To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Jarmark Jagielloński 2015

14-16 sierpnia



Jarmark Jagielloński 2015 (14-16 sierpnia, Lublin)

Jarmark Jagielloński 2015 | jarmark | muzyka | gry i zabawy | spektakle, spotkania, opowieści | kino | wystawy



WARSZTATY:

LETNIA SZKOŁA PAJĄKÓW
Kiedy: 13-16 sierpnia, godz. 11.00-16.00
Gdzie: Aula Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Złota 9
Zapisy od 22 lipca:
Wiek uczestników: 15+
Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod numerem telefonu 516 192 420, e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl Obowiązek udziału we wszystkich dniach warsztatów.

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego poznają na warsztatach sposoby wykonywania pająków, czyli ludowej ozdoby wnętrz mieszkalnych wieszanej na środku izby, ich rodzaje i zastosowanie oraz regiony występowania. Niektóre formy pająków przypominały świeczniki, żyrandole, ozdoby spotykane w kościołach i dworach. Uczestnicy warsztatów poznają pająki wykonywane ze słomy, grochu, bibuły, włóczki, kolorowych materiałów. Podczas Letniej Szkoły Pająków warsztaty prowadzone będą przez twórców reprezentujących różne regiony i rodzaje pająków:
Elżbieta Prusarczyk (Kurpie) – pająk z grochem/fasolą,
Tomasz Krajewski (Lubelszczyzna) – pająk ze słomek i bibuły, piórek,
Beata Rokicka (Łowicz) – pająki tarczowe z tarczą nićmi oplecioną,
Elżbieta Pokora Domańska (Opoczno) – pająki ze słomy i bibułek,
Raisa Ramanienia (Białoruś/Polesie) – pająki ze słomy,
Maria Kravchuk (Ukraina) – pająki ze słomy.


ORKIESTRA JARMARKU JAGIELLOŃSKIEGO
Kiedy:
11-13 sierpnia, godz. 17.00-20.30
14 sierpnia, godz. 19.00-21.30
15 sierpnia, godz. 20.00-21.15
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Zapisy: Nie wymagamy wcześniejszego zgłoszenia się do udziału w orkiestrze. Zapraszamy także osoby, które nie mogą być na wszystkich spotkaniach. Można dołączać w trakcie! W razie pytań prosimy o kontakt: ewa.gro.ska@gmail.com Otwarta grupa wiekowa.

To zaproszenie do wspólnego muzykowania, którego finałem będzie granie do tańca na wieczornych potańcówkach jarmarkowych. Repertuar orkiestry stanowić będą tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, walce i fokstroty. Podczas spotkań warsztatowych będzie także możliwość skorzystania z zapisu nutowego wybranych melodii, ale główna część pracy odbywać się będzie metodą przekazu bezpośredniego – "na ucho".

Zapraszamy miłośników muzyki grających (w stopniu przynajmniej średnio – zaawansowanym) na instrumentach: skrzypce, basy (i/lub wiolonczela, kontrabas), altówka, bębenek obręczowy (i/lub baraban), klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon.
Próby Orkiestry poprowadzą: Przemysław Łozowski, Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk, Maciej Filipczuk.


WARSZTATY ŚPIEWU TRADYCYJNEGO DLA PAŃ - BIAŁORUSKIE PIEŚNI KALENDARZOWE I KOROWODY
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 13.00-16.00
15-16 sierpnia, godz. 11.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420, e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Pierwszeństwo mają osoby zgłaszające się do udziału we wszystkich spotkaniach warsztatowych. Wiek uczestników: 15+

Warsztaty śpiewu tradycyjnego, połączone z pokazem fragmentów nagrań i filmów, poświęcone zostaną archaicznym stylom wykonawczym pieśni różnych regionów Białorusi. Uczestnicy w trakcie warsztatów poznają doroczne pieśni kalendarzowe i techniki śpiewania w ruchu podczas korowodu.
Prowadzenie: Iryna Maziuk.


