To jest tylko fragment strony. |
Dziczka
KOLĘDY Z PODLASIA
KONADOR 2012
opis:
Zespół Dziczka powstał w 2006 roku w Warszawie z grupy przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Założycielem i liderem grupy jest Tetiana Sopiłka, ukraiński etnomuzykolog, przez wiele lat związana z legendarnym zespołem "Drewo". Repertuar Dziczki stanowią tradycyjne ukraińskie wiejskie pieśni - zarówno obrzędowe, jak i liryczne - zebrane podczas własnych badań terenowych oraz pochodzące z archiwów muzycznych. W swoich interpretacjach zespół pragnie zachować oryginalne miejscowe dialekty i sposób wykonania.
Na niniejszy album składają się tradycyjne pieśni zimowego cyklu obrzędowego z północnego Podlasia - granicy zasięgu północno-zachodniego obszaru ukraińskiej etnografii, który obecnie znajduje się na terytorium Polski. Stylistyka muzyczna utworów zawartych na płycie jest zróżnicowana: od archaicznych monodycznych deklamacji do złożonych wielogłosowych pieśni pochodzących z XIX i XX wieku.
Zimowy repertuar mieszkańców północnego Podlasia tworzą kolędy, noworoczne pieśni oraz "hohotuchy" (tak nazywają się noworoczne teatralne widowiska z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą). Pieśni śpiewało się na Boże Narodzenie i Nowy Rok, chodząc od chaty do chaty, chwaląc i winszując gospodarzom, życząc im zdrowia i dobrobytu. U podstawy tych obchodów leżała dawna wiara w to, że życzenia wypowiedziane w okresie Noworocznym miały się spełnić. Ze względu na swoje początki kolędowanie - chodzenie po domach z widowiskiem obrzędowym i pieśniami - jest zwyczajem pozacerkiewnym, powstałym jeszcze w czasach pogańskich. Kolędując śpiewano gospodarzom, młodym dziewczętom, parobkom, młodym małżeństwom. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa do tradycyjnych świeckich motywów doszły nowe, religijne, osnute wokół fragmentów Pisma Świętego, przede wszystkim o narodzeniu Chrystusa i o Matce Bożej. Na zakończenie kolędowania dla gospodarzy śpiewano życzenie mnogo (wiele) lat: "Ta kolęda Bogu śpiewana ku radości, a wam, Gospodarze, na długie lata pomyślności".
W opracowaniu graficznym wykorzystano tradycyjne wycinanki z Podlasia.
śpiewają:
Maria Bikont
Justyna Czerwińska
Maria Puzyna
Tetiana Sopiłka
Ewa Winiarska
Agata Wróbel