To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

   Festiwal ten jest wyzwaniem dla wszystkich szukających w muzyce żydowskiej czegoś więcej niż "historycznych" stylizacji, do odkrywania nowej, nierzadko radykalnej estetyki.
   To spotkanie z autentycznością i wrażliwością artystów, dla których tradycja jest jedynie i aż punktem wyjścia, zaś inspiracją i kontekstem jest muzyczna współczesność.
   Unikalny, kulturotwórczy charakter wydarzenia podkreślają specjalnie na Festiwal powstające projekty muzyczne, będące próbą podjęcia przerwanej nici żydowskiej tradycji, a także debiuty artystyczne otwierające drogę do dalszej kariery. Ponadto ambicją społeczną Festiwalu jest propagowanie postaw tolerancji i akceptacji różnorodności, a także prezentacja wielokulturowości i otwartości.

Archiwum:
6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 18, 23-27 kwietnia 2015 r.
3. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 18-22 kwietnia 2012 r.
2. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 31 marca-2 kwietnia 2011 r.


4.Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

9-12 maja 2013 r.
Bilety na koncerty:
9 maja (czwartek) - bezpłatne wejściówki
10-12 maja (pt.-niedz.) - bilety dzienne: 30 zł


PROGRAM:

4.Festiwal Nowa Muzyka Żydowska




9.05.2013 (czwartek)
Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)
 
bilety: bezpłatne wejściówki
godz. 20:00

Hakafot (Izrael/Niemcy/Polska/Bułgaria)
"Hakafot"

   Izraelsko-niemiecko-polsko-bułgarska, specjalnie na Festiwal stworzona formacja Hakafot przedstawi premierowy projekt pod tym samym tytułem. Twórcą projektu jest wybitny izraelski perkusista jazzowy Oori Shalev. Inspiracją dla jego nowatorskich i nieoczywistych kompozycji stał się tradycyjny żydowski obrzęd Hakafot.
   Autorska wizja Shaleva jest głęboko osadzona w dzisiejszym świecie muzycznym, sięgając na równi do radykalnych jazzowych improwizacji, jak i minimalistycznych, głęboko emocjonalnych klimatów muzyki współczesnej. Ważnym elementem, który w projekcie Hakafot bezpośrednio nawiązuje do tradycji będą partie wokalne, które wykona znakomity kantor Amnon Seelig. Ta niezwykła fuzja przeszłości z przyszłością czyni projekt Hakafot unikalnym wydarzeniem muzycznym.
   Dodatkowej symboliki projektowi nadaje fakt spotkania na jednej scenie przedstawicieli trzech narodów, których historia jest ze sobą nierozerwalnie złączona.

Oori Shalev - perkusja, Wojciech Kwapisiński - gitara, Anat Cohavi - saksofon, klarnet, Katya Tasheva - wokal, Amnon Seelig - wokal

Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Koncert poprzedzi modlitwa wieczorna MINCHA, którą poprowadzą Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz kantor Amnon Seelig.



10.05.2013 (piątek)
Klub Palladium (ul. Złota 7/9)
 
bilety: 30 zł
godz. 19:30
4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Samech

4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Watcha Clan

Samech (Polska)

   Młoda formacja z Krakowa, której debiutancki album "Quachatta" wydała w ubiegłym roku wytwórnia Tzadik Records. Muzycy zespołu dość swobodnie wychodzą z tradycji klezmerskich, bałkańskich i orientalnych, z dużym wyczuciem łącząc je z jazzem, współczesnym folkiem i muzyką klasyczną. Grają przede wszystkim muzykę autorską, w której tradycja udanie i nowatorsko przeplata się z nowoczesnością. W ich muzyce dominuje żywiołowy, optymistyczny nastrój, który budowany jest przez silne zaznaczenie rytmu, sięganie do różnorodnych tradycji i instrumentów perkusyjnych world music. Wszystko razem daje niezwykle świeży, ekscytujący efekt.
   "Czarująca, dająca się słuchać bez końca, nowa muzyka na miarę XXI wieku" – tak o ich kompozycjach powiedział John Zorn, legendarny twórca wytwórni Tzadik Records.

Anna Ostachowska - altówka, Magdalena Pluta - wiolonczela, Marek Lewandowski - kontrabas, Robert Sztorc - instrumenty perkusyjne



Watcha Clan (Francja)

   To mogło zdarzyć się tylko w Marsylii. Polak - Stef Galeski, grający algierskie châabi spotyka rosyjską, klasycznie wykształconą skrzypaczkę Anakin Startsevą. Dołączają do nich: Ndolé - rapujący basista z Kamerunu i perkusista z Chicago - Luigi Gatto. Piątym w zespole jest Uliphant - berliński mistrz saksofonów i klarnetów, pasjonat analogowych brzmień "oldschoolowych" syntezatorów. Połączyła ich pasja do żydowskiej muzyki i nieskrępowana improwizowana zabawa pełna kosmopolitycznej dźwiękowo fantazji. Jidysz Dada - tak nazwali stworzony przez siebie gatunek muzyczny. Z dużym wyrafinowaniem i smakiem łączą i mieszają brzmienia, style i gatunki. I choć co chwila burzą tradycję i muzyczne normy, to tworzą w to miejsce przestrzeń dla czegoś co właśnie dopiero przychodzi. Każdy koncert Kabbalah to spełniona obietnica wyprawy do "zakręconego" muzycznie świata, nieprzewidywalnej i nieco zwariowanej zabawy. To wspólne odkrywanie wcześniej nienazwanego.