WARSZTATY ŚPIEWU TRADYCYJNEGO DLA PANÓW - PIEŚNI Z ZACHODNIEGO I CENTRALNEGO POLESIA
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 16.00-19.00,
15-16 sierpnia, godz. 14.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420, e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Pierwszeństwo mają osoby zgłaszające się do udziału we wszystkich spotkaniach warsztatowych. Wiek uczestników: 18+

Artysta pochodzi z Kowla na Wołyniu, jest absolwentem Państwowego Instytutu Kultury w Równem. Brał udział w wyprawach etnograficznych na zachodnim Polesiu i Wołyniu. Od wielu lat interesuje się grą i wyrobem ludowych instrumentów. W celu popularyzacji sztuki ludowej w 2008 roku stworzył projekt Etnoground, czyli szereg przedsięwzięć kulturalnych i imprez plenerowych. Zajmuje się działalnością edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Jest członkiem działającego w Równem zespołu "Wiejska muzyka".
Prowadzenie: Andrij Liaszuk


WARSZTATY POLSKICH TAŃCÓW TRADYCYJNYCH W FORMACH NIESTYLIZOWANYCH
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 16.00-19.00
15-16 sierpnia, godz. 13.00-16.00
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Otwarta grupa wiekowa.

Celem warsztatów będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i polkowych z różnych regionów Polski (w tym także z Lubelszczyzny) oraz elementów z nimi związanych, dzięki którym możliwa będzie spontaniczność w tańcu, improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych. Tańce wirowe, korowody, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach, czyli tańce-zabawy będą podstawą zaplanowanych warsztatów.
Prowadzenie: Piotr i Bogusia Zgorzelscy


WARSZTATY ROBIENIA LALEK MOTANEK
Kiedy: 14-15 sierpnia (piątek-sobota), godz. 15.00-17.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Otwarta grupa wiekowa.

Warsztaty poprowadzi młoda lwowska artystka Tsvitana Mezheva. Po raz pierwszy z lalką motanką zetknęła się kiedy taką lalkę zrobiła dla niej babcia, która kontynuowała dawną tradycję ukraińską. Do tworzenia lalek wykorzystuje materiały z jakich były one tradycyjnie wykonywane – siano, kawałki tkanin, kolorowe nitki.
Prowadzenie: Tsvitana Mezheva, Andrij Krupak


WARSZTATY KURPIOWSKIEJ PLASTYKI ZDOBNICZEJ
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 16.00-18.00
Gdzie: Galeria Stowarzyszenia Twórców Ludowych, ul Grodzka 14.
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Otwarta grupa wiekowa.

Czesława Kaczyńska należy do grona najbardziej znanych i cenionych kurpiowskich twórców ludowych. Wszechstronnie utalentowana, od przeszło 50 lat prezentuje swoje umiejętności artystyczne w wielu dziedzinach sztuki ludowej: hafciarstwie, tkactwie, plastyce obrzędowej i zdobniczej, wycinankarstwie, piekarnictwie obrzędowym oraz zdobnictwie wnętrz. Znana w kraju i zagranicą, głównie z wycinanek kurpiowskich, w których osiągnęła swój indywidualny styl, kontynuuje tradycyjne formy wytwarzania wycinanki kurpiowskiej jak: gwiazdy, leluje, wycinanki sylwetowe (koniki, ptaki).
Prowadzenie: Czesława Kaczyńska.


ZIOŁA ŹRÓDŁEM ZDROWIA, PIĘKNA I SMAKU – CZTERY PORY ROKU
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 11.00-13.00,
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem
Wstęp wolny bez konieczności zapisów

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o ziołach które służą zdrowiu, ziołach, których używamy w kosmetyce, domowe sposoby robienia maseczek. Dowiemy się jak robić samodzielnie olejki, balsamy, maści rożnego rodzaju na różne dolegliwości. Drugiego dnia poznamy zioła, które są źródłem smaku i zapachu, wykonamy ziołowy smalczyk i wymienimy się przepisami kulinarnymi z uczestnikami warsztatów.
Prowadzenie: Agnieszka Brodawka-Pietrasz, Marzenna Guz – Zielarki znad Zielawy.


Z ŻYTA NIE TYLKO CHLEB UPIECZEMY, ALE I DOM UDEKORUJEMY – KWIATY ZE SŁOMY
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 13.30-15.30
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Wiek uczestników: 15+

Na warsztatach rękodzielniczych poznamy tajniki przygotowania żyta do wyplotu kwiatów i rodzaje splotów płatków kwiatów.
Prowadzenie: Agnieszka Brodawka-Pietrasz, Marzenna Guz – Zielarki znad Zielawy.


WARSZTATY TEATRALNO-PLASTYCZNE "STACJA – PARAFRAZY"
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 15.00-16.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny bez konieczności zapisów

Warsztaty rozpoczynamy teatralną rozgrzewką, inscenizując wiersz Juliana Tuwima RZEPKA, wykorzystując dobrze znaną dzieciom i dorosłym grę w „przeciąganie liny”. Tym razem lina ma 4 lub 6 końców, a punktem scalającym jest wielka Rzepka. Po rozgrzewce dzieci dostają kartonowe arkusze, z których jeden jest w kształcie lokomotywy, a pozostałe imitują wagony.
Prowadzenie: Teatr Małe Mi.


