To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Jarmark Jagielloński 2015

14-16 sierpnia



Jarmark Jagielloński 2015 (14-16 sierpnia, Lublin)

Jarmark Jagielloński 2015 | jarmark | warsztaty | gry i zabawy | spektakle, spotkania, opowieści | kino | wystawy



MUZYKA:

piątek, 14 sierpnia

(Plac po Farze)

godz. 19:30 - Jazgodki

godz. 21:00 - Canzoniere Grecanico Salentino

godz. 22:00-02:00 - potańcówka jarmarkowa: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Kapela Macieja Żurka
(Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1)


sobota, 15 sierpnia

godz. 18:00-19:00 - Pieśni Wędrownych Lirników - Jacek Hałas
(Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1)

godz. 19:30 - Jazgot
(Plac po Farze)

godz. 21:00 - Grażyna Auguścik Orchestar - Inspired By Lutosławski
(Plac po Farze)

godz. 22:00-02:00 - potańcówka jarmarkowa: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela dudziarska Krzysztofa Polowczyka, Kapela Muzyka Orawska, Kapela rodzinna Foktów, Kapela Macieja Żurka
(Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1)


niedziela, 16 sierpnia

godz. 19:30-20:30 - Recital Oli Bilińskiej pt. "Berjozkele"
(Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1)

godz. 21:00-22:30 - Sutari
(Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1)

godz. 22:30-02:00 - potańcówka jarmarkowa: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela góralska Warzonka, Przemysław Łozowski i zespół Chojzes Klezmorim, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
(Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1)




WYKONAWCY:

JAZGODKI
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Plac po Farze

Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki powstała w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała w kuchni. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna, cóż było robić. Na początku było nas dwie plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne kuchnie. Potem te wędrówki wyszły poza kuchnie, poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy. W repertuarze mamy tradycyjną i dawną muzykę z różnych epok i krajów Europy – szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską, hiszpańską i sefardyjską z pełnym wachlarzem nastrojów – od zabawy, przez lirykę, po historie dramatyczne oraz taneczne rytmy. Chętnie gramy też muzykę miejską – stare walce, rzewne tanga – oraz repertuar całkowicie autorski, inspirowany muzyką etniczną.


CANZONIERE GRECANICO SALENTINO
Gdzie: 14 sierpnia, godz. 21.00
Kiedy: Plac po Farze

Pochodzący z Salento w Apulii zespół Canzoniere Grecanico Salentino został założony w 1975 roku przez pisarza Rina Durante i jest uważany za czołowy i najdłużej działający zespół muzyki tradycyjnej we Włoszech. Pasjonująca dychotomia włoskiej tradycji i nowoczesności łączą się w muzyce CGS. Siedmioosobowy zespół z towarzyszącą im tancerką są wiodącymi propagatorami muzycznych i tanecznych tradycji południowych Włoch wśród publiczności na całym świecie.
Dziesiątki tysięcy widzów, którzy mieli okazję zobaczyć koncerty zespołu, wiedzą że lider zespołu, skrzypek i perkusista Mauro Durante wraz z zespołem potrafią wprowadzić publiczność w drżenie poprzez energię starożytnego rytuału kojącego ugryzienie tarantuli – pizzica tarantata. Pełne energii, namiętności i tajemnicy koncerty CGS zabierają publiczność w podróż od przeszłości do nowoczesności i z powrotem.
W 2007 przewodzenie zespołem zostało przekazane Durante przez jego ojca Daniele. Jako lider Durante kontynuuje ożywianie południowych tradycji pieśni i tańca Włoch, czerpiąc z wieloletniego doświadczenia koncertowania oraz pracy ze światowymi artystami (Ballake Sissoko, Ibrahim Maalouf, Piers Faccini, Stewart Copeland z The Police) i współczesnymi kompozytorami (Ludovico Einaudi).
Już w wieku 26 lat Durante został muzycznym asystentem Lodovico Einaudi, Maestro Concertatore włoskiego festiwalu La Notte della Taranta, pracując z nim przy tworzeniu i produkcji artystycznej tego spektakularnego widowiska. Koncert CGS otworzył festiwal La Notte della Taranta w Melpignano, a ich występ obejrzało na żywo 100 000 osób.
Zdobywając uznanie krytyków, mając na koncie 17 albumów oraz niezliczone koncerty w USA, Kanadzie, Europie i na Bliskim Wschodzie, w 2010 roku zespół CGS uzyskał tytuł Best Italian World Music Group na festiwalu Meeting of Independent Labels we Włoszech.

