To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

RADIO AZJA 2018

Radio Azja to niszowy festiwal poświęcony współczesnej muzyce azjatyckiej.

Program wydarzenia kształtują artyści eksperymentujący, śmiało łamiący muzyczne konwenanse, przekraczający granice gatunków. Poszukujący autentyczności outsiderzy, wykraczający zarówno poza mainstream, jak i związane z muzyką azjatycką stereotypy. Na scenie pojawiają się zarówno tradycyjne instrumenty, jak i najnowszej generacji elektronika. Radio Azja nie ogranicza się do prezentacji konkretnych stylów w muzyce, pokazując to, co aktualnie najbardziej wartościowe i intrygujące. Proponuje muzykę niebanalną, ambitną, autorską i szczerą, a przede wszystkim powstałą z głębokiej potrzeby artystycznej wypowiedzi.

Archiwum:
Radio Azja 2014
Radio Azja 2015

Festiwal Radio Azja, 6-9 grudnia 2018 r.            | PROGRAM | BILETY | ARTYŚCI | AKADEMIA |


Festiwal Radio Azja 2018


W tym roku Festiwal Radio Azja zagości w Warszawie po raz drugi. Historia wydarzenia sięga jednak czterech lat wstecz, kiedy miało ono formę koncertowego cyklu. W sumie na scenie Radia Azja wystąpiło już trzynastu azjatyckich wykonawców. Przed nami kolejnych ośmiu!

Podczas czterech festiwalowych dni będzie można usłyszeć radykalnie różne projekty muzyczne: od kontemplacyjnych, minimalistycznych kompozycji łączących brzmienie instrumentów akustycznych i subtelnej elektroniki, przez rytualne tańce, którym towarzyszy muzyka współczesna, melancholijno-wybuchowy jazz z Korei i japońskie "domowe melodie", aż po przetworzony zestaw nagrań terenowych i taneczny, wysokooktanowy wieczór z indyjską bhangrą.

Podobnie jak w zeszłym roku, koncertom towarzyszyć będzie Akademia Radia Azja, w ramach której odbędą się spotkania z artystami, warsztaty i prelekcje.

PROGRAM:czwartek, 6 grudnia, godz. 20:00
miejsce: TR Warszawa, Marszałkowska 8

:: Midori Hirano (Japonia)

:: Jan Jelinek & Masayoshi Fujita (Japonia, Niemcy)piątek, 7 grudnia, godz. 20:00
miejsce: Pogłos, Burakowska 12

:: RSVP Bhangra (Indie/UK)

:: Indian Man (Indie/UK)sobota, 8 grudnia, godz. 19:00
miejsce: TR Warszawa, Marszałkowska 8

:: Tenniscoats (Japonia)

:: Hyunjin Bek & Kimoki Saturnballad (Korea Pd)niedziela, 9 grudnia, godz. 19:00
miejsce: TR Warszawa, Marszałkowska 8

:: Baliphonics (Sri Lanka)

:: Kink Gong (Francja)

BILETY:


karnety - 170 zł
bilety (jeden bilet na koncert dwóch artystów) - 60 zł
bilety dostępne przez: radioazja.pl, Going., Empik Bilety oraz w salonach sieci Empik i TR Warszawa

ARTYŚCI


Midori Hirano (Japonia)

Midori Hirano jest pianistką, kompozytorką i producentką. Od dziecka gra na fortepianie, który stał się przedmiotem jej specjalizacji na uniwersytecie muzycznym. Jej kompozycje opierają się na połączeniu brzmienia instrumentów akustycznych, takich jak właśnie fortepian, smyczki czy gitara, z eksperymentalną mieszanką nowoczesnych, cyfrowych dźwięków i subtelnie przetworzonymi nagraniami terenowymi.


Midori Hirano (Japonia)

Jan Jelinek & Masayoshi Fujita (Niemcy, Japonia)

Wyjątkowe spotkanie cenionego, japońskiego wibrafonisty z klasykiem niemieckiej elektroniki.

Jan Jelinek znany jest z minimalistycznych kompozycji, które zaliczyć można do nurtu microhouse, glitch czy minimal techno. Artysta skupia się na transformacji dźwięku, przekładając parametry utworów z kanonu muzyki popularnej na abstrakcyjną, zredukowaną teksturalną elektronikę. [...]

Masayoshi Fujita to kompozytor i instrumentalista. W poszukiwaniu własnego, indywidualnego brzmienia wibrafonu, nieustannie eksploruje jego możliwości, przymocowując do instrumentu kawałki metalu, paski folii i inne przedmioty. [...]


