To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

FOLKOWO BEMOWO 2017

   Folkowo Bemowo to cykliczny projekt prezentujący interesujące, różnokulturowe zdarzenia muzyczne, których podstawowym wyznacznikiem jest twórczy dialog między etniczną tradycją, a szeroko rozumianą współczesnością z wielością jej form, gatunków i pomysłów stylistycznych. Poszczególnym zdarzeniom-koncertom towarzyszą tematycznie połączone z nimi działania edukacyjno-poznawcze (warsztaty, debaty, projekcje filmowe, spotkania, degustacje itp.). Prezentowane zdarzenia muzyczne wraz z całym segmentem działań interdyscyplinarnych w sposób szczególny odnoszą się do szeroko pojętej wielokulturowości Warszawy, zarówno tej rozumianej tradycyjnie, jak i tej postrzeganej poprzez pryzmat emigranckiej współczesności.


najbliższy koncert:

Folkowo Bemowo, art.bem - SUTARI 'Osty' (25 marca, Warszawa)

25 lutego

FOLKOWO BEMOWO 2017

25 marca - SUTARI 'Osty'

25 lutego - LELEK 'Brzask Bogów'
21 stycznia - Mamadou & Sama Yoon
koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00
art.bem, ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego), Warszawa

archiwum koncertów:

FOLKOWO BEMOWO 2016

FOLKOWO BEMOWO 2015

FOLKOWO BEMOWO 2014


FOLKOWO BEMOWO 2017SUTARI

25.03.2017 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)

do wygrania bilety na koncert SUTARI 'Osty' (25 marca, Warszawa)

Mamy dla Państwa dwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert zespołu SUTARI.

:: Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo.
:: W temacie wiadomości proszę napisać "SUTARI 'Osty' - Folkowo Bemowo".
Folkowo Bemowo, art.bem - Sutari (25 marca, Warszawa)godz. 12:00 - warsztaty wokalne
prowadzi: zespół Sutari

Zespół Sutari zaprasza wszystkich chętnych – wiek nie odgrywa roli liczy się tylko gotowość na niezwykła przygodę.
Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą dowolnego przedmiotu domowego, który brzmi szczególnie ciekawie. Może to być wydająca magiczne dźwięki filiżanka lub butelka, czy też na przykład ciekawie szeleszcząca gazeta, albo piszcząca zabawka.
Artystki będą uczyć jak używać najbardziej niezwykłego instrumentu w historii człowieka - ludzkiego głosu. Na podstawie tradycyjnych ludowych pieśni pokażą jak w wielogłosowym śpiewaniu spotkać się w dźwięku, rytmie i opowiadanej w pieśni historii. Razem odkryjemy świat "muzyki codzienności" tworzonej przez różne przedmioty – instrumenty domowe, która zawsze towarzyszyła ludowym pieśniom. Przygotowane na warsztatach pieśni z towarzyszeniem instrumentów domowych pojawią się, oczywiście we wspólnym wykonaniu na wieczornym koncercie.godz. 19:00 - koncert zespołu SUTARI, przedpremiera płyty "OSTY"

Sutari to unikalna na polskiej scenie folkowej, jedyna w swoim rodzaju formacja. Niezwykły mix trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów: Zosia Zembrzuska, Kasia Kapela i Basia Songin - są wokalistkami, instrumentalistkami, aktorkami i performenkami. Od kilku lat działają na różnych polach od muzyki i teatru aż po taniec i film. W ich repertuarze znajdują się niebanalne, intrygujące opracowania pieśni ludowych z wielu regionów Polski, a także własne kompozycje utrzymane w ludowej poetyce i twórczo z nią dialogujące.

Z tradycyjnych pieśni wydobywają kujawski swing czy też mazowiecki soul, a ludowe śpiewy, szepty czy okrzyki odważnie łączą z dźwiękami tarki, ostrzonego noża czy butelek a nawet zwykłego miksera. "Sporo eksperymentujemy z brzmieniem" - mówią same artystki. Wykorzystują dźwięki przedmiotów kuchennych, które nazywają instrumentami domowymi pomagającymi im w przypomnieniu tradycji wspólnego śpiewania przy codziennych pracach.

Ta oryginalna, bardzo współczesna interpretacja ludowych pieśni przyniosła Sutari nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja w 2012 roku, a także otworzyła drzwi wielu europejskich sal koncertowych i festiwali folkowych. Wydana w 2014 płyta "Wiano" otrzymała tytuł "Folkowego Debiutu Roku" przyznawany przez międzynarodowe grono dziennikarzy muzycznych. A jedna z jurorek, Lopa Kotahri z Radia BBC 3 powiedziała: "... śpiewają z taką lekkością, płynnie wymijają się i spotykają głosami, tworzą przy tym intymność i swawolność skrywającą ich wirtuozerię. Odurzające i hipnotyczne. Po prostu genialne".

I taki właśnie: odurzający, hipnotyczny i po prostu genialny będzie ich koncert na scenie Folkowo/Bemowo.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi najnowsze utwory formacji z przygotowywanej właśnie do wydania płyty "OSTY"!!!
do wygrania zaproszenie na koncert LELEK 'Brzask Bogów' (25 lutego, Warszawa)

Mamy dla Państwa dwuosobowe ZAPROSZENIE na koncert "LELEK - Brzask Bogów"

:: Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo.
:: W temacie wiadomości proszę napisać "LELEK 'Brzask Bogów' - Folkowo Bemowo".LELEK - Brzask Bogów

25.02.2017 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - LELEK - Brzask Bogów (25 lutego, Warszawa)

Folkowo Bemowo, art.bem - LELEK - Brzask Bogów (25 lutego, Warszawa)godz. 12:00 - muzyczne warsztaty wokalne
prowadzi: Michał Rudaś

Formacja "LELEK" zaprasza dzieci na niezwykłe warsztaty, które poprowadzi wokalista zespołu, absolwent wokalistyki w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zauroczony muzyką dalekich Indii - Michał Rudaś.

