To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Karolina Cicha i Elżbieta Rojek
JEDEN - WIELE
pieśni chwalebne wielu świątyń

Wydźwięk 2018

CD - 32 zł Dodaj do koszyka

 1. Strannik
 2. (sł. i muz. tradycyjne)
 3. Idzie mój Pan
 4. (muz. tradycyjna, sł. anonimowe)
 5. Ei, ich sach in dem trone
 6. (sł. i muz. Heinrich von Frauenlob)
 7. O Tiebie radujetsia
 8. (sł. Liturgia świętego Bazylego, muz. „Irmologion Supraski”)
 9. Jor - melizmat pochwalny
 10. (muz. Elżbieta Rojek)
 11. Ba man sanama
 12. (sł. Dżalaluddin Rumi, muz. Mohammad Reza Shajarian, Hossein Alizadeh, Kayhan Kalhor, Homayoun Shajarian)
 13. Al-Fatiha
 14. (sł. Koran, muz. tradycyjna)
 15. Salam alejkum
 16. (sł. Abd al-Mutalib, muz. tradycyjna)
 17. Exomologiste
 18. (sł. Biblia, muz. Karolina Cicha i tradycyjna - koda)
 19. Sznirele perele, intro
 20. (sł. i muz. tradycyjne)
 21. Sznirele perele
 22. (sł. i muz. tradycyjne)
 23. Psalm 136
 24. (sł. Biblia, muz. Karolina Cicha)
 25. Gloria
 26. (sł. Biblia, muz. Jacques Berthier)
 27. Kiedy ranne wstają zorze
 28. (sł. Franciszek Karpiński, muz. Stanisław Moniuszko)
 29. Jedid nefesz
 30. (sł. Elazar Azikri, muz. anonimowa)


opis:Album "Jeden-wiele" to zbiór najradośniejszych i najjaśniejszych pieśni, które można usłyszeć w świątyniach na Podlasiu, gdzie od wieków współegzystują obok siebie różne religijne tradycje. Ta płyta to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie religie przemawiają niejako jednym głosem. Jest to materiał bliski stylistycznie muzyce folkowej, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów etnicznych takich jak fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz, komancze, ud, rubab, daf czy tombak, z muzyką czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu. Całość dopełniają języki sakralne, m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski. Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej słyszymy tu tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych tradycji Religii Księgi: prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego; staroobrzędową pieśń z Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku.

Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn. Karolina Cicha - ugruntowana już w gatunku ethno i World Music, zainspirowana charyzmą Eli Rojek, objawia tu najbardziej mistyczną stronę swej twórczości.


skład zespołu:Karolina Cicha - śpiew, akordeon, klawisze, looper, sampler perkusyjny
Elżbieta Rojek - śpiew, harmonium
Karolina Matuszkiewicz - śpiew, kamancze, fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz
Mateusz Szemraj - oud, rubab
Patrycja Betley (de domo Napierała) - instrumenty perkusyjne


artystki:


KAROLINA CICHA - kompozytorka, wokalistka, aktorka i multiinstrumentalistka. Rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Laureatka GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

ELŻBIETA ROJEK – aktorka, wokalistka i choreografka. Zaangażowana w różnorodne projekty teatralno-muzyczne. Przez wiele lat czołowa aktorka "Gardzienic". Współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea". W teatrze odwołująca się do muzyczności; w muzyce poszukująca związku z ruchem i słowem. Jej przygoda z muzyką zaczęła się w autobusach wiozących ludowe grupy śpiewacze z okolic Chełma do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Karierę wokalną zaczęła w zespole "Orkiestra Św. Mikołaja", eksplorując łemkowską i huculską tradycję muzyczną. W muzycznych poszukiwaniach najbliżej jej do muzyki etnicznej. Pozostała wierna zainteresowaniom muzyką tradycyjną, ale nie boi się eksperymentów.fot. Paweł Nowicki