To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

PARIS TO KYIV

   PARIS TO KYIV to nazwa zespołu, który działa w Winnipegu. Jego inicjatorką i główną postacią jest Alexis Kochan - Kanadyjka ukraińskiego pochodzenia, śpiewaczka i producentka. Jej pasją są dawne, często przedchrześcijańskie pieśni ukraińskie. Ich twórcza interpretacja to główna idea działania Alexis i jej zespołu. Filtrując wschodnie pieśni przez pryzmat tradycji zachodniej muzycy odkrywają wiele miejsc wspólnych dla obydwu tradycji i wielu zdawałoby się odległych od siebie kultur. Efektem takiej twórczej penetracji jest muzyka Paris to Kyiv - akustyczna, nieco teatralizowana, szlachetniejsza odmiana współczesnej world-music, ogarniająca szerokie, wielokulturowe spektrum i często sięgająca do cytatów z muzyki średniowiecznej i współczesnej.
   Drugą po Alexis osobą w zespole jest nowojorczyk ukraińskiego pochodzenia Julian Kytasty. Gra na tradycyjnym instrumencie ukraińskim bandurze, a tradycje kobziarskie przejął bezpośrednio od ojca - kobziarza i bandurzysty, którego wojenna zawierucha wyniosła aż za ocean. Kytasty-jr szlifował swój kunszt na Ukrainie u mistrzów autentycznego kobziarstwa. Równolegle realizuje swoje pasje związane z muzyką współczesną tworząc z dwójką innych nowojorczyków Experimental Bandura Trio - zespół ten odważnie mierzy się z nietypową dla stricte tradycyjnego instrumentu estetyką współczesnej muzyki poważnej, a zarazem z kompozytorską pasją poszczególnych muzyków.
   Muzyka Paris To Kyiv godnie udowadnia zawartą w nazwie projektu nieoczywistość: kulturowe odmienności między Wschodem i Zachodem bywają symboliczne, a dystans z Paryża do Kijowa iluzoryczny.

FRAGMENTI
  

CD - 40 zł Dodaj do koszyka


Golden Years
Oj Na Nebi Oblachko
Oj U Poli Mohyla (Response)