To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

HAMBAWENAH

"Hamba – znaczy podróż!"
   Hambawenah jest zespołem wokalno-instrumentalnym powstałym w 1996 r. Niemal od początku fascynował ich folklor wodniacki, który od zawsze był wpisany w polski krajobraz. Świadomość tego, że flisactwo współkształtowało naszą historię czyniąc bogaty, różnorodny, ale też i spójny wkład w unikalną kulturę jest nadal głównym motorem napędowym grupy ale też ważnym wyróżnikiem zarówno na polskiej jak i międzynarodowych scenach World Music.
   Repertuar Hambawenah tworzą pieśni, które jeszcze w pierwszej połowie XX wieku rozbrzmiewały w całym kraju za sprawą wszędobylskich flisaków, oryli, włóczków czy mataczków. Określano je wtedy mianem "pieśni żeglarskich". Niekwestionowanym atutem pieśni tzw. "wodnych wędrowców" jest fakt, iż łączą one w sobie piękno tradycji ludowych pochodzące z przeróżnych zakątków Polski, a nie jednego wybranego regionu etnograficznego. W poszukiwaniu kolejnych inspiracji muzycy często sięgają do materiałów archiwalnych oraz naukowych publikacji etnograficznych, nie obca jest im również praca w terenie. Przy opracowaniu tradycyjnych pieśni zespół zachowuje oryginalną linię melodyczną oraz gwarę pozostawiając sobie swobodę w warstwie aranżacyjnej. Każdy z członków zespołu kieruje się bowiem odmiennymi inspiracjami muzycznymi, co powoduje, że utwory odznaczają się ciekawą harmonią i nietuzinkowym charakterem.
   Do ważniejszych osiągnięć zespołu zaliczyć należy m.in. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w 1998 r., Grand Prix na Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" w 1998 r., Grand Prix na "Festiwalu Szantowym - Gniazdo Piratów" w Warszawie w 2005 r. W 2006 roku Hambawenah była finalistą "Nowej Tradycji" - najbardziej prestiżowego festiwalu folkowego odbywającego się w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
   Kolejne lata przyniosły wydanie bardzo dobrze ocenionej płyty pt. "Turururu" (2007) a także udział w wielu, w tym międzynarodowych, koncertach i festiwalach (Niemcy, Anglia) min. "Tall Ships Races" oraz "Festival Maritim".
   Grupa stale i z powodzeniem koncertuje zyskując sobie kolejne rzesze nowych fanów. Rozwija też swój, oparty na wodniackim folklorze repertuar i coraz częściej pojawia się w ogólnopolskich mediach.

TURURURU
  

CD czasowo niedostępne