11.05.2013 (sobota)
Klub Palladium (ul. Złota 7/9)
 
bilety: 30 zł
godz. 19:30

Malerai - Goldstein - Masecki (Polska)
"Tsugreytndik zikh tsu tantsn – Preparing to dance"

   Malerai – działające pod wodzą Michała Górczyńskiego, nie stroniące od eksperymentów trio, którego żywiołem jest nowatorska muzyka współczesna.
   Marcin Masecki – wybitny pianista jazzowy młodego pokolenia.
   Hanna Goldstein – obdarzona intrygującą barwą głosu wokalistka, z dużym wyczuciem stylu interpretująca piosenki w języku jidysz.
   Zebrali się specjalnie dla Festiwalu, harmonijnie łącząc pozornie różne muzycznie światy.
   Lider i twórca projektu Michał Górczyński w wierszach współczesnego, piszącego w jidysz amerykańskiego poety Ahrona Tauba usłyszał muzykę i odnalazł w nich inspirację.
   W kompozytorskim zamyśle projekt jawi się jako zbudowany z utworów niemal tanecznych, ale odbiorcy poznając różne oblicza muzyczno-poetyckich obrazów nie będą tańczyć – mają się do tańca przygotować – preparing to dance.
   Ten projekt to muzyka w hołdzie językowi.

Michał Górczyński - klarnety, Dagna Sadkowska - skrzypce, Mikołaj Pałosz - wiolonczela, Hanna Goldstein - wokal, Marcin Masecki - fortepian

Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska przy wsparciu European Association for Jewish Culture.

W przerwie pomiędzy koncertami ok. godz. 21:00:
"Taniec po zachodzie słońca"
   Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego. Pokaz poprzedzony będzie Havdalą (uroczystość zakończenia Szabatu), którą poprowadzi Rabin i choreograf Oren Ashkenazi – będzie to jedyna w swoim rodzaju możliwość połączenia wiedzy o zdarzeniu kulturowym, tak ważnym w żydowskiej tradycji z aktywnym w nim uczestnictwem i zabawą.
Projekt przygotowany przez JDC.

Karolina Cicha & Spółka (Polska)
"Pozdrowienia z Jidyszlandu"

   Karolina Cicha – charyzmatyczna wokalistka i multiinstrumentalista. Często sięga do muzycznych tradycji i w sobie tylko wiadomy sposób wydobywa z nich to co najcenniejsze – pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem. W projekcie, który przedstawi na Festiwalu, Karolina sięga po żydowskie pieśni i piosenki pochodzące z rejonów dawnej północno wschodniej Polski. I choć są one dla niej i towarzyszących muzyków zaledwie drogowskazem, prowadzącym w muzyczną, wielokulturową przyszłość to obecna będzie cały czas nutka nostalgii po świecie, którego już nie ma.
   Jedno nie ulega wątpliwości. Słuchając tego koncertu, wszyscy będziemy świadkami narodzin, autentycznie nowej muzycznej wartości.

Karolina Cicha - wokal, instrumenty różne, Piotr Domagalski - bas, kontrabas, Witold Wilk - perkusja, Bart Pałyga - instrumenty etniczne.

Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Malerai - Goldstein - Masecki



4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Karolina Cicha & Spółka


12.05.2013 (niedziela)
Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6)
 
bilety: 30 zł
godz. 19:30
4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Riverloam Trio



4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Horny Tress Big Band

Riverloam Trio (Polska/Wielka Brytania)
"Babcia’s Memory"

   Nowy specjalnie na Festiwal przygotowywany projekt Mikołaja Trzaski i dwóch znakomitych reprezentantów brytyjskiej sceny jazzowej: Olie Brice’a i Marka Sendersa. Inspiracją dla projektu stały się niesłychanie osobiste, rodzinne wspomnienia Mikołaja i kontrabasisty Olie Brice’a. Wspomnienia żydowskich piosenek, które dawno temu śpiewały im ich babcie. Ładunek magii zawarty w piosenkach sprawił, że dwóch dorosłych mężczyzn, gigantów improwizowanej sceny wraca do nich po wielu, wielu latach. Zagrają je po swojemu, językiem muzycznym głęboko osadzonym w jazzowych improwizacjach, brzmiącym radykalnie, ale na pewno nie pozbawionym lirycznej delikatności. Będzie to swego rodzaju ścieżka dźwiękowa do niezwykłej podróży sentymentalnej.

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy, Olie Brice - kontrabas, Mark Sanders - perkusja.

Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Horny Trees Big Band (Polska)
"Great Jewish Songbook"

   Projekt przygotowywany przez Pawła Szamburskiego, znakomitego klarnecistę i kompozytora, lidera wielu alternatywnych formacji. Paweł z charakterystyczną dla niego przewrotnością muzyczną, twórczym brakiem pokory wobec kanonów i "zakręconą", wulkaniczną wręcz ekspresją opracowuje wielkie żydowskie przeboje z Ameryki lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Koncert wypełniony będzie piosenkami, które spopularyzowały na świecie Barry Sisters, Connie Francis, Ella Fitzgerald, Nina Simone czy też Tom Jones. Przekonamy się jak te wielkie szlagiery brzmią dzisiaj, przepuszczone przez autorski filtr współczesnych rozwiązań aranżacyjnych i nowatorską estetykę muzyczną. Piosenki zaśpiewają liryczno-romatyczna Ola Bilińska oraz pełna wokalnej energii i rockowej wręcz ekspresji Joanna Halszka Sokołowska. Horny Tress formacja znana z występów w trio tu zamieni się w siedmioosobowy big band: pięciu muzyków i dwie wokalistki.

Paweł Szamburski - klarnety, Hubert Zemler - perkusja, Maciej Trifonidis-Bileawski - gitara, Kacper Szreder - trąbka, Piotr Janiec - tuba, Ola Bilińska - wokal, Joanna Halszka Sokołowska - wokal

Projekt powstał specjalnie na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska i dla Muzeum Historii Żydów Polskich.