To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

EtnoKraków (5-11 lipca 2015)


EtnoKraków 2015 (5-11 lipca, Kraków)

Pełny program Festiwalu




Festiwal EtnoKraków to bezprecedensowe połączenie dwóch międzynarodowych imprez poświęconych muzyce etnicznej: przeglądu Euroradio Folk Festival organizowanego przez Polskie Radio wraz z Europejską Unią Nadawców oraz festiwalu Rozstaje / Crossroads Festival Krakow.

Ponad 200 muzyków reprezentujących państwa 4 kontynentów wystąpi na blisko 50 koncertach i nocach tańca w wyjątkowych festiwalowych lokalizacjach. Rozbudowany program obejmuje występy wielu międzynarodowych gwiazd muzyki etnicznej z Europy, Ameryki Południowej, Afryki subsaharyjskiej i Azji oraz zabawy taneczne, warsztaty i targi instrumentów. Wszystko to odbędzie się dzięki współpracy doświadczonych i zasłużonych w promowaniu muzyki folkowej instytucji: Polskiego Radia i Europejskiej Unii Nadawców EBU, Stowarzyszenia Rozstaje oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego i Miasta Krakowa.

Podczas festiwalu EtnoKraków zaprezentują się artyści międzynarodowej sceny world music, w tym m.in. Manou Gallo Groove Orchestra (Wybrzeże Kości Słoniowej), Mbongwana Star International (Kongo), Meridian Brothers (Kolumbia), Maria Kalaniemi (Finlandia), Kepa Junkera (Hiszpania), Sayat Nova Ensemble (Armenia) oraz Valetnine Clastrier (Francja). Bardzo licznie reprezentowana będzie także polska scena muzyki folk. W Krakowie pojawią się tacy artyści jak m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa w transkontynentalnej fuzji z Mercedes Peón (Hiszpania), pianista Piotr "Pianohooligan" Orzechowski z koncertem 15 Studies for the Oberek, zespół Kwadrofonik & Adam Strug oraz Kapela Maliszów. Ważnym akcentem będą także występy artystów tworzących w Krakowie, wśród nich – pionierów sceny klezmerskiej z zespołu Kroke, Joanny Słowińskiej z elektro-folkowym projektem Archipelag2, a także grającej przedwojenny punk grupy Hańba!.




Euroradio Folk Festival to wydarzenie o kilkudziesięcioletniej tradycji i międzynarodowej randze. Misją festiwalu było stworzenie platformy prezentacji i promocji artystów inspirujących się lokalnymi i regionalnymi tradycjami muzycznymi. Powołany w 1980 roku przegląd muzyki folkowej co roku odbywa się w innym państwie, a za jego organizację odpowiada jedna z 57 rozgłośni radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Występy zespołów delegowanych przez członków EBU są rejestrowane, zaś powstałe nagrania emitowane na antenach radiowych. Polskie Radio organizowało Festiwal już dwukrotnie: w 1995 roku w Zakopanem oraz 2005 roku w Gdańsku.

- Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest promocja młodych artystów, sięgających do korzeni swojej kultury. Ich nowoczesne podejście do tradycji jest szalenie istotne w przekazywaniu idei własnej tożsamości kolejnym pokoleniom – mówi Kuba Borysiak, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, Head of Euroradio Folk & Traditional Music Group.



Rozstaje / Crossroads Festival Krakow to jeden z najważniejszych festiwali world music w Polsce i w tej części Europy. Od 1999 roku prezentuje krakowskiej publiczności – podczas koncertów kameralnych i plenerowych, często odbywających się na Rynku Głównym – najlepszych artystów międzynarodowej i polskiej sceny etno, world music, folk, etnojazz i muzyki tradycyjnej. Rozstaje gościły kilkaset zespołów z kilkudziesięciu krajów świata. Stałym elementem festiwalu są warsztaty muzyczne, będące unikalną okazją do edukacji w zakresie kultur muzycznych świata, a także zamawiane specjalnie na festiwal międzynarodowe projekty artystyczne.

- ROZSTAJE / CROSSROADS Festival Krakow od 17 lat wypełnia Kraków paletą muzycznych barw ze wszystkich kontynentów. Obok prezentacji brzmień tradycyjnych, kreujemy przestrzeń dla nowej muzyki inspirowanej źródłami i rodzącej się w zgiełku aglomeracji - zgodnie z naszym tegorocznym hasłem Sounds od Europe / Sounds of the Towns – mówi Jan Słowiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Rozstaje.