Michał będzie opowiadał o egzotycznej dla nas hinduskiej kulturze i praktycznie wprowadzi dzieci w tajniki najprawdziwszej hinduskiej ragi, której sam uczył się w Indiach u wielkiego mistrza tej muzycznej sztuki - Anapa Misry.

Uczestnicy warsztatów nauczą się także śpiewać kilka piosenek zespołu "LELEK", aby na wieczornym koncercie wykonać je wspólnie z artystami.


godz. 19:00 - koncert "LELEK - Brzask Bogów"

Maciej Szajkowski - charyzmatyczny muzyk i niestrudzony badacz kultur indoeuropejskich, twórca i lider legendarnej "Kapeli ze wsi Warszawa" przedstawia swój najnowszy autorski projekt - "LELEK".

Tworzy go grono, jak sami o sobie mówią, niezwykłych gości. To autentyczna supergrupa, reinterpretująca najbardziej niezwykłe poematy i pieśni, które odwołują się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej słowiańszczyzny.

Różnorodność muzycznych światów, z których pochodzą członkowie formacji, połączona z wyjątkową tematyką gwarantuje słuchaczom moc niejednoznacznych doznań, które trudno zdefiniować słowami. Całości dopełnia oryginalne instrumentarium obejmujące bliskowschodnie lutnie, etniczne perkusjonalia z trzech kontynentów, fidel płocką, lirę korbową, a wszystko to uzupełnione brzmieniami analogowych syntezatorów. Na naszych oczach tworzy się autentycznie nowa muzyczna wartość.

Poddając się tej zjawiskowej muzyce, lawirującej miedzy transowymi rytmami, a przestrzennymi improwizacjami z łatwością odnajdziemy nieuchwytny, słowiański atawizm i bijące z niego praźródło.

Sam Maciej Szajkowski tak mówi o "LELKU": chciałem przywołać magię świata, który stanowił Panteon naszych Przodków zapewniając powtarzalność pór roku oraz odwiecznego cyklu: narodzin, życia i śmierci... Oddać im cześć i ujrzeć brzask Bogów.

Po wielu koncertach w kraju i za granicą, ich występ na scenie Folkowo/Bemowo będzie warszawską premierą projektu "LELEK".

MAMADOU & SAMA YOON

21.01.2017 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)

do wygrania bilety na koncert MAMADOU & SAMA YOON (21 stycznia, Warszawa)

Mamy dla Państwa dwa podwójne ZAPROSZENIA na koncert Mamadou & Sama Yoon.

:: Aby wygrać zaproszenie, prosimy przysłać e-mail z propozycją trzech polskich zespołów, które chcieliby Państwo usłyszeć w cyklu Folkowo Bemowo.
:: W temacie wiadomości proszę napisać "Mamadou & Sama Yoon - Folkowo Bemowo".
Folkowo Bemowo, art.bem - Mamadou & Sama Yoon (21 stycznia, Warszawa)godz. 12:00 - warsztaty wokalno-bębniarskie
prowadzi: Mamadou Diouf

Warsztaty rozpoczną opowieści o Afryce Zachodniej, tamtejszych obyczajach i kulturze w barwnej narracji lidera zespołu Mamadou Dioufa, które przerodzą się we wspólną naukę śpiewu i gry na bębnach. Uczestnicy warsztatów będą się uczyć śpiewu w senegalskim języku wolof oraz gry na bębnach djembe. Przygotowane na zajęciach piosenki z repertuaru zespołu "Mamadou & Sama Yoon" zabrzmią we wspólnym, żywiołowym wykonaniu na wieczornym koncercie.godz. 19:00 - koncert zespołu Mamadou & Sama Yoon

Muzyczny wehikuł Folkowo/Bemowo pojedzie tym razem w stronę Czarnego Lądu za sprawą niezwykłej formacji - "Mamadou & Sama Yoon". W senegalskim języku wolof "sama yoon" oznacza "moja droga, mój wybór" i idealnie określa muzyczną koncepcję tego znakomitego kolektywu. Wiodącym punktem odniesienia jest przepełniony transem afrobeat. Ich koncerty to istny tygiel różnych kultur i gatunków muzycznych, obok afrobeatu, wciągający do tańca, radosny funk, a leniwie, choć z dużym pulsem kołyszące reggae przeplata się z wymagającymi refleksji klimatami pustynnego bluesa.

Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy senegalskiego muzyka, dziennikarza i jak się okazuje, również autora interesujących tekstów piosenek - Mamadou Dioufa oraz doskonałego saksofonisty - Grzegorza Rytko. W przeciągu zaledwie dwóch lat, w pełni zasłużenie, podbili naszą muzyczną scenę. Znakomicie, stylowo grana afrykańska muzyka i śpiewane w języku wolof piosenki wymagające otwartych głów i serc - opowieści o tradycji i szacunku, miłości i tęsknocie. To niezbywalne atuty ich sukcesów.

Dzięki doskonałemu, nowoczesnemu brzmieniu i różnorodności muzycznych nastrojów, dopełnionych ogromną sceniczną charyzmą lidera, każdy ich koncert jest doskonałą, spontaniczną zabawą. Nie pozwala na stanie w kącie i obojętność, pozostając na długo w pamięci.

Bemowski, karnawałowy koncert "Mamadou & Sama Yoon" będzie zarazem premierą ich właśnie wydanej przez For Tune, winylowej płyty "UMBADA".


FOLKOWO BEMOWO 2016

FOLKOWO BEMOWO 2015

FOLKOWO BEMOWO 2014