To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Dziczka
KOLĘDY Z PODLASIA

KONADOR 2012

CD nakład wyczerpany

 1. Z Nowym hodom my idem   2:29
 2. Dobryj weczor, czodryj weczor   1:02
 3. A w pana Karola   4:58
 4. Boh Predwiecznyj narodywsja   3:10
 5. Pryletiła łastiwońka   1:01
 6. Chrystos Spasytel'   4:08
 7. A w pana Andrija stojała kalina   1:40
 8. Zwiezda jawyt czudno   4:33
 9. Oj czyji ż czyji dworc'a noweńky   2:19
 10. Dnies' od Diewy Chrystos rożdajetsja   3:49
 11. Wo stranie Judejskoj   5:46
 12. Oj jasna krasna w łuz'i kalina   2:13
 13. Szo to za nowyna na swit nastała   3:24
 14. Boh Natura   3:05
 15. De ż ty moj myłoj na polowaniu   1:27
 16. Wasylowa Maty poszła hohotaty   0:35
 17. Dobryj weczur ws'im wam   2:34
 18. Mnohaja leta   1:04


opis:Zespół Dziczka powstał w 2006 roku w Warszawie z grupy przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Założycielem i liderem grupy jest Tetiana Sopiłka, ukraiński etnomuzykolog, przez wiele lat związana z legendarnym zespołem "Drewo". Repertuar Dziczki stanowią tradycyjne ukraińskie wiejskie pieśni - zarówno obrzędowe, jak i liryczne - zebrane podczas własnych badań terenowych oraz pochodzące z archiwów muzycznych. W swoich interpretacjach zespół pragnie zachować oryginalne miejscowe dialekty i sposób wykonania.

Na niniejszy album składają się tradycyjne pieśni zimowego cyklu obrzędowego z północnego Podlasia - granicy zasięgu północno-zachodniego obszaru ukraińskiej etnografii, który obecnie znajduje się na terytorium Polski. Stylistyka muzyczna utworów zawartych na płycie jest zróżnicowana: od archaicznych monodycznych deklamacji do złożonych wielogłosowych pieśni pochodzących z XIX i XX wieku.

Zimowy repertuar mieszkańców północnego Podlasia tworzą kolędy, noworoczne pieśni oraz "hohotuchy" (tak nazywają się noworoczne teatralne widowiska z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą). Pieśni śpiewało się na Boże Narodzenie i Nowy Rok, chodząc od chaty do chaty, chwaląc i winszując gospodarzom, życząc im zdrowia i dobrobytu. U podstawy tych obchodów leżała dawna wiara w to, że życzenia wypowiedziane w okresie Noworocznym miały się spełnić. Ze względu na swoje początki kolędowanie - chodzenie po domach z widowiskiem obrzędowym i pieśniami - jest zwyczajem pozacerkiewnym, powstałym jeszcze w czasach pogańskich. Kolędując śpiewano gospodarzom, młodym dziewczętom, parobkom, młodym małżeństwom. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa do tradycyjnych świeckich motywów doszły nowe, religijne, osnute wokół fragmentów Pisma Świętego, przede wszystkim o narodzeniu Chrystusa i o Matce Bożej. Na zakończenie kolędowania dla gospodarzy śpiewano życzenie mnogo (wiele) lat: "Ta kolęda Bogu śpiewana ku radości, a wam, Gospodarze, na długie lata pomyślności".

W opracowaniu graficznym wykorzystano tradycyjne wycinanki z Podlasia.


śpiewają:Maria Bikont
Justyna Czerwińska
Maria Puzyna
Tetiana Sopiłka
Ewa Winiarska
Agata Wróbel