGRAM | bilety



AKTUALNOŚCI:

13 lipca 2015 r.

PIERWSZE GWIAZDY 11. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur | rusza sprzedaż biletów

Kayhan Kalhor wielokrotnie nominowany do Grammy irański wirtuoz gry na kemancze – tradycyjnym perskim instrumencie strunowym oraz pochodzący z Turcji Şivan Perwer, jeden z najwybitniejszych śpiewaków Bliskiego Wschodu będą gwiazdami 11. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Rusza już sprzedaż karnetów.

Kayhan Kalhor i Şivan Perwer to artyści, którzy niosą nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Tworzą swoje muzyczne świątynie wbrew prześladowaniom. Obaj musieli wyjechać ze swoich krajów, ale pozostali wierni tradycji.

Kayhan Kalhor mistrz gry na kemancze, multiinstrumentalista i kompozytor ma w dorobku trzy nominacje do Grammy, występy w Carengie Hall oraz Lincoln Center. Współpracował z nowojorskimi filharmonikami, można go usłyszeć na ścieżce dźwiękowej z "Młodości stulatka" Coppoli. Studiował w Ottawie i Rzymie, przez długi czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Po latach spędzonych na Zachodzie powrócił do korzeni, do ojczystego Iranu. Urodził się w 1963 roku w rodzinie persko-kurdyjskiej. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na wiolonczeli. Już jako trzynastolatek zaczął współpracę z Irańską Narodową Orkiestrą Radiowo-Telewizyjną. W wieku siedemnastu lat przyłączył się do Shayda Ensemble z Chavosh Cultural Center, najbardziej prestiżowej organizacji muzycznej w Iranie, w tamtym okresie. Dziś jest uznawany za największego ambasadora perskiej sceny muzycznej, który kultywuje tradycje przodków, ale wychodzi też naprzeciw nowym artystycznym wyzwaniom – uwielbia improwizację, chętnie angażuje się w międzynarodowe projekty. Gdy bierze do ręki kemancze – słychać wszystko, co najbardziej charakterystyczne w muzyce perskiej, skłaniającej do kontemplacji i namysłu nad otaczającym światem.

Şivan Perwer porywa publiczność charyzmatyczną osobowością, emocjonalnym głosem i hipnotyczną muzyką. Podobno już jako dziecko był błagany o próbkę swojego talentu – starsi przekupywali go cukierkami, by zechciał dla nich zaśpiewać. Dziś jego głos jest najdonośniejszym wołaniem o wolność dla Kurdystanu. Jego zaangażowane politycznie teksty szczególną popularność zyskały w okresie kurdyjskich protestów przeciw irackim naciskom w 1972 roku. Kasety z muzyką Perwera Kurdowie przekazywali sobie, mimo ryzyka więzienia, a nawet kary śmierci. W ciągu ostatnich trzydziestu lat, jego muzyka stała się symbolem kurdyjskiej tożsamości, a wokół mocy jej działania urosły legendy. Jedna z nich mówi, że jeden z kurdyjskich wojowników o wolność, w obliczu operacji bez znieczulenia, zdecydował że poradzi sobie z bólem śpiewając pieśni Şivana.

Przez lata utwory Şivana były zakazane w Iraku, Iranie, Syrii i Turcji. W 1976 roku, gdy tureckie władze wydały na niego nakaz aresztowania, został zmuszony do ucieczki z kraju i na długie lata osiadł w Niemczech. Dopiero tam nagrał swój pierwszy oficjalny album z tradycyjnymi utworami kurdyjskimi. Po raz pierwszy wrócił do kraju dopiero w listopadzie 2013 roku. Dziś ma na koncie 25 wydanych albumów i występy u boku takich sław jak Peter Gabriel czy Sting. Teraz będzie można usłyszeć go w Warszawie.