To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Muzyczne podróże
FLAMENCO


nakład wyczerpany

 1. Żegnaj Portugalio
 2. Miłość to Ty
 3. To Nasz Taniec
 4. Africa
 5. Tańczmy do Końca
 6. Słońce w Lagos
 7. Kiedy Serce Mówi: Tak
 8. Może Kiedyś...?
 9. Tango Słońca
 10. Tarantos - Samotność
 11. Buleiras - Ze Starej Płyty

  Mimo, że większość z nas stawia znak równości pomiędzy pojęciami "Flamenco" i "Muzyka hiszpańska", tak naprawdę Flamenco jest muzyką wywodzącą się z Andaluzji i stanowi tylko część przebogatej kultury muzycznej Hiszpanii, kultury która wywierała i wciąż wywiera ogromny wpływ na ludzi z całego Świata.
  Muzyka hiszpańska ta swoisty konglomerat tradycji i wpływów przeróżnych kultur. Jej tradycja należy do najstarszych w Europie, pierwsze wzmianki a niej datują się z IV wieku. W kulturze hiszpańskiej odnajdziemy wpływy chorału wizygockiego i mozarabskiego, w XII wieku pojawiają się pierwsze utwory polifoniczne [także, w których występowało więcej głosów odróżnieniu od jednogłosowego chorału gregoriańskiego], pojawiała się muzyka lutniowa, organowa i oczywiście gitarowa. Hiszpania to także opera i utwory "poważne".
  Wróćmy jednak do najpopularniejszego nurtu kultury muzycznej Hiszpanii - Flamenco. Jest ta mieszanka różnych stylów gry i tańca, o wpływach głównie arabskich, żydowskich i cygańskich. Flamenco to także synonim specyficznej techniki gry na gitarze o nieklasycznym palcowaniu i rytmice. Muzykę Flamenco cechuje ogromny ładunek emocjonalny, a utwory budowane są na zasadzie wzmagającego się tempa i napięcia: po początkowym wirtuozowskim śpiewie solisty, jego towarzysze dołączają do niego grając na gitarach i kastanietach [które są pochodzenia cygańskiego], a także klaszcząc w dłonie [mamy tutaj bardzo ciekawy sposób uderzania w dłonie: jedna grupa uderza "na raz" druga chwilę po i tak na przemian, dając wrażenie uderzania w bardzo dużym tempie].
  Flamenco to także żywiołowy, pełen mistycyzmu taniec o skomplikowanych ruchach dłoni i silnym elemencie rytmicznym [stepowanie] wykonywany przez kobiety i mężczyzn w tradycyjnych strojach. Taniec ten to apoteoza swobody, tęsknoty do wolności oraz kontaktu z siłami wyższymi.

  Kultura Flamenco jest dziś niezwykle popularna, o czym świadczą niezliczone cytaty i zapożyczenia w innych utworach, także nowoczesnych i popularnych. Dźwięk gitary z charakterystycznym sposobem gry na niej stał się wręcz synonimem utworu o miłości.

  Zbigniew Żak - kompozycje, wykonanie [gitary, saksofon, banjo, gitara basowa, instrumenty klawiszowe].
  Piotr Dygasiewicz - Miks, mastering, instrumenty klawiszowe.