To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Čači Vorba - 'cygańska fuzja' gatunków i stylów


Čači Vorba, Folkowo Bemowo (14 grudnia, Warszawa)

ČAČI VORBA
sobota | 14 grudnia |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa




ČAČI VORBA

Po doskonale przyjętym, brytyjskim debiucie na legendarnym WOMAD Festival, po prestiżowej nagrodzie niemieckich krytyków fonograficznych oraz kilkuset koncertach w pond 20 krajach Čači Vorba jawi się jako jeden z najlepszych polskich zespołów folkowych ostatnich lat.

Oryginalna mieszanka granej z pasją i profesjonalizmem tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej z własnymi kompozycjami czerpiącymi obficie z jazzu, rocka i klasyki sprawia że ich muzyka wymyka się utartym schematom bałkańskich orkiestr dętych czy romskiej cekinowej stylizacji. Wykonywana przez nich na tradycyjnych akustycznych instrumentach "cygańska fuzja" gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone głosem solistki grupy Maszy Natanson. Ta charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka postrzegana jest dzisiaj jako jedna z czołowych polskich śpiewaczek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek pisząca teksty i śpiewająca w tym języku.

Formację tworzą:
Maria Natanson - śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski - akordeon
Piotr Majczyna - bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas
Stanisław Siedlaczek - instrumenty perkusyjne



Čači Vorba, fot. I. Tokarczyk
Čači Vorba, fot. I. Tokarczyk




ČAČI VORBA - warsztaty - spotkanie z muzyką romską
sobota, 14 grudnia, godz. 12:00

prowadzenie: Maria Natanson, Piotr Majczyna
zapisy: formularz zapisu


Wokalistka i skrzypaczka Maria Natanson oraz lider formacji, multiinstrumentalista Piotr Majczyna zapraszają na interaktywne spotkanie z muzyką i kulturą romską. Uczestnicy warsztatów będą mieli niezwykłą okazję poznać romską historię, a także dowiedzieć się o wkładzie Romów w rozwój różnych gatunków i stylów w muzyce światowej. Po barwnych opowieściach przyjdzie pora na poznawanie tradycyjnych romskich instrumentów. Następnym elementem warsztatów będzie nauka podstawowych elementów romskiego tańca. Ostatnią część spotkania z muzyką romską wypełni wspólne śpiewanie i nauka romskich piosenek. Kilka z nich zostanie wspólnie z zespołem zaśpiewana na wieczornym koncercie.