To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia
NOWA TRADYCJA 2019

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.

miejsce: Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

NOWA TRADYCJA 2019, 16-19 maja 2019 r.


22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2019

PROGRAM | ARTYŚCI | BILETY

Festiwal otworzy jak zawsze koncert Muzyka Źródeł: Młoda tradycja. W jego ramach zwykle swoją muzykę wykonują starsi mistrzowie, laureaci Nagrody Muzyka Źródeł. W tym roku organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na bardzo ważny obecnie nurt wykonawstwa tradycyjnego, który kontynuują potomkowie i uczniowie tych mistrzów - młodzi muzykanci z terenów wiejskich.

Pierwszy wieczór festiwalowy tradycyjnie zamknie koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku, którym tym razem jest zespół Janusz Prusinowski Kompania ze swoją najnowszą płytą "Po śladach".

Najważniejszą częścią festiwalu, którego historia sięga 1998 roku, jest Konkurs Muzyki Folkowej. Wśród jego laureatów jak dotąd znaleźli się najważniejszy twórcy polskiej sceny folkowej, m.in. Żywiołak, Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Cracow Klezmer Band, Adam Strug, Maćko Korba, Dikanda, Kapela ze Wsi Warszawa i wiele innych. Kolejny raz przez dwa majowe dni śledzić będziemy przesłuchania do corocznego konkursu, który wyłania najnowsze, nieznane jeszcze propozycje inspirowane polską muzyką tradycyjną. W tym roku zaprezentuje się 11 grup, wyłonionych z 56 zgłoszeń.

Festiwal Nowa Tradycja to także prezentacja oryginalnych, nieznanych jeszcze w naszym kraju artystów gatunku world music. W poprzednich odsłonach mogliśmy dzięki festiwalowi słuchać jednych z najwazniejszych wykonawców europejskiego i światowego folku, takich jak: Carla Pires z Portugalii, La Musgana z Hiszpanii, Besh O' Drom z Węgier, Matthias Loibner z Austrii, Mostar Sevdah Reunion z Bośni i Hercegowiny, Cuncordu e Tenore de Orosei z Włoch, 3MA z Mali, Madagaskaru i Maroka, Trio Chemirani z Iranu czy Dimitris Mystakidis z Grecji.

W tym roku Warszawę odwiedzą kolejni goście: duet Hazelius Hedin ze Szwecji, którzy zaprezentują muzykę inspirowaną tradycją Skandynawii, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou zabiorą nas w świat algierskich nomadów i tradycji gnawa, a zespół Saz'iso odkryje piękno albańskiej polifonii.

W tym roku wyjątkowym wydarzeniem poprzedzającym festiwal, zaplanowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Dzielnicę Wisła m. st. Warszawy specjalnie z myślą o zwykłych mieszkańcach stolicy, niezafascynowanych jeszcze muzyką folkową i tradycyjną, było odsłonięcie muralu nad Wisłą. Ta 60-metrowa praca autorstwa graficzki i ilustratorki Czarli Bajki na celu miała na dłużej połączyć miejsce codziennych spotkań warszawiaków, muzykę ludową i wiślane motywy. Warszawiacy, którzy 9 maja odwiedzili brzeg Wisły, mogli wziąć udział w tradycyjnych grach i zabawach dla dużych i małych, tańczyć i słuchać muzyki wiejskiej i miejskiej na żywo.

PROGRAM:



czwartek, 16 maja

godz. 19:30

:: koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja
zagrają:
- Bartłomiej i Cezary Bursowie
- Cmolaskie Chłopoki
- Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni
- Młodzieżowa Kapela Góralska "Jutrzenka".

:: koncert laureata Folkowego Fonogramu Roku 2018, zespołu Janusz Prusinowski Kompania



piątek, 17 maja

godz. 16:00

:: Konkurs Muzyki Folkowej - przesłuchania konkursowe cz. 1
wystąpią zespoły:
- Karuzela
- Krzikopa
- Kwartet Galicyjski
- Projekt Swada
- Torban



godz. 20:00

:: Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek
(laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2018)

:: Koncert Hazelius Hedin (Szwecja)



sobota, 18 maja

godz. 16:00

:: Konkurs Muzyki Folkowej - przesłuchania konkursowe cz. 2
wystąpią zespoły:
- Etnos Ensemble
- kakofoNIKT & Chór Pogłosy
- Lumpeks
- Pieśni Piękne
- Trimagine
- ugla



godz. 20:00

:: Koncert Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou (Maroko)



niedziela, 19 maja

18:00

:: Koncert Laureatów

:: Koncert zespołu Saz'iso (Albania)



ARTYŚCI:


Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Mety, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki. Istotnym dopełnieniem wiejskiego muzykowania jest taniec, dlatego muzykę Kompanii można usłyszeć nie tylko na koncertach, ale także na potańcówkach wiejskich i miejskich klubów tańca. Muzycy oraz tancerze zespołu uczestniczyli w licznych wydarzeniach i działaniach związanych z rokiem Oskara Kolberga, z którego zapisów czerpią inspiracje od samego początku swojej fascynacji muzyką polskiej wsi. Z radością i satysfakcją można powiedzieć, że Kompania Janusza Prusinowskiego inspiruje wielu młodych adeptów polskiej muzyki tradycyjnej.

Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (między innymi w: Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall) i - przede wszystkim - w Polsce, gdzie gra setki koncertów pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. Zespół współpracował z takimi artystami, jak: Janusz Olejniczak, Michał Urbaniak, Artur Dutkiewicz, Tomasz Stańko, Alim Qasimov, Miguel Ituarte, Arthur Greene, Marcin Pospieszalski, Adam Strug oraz z wieloma innymi, znanymi muzykami.

