To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

28. Festiwal Mikołajki Folkowe 2018


XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe (30 listopada-2 grudnia, Lublin)

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe
pt.-ndz. | 30 listopada-2 grudnia | karnet (+katalog z płytą) - 70 zł

ACK UMCS "CHATKA ŻAKA", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, Lublin


O FESTIWALU:


Lubelskie 28. "Mikołajki Folkowe" to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 30. listopada, przeglądem "Scena Otwarta" (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert gdańskiego zespołu wokalnego Laboratorium Pieśni (www.laboratoriumpiesni.pl). Wokalistki śpiewają pieśni ludowe z całego świata w autorskich aranżacjach.

W sobotę (1. grudnia) o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert "Spotkania Kultur", podczas którego oprócz gospodarzy - Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi Yamma Ensemble (www.yammaensemble.com) z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską, muzykę żydowskiej diaspory - pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. Kolejną gwiazdą będzie rosyjska Otava Yo (www.otava-yo.spb.ru), w której repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach z bardzo skocznym bitem. Muzycy bywają nazywani współczesnymi błaznami, żartownisiami, ponieważ łączą porządnie zagraną, tradycyjną muzykę rosyjską z ogromną dawką poczucia humoru i ze stereotypem Rosjanina rodem ze sztuk Gogola. Na tym koncercie będzie też okazja do usłyszenia laureatów "Sceny Otwartej".

W niedzielę festiwal wróci do "Chatki Żaka" koncertem fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekko Käppi (www.pekkokappi.com) to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko, a towarzyszą mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach – gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach. Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa (30. listopada, "Chatka Żaka"), pokonkursowa wystawa fotograficzna "Tradycja w obiektywie" (30.11. – 02.12., "Chatka Żaka"), sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców gruzińskich oraz wykonywania zabawek choinkowych. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia wokalne.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS "Chatka Żaka" i Centrum Spotkania Kultur.


PROGRAM:


piątek, 30 listopada

10:00 - konferencja naukowa "Przed ołtarzem pól - święci w kulturze ludowej" (miejsce: Mała Sala Widowiskowa ACK)
15:00 - wystawa pokonkursowa "Tradycja w obiektywie" (miejsce: hol ACK)
15:00 - konkurs Scena Otwarta (miejsce: duża kieszeń CSK)

20:30 - koncert Laboratorium Pieśni
(miejsce: duża kieszeń CSK, bilety: 20/25 zł)sobota, 1 grudnia

10:00 - warsztaty pieśniarskie - prowadzenie Laboratorium Pieśni (miejsce: mała kieszeń CSK)
12:00 - Jarmark Cudów (miejsce: hol CSK)
14:00 - warsztaty tańców gruzińskich - prowadzenie Ilo Jincharadze (miejsce: mała kieszeń CSK)
14:00 - Melodie z Lubelskiego i nie tylko - warsztaty muzyki żydowskiej - prowadzenie Ilia Sajtanov (miejsce: sala kinowa/Mediateka CSK)
16:00 - Festiwalowe Żywe Książki (miejsce: duża kieszeń CSK)

18:00 - Koncert Spotkania Kultur: Otava Yo (Rosja), Yamma Ensemble (Izrael), Orkiestra św. Mikołaja
(miejsce: Sala Operowa CSK, bilety: 30/40 zł)niedziela, 2 grudnia

11:00 - Jeżyki i koszyki - warsztaty zabawek choinkowych (miejsce: Hol ACK)
13:00 - Wszystko gra - warsztaty muzyczne Orkiestry św. Mikołaja dla dzieci (miejsce: Hol ACK)

18:00 - koncert: Pekko Käppi & K:H:H:L (Finlandia)
miejsce: Mała Sala Widowiskowa ACK, bilety: 25/30 zł
:: wszystkie warsztaty są bezpłatne
:: na warsztaty muzyczne Orkiestry św. Mikołaja dla dzieci oraz warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni bezpłatne wejściówki będą do pobrania w punkcie informacyjnym festiwalu od 30.11.2018 (w CSK) i w miarę możliwości przed warsztatami
:: szczegóły dotyczące sprzedaży karnetów i biletówXXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe (30 listopada-2 grudnia, Lublin)