To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

8. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA

   To już ósma edycja Festiwalu. Jak co roku wezmą w nim udział artyści z różnych kultur i tradycji, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru i muzyki folkowej. Festiwal prezentuje zarówno różnorodność tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i ich współczesnych autorskich form.
   Przewodnim tematem Festiwalu będą opowieści i pieśni drogi; motyw wędrowania – to jak był ujmowany w różnych tradycjach. Tytuł "Średniowiecz(e)" oznacza krainę, która nie istnieje w konkretnym czasie i przestrzeni, zamieszkiwaną przez ludzi mających ciekawość świata tak wielką, że skłania ich do nieustającej wędrówki w nieznane.
   Historie z drogi zaczerpnięte z tradycji szkockich travellers opowie Jess Smith (Szkocja), która poprowadzi także otwarty warsztat opowiadania. Heidi Dahlsveen (Norwegia) zabierze słuchaczy do krainy mitycznej Skandynawii sprzed 1500 lat, gdzie rozegra się historia Yrsy – władczyni Danii i Szwecji. W krajobrazie dalekiej Północy z czasów średniowiecza zanurzone będą opowieści i pieśni Kersti Ståbi (Szwecja).
   W czasy kiedy grać na harfie oznaczało tyle co mówić, kiedy harfiarze przemierzali cały kraj opowiadając historie i śpiewając pieśni przeniesie widzów wirtuoz tego instrumentu Nick Hennessey (Wlk. Brytania). Harfa i opowieści z dawnej Anglii będą rozbrzmiewały także w czasie spektaklu "Król Orfeusz" Łukasza Szypkowskiego i Emili Raiter. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Gwadelupa) przywołają gorące klimaty z Wysp Karaibskich a zespół Księżycovo zaprosi w fantastyczną podróż w świat surrealistycznej muzyki i opowieści.
   Isë Elezi(Albania) ożywi zanikającą już na Bałkanach tradycję ustnych pieśni epickich. Pieśniom będzie towarzyszył akompaniament na lahucie – jedno-strunowym i bębnowo-smyczkowym instrumencie, podobnym do południowosłowiańskich gusli.
   Do tradycji perskich eposów bohatersko-romantycznych nawiąże spektakl "Perskie miniatury na słowo i instrument" Agnieszki Ayşen Kaim.
   Po raz pierwszy w historii Festiwalu będzie można zobaczyć tradycyjny turecki teatr cieni Ka (Karagöz) w polsko-tureckim projekcie Umuta Nebioğlu i Alberta Kwiatkowskiego "Wiedźmy".
   Kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna "Noc opowieści", w której wezmą udział wszyscy artyści. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla dzieci ("Powrót Bazyliszka – nowe legendy warszawskie", "Opowieści tybetańskie", "Opowieści ziemi").

Festiwal jest wspierany przez M.St. Warszawę.
Organizator: Stowarzyszenie "Grupa Studnia O."
we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego.8. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (13-17 listopada, Warszawa)

Średniowiecz(e)

13-17 listopada 2013 r.

Bilety:
Spektakle poranne dla dzieci: 10 zł/dziecko
Spektakle wieczorne: 20 zł
Noc opowieści: 30 zł
Karnet: 200 zł

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1


PROGRAM:

8. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (13-17 listopada, Warszawa)
13 listopada, środa 

10:00 oraz 11:30 Kokijoko, opowieści z wysp Morza Karaibskiego ­— po polsku i po kreolsku – Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Gwadelupa)

19:00 – Historie z drogi. Opowieści z tradycji szkockich travellers – Jess Smith (Szkocja)

21:00 – KsiężycOVO – koncert i opowieści
14 listopada, czwartek 

10:00 – Powrót Bazyliszka. Nowe legendy warszawskie – Małgorzata Litwinowicz i Jarek Kaczmarek

11:30 – Tabor warszawski z udziałem dzieci romskich

19:00 – Baśnie ludów ziemi – Magda Polkowska i Przyjaciele

21:00 – Harfiarz i jego dzieło – Nick Hennessey (Wielka Brytania)15 listopada, piątek 

10:00 oraz 11:30 – Pamiętnik Blumki. Opowieści z pamięci – Beata Frankowska i Robert Lipka

19:00 – Król Orfeusz – Łukasz Szypkowski i Emila Raiter

21:00 – Lipowe liście. Szwedzkie pieśni i opowieści – Kersti Ståbi (Szwecja)16 listopada, sobota 

11:00 – Opowieści ziemi – Beata Frankowska

17:00 – Perskie miniatury na słowo i instrument – Agnieszka Ayşen Kaim i Albert Kwiatkowski

19:00 – Zwano ją Yrsa. Historia, którą musisz znać – Heidi Dahlsveen (Norwegia)

22:003:00 – NOC OPOWIEŚCI17 listopada, niedziela 

11:00 – Powrót Bazyliszka. Nowe legendy warszawskie – Małgorzata Litwinowicz i Jarek Kaczmarek

15:00 – W bamboszach Abu Hasana po Warszawie – z udziałem dzieci ormiańskich

17:00 – Wiedźmy – Teatr KaRAGÖZ – Umut Nebioğlu (Turcja) i Albert Kwiatkowski

19:00 – Dwaj bracia, trzydziestu towarzyszy. Albańskie pieśni epickie – Isë Elezi (Albania)

21:00 – Zurma Reka — na polskie słońce karaibski deszcz – Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Gwadelupa)IMPREZY TOWARZYSZĄCE 
Kawiarnia Instytutu Teatralnego
wstęp wolny

Czwartek, 14 listopada, g. 17.00

Opowieść o wędrówce – spotkanie i warsztat z Jess Smith
Zapraszamy na spotkanie w duchu ceilidh – zgromadzenia, w czasie którego ludzie dzielą się pieśniami, opowieściami, historiami z życia. Nastawcie się więc na słuchanie niezwykłych historii z życia szkockich wędrówców, ale też na rozmowę, wspólne śpiewanie pieśni i wymianę, w którym monetą jest opowieść.


Sobota, 16 listopada, g. 15.30

Prosto z Meksyku – spotkanie z Anetą Cruz-Kąciak
Aneta Cruz-Kąciak jest opowiadaczką z Poznania, związaną ze Stowarzyszeniem Jeden Świat i grupą Opowiadacze Świata. Opowiada, zbiera historie i sama je pisze. W tym roku razem z córeczką wyruszyła na wyprawę do Meksyku. Zawiozła tam historie z Polski, zbierała – historie stamtąd. Zapraszamy na spotkanie – opowieść, której tematem będzie doświadczenie podróży, sytuacje opowiadania, historie, które dziś opowiada się w Meksyku.