Skład zespołu:
Mauro Durante - wokal, bębny ramowe, skrzypce
Alessia Tondo - wokal
Giulio Bianco - dudy, harmonijka, rejestratory
Massimiliano Morabito - akordeon diatoniczny
Emanuele Licci - wokal, gitara, buzuki
Giancarlo Paglialunga - wokal, tamburyn
Silvia Perrone - taniec


JAZGOT
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Plac po Farze

Jazgot to zespół, który łączy w niezwykły sposób tradycję i nowoczesność. To, co najlepsze w muzyce płynącej inspiracjami od rzeki Biały Dunajec po rzekę Dunaj, podane jest w sposób, który nikogo nie pozostawia obojętnym. To muzyka prezentowana przez artystów, którzy opanowali sztukę grania na swoich instrumentach tak dalece, że stać ich w równym stopniu na wirtuozerię i zabawę dźwiękiem. Jazgot to zgrany zespół w stałym składzie, któremu towarzyszy grono zaprzyjaźnionych muzyków. Można więc powiedzieć, że jest to już prawdziwie wielka w składzie i w formie – orkiestra.
W trakcie koncertu zespół Jazgot zaprezentuje autorskie kompozycje oraz nowoczesną aranżację muzyki ludowej. Brzmienia prezentowanych utworów zostaną zabarwione inspiracjami muzyką rumuńską, cygańską oraz węgierską. W trakcie jarmarkowego koncertu usłyszymy brzmienia, które są filozoficznym i muzycznym DNA Podhala w utworze "Śleboda", czy "Przestroga", a z drugiej strony w utworze "Muzyko, siłę daj", usłyszymy bałkańskie rytmy, które poruszą każdą duszę do tańca.
Skład zespołu: Andrzej Jarząbek "FIŚ"” (skrzypce, wokal), Jan Trebunia-Tutka (altówka, wokal), Andrzej Jędrek Polak (skrzypce, wokal), Robert Czech (cymbały węgierskie, kontrabas), Józef Dorula (akordeon), Szymon Bobrowski (trąbka), Paweł Szaflarski (kontrabas)


GRAŻYNA AUGUŚCIK ORCHESTAR - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 21.00
Gdzie: Plac po Farze

GRAŻYNA AUGUŚCIK I TRZY ZESPOŁY porwą publiczność w rejony, w których spotykają się folk, jazz i muzyka poważna. Wybitna wokalistka dowodzi trzema znakomitymi formacjami. Jednocześnie!
Fuzje jazzu i muzyki ludowej to dzisiaj nic nowego, zwłaszcza w polskim jazzie, który twórczo czerpie z rodzimego folkloru (na przykład Zbigniew Namysłowski w swoich kujawiakach). Podobnie jak fuzje jazzu z muzyką poważną (z orkiestrą symfoniczną nagrywali artyści tak odmienni, jak Bill Evans i The Mahavishnu Orchestra). Wielcy kompozytorzy czerpią z folkloru, odkąd muzyka romantyczna zwróciła się w XIX wieku ku ludowym źródłom. Nowy projekt Grażyny Auguścik „Orchestar – Inspired by Lutosławski” scala jednak wszystkie trzy elementy: ludowy, jazzowy i poważny. A stało się to możliwe, ponieważ patronuje tej fuzji wymieniony w tytule płyty Witold Lutosławski.
Wielki polski kompozytor był znawcą polskiego folkloru, który stanowił dla niego niewyczerpane źródło inspiracji. Grażyna Auguścik i jej muzycy sięgnęli nie tylko po utwory Lutosławskiego, jak "Hurra Polka" czy "Fujarka". Poszli dalej, cofając się do źródła oryginalnych natchnień kompozytora, jak – między innymi – w przepięknym, lirycznym utworze "A w tej studni". Grają także czystą muzykę korzeni, jak pieśni "Róża" i "Przyjechał Jasio". Wokalistka często powtarza, że nie znamy i nie doceniamy polskiej muzyki ludowej, którą warto przypominać, którą warto lepiej poznać. Projekt "Orchestar" jest tego najbardziej wymownym dowodem.
Jazzowy fundament zapewnia wokalistce Trio Jana Smoczyńskiego, świetnego pianisty, okazjonalnego wokalisty, ale także – a może nawet przede wszystkim – aranżera niezwykłej muzyki, jak złożyła się na projekt "Orchestar". Ale jazzowe trio, to dopiero jedna trzecia projektu "Orchestar". Drugim zespołem jest ludowa kapela Janusz Prusinowski Trio, które uległo przemianowaniu na Kompanię Janusza Prusinowskiego. Trzeci składnik tej wyjątkowej fuzji to Atom String Quartet. Ten znakomity kwartet smyczkowy w ciągu dosłownie kilku lat wypracował sobie reputację jednego z najlepszych w Europie (jak również dwa Fryderyki).
Skład: Grażyna Auguścik (śpiew), Jan Smoczyński (fortepian i instrumenty klawiszowe), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja), Janusz Prusinowski (skrzypce, akordeon, śpiew), Michał Żak (klarnet, flet drewniany, szałamaja), Piotr Piszczatowski (baraban, bębenek obręczowy), Piotr Zgorzelski (basy, taniec), Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).
[Daniel Wyszogrodzki]


