To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Muzyczne podróże
AFRYKA

CD nakład wyczerpany

  1. Taniec o brzasku
  2. Między dniem a snem
  3. Zebranie Plemienne
  4. Bach na Czarnym Lądzie
  5. Wirujące Maski
  6. Pieśń Niewolników
  7. Tęsknota za Sawanną

  Trudno jest opisać różnorodność i bogactwo muzyki wywodzącej się z Czarnego Lądu. Wynika to stąd, że Afryka to ogromny kontynent zamieszkiwany przez wiele ludów o odmiennych tradycjach i zwyczajach, w tym także muzycznych. Znawcy tematu posługują się zwykle podziałem terytorialnym, dzieląc kulturę muzyczną Afryki na twórczość ludów południowych (takich jak Pigmeje czy Buszmeni), środkowych (np. z Sudanu) oraz Północy, która była i jest pod znacznym wpływem muzyki Bliskiego Wschodu.
  Pomimo, że zwykle łatwo kojarzymy specyficzne brzmienie muzyki afrykańskiej, nie wiemy jak wielkie zróżnicowanie form oraz środków wyrazu za nią stoi. Ogrom instrumentów używanych przez ludy Afryki jest bardzo duży: od prostych instrumentów perkusyjnych (które stanowią zwykle podstawę utworu, jak np. tamtamy czy bębny pocierane) poprzez wszelkiego rodzaju flety i piszczałki (np. flety z piszczeli, trąby z rogów antylop) do pięknych śpiewów chóralnych. Cechą charakterystyczną są tu zazwyczaj bardzo rozbudowane i często niezwykłe konstrukcje rytmiczne, zaś na plan dalszy schodzi element melodyczny, choć bywają wyjątki.
  Muzyka towarzyszy mieszkańcom Czarnego Lądu w codziennym życiu: podczas wszelkich uroczystości, przy modlitwie oraz w czasie walki. Podstawową cechą afrykańskiego utworu muzycznego jest charakterystyczny, stale powtarzany rytm wraz z prostymi motywami melodycznymi a także dialog solisty (np. czarownika) z chórem. Tak jak w przypadku wielu innych kultur muzycznych, kultura muzyczna Afryki nie zna notacji, więc wszelkie utwory dotrwały do naszych czasów dzięki przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie poprzez wspólne wykonania.
  Muzyka ludów afrykańskich to także, a może przede wszystkim, kontakt z siłami wyższymi, wyraz silnych wierzeń w bóstwa i naszą od nich zależność. Muzyka afrykańska niesie ze sobą wielki ładunek emocji, magii i religii, czego wyrazem mogą być także wspaniałe stroje i kolorowe, często budzące grozę maski wojownikówtancerzy.

  Tomasz Kłujszo - kompozycje, wykonanie i realizacja nagrań.
  Piotr Dygasiewicz - mastering.