W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę Mazurki, w roku 2010 nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia płytę Serce, a w roku 2013 – wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku 2013 płytę Po kolana w niebie. Do tego zbioru dołącza najnowsza płyta zespołu, "Po śladach", zdobywczyni tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2018 .

skład:
Janusz Prusinowski - skrzypce, śpiew, harmonia, cymbały, kontrabas, basy
Michał Żak - flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski - bębenek, baraban, śpiew
Szczepan Pospieszalski - trąbka, basy, śpiew


Janusz Prusinowski Kompania





Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Vox Varshe to zespół wokalny wykonujący muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Powołany został, aby przybliżać słuchaczom muzykę zapomnianą, często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog. Prezentuje zarówno tradycyjną muzykę żydowską a cappella, jak również poddaje utwory synagogalne eksperymentom muzycznym, poszukując własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego. Vox Varshe współpracuje z takimi muzykami i zespołami, jak Adeb Chamoun, Michał Jacaszek czy Bester Quartet.

Michał Jacaszek to kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. W swoim dorobku ma pięć autorskich albumów, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, nagrania muzyki teatralnej i filmowej, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Bramy Nieba - Vox Varshe feat. Jacaszek

Projekt inspirowany reliefami wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojennymi zdjęciami i rysunkami drewnianych synagog. Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. To zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż – muzycy połączyli w nim kompozycje synagogalne, pieśni gettowe, niguny, czyli chasydzkie modlitwy bez słów oraz tradycyjne i ludowe melodie wykonywane na terenie Polski podczas okolicznościowych spotkań oraz najważniejszych świąt w judaizmie, z elektroniką Michała Jacaszka i wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej.

Bramy Nieba to wychylająca się zza zasłony historii opowieść o świecie, którego już nie ma, i o uniwersalnych wartościach, które były i będą zawsze. Bramy Nieba zostały stworzone specjalnie na VII odsłonę Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska przy wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a premiera miała miejsce 14 kwietnia 2016 roku.

W maju 2018 roku projekt Bramy Nieba, stworzony wspólnie z Michałem Jacaszkiem, zdobył nagrodę Grand Prix 21. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia - Nowa Tradycja. Od lipca 2018 roku projekt wykonywany jest pod nazwą "Bramy Nieba. Vox Varshe feat. Jacaszek".

Anna Woźnicka - sopran
Olga Wądołowska - mezzosopran
Bartosz Szwaciński - tenor (gościnnie)
Michał Jacaszek - elektronika
Anna Śmiszek-Wesołowska - wiolonczela
Sylwek Łuczak i Ula Milanowska - wizualizacje


Bramy Nieba - Vox Varshe feat. Jacaszek






Hazelius Hedin (Szwecja)

Niezwykły duet wszechstronnych artystów, których połączyła wspólna pasja do szwedzkiej muzyki tradycyjnej. Ich wspólny repertuar składa się ze średniowiecznych ballad, starych pieśni żeglarskich oraz melodii tanecznych z innych regionów, pośród których dominuje wspomniana polska. Muzyka, którą wspólnie wykonują, to także ich własne kompozycje (głęboko inspirowane tradycją), na które wpływ ma także fascynacja Esbjörna muzyką irlandzką. Do tej pory ukazały się trzy wspólne albumy artystów - "Om du ville människa heta"(Amigo 2011) "Sunnan" (Amigo 2014) i "Jorland" (Gammalthea 2018).

Esbjörn Hazelius - śpiew, cittern, mandola oktawowa, gitara
Johan Hedin - śpiew, nyckelharpa, nyckelharpa oktawowa, mandola oktawowa


Hazelius Hedin (Szwecja)






Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou (Maroko)

Urodzona w roku 1998 w Casablance, Asmaâ Hamzaoui jest jedną z nielicznych i niewątpliwie jedną z najmłodszych wykonawczyń muzycznej tradycji Gnawa. Od 2012 roku prowadzi własną grupę - Bnat Timbouktou, z którą wspólnie praktykuje tradycyjny repertuar Gnawa nigdy wcześniej nie wykonywany przez kobiety. Charyzmatyczna osobowość Asmyy oraz jej talent został doceniony m.in. na słynnym festiwalu Gnawa (Gnaoua Festival) w Essaouirze w roku 2017. W maju 2019 roku ukazał się premierowy album zatytułowany "Oulad Lghaba".

Asmaa Hamzaoui - śpiew, guembri
Aicha Hamzaoui - śpiew, krakaby
Soukaina Elmeliji - śpiew, krakaby
Lamgammah Hind - śpiew, krakaby


Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou (Maroko)






Saz'isou (Albania)

Saz’iso to wyjątkowy projekt, który łączy tradycyjną albańską polifonię iso z wywodzącą się z niej instrumentalną, miejską muzyką saze. Doświadczeni instrumentaliści wywodzą się z Korçë, śpiewacy zaś z Përmet - miast uważanych za główne ośrodki saze. Kariery większości muzyków rozpoczęły się w latach 80-tych, zdobywali wówczas laury na lokalnych imprezach oraz legendarnym Narodowym Festiwalu Folkloru w Gjirokastër.

Donika Pecallari – śpiew
Adrianna Thanou – śpiew
Robert Tralo – śpiew
Aurel Qirjo – skrzypce, śpiew
Telando Feto – klarnet
Agron Murat – llautë
Agron Nasi – dajre
Pëllumb Meta – fyell, llautë, śpiew


Saz'isou (Albania)





BILETY:


:: Na przesłuchania do Konkursu Muzyki Folkowej obowiązuje wstęp wolny.

:: Bilety na koncerty do kupienia na stronie Sklepu Polskiego Radia oraz w kasie Studia przed koncertami.

22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2019, 16-19 maja