To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal Kultury Międzyrzecza 2021


Festiwal Kultury Międzyrzecza 2021

"Tam, gdzie się dwóch ludzi pogranicza spotyka, tam śpiew na trzy głosy idzie"
(zasłyszane nad Bugiem)


Polska do niedawna szczyciła się trzema flisackimi stolicami, obok Kamieńczyka nad Bugiem jeszcze Ulanów nad Sanem i Czernichów nad Wisłą. Kto pamięta o tych wielowiekowych tradycjach? Bug aż do XVIII wieku był ważną drogą komunikacyjną, a nadbużańskie miasta i miasteczka (Uściług, Horodło, Dubienka, Włodawa, Brześć, Mielnik, Drohiczyn, Nur, Kamieńczyk, Brok, Wyszków) pełniły funkcje portowe. Jeszcze do okresu międzywojennego rozwijało się na Bugu flisactwo. Oryle (flisacy) byli prawdziwą grupą zawodową, która miała swój folklor - gwarę, pieśni (inaczej trele), zawołania, opowieści orylskie i swoje obyczaje. Flisacy byli przekaźnikami informacji i żywymi nośnikami kultury.

Pierwsza edycja festiwalu odkryje na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug.

Koncerty live i na fb Trzeciej Fali.


miejsca: Kamieńczyk, Rynek | Wyszków, Park Karola Wazy | Węgrów, plaża nad Zalewem Węgrowskim
start: godz. 18:00 | wstęp: wolny




3 lipca



Kamieńczyk (Rynek): Kapela Hałasów i Czeremszyna

Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon), zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła - u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.


Czeremszyna - zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w Czeremsze, na Podlasiu.
Od początku istnienia zespołu na jego repertuar składają się przede wszystkim pieśni ludowe pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego wykonywane w gwarze z Podlasia zaaranżowane na głos i różne instrumenty m.in. akordeon, bałałajkę basową, cymbały, fujarę słowacką, mandolinę, skrzypce, sopiłki i instrumenty perkusyjne. Płyta zespołu z 2003 roku pt. "Hulaj póki czas" została laureatem plebiscytu "Wirtualne Gęśle" 2003.


10 lipca



Wyszków (Park Karola Wazy): Kapela Kwapińskiego i Hambawenah

Kapela Zdzisława Kwapińskiego została założona już w latach ’80-tych. Trzonem zespołu zawsze był jej lider - Pan Zdzisław. Zdzisław Kwapiński od lat jest jednym z najprężniejszych animatorów muzycznej kultury swojego regionu. Jest skrzypkiem, saksofonistą, śpiewakiem i tancerzem, a także znawcą folkloru ziemi radomskie. Przez wszystkie lata działalności współpracowało z nim wielu muzyków. Przy niektórych okazjach występują wraz z nimi śpiewaczki: Pani Zofia Gunia i jej córki, Ksawera i Joanna.


Hambawenah - polski zespół folk-rockowy wykonujący tradycyjne i autorskie pieśni flisackie w nowoczesnych aranżacjach.


17 lipca



Węgrów (plaża nad Zalewem Węgrowskim): Sutari i Kapela Niwińskich

Trio SUTARI to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych. Ich praca nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce folkowej w Polsce. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują stare polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.
Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.


Kapela Niwińskich - to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi m.in. Jacek i Kuba Mielcarek, Angela Zajcewa, Janek Tarkowski. Muzycy czerpią repertuar z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej - radomskiego Mazowsza południowo-wschodniego i północnego, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła - grają często na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach. W 2017 r. wydali swój debiutancki album p.t. "Czas wesela".




Festiwal Kultury Międzyrzecza 2021





Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala

Sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.

Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Partnerzy: STOART i ZAiKS | Taxi Wisła | Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic