To jest tylko fragment strony. |
Khalil Gibran
PROROK
Drzewo Babel 2006
CD czasowo niedostępne br> | ||
LISTY MIŁOSNE PROROKA wybór i adaptacja: Paulo Coelho tłumaczenie: Anna Gren, Grażyna Misiarowska PROROK tłumaczenie: Ernest Bryll okładka: twarda liczba stron: 160 wymiary: 130 x 205 mm |
Khalil Gibran [ur. 1884 w Bszarre, zm. 1931 w Nowym Jorku] - malarz, poeta, filozof. Urodził się w rodzinie maronickich chrześcijan w płn. Libanie. Studiował malarstwo w Bostonie i Paryżu. Wielki wpływ na jego sztukę wywarła przyjaźń z Mary Haskell, która z czasem przerodziła się w miłość. Twórczość Gibrana łączy w sobie filozofię Wschodu i Zachodu. Jego nieśmiertelny Prorok [1923] przetłumaczony na kilkadziesiąt języków stał się inspiracją dla kontrkultury dzieci kwiatów i przewodnikiem duchowym dla kolejnych pokoleń.
Paulo Coelho [ur. 1947 w Rio de Janeiro]- zanim w wieku 38 lat spełnił młodzieńcze marzenia i został pisarzem, tworzył teksty piosenek, pracował jako dziennikarz. Powieść Alchemik sprawiła, że stał się jednym z najbardziej poczytnych autorów współczesnych a jego książki ukazały się w 60 językach, w 150 krajach. Zauroczony Prorokiem Khalila Gibrana dokonał wyboru i adaptacji korespondencji Gibrana z jego serdeczną przyjaciółką Mary Haskell.
Przeczytałem po raz pierwszy Proroka w latach sześćdziesiątych. Myślałem wówczas: Gibran jest buntownikiem.
Po raz drugi przeczytałem Proroka w latach osiemdziesiątych, aby przypomnieć sobie jego niezwykłą prostotę i siłę. Sądziłem wtedy: Gibran jest mędrcem.
Po raz trzeci przeczytałem Proroka w latach dziewięćdziesiątych. Wiedziałem już, że zbuntowany duch i słowa mądrości nie zawsze odzwierciedlają złożony świat duszy pisarza. Pytałem wówczas sam siebie: Kim jest Gibran?
W końcu natrafiłem na jego listy.
Kiedy człowiek kocha, odkrywa swoją duszę. Listy Khalila Gibrana do Mary Haskell pozwoliły mi lepiej zrozumieć świat wewnętrzny artysty. Gibran nie był ani rewolucjonistą, ani mędrcem.
Był człowiekiem, takim jak my wszyscy – nosił w sercu te same smutki i te same radości. Dał nam przykład i pokazał, że możemy podążać jego śladem. Każdy bowiem na swój sposób i w swoim rytmie idzie przez życie trudną i piękną Drogą Zwykłych Ludzi.
Paulo Coelho