Pigmeje Baka z Lasu Deszczowego

OPOWIEŚCI Z LASU DESZCZOWEGO
piątek 3 czerwca, godz. 19:00 - Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

   Pieśniarka Su Hart od 20 lat jeździ do Kamerunu i poznaje rytm życia Pigmejów Baka, ich pieśni i tańce. Została inicjowana przez kobiety Baka do ich rytualnych polifonicznych śpiewów. Baka poprosili ją, aby zaniosła światu ich pieśni.

   W piątek opowieść o Pigmejach Baka - rytuały, mity, religia, opowieści i pieśni jednej z najstarszych kultur Afryki! Pigmeje Baka żyją w głębokiej symbiozie z wiecznie zielonym lasem równikowym. Centralne miejsce w ich życiu zajmuje wspólnota, muzyka i śpiew. Swą afrykańską opowieść Su Hart połączy z pokazem unikalnych filmów, slajdów, muzyką. Zaśpiewa rdzenne pieśni.

WARSZTAT PIEŚNI PIGMEJÓW BAKA
sobota 4 czerwca, godz. 9:30-13:30 - Scena Lubelska 30/32, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

   W sobotę niezwykłe rytualne pieśni Pigmejów Baka - w niezmienionej formie przekazywane od tysięcy lat! Pieśniami zaklinają oni zwierzęta i leczą choroby, jednoczą wspólnotę. Poprzez wspólne śpiewanie celebrują obfitość i świętość lasu oraz modlą się do ducha lasu zwanego Jengi. Głosy Pigmejów, ich zawołania i rytmy przyniesione z lasu deszczowego są fenomenem!

   Dzięki temu warsztatowi nauczysz się poruszających Pieśni i Rytmów Pigmejów Baka - wejdziesz w mocne doświadczenie głębokiego śpiewu i słuchania. Zaśpiewasz pieśni "Likano". Poznasz rytmy przyniesione z Lasu Deszczowego. Zatańczysz rytualny taniec dla ducha lasu "Bwamba" oraz pigmejskie tańce w kręgu.

   Su Hart od 1992 r współtworzy międzynarodową grupę muzyczną Baka Beyond. Tworzą muzykę opartą na Rytmach, których uczą się od Pigmejów Baka. Powołali Fundację, której zadaniem jest ochrona i wspieranie kultury Pigmejów z Lasu Deszczowego w Kamerunie, bowiem ta rdzenna kultura ginie w związku z masową wycinką lasów deszczowych. Pigmeje Baka mają też coraz mniej praw do życia w Lasie Deszczowym, który od zawsze był ich jedynym domem.

   Projektem Fundacji jest wybudowanie Domu Muzyki dla plemienia Baka oraz rozpowszechnienie muzyki Baka. Koncertują i prowadzą warsztaty, dzięki którym ludzie na całym świecie poznają i doświadczają piękna i mocy pieśni i muzyki, których esencja jest w tej wspólnocie przekazywana od tysięcy lat.

http://baka.co.uk/baka/

Pytania i zapisy: Adres e-mail ukryty przed spamerami. Aby go zobaczyć włącz obsługę JavaScript. tel. +48502062458

Ceny:
Opowieści z Lasu Deszczowego 20 zł
Warsztat Pieśni Pigmejów Baka 85 zł
Udział w obydwu spotkaniach w cenie 95 zł