To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Jarmark Jagielloński 2015

14-16 sierpnia



Jarmark Jagielloński 2015 (14-16 sierpnia, Lublin)

Jarmark Jagielloński 2015 | jarmark | warsztaty | muzyka | gry i zabawy | kino | wystawy



SPEKTAKLE, SPOTKANIA, OPOWIEŚCI


KLUB BAJKOPODRÓŻNIKA - OPOWIEŚCI Z CZTERECH STRON ŚWIATA
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 13.00 i 15.00
15 sierpnia,, godz. 12.00 i 13.30
16 sierpnia, godz. 12.00 i 15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Zapraszamy w podróż do świata bajek z różnych stron świata. W ciągu 3 dni Jarmarku Jagiellońskiego odkryjemy bajki europejskie, indyjskie, arabskie, australijskie, afrykańskie oraz indiańskie. Styl opowiadania Michała Malinowskiego jest bardzo żywy, pełen ekspresji i interakcji z publicznością. Uczestnicy ilustrują opowieści współtworząc je głosem i gestem pod batutą i czujnym okiem artysty. Wyprawa do Krainy Bajek to jednocześnie podróż do świata wyobraźni i marzeń. To również spotkanie ze znanymi bohaterami tradycyjnych opowieści i poznanie ich świata wartości. Opowiada Michał Malinowski.


OPOWIEŚCI I PIEŚNI O ZWIERZĘTACH
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 16.00-17.30,
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Zapraszamy na spotkanie z opowieściami i tradycyjną muzyką, w całości poświęcone tematyce zwierzęcej. Będzie to spotkanie ze zwierzętami bardziej i mniej znanymi, dużymi i małymi, mieszkającymi na wsi i w lesie. Dowiemy się, jak żyją razem na wsi i jakie mają przygody, czasami zabawne, a czasami trochę straszne. Opowiemy o dzbanie, w którym tańczyły zwierzęta oraz o kozach: upartych, sprytnych, kłamczuchach, żarłokach. Jedna koza kłamczucha udawała, że nic nie je i z jej powodu gospodarz wygonił parobka, a o mały włos nie wygoniłby własnej żony. Druga koza udawała ogrodnika i wyjadła wszystkie kapusty z ogródka dziadunia. Jak to wszystko się skończyło? Opowieści są zaczerpnięte z tradycji polskiej i innych tradycji wschodniosłowiańskich, a towarzyszą im ludowe zabawy i piosenki. Opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja.


OPOWIEŚCI O WĘDROWANIU
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 16.00-17.30
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Zapraszamy na pieśni i opowieści o sprawach, które działy się całkiem niedawno w okolicznych miejscowościach oraz w odległych krainach. Są to opowieści o poszukiwaniu miłości i szczęścia, a także o niebezpieczeństwach czyhających na drodze do celu podczas wędrówki po bezdrożach Europy środkowowschodniej. Opowiemy o wędrującym jaju, o latającym statku oraz o dziewczynce, która wędruje, by znaleźć braci zamienionych w kruki. Tę podróż w czasie i przestrzeni urozmaicimy sobie muzyką i zabawami wędrujących ludów – Romów i Żydów, a także polskimi pieśniami ludowymi, które powstawały pod silnym wpływem innych kultur – żydowskiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej. Opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja


OPOWIEŚCI Z DRESZCZYKIEM
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 13.00-14.30
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Dla dzieci i rodziców o mocnych nerwach. Zapraszamy na spotkanie z baśniami i legendami z ciemnych lasów i zagajników Lubelszczyzny oraz z pogranicza polsko-ukraińsko-rosyjskiego. Opowiemy o królewnach i wężach, o smokach i dzielnych rycerzach, a także o diabłach. Do tego zaśpiewamy i zagramy na tradycyjnych, diabelskich instrumentach, takich jak lira korbowa, akordeon, bębenek i wielu innych… Przedstawimy opowieści przekazane nam w tajemnicy przez najstarszych mieszkańców wsi oraz przez własnych dziadków. Teraz nadszedł ich czas. Opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja.


LEGENDY DAWNEGO MIASTA – LETNIA SCENA IMPROV
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9

Inspiracją do spektakli będą podania, klechdy, przekazywane z ust do ust przez wieki opowieści, w których główne role, obok lubelskich postaci historycznych, Leszka Czarnego, Pięknej Złotniczanki, Jana Boczarskiego i Nieszczęsnej Rusałki, grają zwyczajni ludzie, mieszkańcy miasta, sąsiedzi, koledzy z pracy, przechodnie, przyjezdni. W czasie spektaklu będą snuć opowieści o niezwyczajnych mieszkańcach Dawnego Miasta i ich tajemnicach, które stały się miejskimi legendami, powtarzanymi do dziś w podwórkach i bramach. W improwizacje wplatane będą fragmenty opowieści, czytane przez moderatora/aktora. Gotowe opowieści posłużą za punkt wyjścia do zupełnie nowych historii, wypełnionych fantazjami publiczności i żywymi dialogami aktorów Improv teatru „Poławiacze Pereł”. Poławiacze Pereł Improv Teatr.