Jan Jelinek & Masayoshi Fujita (Niemcy, Japonia)

RSVP Bhangra (Indie/UK)

Pięcioosobowa formacja łączy tradycyjną ludową muzykę pendżabską z zachodnim, rockowym sznytem, tworząc wysokoenergetyczną, taneczną mieszankę, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Podrasowane brzmieniem klasycznego, rockowego instrumentarium dźwięki przywodzą na myśl taneczne sceny z Bollywoodzkich filmów i oczarowały już publiczność niejednego festiwalu muzycznego. [...] Wszyscy muzycy RSVP Bhangra wywodzą się z jednej rodziny, zakorzenionej w autentycznej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie muzycznej tradycji. Nie powstrzymuje ich to jednak od eksperymentów, czy innowacji.


RSVP Bhangra (Indie/UK)

Indian Man (Indie/UK)

Indian Man jako DJ serwuje miejską bhangrę w zarówno nowatorskim, jak i tradycyjnym wydaniu, przydając jej garażowego i hip-hopowego brzmienia. Bhangra to rodzaj muzyki i tańca pochodzący z Pendżabu, pierwotnie wykonywany przez rolników podczas Waisakhi, pendżabskiego święta wiosny. Współcześnie tą nazwą określa się też odmianę muzyki pop, będącą połączeniem różnych elementów zachodniego rocka i tradycyjnej muzyki pendżabskiej.


Indian Man (Indie/UK)

Tenniscoats (Japonia)

Tenniscoats to japoński duet, który tworzą Saya i Takashi Ueno. Ich muzyka jest połączeniem folku, łagodnej psychodelii oraz sennego indie, sami artyści najchętniej określają swoje brzmienie mianem avant-popu. "Tenisówki" to jeden z najbardziej hipsterskich zespołów na japońskiej scenie undergroundowej. Ich muzyka ujmuje prostotą, bezpretensjonalnością i szczerością. Muzycy nie silą się na wyśrubowane solówki i rozbudowane kompozycje, grają za to z pozytywną energią i od serca.


Tenniscoats (Japonia)

Hyunjin Bek & Kimoki Saturnballad (Korea Południowa)

Hyunjin Bek to artysta wszechstronny, aktywny w dziedzinie sztuk wizualnych, filmu, teatru, poezji i muzyki. [...] Jego pierwszy projekt muzyczny - UHUHBOO uważany jest za najbardziej ekscentryczną formację w Korei Południowej. Muzyka zespołu wykorzystana była w spektaklu Piny Bausch oraz filmach Park Chan-wooka. [...] Obecnie artysta pracuje nad nowym materiałem z Kimoki Saturnballad, na którym jego zawodzący głos znajduje towarzystwo w melancholijnych dźwiękach fortepianu, kontrabasu i saksofonu.


Hyunjin Bek & Kimoki Saturnballad (Korea Południowa)

Baliphonics (Sri Lanka)

Zespół powstał w 2009 roku w wyniku fascynacji perkusisty, Samudi Suraweera, muzyką towarzyszącą lankijskim rytuałom, oraz badań etnomuzykologicznych, które przeprowadził on w tym zakresie. Skład grupy jest bardzo nieoczywisty. Zespół tworzy współczesny, awangardowy wręcz duet złożony z perkusisty oraz klarnecisty, a także dwójka tancerzy i wokalistów sięgających po muzykę tradycyjną. W wyniku zetknięcia dwóch odległych sobie muzycznych światów powstały zaskakujące współbrzmienia i intrygujące dysonanse, które zabierają słuchaczy w nadzwyczajną, dźwiękową podróż.


Baliphonics (Sri Lanka)

Kink Gong (Francja)

Autorski projekt Laurenta Jeanneau, muzyka i samozwańczego etnografa, który od ponad 18 lat podróżuje po Azji Południowo-Wschodniej dokumentując zanikające tradycje muzyczne mniejszości etnicznych. Jeanneau gromadzi i kompiluje nie-edytowane materiały w rozrastające się archiwum dźwięków i obrazów. [...] Nagrania terenowe, utrwalające przede wszystkim sztukę wokalną i perkusyjną, stanowią dla Jeanneau punkt wyjścia do własnych, naładowanych emocjonalnie elektronicznych eksperymentów i kompozycji dźwiękowych, które następnie rozszerza o inne nagrania terenowe. Jego kompozycje to swoiste kolaże, w których tradycje z różnych zakątków Azji przepuszczone są przez pryzmat wrażliwości artysty i jego subiektywne doświadczenia, splatają się w nową, współczesną wypowiedź.


Kink Gong (Francja)