To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Folkowo Bemowo - premiera płyty 'Po śladach'


Janusz Prusinowski Kompania, premiera płyty 'Po śladach' (15 grudnia, Warszawa)

JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA - premiera płyty 'Po śladach'
sobota | 15 grudnia |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków, ale równocześnie to także awangardowa formacja o charakterystycznym, trudnym do podrobienia, unikalnym brzmieniu.

Muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła ze współczesną wrażliwością. Na ich repertuar składają się tańce i pieśni z Centralnej Polski, przede wszystkim mazurki - śpiewane, improwizowane, zawirowane i szalone.

Gdzie tkwi źródło ich wielowarstwowej polirytmii, swobodnej i naturalnej, a zarazem perfekcyjnie precyzyjnej? Skąd pochodzą niezwykłe, czasem egzotyczne melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Jaki przekaz zawiera się w dawnych przyśpiewkach i pieśniach? Konsekwentne podążanie za tymi pytaniami dokładnie wytycza ścieżki ich rozwoju.

Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie i USA, ale przede wszystkim w kraju grając setki koncertów, pokazując bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej.Janusz Prusinowski Kompania 'Po śladach'

Okładka płyty "Po śladach" zespołu Janusz Prusinowski Kompania;
na okładce wykorzystano obraz Andrzeja Bieńkowskiego
JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA - warsztaty taneczne
sobota, 15 grudnia, godz. 12:00

zapisy: formularz zapisu


Warsztaty taneczne z formacją "Janusz Prusinowski Kompania" to niezwykła przygoda i wspólna zabawa dla wszystkich od lat 5 do 105. Będzie to próba przypomnienia powszechnych niegdyś tańców ludowych, pozwoli na odkrywanie tkwiącej w nich radości i energii.

Warsztaty zaczniemy od zabaw rytmicznych, potem poznamy tańce wirowe po kole - takie jak kujawiak, oberek czy wiwat. Pojawią się także tańce korowodowe oraz tańce "z figurami".

Niektóre z tańców pojawią się, w wykonaniu uczestników warsztatów, na wieczornym koncercie.Janusz Prusinowski Kompania, 2018 r., fot. A. Rózga
Janusz Prusinowski Kompania, 2018 r., fot. A. Rózga