To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
21 kwietnia, Folkowo Bemowo


Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (21 kwietnia, Warszawa)

ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO
sobota | 21 kwietnia |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO

Orkiestra powstała w trakcie pracy nad inscenizacją "Dybuka" Szymona An-skiego przygotowywanego przez legendarną już Fundację i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa wyjątkowa przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską.

Dzisiaj Orkiestra, to już kolejne pokolenie doznające wtajemniczenia w sekrety tej muzyki, ciągle dochodzą nowi, młodsi zajmują miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie, ale jedno pozostaje niezmienne, autentyczna, prawdziwa fascynacja.

W ich muzyce słychać wyraźne wpływy tradycji, ale przede wszystkim fantastyczną, absolutnie współczesną, rootsową wręcz energię i witalność.

Muzycznego, klezmerskiego abecadła uczą się nie w szkole, ale na co dzień, w zespole prowadzonym przez Wojciecha Szroedera. Próby mają w dawnej jesziwie, a koncerty w odremontowanej Synagodze. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na jakość i temperaturę ich muzyki. Muzycy Orkiestry są m.in. inicjatorami i uczestnikami wieloletniego programu "Tratwa Muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami". Podczas spotkań "terminują" pod okiem najwybitniejszych klezmerów świata: Franka Londona, Davida Krakauera, Michaela Alperta i wielu innych.

Kulturowa magia pogranicza i sejneńskich tradycji w połączeniu z niezwykłą edukacją tworzą doskonałą bazę na której tak pięknie rozwija się ich muzyka, a Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które ucząc cudownej muzyki i otwartości na wielokulturowość potrafi także stać się ścieżką całego życia.

Kwietniowy koncert Orkiestry Klezmerskiej będzie zarazem koncertem promocyjnym od dawna wyczekiwanej, ich pierwszej płyty.Shannon

warsztaty muzyczne z Orkiestrą Klezmerską
sobota, 21 kwietnia, godz. 12:00

zapisy: warsztaty@bemowskie.pl


Wszystkich zainteresowanych żydowskimi tradycjami i historią muzyki klezmerskiej organizatorzy zapraszają na warsztaty, które poprowadzą muzycy Orkiestry.

Barwne opowieści z żydowskiej historii Sejn i muzyczne ilustracje grane przez mały, typowo klezmerski zespól, ale przede wszystkim nauka żydowskich piosenek w języku polskim oraz jidysz. Muzycy i uczestnicy przeniosą się w niezbyt odległą przeszłość aby poznać muzykę i język, które tak pięknie wypełniały całą naszą rzeczywistość.

Przygotowana na warsztatach pieśń "Ahawa Olam" będzie wspólnie wykonana z całą Orkiestrą Klezmerską podczas wieczornego koncertu.