TKANIE I HUŚTANIE – WARSZTATY TKACKIE
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 12.00-15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny bez konieczności zapisów
Prowadzenie: Katarzyna Ogórek.


WARSZTATY TRADYCYJNEGO STEMPLOWANIA
Kiedy:
15 sierpnia (sobota), godz. 13.30-15.30
16 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-17.00
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Otwarta grupa wiekowa.
Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak, Rabada Matej.


WARSZTATY ROBIENIA MAKATEK
Kiedy: 14-16 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 10.00-11.30 i 16.00-17.30,
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Wstęp wolny bez konieczności zapisów
Prowadzenie: Agata Jończuk.


WARSZTATY UBIJANIA MASŁA
Kiedy: 15-16 sierpnia, godz. 12.00-13.00 i 15.00-16.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym.
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
Prowadzenie: Wawrzyniec Maziejuk.


WARSZTATY GARNCARSKIE
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 13.00-15.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym.
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
Prowadzenie: Jan Kudrewicz


WARSZTATY WYCINANKI ŁOWICKIEJ
Kiedy: 14-16 sierpnia , godz. 13.00-15.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym.
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Wiek uczestników: 7+
Prowadzenie: Henryka Luz


WARSZTATY WYPLATANIA Z SIANA
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 10.00-13.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Wiek uczestników: 10+
Prowadzenie: Joanna i Andrzej Wrzecionko


WARSZTATY MALOWANIA DREWNIANYCH PTASZKÓW
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 12.00-16.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym.
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Otwarta grupa wiekowa.
Prowadzenie: Danuta Zener Leśniak


WARSZTATY WYKONYWANIA ZABAWEK ZE SZMATEK I GAŁGANKÓW
Kiedy:
15 sierpnia, godz. 12.00-14.00 – dla dorosłych
16 sierpnia, godz. 12.00-14.00 – dla dzieci
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl
Prowadzenie: Małgorzata Szałajska


WARSZTATY ZDOBIENIA I MALOWANIA CERAMIKI
Kiedy:14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym.
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
Prowadzenie: Firma rodzinna Ceramika Artystyczna „Wiza”


POKAZ WYROBÓW Z PŁATKÓW RÓŻY
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 16.00-18.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
Prowadzenie: Jolanta Mazurkiewicz


POKAZY FOTOGRAFII RODEM Z XIX WIEKU, CZYLI ZBIERANIE OBRAZÓW NA SZKLE I CZARNEJ PŁYCIE ZA POMOCĄ ŚWIATŁA.
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto - informacja w punkcie informacyjnym.
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.

Podczas Jarmarku będziemy wykonywać fotografię metodą mokrego kolodium na szkle i czernionym aluminium w formacie 18x24cm. W zaimprowizowanym ulicznym Atelier przygotujemy możliwość wykonania fotografii portretowej i rodzinnej. Chętni będą mogli poznać przebieg procesu opartego na XIX wiecznych recepturach, od przygotowania płyty aż po gotowy obraz negatywowy lub pozytywowy. Przenośna ciemnia ustawiona przy naszym ulicznym Atelier pozwoli obserwować przebieg każdego etapu pojawiania się obrazu na szkle.


IKONOPISANIE – WARSZTAT MALOWANIA NA SZKLE
Kiedy: 14-16 godz. 11.00-14.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Zapisy od 3 sierpnia: Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420 e-mailem: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl
Prowadzenie: Ostap Lozhynskiy


WARSZTATY Z WYPLATANIA BIAŁORUSKICH PASÓW LUDOWYCH
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 12.00-17.30 (dla wszystkich) Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
15 sierpnia, godz. 11.00-13.00 (dla dzieci) Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420
15 sierpnia, godz. 13.30-17.30 (dla dorosłych) Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420
16 sierpnia, godz. 11.00-17.30, obok (dla osób 15+) Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr tel. 516 192 420
Gdzie: obok Yurty na Błoniach pod Zamkiem
Prowadzenie: Tatiana Zdanevich


WARSZTATY PLECENIA Z LIŚCIA KUKURYDZY
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 10.00-11.00
Gdzie: przy stoisku – informacja w punkcie informacyjnym
Wstęp wolny bez konieczności zapisów.
Prowadzenie: Ilona Rushchak