PIEŚNI WĘDROWNYCH LIRNIKÓW - JACEK HAŁAS
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 18.00-19.00
Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną starodawne pieśni dziadowskie o marnościach tego świata, o śmierci i wędrowaniu dusz – ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu wyśpiewane. Wędrujący po terenach dawnej Rzeczypospolitej dziadowie śpiewali pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach (wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach itp.).
Jacek Hałas, artysta od wielu lat eksplorujący różne dziedziny sztuki tradycyjnej – śpiew, taniec, muzykę instrumentalną i rzemiosło – dotarł do nielicznych śladów tego zapomnianego bogactwa. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią, oraz praktykując grę na lirze korbowej – archaicznym strunowym instrumencie wschodnioeuropejskich wędrowców – stworzył na tej bazie nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki.


RECITAL OLI BILIŃSKIEJ pt. "BERJOZKELE"
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 19.30-20.30
Gdzie: Wirydarz Klasztoru OO. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz; to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.


SUTARI
Kiedy: 16 sierpnia (niedziela), godz. 21.00-22.30
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world "Najciekawszym nowym zespołem roku 2012". Zwyciężczynie 10. edycji "Battle of the Bands", konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network. Są także autorkami entuzjastycznie odbieranego przez krytykę i publiczność muzycznego performansu "Watermelon".

Basia Songin: śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna);
Kasia Kapela: śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki);
Zosia Barańska: śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie).


HOLLOENEK HUNGARICA
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto

Pełne pasji poszukiwania średniowiecznych zapisów muzycznych, węgierskich i nie tylko, uskuteczniane przez liczne kontakty z muzykami i wytwórcami instrumentów z różnych krajów, głównie Niemiec, zaowocowały powstaniem grupy Hollóének Hungarica. Zespół został założony w 2002 roku w Debreczynie, z inicjatywy Lajosa Bálinta. Początkowo w repertuarze grupy można było usłyszeć średniowieczne ballady miłosne i pieśni ze zbioru Carmina Burana wykonywane na buzukach, fletach i skrzypcach. Z biegiem czasu głównym instrumentem zespołu i jego znakiem rozpoznawczym stały się dudy, a repertuar poszerzono o węgierskie tańce ludowe, pieśni minstrelów i pieśni rycerskie. Obecnie muzycy grają na dudach, szałamajach, buzukach, skrzypcach, flecie i tapanach – bębnach tureckich.


