To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

zbiórka na wydanie płyty dla 'Faso Amoubé'


Faso Amoubé - pierwsza płyta afrykańskich czarodziejów muzyki (do 16 kwietnia, odpalprojekt.pl)

aktualny skład zespołu:
Massa Dembele | Noumassa Dembele | Lassina Kienou | Moussa Dembele | Adama Koita | Kader Coulibaly


:: zbiórka na 'odpal projekt': https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1323,pierwsza-plyta-afrykanskich-czarodziejow-muzyki
:: zbiórka na 'KickStarter': https://www.kickstarter.com/projects/573742197/african-music-magicians-first-album?ref=email
Faso Amoubé to sześciu muzyków w wieku od 19 do 30 lat, którzy wszyscy pochodzą z tego samego regionu w północno-zachodniej części Burkina Faso. Wszyscy też są griotami. W społeczeństwach zachodniej Afryki grioci pełnią rolę depozytariuszy tradycji muzyczno-słownej, a społeczna instytucja zawodowego muzyka i opowiadacza datuje się od czasów powstania imperium Mali w XIII wieku. Niewykluczone, że niektóre motywy, jakie można usłyszeć w ich muzyce, są właśnie tak stare, ale Faso Amoubé przenosi tradycję do współczesności łącząc tradycyjne instrumenty z gitarami elektrycznymi.

facebook   |   soundcloud (nagrania z prób zespołu)
Pochodząc z rodzin griotów członkowie zespołu od dziecka chłonęli muzykę i grać nauczyli się sami. Bracia Massa i Noumassa Dembele grają razem od kiedy mieli sześć lat i już jako trzynastolatkowie byli mistrzami balafonu. Dwa lata później wystąpili na festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie z zespołem Faso Djigui, którego członkami byli także Adama i Kader. Zdjęcie z tego koncertu trafiło do hasła „balafon” w anglojęzycznej wersji wikipedii.

Faso Djigui na Skrzyżowaniu Kultur, hasło 'Balafon' w wikipedii
https://en.wikipedia.org/wiki/Balafon#/media/File:Balafon_children_burkina_faso.jpgW 2015 roku Massa i Noumassa znów przybyli do Warszawy, gdzie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur i zagrali też kilka innych koncertów.

Po ich powrocie do Burkina Faso, w grudniu 2015 roku powstał zespół Faso Amoubé, do którego oprócz kolegów z Faso Djigui dołączył starszy brat Massy i Noumassy, Moussa, oraz gitarzysta Lassina Kienou.

Faso Amoubé zagrało jak dotąd kilkadziesiąt koncertów w Burkina Faso, między innymi na SOKO Festival oraz podczas Afrykańskiego Festiwalu Filmu i Telewizji FESPACO w Ouagadougou. Czterech członków zespołu (Massa, Noumassa, Adama i Lassina) wystąpiło też w 2016 roku z innymi grupami na największym festiwalu w Burkina Faso: Semaine Nationale de la Culture. Jest to ogólnonarodowy konkurs obejmujący nie tylko muzykę czy taniec, ale także sztuki plastyczne, literaturę, a nawet tradycyjne sporty i sztukę gotowania. Eliminacje do finału, który miał miejsce w dniach 26.03-2.04, są wieloetapowe i zaczynają się jesienią poprzedniego roku. Zespół Faso Amoubé powstał już po ich rozpoczęciu, ale wszyscy muzycy, którzy wzięli udział w konkursie, zakwalifikowali się do finału, co świadczy o tym, że należą oni do czołówki muzycznej w swoim kraju.