To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

VOŁOSI

Wołosi i Lasoniowie - Zjednoczenie tradycji i klasyki

   Wołosi i Lasoniowie tworząc kompozycje na pograniczu tradycji i klasyki, połączyli elementy muzyczne obu na pozór odległych od siebie światów muzycznych i stworzyli z nich zupełnie nową stylistycznie opowieść muzyczną.

   Wołosi to nazwa którą przyjęli muzycy z Beskidu Śląskiego, współtworzący przez lata grupę Wałasi. Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek oraz Robert Waszut urodzili się i wychowali w Trójwsi czyli Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie. To region w którym kultura tradycyjna jest bardzo żywa. Pieśni i melodie instrumentalne są tu wciąż przekazywane z pokolenia na pokolenie. Muzyka ludowa grana na skrzypcach czy gajdach jest obecna niemal na każdej imprezie muzycznej. Beskid Śląski to także miejsce w którym występuje niezwykłe bogactwo instrumentów pasterskich, z których warto wyróżnić archaiczną trąbitę.
   Wołosi to także nazwa która wpisuje muzyków w wielowiekową tradycję. Osadnictwo wołoskie w XV i XVI wieku z okolic historycznej Wołoszczyzny (tereny obecnej Rumunii i Mołdawii) w regionie Beskidu Śląskiego, odcisnęło bardzo silne piętno na tutejszej kulturze muzycznej. Wspólne dziedzictwo kulturowe, przejawia się tu w podobieństwie melodycznym ale także stylistycznym. Może to właśnie dlatego melodie wykonywane przez zespół przywodzą czasem na myśl muzykę rumuńskich lautari? Karpacka nuta to jednak tylko jedna z inspiracji w tej wielowątkowej historii.
   Obok Wołochów, czyli muzyków ludowych, grupę współtworzą Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, klasycy wychowani w mieście, związani z Akademią Muzyczną w Katowicach. Oni także należą do muzycznego rodu - ich ojciec, Aleksander Lasoń, jest znanym dyrygentem, pianistą i kompozytorem, należącym do Pokolenia '51. Krzysztof Lasoń jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego brat, Stanisław to z kolei młody absolwent tejże Akademii w klasie wiolonczeli. Dla nich także muzyka była naturalnością, dzięki ojcu poznawali ją z zupełnie innej strony niż Wołosi.
   Muzykę zespołu, mimo niezwykle pojemnej definicji gatunku, trudno jest nazwać folkiem. Poziom wirtuozerii, zgrania oraz wspólnego porozumienia podczas gry przenosi ich w zupełnie inne kategorie. To muzyka w której artyści tradycję traktują jako punkt wyjścia, twórczą inspiracje do tworzenia własnych kompozycji. Pobrzmiewają tu zatem melodie Beskidu Śląskiego, ale wyraźny jest także klimat muzyczny charakterystyczny dla całych Karpat. Wartość ich sztuki tkwi w twórczej adaptacji tych elementów i składaniu ich w nową całość. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa improwizacja. Trzeba dojrzałości ale przede wszystkim talentu aby wyważyć proporcje pomiędzy techniką a fantazją. Słuchając ich debiutanckiej płyty można odnieść wrażenie, że także tę sztukę, zarówno Wołosi jak i Lasoniowie, opanowali w stopniu najwyższym.

Kuba Borysiak, Polskie Radio

NOMADISM
  

CD czasowo niedostępne

VOŁOSI
  

CD czasowo niedostępne




VOŁOSI

 
fot. press
Krzysztof Lasoń - skrzypce; Stanisław Lasoń - wiolonczela; Jan Kaczmarzyk - altówka trzystrunowa; Robert Waszut - kontrabas; Zbigniew Michałek - skrzypce


Zespół VOŁOSI wyznacza zupełnie nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe.

Vołosi wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. TFF Rudolstadt, ArtPole, ArtGene, Dwa Brzegi, Spoiwa Kultury, FolkBaltica, ArtZona), odbyli liczne trasy koncertowe (Niemcy, Dania, Gruzja, Ukraina). Koncertowali również podczas prywatnych spotkań Prezydenta Bronisława Komorowskiego z przywódcami państw europejskich w Belwederze i Zameczku Prezydenta w Wiśle. Koncerty Vołochów były transmitowane przez Program II, Program III Polskiego Radia oraz niemiecką stację WDR3.




Teledyski:


Tsavkisi - official video (Nomadism)

Vołosi, 'Tsavkisi' z płyty 'Nomadism'


Zmierzch (by Piotr Smoleński), z płyty Vołosi

Vołosi, 'Zmierzch' z płyty 'Vołosi'


Transylvania (live in Kyiv), z płyty Vołosi

Vołosi, 'Transylvania' (live in Kyiv) z płyty 'Vołosi'


Vołosi i Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia

Vołosi i Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia


Volosi - Mamadou Diouf - Monks from Drepung Gomang Monastery

Volosi - Mamadou Diouf - Monks from Drepung Gomang Monastery






Polecamy:


Jazgot

Jazgot - MUZYKO SIŁĘ DAJ


Kapela ze Wsi Warszawa

Kapela ze Wsi Warszawa 'NORD'


Karolina Cicha

Karolina Cicha 'JIDYSZLAND / YIDDISHLAND'


Kwartet Jorgi

Kwartet Jorgi 'MUZYKA NA TRĄBKĘ, GITARĘ I FLET'


Ola Bilińska

Ola Bilińska 'BERJOZKELE'


Kapela Maliszów

Kapela Maliszów 'MAZURKI NIEPOJĘTE'


Kwadrofonik

Kwadrofonik 'REQUIEM LUDOWE'


Lautari

Lautari 'VOL. 67'


Makaruk

Makaruk 'EROTYKI LUDOWE'


Trzy Dni Później

Trzy Dni Później 'POKÓJ JEJ CIENIOM'