To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

MAYA YOUSSEF

Maya Youssef syryjska opowiadaczka, kompozytorka, wirtuozka cytry qanun. Podchodzi do gry na tym instrumencie w sposób niepowtarzalny i innowacyjny, co pozwoliło jej zyskać fanów na całym świecie. Łączy w sobie niezwykłe muzyczne talenty z wielkodusznością, ciepłem, humorem i optymizmem.

Maya jest pierwszym muzykiem w rodzinie. Jej ojciec miał ogromną kolekcję nagrań z całego świata, dzięki czemu w domu słuchała zarówno muzyki zachodniej i arabskiej klasyki, jazzu, fusion, muzyki świata, a nawet muzyki tybetańskich mnichów. Naukę w szkole muzycznej rozpoczęła w wieku siedmiu lat ucząc się gry na skrzypcach. Pewnego dnia, gdy miała dziewięć lat, w drodze do szkoły usłyszała piękny dźwięk i melodię dobiegającą z pobliskiej taksówki. Jak zaczarowana podążyła za nią i już wtedy postanowiła, że będzie grać na qanun - instrumencie, który tak ją zachwycił.

Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, jest okrzyknięta "królową Qanun". Artystka w niezwykle przekonujący sposób łączy tradycyjną grę na bliskowschodniej cytrze ze współczesną, pełną nowych inspiracji rzeczywistością. Jest niesłychanie skupiona na tym, w czym wyraża się istota i kunszt gry na qanun, przesuwając jednocześnie nieustannie granice możliwości tego instrumentu. Dzięki temu buduje bogate, oryginalne, wielowymiarowe muzyczne światy.

Intensywna i przemyślana muzyka Mayi jest zakorzeniona w arabskiej tradycji klasycznej, ale wytycza ścieżki do jazzu, zachodniego stylu klasycznego i latynoskiego. Artystka bada emocjonalne i lecznicze właściwości muzyki. Dla niej akt grania muzyki jest "przeciwieństwem śmierci i zniszczenia; jest to akt potwierdzający życie i nadzieję oraz antidotum na to, co się dzieje, nie tylko w jej rodzinnej Syrii, ale na całym świecie".

Qanun to tradycyjna syryjska cytra o 78 strunach słynąca z wyjątkowego urzekającego i melodramatycznego dźwięku. Występuje również w innych krajach świata arabskiego, w Turcji, Armenii i Azerbejdżanie, ale w nieco zmienionych formach. Arabskie słowo "qanun" tłumaczy się jako "regułę, prawo, normę". Nazwa ta wywodzi się z pozycji instrumentu w tradycyjnym zespole arabskim - ustawienie strojenia pozostałych instrumentów zależy od qanun. Jest uważany nie tylko za jeden z głównych instrumentów, ale także za odpowiednik fortepianu według tekstów arabskiej teorii muzyki z początku XX wieku. W całym świecie arabskim na qanun grają niemal wyłącznie mężczyźni. Maya Youssef jest jedną z nielicznych kobiet i wirtuozem tego niezwykłego instrumentu.

SYRIAN DREAMS
  

CD - 60 zł Dodaj do koszyka
MAYA YOUSSEF 
Maya Youssef, fot. Sarah Ginn, mat. prasowe

 
Maya Youssef, mat. prasowe


:: MAYA YOUSSEF:

mayayoussef.com | facebook | kanał youtube


multimedia:'Syrian Dreams' album teaser

'Syrian Dreams' album teaserBombs Turn into Roses

Maya Youssef 'Bombs Turn into Roses'


Queen of the Night

Maya Youssef 'Queen of the Night'


Polecamy:


ANA MOURA

Ana Moura 'GUARDA-ME A VIDA NA MĂO'


ZÉ LUÍS

Zé Luís 'SERENATA'


MERCEDES PEÓN

Mercedes Peón 'SIHÁ'


NEURASJA

NEURASJA


MILO Ensemble

MILO Ensemble 'LIVE AT PROM KULTURY 2018'


SAME SUKI

Same Suki 'ACH, MÓJ BORZE'


OLA BILIŃSKA

Ola Bilińska 'BERJOZKELE'


ANIA BRODA

Ania Broda 'THOUSAND LAKES'