To jest tylko fragment strony. |
RZECZPOSPOLITA KURPIOWSKA
w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika
RZECZPOSPOLITA KURPIOWSKA
w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika
sobota
14 lutego 2015 r.
Warszawa
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
bilety: 20 zł (koncert) / 10 zł (zabawa)
Program:
godz. 11:00-14:00 - warsztaty śpiewu
prowadzenie: Bendysioki i Adam Strug
godz. 15:00-18:00 - warsztaty tańca i warsztaty instrumentalne
godz. 19:00 - KONCERT MUZYKI I PIEŚNI KURPIOWSKICH
W koncercie wystąpią:
:: Bandysionki,
:: Kurpie na okrągło,
:: Jan Kania i Harmoniści z Lelisa,
:: Witold Kuczyński,
:: Zespół Warszawa Wschodnia,
:: Mateusz Kowalski,
:: Marcin Drabik,
:: Kompania Janusza Prusinowskiego
po koncercie - ostatkowa zabawa taneczna
z udziałem wszystkich zespołów
Imprezie towarzyszyć będzie promocja książki "KURPIE I MUZYKA" wydanej przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Mazowiecki Instytut Kultury.
![]()
Kurpie, porośnięty Puszczą Zieloną obszar północnego Mazowsza, charakteryzuje się autonomią kulturową. Mieszkańcy tej ziemi stworzyli własną kulturę, przechowali żywą tradycję, także tę, która złożyła się na jej specyficzną, wiejską fonosferę. W tej "krainie borów, wydm i mokradeł" śpiew rozbrzmiewał na wsi od świtu do zmierzchu, codziennie i od święta, cyklicznie – w zależności od pór roku i etapów życia ludzi. Dzięki księdzu Władysławowi Skierkowskiemu, autorowi publikacji "Puszcza Kurpiowska w pieśni", na początku międzywojnia zbiór ten przeniknął do muzyki wysokiej.
Do dziś kolejne pokolenia etnomuzykologów, kompozytorów, tancerzy, muzyków profesjonalnych i ludowych, muzyków folkowych i specjalizujących się w muzyce dawnej na różny sposób odczytują folklor mieszkańców Puszczy Kurpiowskiej.
Za sprawą zaprezentowanych w tomie opracowań czytelnik ma możliwość zetknięcia się z odmiennym podejściem badaczy do zagadnień inspiracji ludowych w muzyce wysokiej, a nie tylko poznać wartości, o które wzbogacona została muzyka polska XX stulecia dzięki Skierkowskiemu.
Uzupełnieniem tomu są dwie płyty CD zawierające oryginalne śpiewy kurpiowskie oraz utwory wybitnych polskich kompozytorów XX i XXI wieku inspirowane muzyką regionu kurpiowskiego.
Organizatorzy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Mazowiecki Instytut Kultury | Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina | Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika | Towarzystwo Promocji Muzyki "Przez Muzykę do Serc" | Stowarzyszenie Forum Kultura | Fundacja Wszystkie Mazurki Świata | Powiat Ostrołęcki