ORKIESTRA DĘTA ZE ZDZIŁOWIC
Kiedy: 15-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 r. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Józef Dudka, który powołany do wojska, jako dobry skrzypek nauczył się grać na instrumentach dętych, zostając tym samym członkiem orkiestry wojskowej. Po powrocie do rodzinnej wsi założył orkiestrę przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ucząc wielu młodych chłopców grać na instrumentach dętych. Sam miał trzech synów: Bronisława, Leona i Tadeusza, którzy również grali w orkiestrze. Drugim kapelmistrzem został najstarszy z synów – Bronisław. Obecnym kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek. Na repertuar orkiestry składają się tradycyjne melodie, takie jak podróżniaki, oberki, polki, kujawiaki, mazury, czy marsze. Orkiestra grywa także fokstroty, czacze, slowfoksy, walczyki, etc.
Skład kapeli: Skrzypek Eugeniusz (kapelmistrz, klarnet I), Pizoń Henryk (klarnet II), Kędziora Józef (kornet I), Gębala Kazimierz (kornet I), Nieściór Zenon (kornet II), Gębala Michał (tenor), Małek Franciszek (tenor), Adamek Jan (alt, sakshorn), Sosnówka Józef (bas), Gębala Damian (puzon), Pudło Henryk (bęben).


JÓZEF SOWA
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto

Józef Sowa – ur. 1979 r. muzykant, cymbalista, samouk. Gra na skrzypcach, złóbcokach oraz instrumentach pasterskich Karpat takich jak: dudy, trembity, rogi, telenki, piszczałki, fujarki, drumle, dzwonki oraz inne. Prowadzi prezentacje dla dzieci i dorosłych pt. "Karpackie Pasterskie Instrumenty Ludowe". Współpracuje z zespołami ludowymi, folkowymi z kraju i z zagranicy. Propagator kultury i muzyki ludowej łuku Karpat. W wolnym czasie zajmuje się budową fujarek i piszczałek.


KAPELA BORNEGO Z PODZAMCZA
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto

Działa od wiosny 2012 r., grając polską muzykę tradycyjną. Korzystają z takich instrumentów jak skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy. Materiał czerpią przeważnie od mistrzów Roztocza Zachodniego: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna. Kapelę interesuje surowe brzmienie muzyki i bliska interakcja z odbiorcą. Skład kapeli: Mateusz Borny (suka biłgorajska), Piotr Deptuła (skrzypce), Bartosz Gajdzik (bęben obręczowy), Robert Miedziocha (basy dłubane).


KAPELA BRACI DZIOBAKÓW Z WOLI DESTYMFLANDZKIEJ
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówki jarmarkowe
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają tradycyjną muzykę taneczną. Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli. Grają w stylu do dziś określanym na wsiach jako "starodawny" ale potrafią się także odnaleźć w różnych nowych stylach, zależnie od potrzeby i sytuacji. Uczniowie wybitnych skrzypków: Jana Gacy z Przystałowic Małych, Stanisława Głaza z Dzwoli i Bronisława Bidy z Gródek. Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego. Kapela w składzie: Ewa Grochowska (skrzypce), Krzysztof Butryn (suka biłgorajska, bębenek obręczowy, baraban), Edyta Piekarczyk (basy trzystrunowe).


KAPELA MACIEJA ŻURKA / OLSZTYN
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówki jarmarkowe
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Kapela – w różnych składach osobowych i okolicznościach – działa od 2001 r. W jej repertuarze znajdziemy tradycyjną muzykę taneczną z mikroregionu kajockiego, czyli okolic Przysuchy (Małopolska Północna). Grają starodawne mazurki, polki, walce, stosując w praktyce najważniejsze reguły etosu muzykanckiego z tamtych stron. Lider kapeli – Maciej Żurek jest uczniem legendarnego skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych oraz pomysłodawcą i inicjatorem innowacyjnych projektów animacyjnych, dedykowanych kontynuacji, przekazowi międzypokoleniowemu i praktykowaniu muzyki wiejskiej.


