To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

HANIA RYBKA

   Anna Chowaniec-Rybka to wokalistka znana już dzisiaj w kręgach profesjonalistów i fanów muzyki folkowej. Urodzona i wychowana na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, a także obrzędy i obyczaje ludowe, którym zawsze towarzyszy muzyka i śpiew. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Skubis, a następnie w klasie prof. Anny Kościelniak. Już w trakcie studiów wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Słowacja). W trakcie studiów dwukrotnie brała udział w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu – Austria (1996,1997), szkoląc swój głos pod okiem prof. Trojanowej z Akademii Muzycznej w Moskwie. W latach 1990-1997 współpracowała z zespołami góralskimi działającymi pod patronatem Związku Podhalan, a w roku 1997 zaśpiewała partię solową Jadwigi w operze „Jadwisia spod Regli” Juliana Reimschüssla.
   Brała udział w nagraniach płyt zespołu „Zokopiany” („Nuty spod hól” i „Ginie śniezek po holach”). Współpracowała z zespołami „Brathanki”, „Skaldowie”, gościnnie występowała także z zespołem „Golec uOrkiestra” oraz z Marylą Rodowicz. Przez jakiś czas współpracowała z krakowskim kabaretem „Loch Camelot”. Śpiewa także na najnowszej płycie Marka Grechuty
   Po ukończeniu studiów założyła swój własny zespół „Rybka i Przyjaciele”. Powracając do korzeni próbuje łączyć muzykę ludową z jazzem. W skład zespołu wchodzą także muzycy z Podhala: Sebastian Karpiel Bułecka (skrzypce, fujarki, koza), Bartłomiej Kudasik (altówka) oraz profesjonalni muzycy z Krakowa : Leszek Szczerba (saksofon sopranowy), Józef Michalik (kontrabas) i Sławomir Berny (perkusja).
   W tym składzie zespól Anny Chowaniec Rybki wystąpił na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. W maju 2002 roku koncertowali w Sofii na zaproszenie Instytutu Polskiego. W roku 2002 zespól został laureatem organizowanego przez Polskie Radio konkursu muzyki folkowej „Nowa Tradycja”. Od tego momentu radio patronuje zespołowi, umożliwiając mu między innymi nagranie pierwszej płyty „I to, i to”, o której szefowa Radiowego Centrum Kultury Maria Baliszewska pisała: „Płyta doskonale nagrana, dobrze ułożona muzycznie, w pewnym sensie unikatowa, bo tego typu aranżacji muzyki, nie tylko góralskiej, ale ludowej muzyki z różnych regionów w jazzowo-rozrywkowej formie jeszcze nie było”. Z nieco innym składem Anna Chowaniec Rybka nagrała również „Kolędy i pastorałki”, które promowała podczas trasy koncertowej na przełomie 2002 i 2003 roku we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

I TO, I TO
  

CD nakład wyczerpany