To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal Folkowy Polskiego Radia
NOWA TRADYCJA


Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.


XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" - 13-17 maja 2015


XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia

NOWA TRADYCJA 2015

Warszawa


13-17 maja

Studio im. W. Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59


spektakl: Mistrz Manole
nagrody: Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł, Muzyka Źródeł
konkurs: Nowa Tradycja
koncerty: Muzyka Źródeł, laureaci konkursów, zdobywcy nagród
goście zagraniczni: Maria Mazzotta & Redi Hasa (Włochy/Albania), Kassé Mady Diabaté (Mali)

PROGRAM...
Zapowiedź


Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19:30 w Teatrze Powszechnym spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku w formie archaicznej śpiewogry. Wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego "magicznego performansu", który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe.

14 maja o godz. 19:30 w koncercie "Muzyka Źródeł" usłyszymy muzyków i śpiewaków z Beskidu Śląskiego. Również tego wieczoru poznamy zwycięzców Konkurów: Fonogram Źródeł 2014 i Folkowy Fonogram Roku 2014. Konkurs Fonogram Źródeł organizowany jest od 2009 roku i ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. Od 2001 Festiwalowi towarzyszy również konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli Folkowy Fonogramu Roku. Występ jego Laureata z 2014 zakończy koncert.

15 maja o godz. 20:00 wręczona zostanie Nagroda Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł, przyznawana wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki. Wysłuchamy także laureata Grand Prix "Nowej Tradycji" 2014 - wielokrotnie nagradzanego zespołu Trzy Dni Później, utworzonego przez wokalne trio: Joannę i Martę Piwowar oraz Martę Groffik-Perchel. Zespół zaprezentuje utwory inspirowane twórczością Anny Louise Karsch i Ester Golan z programu "Pokój jej cieniom".

Na koncercie wystąpi również zespół Vołosi, nagrodzony na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2010 i wielu prestiżowych festiwalach za granicą. Zespół tworzą z jednej strony muzycy klasyczni Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, związani z Katowicką Akademią Muzyczną, a z drugiej górale Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut, którzy wnieśli muzykę karpacką.

Gośćmi specjalnymi Nowej Tradycji będą: włosko-albański duet Maria Mazzotta & Redi Hasa (16 maja godz. 20:00) oraz Malijski śpiewak Kassé Mady Diabaté (17 maja godz. 19:00).

Maria Mazzotta & Redi Hasa - wykonuje znane pieśni bałkańskie i południowo-włoskie. Tradycja melodii tarantellowych i pieśni tradycyjnych, w których wyrastała Maria oraz klasyczne wykształcenie Redi Haza dały niezwykłe połączenie duchowe i muzyczne, oparte na ogromnej swobodzie improwizacji.

Kassé Mady Diabaté, nazywany jest największym żyjącym śpiewakiem z Mali. Mistrz śpiewu o aksamitnej barwie głosu wykonuje utwory w języku Bambara. Towarzyszą mu muzycy, grający na korze, balafonie i ngoni.

Przesłuchania konkursowe, do których zakwalifikowano 13 zespołów odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątek 15 maja i sobotę 16 maja od godziny 16:00 (wstęp wolny). Laureaci wyłonieni przez profesjonalne jury wystąpią w koncercie finałowym 17 maja o godz. 19:00.
Wszystkie koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl

Bilety na koncerty festiwalowe na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.