LATAJĄCY KUFER - SPEKTAKL DLA DZIECI TEATRU IM. H. CH. ANDERSENA
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 17.00-18.30
15 sierpnia, godz. 16.00-17.30
Gdzie: Teatr im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w dniu spektaklu w Warsztatach Kultury, ul. Grodzka 5a

Szybując ponad chmurami, Hans dociera do Istambułu. Tam, zagubiony i zadziwiony obcym światem, trafia do komnat tureckiej księżniczki, którą ojciec i władca Turcji – sułtan – trzyma pod kluczem, by ustrzec przed wywróżoną nieszczęśliwą miłością. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu, a Hansowi, dzięki swojej umiejętności opowiadania baśni, udaje się zdobyć przychylność sułtana i jego żony. Jednak wróżba mówi swoje, bo przecież nie łatwo jest zmienić los zapisany w gwiazdach. Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Arkadiusz Klucznik


TUWIM JULEK – PARA BUCH FRAZY W RUCH - SPEKTAKL DLA DZIECI TEATRU MAŁE MI
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 14.00-15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

"Był raz sobie Julian Tuwim… To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraaaz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!".
Spektakl powstał z okazji Tuwimowskiego roku 2013. Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane są zabawą typograficzną. Przeobrażająca się scenografia to efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.
Scenariusz Marty Guśniowskiej i piosenki Jacka "Budynia" Szymkiewicza powstały na podstawie książek Wydawnictwa Literatura: "Rany Julek" – Agnieszki Frączek, oraz "Tuwimowo" – panteonu współczesnych polskich poetów z Wandą Chotomską i Michałem Rusinkiem na czele, parafrazujących wieszcza.


OPOWIEŚCI JARMARCZNE
Kiedy: 15-16 sierpnia
Gdzie: Stare Miasto
Grają i śpiewają: Katarzyna Jackowska, Iwona Sojka


SPOTKANIE Z WIDZĄCYM Z LUBLINA - OKO CADYKA
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 22.30
Gdzie: Plac Zamkowy

Odczyt książki pt. Oko Cadyka (autor: Władysław Panas, czyta: Przemysław Sadowski)
oraz prezentacja filmu pt. Widzący z Lublina, reż.: Grażyna Stankiewicz (52 min.)




ZWIEDZANIE I HISTORIA LUBLINA


LUBELSCY PRZEWODNICY
Kiedy: 14-16 sierpnia od godz. 11.00 do 17.00, początek zwiedzania co pół godziny
Miejsce zbiórki: Plac Łokietka – naprzeciwko Punktu Informacyjnego

Przewodnicy z lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze" bezpłatnie oprowadzą Państwa po Starym Mieście, Klasztorze Ojców Dominikanów i Jarmarku Jagiellońskim.


NOC ŚWIĄTYŃ – ZWIEDZANIE LUBELSKICH ŚWIĄTYŃ
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 20.00
Miejsce zbiórki: przed wejściem do Archikatedry

Ciesząca się dużą popularnością doroczna impreza kulturowa Unii Szlaków "Zachód – Wschód", przygotowana z okazji święta Wniebowzięcia NMP, na które Kazimierz Jagiellończyk nadał Lublinowi w 1448 r. nowy jarmark. Podczas tegorocznej "Nocy Świątyń" przewodnicy zaprezentują kościoły i cerkwie drewniane, które stały w Lublinie w czasach jagiellońskich, a później zastąpione zostały przez obiekty murowane.


NOC JAGIELLOŃSKA

Kiedy: 14 sierpnia, godz. 20.00
Miejsce zbiórki: przy wejściu do Zamku Lubelskiego


OKIEM CADYKA – SPACER SZLAKIEM "WIDZĄCEGO Z LUBLINA".

Pierwszy spacer
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: przy kapliczce w Ogrodzie Saskim, al. Racławickie, naprzeciwko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Drugi spacer
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: pod figurą lwa przy wjeździe na Plac Zamkowy

Trzeci spacer
Kiedy: 16 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: przy wejściu na kirkut ul. Kalinowszczyzna

W dwusetną rocznicę śmierci Jakuba Icchaka Horowitza, znanego jako "Widzący z Lublina", Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza na cykl trzech spacerów tematycznych poświęconych miejscom związanym z historią słynnego lubelskiego cadyka. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z istniejącymi niegdyś w Lublinie nurtami judaizmu takimi jak chasydyzm, czy ruchy mesjańskie.
W ramach spacerów opowiemy dzieje dawnego żydowskiego miasteczka Wieniawa, żydowskiej dzielnicy Podzamcze oraz starego cmentarza żydowskiego.


LUBELSKIE TRADYCJE – WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM
Kiedy: 14-16 sierpnia, o godz. 12.00 i 16.00
Miejsce zbiórki: wyjazd z przystanku ZTM na ul. Lubartowskiej
Zapisy: Liczba miejsc ograniczona, zapisy w LOITIK-u, ul. Jezuicka 1/3 w godz. 10.00-19.00. Bilety w cenie 8 zł

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na wycieczki do Muzeum Wsi Lubelskiej (Skansen).
Muzeum znajduje się przy zachodniej rogatce Lublina, na przedmieściu Sławin. Na 27-hektarowym obszarze wydzielono kilka sektorów etnograficzno-wystawienniczych. Do najcenniejszych obiektów budownictwa wiejskiego i dworskiego z okresu od XVII do I poł. XX w. należą: cerkiew z Tarnoszyna, dwór z Żyrzyna, wiatrak holenderski z Zygmuntowa. W sektorze Miasteczko znajdują się m.in. XVII-wieczny kościół z Matczyna, ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk oraz spichlerz plebański z Wrzelowca.