To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie
Cz. I - Pieśni ze wsi Łosinka

   Warsztaty skierowane są do wszystkich - mniej i bardziej śpiewających. Poprowadzi je Maria Dmitruk z Łosinki (gm. Narew). Spotkania będą się odbywać we trzy czwartki, począwszy od 7 maja oraz w piątek 22 maja.
   Warsztaty "Obrzędowe pieśni podlaskie" odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".
   Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.


      Terminy, tematyka warsztatów, miejsce:

      7 maja – kolędy, pieśni wiosenne, liryczne (Łosinka)
      14 maja – pieśni wiosenne, sianokośne, żniwne (Łosinka)
      21 maja – pieśni weselne, chrzcinne, kołysanki (Łosinka)
      22 maja - powtórzenie pieśni, występ (skansen w Koźlikach n/Narwią)


:: Warsztaty są bezpłatne.
:: Liczba miejsc ograniczona.
:: Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com


warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie; Cz. I - Pieśni ze wsi Łosinka (7-22 maja 2015, Łosinka oraz Koźliki n/Narwią)

Maria Dmitruk (ur. 1946 r.) pochodzi z Krzywca, mieszka we wsi Łosinka. Od najmłodszych lat śpiewa, ostatnio najwięcej swojemu wnukowi. Pieśni uczyła się od starszych sąsiadek (również takich w wieku swojej mamy), które wiedząc jak szybko zapamiętuje melodię i tekst, często zapraszały ją na swoje dziewczęce spotkania, podczas których uczyły panią Marię "wywodzić" czyli śpiewać wyższym głosem (same z racji wieku nie miały tak mocnego głosu jak pani Maria).

Maria Dmitruk nigdy nie śpiewała w zespole. Śpiewa natomiast w chórze cerkiewnym w Łosince.

Kilka lat temu odwiedzał i nagrywał ją Stefan Kopa (podlaski folklorysta, autor śpiewników takich jak: "Pieśni chrzcinne wschodniej białostocczyzny", "Pieśni Ziemi Bielskiej") oraz Ihor Maciejewski (Instytut Historii Sztuki Rosyjskiej Akademii Nauk, St. Petersburg, Rosja).





Warsztaty "Obrzędowe pieśni podlaskie" odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".

"Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu".




Organizator:

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia   logo Instytutu Muzyki i Tańca