KAPELA GÓRALSKA WARZONKA / ŻYWIECCZYZNA
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówka jarmarkowa
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Kapela została założona w 2009 roku. Tworzący ją muzycy na co dzień są leśniczymi, budowniczymi, architektami i pedagogami, działają w wielu zespołach regionalnych, zajmują się również budową oraz nauką gry na unikatowych instrumentach ludowych. Folklor to ich pasja. Posłuchamy prawdziwej góralskiej muzyki, poznamy dawne pieśni i melodie, usłyszymy brzmienie tradycyjnych instrumentów pasterskich oraz archaicznej kapeli beskidzkiej: dudziarza i skrzypka. Skład kapeli: Marcin (skrzypce, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie), Lesio (skrzypce), Michał (skrzypce), Przemek (bas, heligonka, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie).


KAPELA MUZYKA ORAWSKA / ORAWA
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówka jarmarkowa
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Zespół tworzą przyjaciele z różnych miejscowości regionu polskiej Orawy (Lipnica Wielka, Jabłonka, Zubrzyca), których łączy wspólna pasja do muzyki swojego regionu. Dwóch z nich z wykształcenia jest etnografami, którzy żywo interesują się wyszukiwaniem ciekawych melodii regionu. Od dziecka związani z zespołami i kapelami ludowymi. Obecnie pracują nad dotarciem do jak największej ilości melodii orawskich, aby móc rozwijać region i pozostawić materiał dla innych zespołów i kapel w regionie. Skład kapeli: Marcin Kowalczyk (skrzypce prym), Paweł Czaja (altówka, śpiew), Tomasz Misiniec (kontrabas), Patryk Frajcosz (skrzypce sekund, śpiew).


KAPELA DUDZIARSKA KRZYSZTOFA POLOWCZYKA / DOMACHOWO
Kiedy: 15 sierpni, godz. 22.00-02.00, Potańcówka jarmarkowa
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Członkowie grupy należą do biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego in crudo z Domachowa i okolic, działającego od ponad 40 lat, laureata wielu konkursów oraz nagrody im. Oskara Kolberga (1990). Grupa prezentuje autentyczny repertuar mikroregionu Biskupizny, który nie jest odtwarzany ale wciąż żywy i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kapela dudziarska Krzysztofa Polowczyka przygrywa zespołowi od czterech lat. W tym czasie również uczestniczyła w różnych konkursach i przeglądach, zdobywając m.in. pierwsze miejsce w Konkursie "Stara Tradycja" na Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Warszawie oraz drugie miejsce na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Skład kapeli: Krzysztof Polowczyk (dudy wielkopolskie), Gosia Szymankiewicz (skrzypce podwiązane).


KAPELA RODZINNA FOKTÓW / RADOMSKIE
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówka jarmarkowa
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Powstała w 2009 roku, na bazie istniejącej wcześniej, ale niezupełnie „rodzinnej” kapeli, w której obecny skrzypek grał na harmonii. Kiedy jego syn Michał wykazał zainteresowanie, talent i przede wszystkim chęć do nauki grania, ojciec przekazał mu harmonię, a sam zaczął grać na skrzypcach. Wszyscy wywodzą się z muzykalnej rodziny; umiejętności, tradycje muzyczne i instrumenty przekazują z pokolenia na pokolenie. Wykonują repertuar pochodzący z regionu radomskiego: mazurki, oberki, polki, walczyki. Oczywiście wszystko przekazywane z ojca na syna. Przez sześć lat działalności zdobyli uznanie wśród znawców tradycyjnej muzyki, co znajduje odzwierciedlenie w licznych nagrodach na przeglądach i festiwalach muzyki tradycyjnej. Skład kapeli: Waldemar Fokt (skrzypce), Michał Fokt (harmonia), Jan Fokt (bębenek)


CHOJZES KLEZMORIM
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 22.00-02.00, Potańcówka jarmarkowa
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Chojzes Klezmorim to orkiestra klezmerska założona w 2002 w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Powstała z inicjatywy Przemysława Łozowskiego. Repertuar zespołu nawiązuje do muzyki wykonywanej przez tradycyjne żydowskie orkiestry dęte. Na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" otrzymał nagrodę drugiego stopnia w roku 2005. Na Jarmarku Jagiellońskim wystąpi w kameralnym składzie: Przemysław Łozowski – trąbka, Jarosław Adamów – klarnet, Marcin Kowalczuk – puzon, Paweł Świderski – perkusjonalia.